Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

παιζει παντου ειναι default brand κ αν δεν την εχει η περιοχη σου, πες του πρτομαγαζατορα να παρει τηλ ενα διανομεα, αν μενεις Καλαματα δεν ειναι κ λιγα τα ατομα να τα αγνοησεις..

Link to comment
Share on other sites

δε με βόλεψε καθόλου και τη βρήκα απαράδεκτη σε ποιότητα σε σχέση με selle italia.....δοκίμασε selle italia και θα δεις οτι η speciazlized πουλάει οδοντόκρεμες.

Άλλο το να μη σε βολέψει κι άλλο η κακή ποιότητα. Οι Specialized Toupe είναι ανάμεσα στις καλύτερες σέλες, και στο λέει ένας που έχει τρεις Selle Italia, από την Carbon μέχρι την απλή. Ειδικά το νέο της μοντέλο Toupe Carbon αναμένεται πως και πως.

Η σέλα όμως είναι προσωπικό πράγμα, και δεν είναι όλες για όλους. Μερικοί ορκίζονται στις Brooks εγώ πάλι δεν τις μπορώ. Επίσης οι σέλες έρχονται σε μεγέθη, κάτι που πολλοί το προσπερνάνε, συνήθως 130 και 143mm.

Link to comment
Share on other sites

20km έκανα τελικά με την Toupe, από τα 5 πρώτα βέβαια κατάλαβα ότι δε μου κάνει..

Έτσι την άλλαξα και πήρα μια 143mm Romin Expert. Στα 5km που έκανα από το κέντρο για το σπίτι μου, μου φάνηκε καλή, αλλά αύριο θα δείξει φυσικά. Διαθέσιμη ήταν και η 143mm Toupe και μάλλον αυτή θα έπρεπε να πάρω ώστε να αλλάξει μόνο μια μεταβλητή, αυτή του μεγέθους, για να δω έτσι αν θα με βόλευε η μεγαλύτερη. Τέσπα, τσάμπα είναι, θα τη δοκιμάσω και αυτή :p.

DSC_1406.jpg

DSC_1408.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι άποψη έχετε για τις σέλες με Gel; Έκανα 40km με τη Romin σήμερα, με βόλεψε πιο πολύ από την Toupe αλλά τη βρήκα σκληρή.. γι' αυτό λέω η επόμενη που θα δοκιμάσω να έχει Gel, πχ η Toupe Comp. Ο γομαρ μου 'πε να μη κάνω βλακείες και να τις αποφύγω, αλλά δε μου 'πε το γιατί :p.

Link to comment
Share on other sites

ωραια πραγματα η ηλεκτρικη μοντα, Τζωρτζη με μπαταριες τι αποφασιζεις? Li-ion / LifePO4, σε τι διαταξη? απο μοτερ ειδα υπαρχουν 2 τυπων, συνεχες και με ταχυτητες ποιο εκ των 2 λες? σηκωνει πολυ μοντα το project αυτο!! :devil:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς καμιά καλή μάρκα για σαμπρέλες σε mountain 26'';

Όσες παίρνω, αν κάνω συχνά ποδήλατο (κάθε μέρα), σε μια εβδομάδα το πολύ σκάνε. Δεν κάνω τίποτα τρελές διαδρομές, σε άσφαλτο το κυκλοφορώ κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

ποιες αγοράζεις και τι πίεση τους βάζεις?

η ζάντα σου εσωτερικά είναι καθαρή από σκουπιδάκια και έχει εσωτερική επένδυση?

περνάς στο λάστιχο λίγο τάλκ ή πούδρα για τις τριβές?

η σαμπρέλα μπαίνει καθαρή ή την ακουμπάς στο έδαφος πριν οπότε παίζει να μαζεύει σκουπίδια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι kenda ειναι ανθεκτικες, 2.5Ε. Το πιο πιθανο ειναι να υπαρχει καποιο μικρο αγκαθακι μεσα στο λαστιχο που δεν φαινεται καλα, περιεργασου με ακριβεια το λαστιχο, δωσε 4῏5 λεπτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποιες αγοράζεις και τι πίεση τους βάζεις?

