Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

παιδια ξεθαψα με το αδερφι ενα αρχαιο mercier καμπουρα

σιδερενιο πρεπει να ειναι

αξιζει να ασχοληθω να το σενιαρω?

αμμοβολη, βαφη νικελακια, σελιτσα κτλ?

ή να το αφησω να καταληξει σε κανενα τρικυκλο προς αγνωστη κατευθυνση?

Ελληνικα καταστηματα Online με συμβατα ανταλλακτικα για να παρω μια ιδεα περι κοστους παιζουν?

Αν θέλεις να το έχεις στο σαλόνι για στολίδι, φτιάξε το.

Αν θέλεις να ασχοληθείς με την ποδηλασία πέταξε το. Δεν ταιριάζει σχεδόν τίποτα από τα καινούρια ανταλλακτικά και είναι βαρύ. Κάθε φορά που θα σου χαλάει κάτι θα ψάχνεις στα παλιατζίδικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι έχετε παιδιά και δεν τα παίρνετε βόλτα με ποδήλατο, χάνετε...ξεκίνησα με τον πιτσιρίκο από Μαρούσι και (χαλαρά πάντα) μέσα από στενά κλπ. φτάσαμε Γέρακα και πάλι πίσω (18 περίπου χλμ). Με κάτι πορτοκαλάδες, τυροπιτίσες και κουβεντούλα, ούτε που καταλάβαμε χιλιόμετρα. Το μόνο κακό είναι πως πρέπει να σηκώνεσαι Κυριακή πρωϊ που δεν έχει κίνηση.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Περί Ταινίας τιμονιού ο λόγος.......

Ποιά να διαλέξω για το κουρσάκι? Η παλιά που είχε πάνω ξέφτυσε για τα καλά. Δεν ήταν gel αλλά αυτό το αφρώδες κλασσικό μαύρο.

Σκέφτομαι αντί για μαύρο να βάλω χρώμα γκρι ή carbon να δένει με το πιρούνι και το παλουκόσελο.

προτάσεις?

Για δες εδώ: Cinelli Gel Cork Bar Tape | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Την έχω πάνω στο δικό μου και είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Πολύ μαλακή και μπορείς να τη βάλεις και να τη βάλεις όσες φορές θέλεις γιατί η κόλλα που έχει δεν σκίζει την ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ μετά την χθεσινή βόλτα με το Γομάρι μου είχαν σχεδόν ξεβιδωθεί τελείως οι 2 βίδες του 1ος παγουριού.

Ευτυχώς το υπόλοιπο ποδήλατο ήταν μια χαρά.

Αλλά όπως θα έλεγε και ο Γιάγκος, ώρα για lock-tight σε μερικά μέρη γιατί με βλέπω να κάνει βόλτες το παγούρι σε κάνα βουνό…

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το κάνει fixie/singlespeed ρε Γιάγκο, ότι πρέπει για βόλτες μέσα στη πόλη.

Αν και είναι όμορφα, δεν θα έλεγα ότι είναι εύκολα ποδήλατα στην οδήγηση για κάποιον που έχει χρόνια να ασχοληθεί

Link to comment
Share on other sites

Jacket για τα κρύα βράδια

altura-nv-jkt-zoom.jpg

να το τσιμπήσω στα 63λιριά ή υπάρχεια και τίποτα καλύτερο σε αυτό το budget?

Το θέλω και high visibility μιας και κάνω συχνά βραδινές εξορμήσεις.

yo....δώστε τα φώτα σας ωρέ για το παραπάνω χειμωνικό μπουφανάκι...σκέφτομαι και το καινούριο αδερφάκι του αν και πιο ακριβό

altura-nv-evo-jkt-zoom.jpg

Wiggle | Altura Night Vision Evo Waterproof Cycling Jacket Cycling Waterproof Jackets

ψάχνω επίσης γαντάκι για κρύο και να κρατάει και λίγη βροχή.

σαν ταινία αυτή τι λέει?

Wiggle | Ritchey Pro Road Bar Tape Bar Tape

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις παλικάρια, δώστε καμια γνώμη γι αυτό το ποδήλατο. KTM comp r.2.0. Δε μπορώ να βρω review πουθενά.

Προορίζεται για χρήση απο XC ως all-mountain, αποκλειστικά για βουνό, αλλά δε με χαλάει και η σκέψη κανενός trail ή τίποτα πιο βάρβαρου μελλοντικά.

Η άλλη επιλογή είναι το Kona dawgma του 2009, αλλά 1) φεύγει λίγο στη τιμή (το πρώτο το έχω βρει 950, το δεύτερο 1200) και 2) δε ξέρω μήπως είναι πολύ "βαρύ" και καταντήσω να το σέρνω σε εξοχές που δε χρειάζονται τόσο ενισχυμένο ποδήλατο.

Δώστε καμιά γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Όχι τρελά πράματα... σίγουρα θα παίζουν και ανηφόρες, αλλά κατά βάση στις εκδρομές θα ανεβαίνουμε με κάποιο άλλο μέσο, και θα κάνουμε καταβάσεις, ή αποστάσεις.

