Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Freeday Κηφισιά 7/1/2011. Λόγω οτι έκανα και τη σκούπα πολλές φορές και έκλεινα διασταυρώσεις θα δείτε πολλά σκαμπανεβάσματα. Μόνο στην αρχή στο κέντρο ήμουνα χαλαρά με σταθερό ρυθμό. Στην επιστροφή χρειαζόμασταν άτομα να σιγουρεύουν την ασφάλεια όλων των υπολοίπων από τους μάγκες της βραδινής εξόδου της Παρασκευής.

Freeday_Kifisia_7_1_2011 by georgespe at Garmin Connect - Details

βάρεσα και μερικά καλά σπριντάκια για να νιώσω και λίγο τους παλμούς να βαράνε κόκκινο. (182bpm max)

παλι κατι δεν μου αρεσει με τους παλμους σου. και το χαμηλο ειναι πολυ χαμηλο, αλλα και το υψηλο ειναι αρκετα χαμηλο (εκτος αν δεν ειναι το μεγιστο).

56 παλμους και να εισαι απλα ορθιος ειναι πολυ λιγο, εκτος αν εχεις κανενα ελαχιστο 35.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ είμαι ασχετος αλλά ψήνομαι τελευταία να παρω ένα. σε κατάστημα στο μοναστηράκι που πιθανώς γνωρίζουν οι γνώστες μου πρότείναν ένα city της leader στα 170 ευρώ. τι άποψη έχετε. θα είναι καλό ποδήλατο; δυστυχως δε γνωρίζω μοντέλο ουτε το βρήκα στο net.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πρέπει να πέρασες απο μπροστά μου την Παρασκευή γιατί ήμουν στο φανάρι της Κηφισιάς όταν περάσατε...

Πολύ κόσμο απο όσο είδα, θα έρθω και εγω αν πας την ερχόμενη μαζί σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να έρθεις ωρέ :D

Αν και εκτός Παρασκευής έχει βόλτες και Τετάρτη και Κυριακή και ψηνόμαστε να χτίσουμε μια και Τρίτη...όλες βραδινές (περίπου 8-9) εκτός Κυριακής που είναι μεσημεριανή (3:30)

Χτες πάντως καταευχαριστήθηκα βόλτα 80χλμ και 4ώρες σελάτος.

http://connect.garmin.com/activity/62814191

άντε να ανεβάσω χιλιόμετρα και μέση ωριαία.:magic:

162714_500194838520_681858520_5870649_4433809_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

nope....γενικά δεν ιδρώνω κιόλας πολύ.....αλλά για 15-20βαθμούς που είχαμε στον ήλιο με το μακρυμάνικο ήμουνα μια χαρά.....στην επιστροφή που βράδιασε και έπεσε στους 10 έβαλα και το μπουφανάκι και όλα οκ.

την λύκρα την απεχθάνομαι......μια μπλουζίτσα πολυεστέρα θα την τσιμπήσω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Να έρθεις ωρέ :D

Αν και εκτός Παρασκευής έχει βόλτες και Τετάρτη και Κυριακή και ψηνόμαστε να χτίσουμε μια και Τρίτη...όλες βραδινές (περίπου 8-9) εκτός Κυριακής που είναι μεσημεριανή (3:30)

Χτες πάντως καταευχαριστήθηκα βόλτα 80χλμ και 4ώρες σελάτος.

Combo Ride Salamina 9/1/2011 by georgespe at Garmin Connect - Details

άντε να ανεβάσω χιλιόμετρα και μέση ωριαία.:magic:

162714_500194838520_681858520_5870649_4433809_n.jpg

ο παρουσιαστης του mad που κολλαει....?

επισης εκει στη νεα περαμο πως γινεται να εισαι -50 μετρα απο τη θαλασσα?

ωραια διαδρομη παντως.

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτό με το υψόμετρο όντως δε καταλαβαίνω τι παίζει....δοκίμασα να δώσω στις ρυθμίσεις, και προσαρμογή υψομέτρου αλλά και χωρίς, και τα διαβάζει κάπως λάθος στο ελάχιστο.........θα το ψάξω να το διορθώσω......

για τον ιδρώτα είπαμε......δεν ιδρώνω γενικά σαν άτομο.ακόμα και μετά από αρκετές ώρες άσκησης η εφίδρωση έρχεται στα άκρα (χέρια πόδια) και κεφάλι και όχι στο κυρίως σώμα (μασχάλη στήθος πλάτη), οπότε και εξατμίζεται εύκολα σε εκείνα τα σημεία.

ακόμα πάντως διαβάζω το άρθρο του cddaraa για το HR.....εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σένα Γιώργο αλλά συνήθως το δεν ιδρώνω το ακούω από άτομα που προσθέτουν: "δεν πίνω συχνά νερό γιατί δεν το χρειάζομαι". Που σημαίνει στο μέλλον, προβλήματα με τα νεφρά( πέτρες ουρία κλπ ).

Link to comment
Share on other sites

νερό πίνω.....περίπου 8-10ποτήρια την ημέρα, μια σαλάτα και 2-3 φρούτα.

έκανα και πρόσφατα φουλ εξετάσεις και είμαι υπέρ κομπλέ. μόνο το καλοκαίρι ιδρώνω......φθινόπωρο χειμώνα άνοιξη νομίζω οτι το σώμα αναπνέει αρκετά καλά και δε χρειάζεται την έξτρα εφίδρωση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Γιάγκο αν δεν ιδρώνεις.

Είναι διαφορετικό το ποσοστό εφίδρωσης στον εκάστωτε οργανισμό αλλά γενικά αν ΔΕΝ ιδρώνεις ενώ το ζορίζεις σημαίνει ή αφυδάτωση (αν έχεις κατουρήσει 12 φορές τα 12 ποτήρια δεν λένε απαραίτητα κάτι), ή δυνητικά κάποιο θέμα που καλό είναι να δεις ένα ενδοκρινολόγο.

Ακόμα στις βόλτες >50 χμ καλό είναι να κουμπώνεις κανένα ζελεδάκι και φυσικά νερό.

Μην ξεχνάς πως ΑΝ διψάσεις έχεις ήδη αφυδατωθεί, πρέπει να το προλαβαίνεις και πίνεις πιο πρίν.

Link to comment
Share on other sites

το ζελεδακι θα σου δωσει ενα peak στις αντοχες σου και μετα δε θα μπορεις να παρεις τα ποδια σου.

συκο , μπανανα , energy bar η κανα παστελακι..Αυτα βοηθανε πολυ.

Και δεν παιζουν ρολο τα χιλιομετρα αλλα οι αντοχες του εκαστοτε οργανισμου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.