η ζάντα σου εσωτερικά είναι καθαρή από σκουπιδάκια και έχει εσωτερική επένδυση?

περνάς στο λάστιχο λίγο τάλκ ή πούδρα για τις τριβές?

η σαμπρέλα μπαίνει καθαρή ή την ακουμπάς στο έδαφος πριν οπότε παίζει να μαζεύει σκουπίδια?

πάρε ή kenda όπως λέει ο φίλος λίγο πιο πάνω οι maxxis ενισχυμένες.Είναι λίγο πιο βαριές απο τις κανονικίες βέβαια(γύρω στα 400gr) η μία αλλά είναι πολύ ανθεκτικές.Πάνω σε dirt τις είχα και δεν νιώθανε μία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καθαρά είναι, τα έχω ψάξει.

@greekfragma Αν εννοείς επένδυση τον υφασμάτινο δακτύλιο μέσα στη ζάντα, ναι έχει. Ταλκ δε βάζω, θα το δοκιμάσω next time όμως (baby care και στις σαμπρέλες :p). Επίσης η πίεση στα λάστιχα είναι συνήθως 45-55.

Thanks guys για τις απαντήσεις.

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες σαμπρέλες τις έχεις κρατήσει; Τις πατσάρεις ή τις αλλάζεις; Γενικώς υπάρχει κάποιο επαναλαμβανόμενο σχέδιο στο που χάνει αέρα; Μερικές φορές γύρω από την τρύπα της βαλβίδας στη ζάντα το αλουμίνιο μπορεί να έχει τραχύ. Μπορείς να το τρίψεις λιγάκι με γυαλόχαρτο αν φαίνεται κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστες φορές χάνει αέρα απο γύρο απο τη βαλβίδα, ενώ τις περισσότερες από τρυπούλες ή τρύπες σε άσχετα μεταξύ τους σημεία. (σίγουρα κάποιες φορές φταίω κι εγώ γιατί δεν είμαι και πολύ φιλικός με τα πεζοδρόμια :p).

Edit: έχω να αλλάξω σαμπρέλα 8 μήνες τώρα, γιατί το χειμώνα δε το κινώ πολύ, αλλά αυτήν την εβδομάδα που ξανα ξεκίνησα είπα να ρωτήσω για να είμαι ready...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παλιό το λάστιχο και χτυπημένο μπορεί να έχει μικρά σκισίματα εσωτερικά που ανοίγουν όταν έρθουν στο κάτω μέρος υπό πίεση και "τσιμπάνε" την σαμπρέλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποτι μου λεει ο Λουκας που παω το ποδηλατο, το κοπανημα στο πεζοδρομιο δημιουργει ενα διπλο αντιδιαμετρικο τρυπημα (λεγομενο κ snake bite) το οποιο εμφανιζεται οταν εχει χαμηλη πιεση η σαμπρελα.

Αν δεν εχει το διπλο αυτο τρυπημα, αλλα κ το τρυπημα ειναι σε τυχαιο καθε φορα σημειο (αρα οχι συγκεκριμενο αγκαθακι῏-εστω κ πανω στο καρουμπαλο check again), τοτε μαλλον το λαστιχο σου ειναι πολυ ευπαθες σε πετρες κ οτιδηποτε εξεχει, οποτε κ πας σε κατι αλλο.

εδιτ> μετα απο καποιο research σας επισυναπτω και μπαταριες που θεωρουνται καλες=πολλους κυκλους ζωης, ελαφριες σε σχεση με διαθεσιμες Wh, διπλοτσεκαρισμα σωστης λειτουργιας.

http://www.pingbattery.com/servlet/StoreFront

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.