Επίσης οι λόγοι που δε προτιμάω κάποιο hardtail είναι: Εχω ήδη ενα hardtail, σημαντικά πιο φθηνό μεν, εξαιρετικά αναβαθμίσιμο δε. Σκοπεύω να το έχω μόνο για μες την πόλη, αλλά δεν αποκλείω και το γεγονός να το αναβαθμίσω στο μέλλον. Επίσης, δε με πειράζει τόσο να μου κλέβει λίγο ταχύτητα η ανάρτηση, αρκεί να μην καταπονούνται τα γόνατα. Πήγαμε Όσσα πριν κάποιο καιρό, καμια 30αρια χιλιόμετρα γρήγορη κατάβαση και αν και ήταν πολύ ωραία, γύρισα σπίτι σα φραπές. :p

Ακόμα, να αναφέρω πως τα συγκεκριμένα ποδήλατα είναι σε προσφορά στην τιμή αυτή. Το KTM είναι της τάξης των 1100 κανονικά και το dawgma στα 1600-1700, και για το δεύτερο ακούω/διαβάζω γενικά καλά λόγια. :-)

Έγινε επεξεργασία από geogeoland
Link to comment
Share on other sites

αν κατα κορον ποδηλατεις σε καταβασεις , μονοπατια και κροκαλα εδαφος , διαλεξε FS

αν κανεις αποστασεις μεγαλους σε δασικους δρομους τοτε ενα καλο ελαφρυ HT , θα κανεις πολυ καλα τη δουλεια σου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deeeeem : για πες ρε πως μαλακωνουμε την αναρτηση στην dart3??

κουνα το σταυρο-βιδα απο πανω για μεγαλυτερο βυθισμα

ομως οσο μεγαλυτερο βυθισμα εχεις τοσο λιγοτρτο γινεται το lock.

αν θελεις πιο αργο ριμπαουντ κουνα το διακοπτακι κατω απο το πιρουνι.

Link to comment
Share on other sites

Cube AMS Pro 125 - Stroker Suspension Bike 2010 | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Cube AMS Pro - RX Suspension Bike 2010 | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Scott Spark 60 Full Suspension Mountain Bike 2010 - Full Suspension Bikes from Westbrook Cycles UK

Ξεφευγουν ελαχιστα στο budget αλλά καλυτερο value for money απο των cube δεν προκειτε να δεις. Δεν χρειάζονται καν αναβάθμιση(αντε το πολύ κανα ζευγάρι καλούς τροχούς). Εκτος αν εισαι ψείρας και κυνηγάς γραμμάρια.

Link to comment
Share on other sites

κουνα το σταυρο-βιδα απο πανω για μεγαλυτερο βυθισμα

ομως οσο μεγαλυτερο βυθισμα εχεις τοσο λιγοτρτο γινεται το lock.

αν θελεις πιο αργο ριμπαουντ κουνα το διακοπτακι κατω απο το πιρουνι.

στο πιρουνι που εχει την βιδα για το preload , απο την κατω μερια εχει μια αλενοβιδα

αυτη τι κανει ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις παλικάρια, δώστε καμια γνώμη γι αυτό το ποδήλατο. KTM comp r.2.0. Δε μπορώ να βρω review πουθενά.

Προορίζεται για χρήση απο XC ως all-mountain, αποκλειστικά για βουνό, αλλά δε με χαλάει και η σκέψη κανενός trail ή τίποτα πιο βάρβαρου μελλοντικά.

Η άλλη επιλογή είναι το Kona dawgma του 2009, αλλά 1) φεύγει λίγο στη τιμή (το πρώτο το έχω βρει 950, το δεύτερο 1200) και 2) δε ξέρω μήπως είναι πολύ "βαρύ" και καταντήσω να το σέρνω σε εξοχές που δε χρειάζονται τόσο ενισχυμένο ποδήλατο.

Δώστε καμιά γνώμη...

Παντως απο μια αναγνωση τα specs τους ..καταλαβαινεις οτι δεν εχουν και τον ιδιο προσανατολισμο ως προς την χρηση τους.

Το ενα 13cm αναρτηση με 2.35 λαστιχο ...και το αλλο 10cm με 2cm λαστιχο..

Και τα λαστιχα σαν λαστιχα(το τι φοραει το καθενα) ..σε προδιαθετουν οτι ειναι για αλλη χρηση το καθενα.

Link to comment
Share on other sites

στο πιρουνι που εχει την βιδα για το preload , απο την κατω μερια εχει μια αλενοβιδα

αυτη τι κανει ;

δεν ξερω, δεν την εχω πειραξει ποτε, Μαλλον για να κραταει κοντρα στο μηχανισμο του πριλοουντ.

Παντως απο την αλλη μερια εχει ενα διακοπτακι για το ρεμπαουντ.

Link to comment
Share on other sites

User's manual δεν έχει το ποδήλατο με τις ρυθμίσεις;

Συνηθως παιρνεις ενα πολυ γενικο...απο την εταιρια που σχεδιασε το frame

τα περιφερειακα αλλαζουν περιπου καθε χρονια και ειναι απο διαφορες εταιριες και δεν δινουν

manual για καθε τι.

Αν αγοραζεις ξεχωριστα κατι, σου δινουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.