Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ρε παιδιά το engagement στα πίσω κέντρα είναι τόσο σημαντικό στην πράξη σε ένα xc MTB ;

Αυτο μπαίνει σε κλασικό frame που έχει το κλασικό 10qr θα πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά και άξονας ;

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=61000

Μήπως τζάμπα τα λεφτά και ένα shimano με 16 points και 41ευρω είναι ok ?

Έχει κανείς εμπειρία σε μετάβαση απο 16 κλίκς σε 24 (πχ hope pro) ?

Link to comment
Share on other sites

hope pro θα παρει ενας φιλος μου αν εχω καταλαβει καλα...θα τον ρωτησω να σου πω.

νομιζω τα hope pro φερνουν προς AM / DH ποδηλατο και οχι τοσο για XC.

ειναι κ πιο βαρια..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθαν τα Smart Sam Kevlar Guard. Μια γύρα που τα έκανα στην πιλοτή (γιατί έβρεχε) μου φάνηκε πως το ποδήλατο είχε εντελώς διαφορετική αίσθηση.

Λέτε να φταίει η μετάβαση από 1.9 σε 2.1 ; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

hope pro θα παρει ενας φιλος μου αν εχω καταλαβει καλα...θα τον ρωτησω να σου πω.

νομιζω τα hope pro φερνουν προς AM / DH ποδηλατο και οχι τοσο για XC.

ειναι κ πιο βαρια..

Δεν είναι πιο βαριά, το αντίθετο.

Έχουν αλουμινίου freehub κάτι που τα κάνει πολυ ελαφριά. Αλλα οι επαφές του ειδικά όταν έχεις δίσκους απο ατσάλι χαλάνε εύκολα και τρυπανε.

Το πίσω είναι γύρω στα 310γρ αλλα οι περισσότεροι μετα βάζουν το steel freehub της pro πάνω γιατι αγανακτουν δλδ συνολικά φτάνει, 380 γρ. (+ 50ευρω) και το βάρος τελικά φτάνει Όσο ένα shimano με 40-70ευρω με ατσαλενιο hub

Εκτός αν αλλάζεις κάθε τόσο και λίγο

Κασέτες και σώμα κέντρου για να έχεις λιγότερα 70 γρ λιγότερα στο κέντρο.

Αλλα δεν είναι το βάρος το θέμα μου.

Με ενδιαφέρουν πολυ περισσότερο οι μεγάλες φλατζες η αξιοπιστία και το engagement.

(τα hope έχουν 24 poe, δλδ πρέπει να περάσουν 15μοιρες μέχρι να ξανακλειδωσει το πετάλι απο "ελευθερο" τα περισσότερα shimano stock στα ποδήλατα θέλουν 22,5 μοίρες, ενώ υπάρχουν και κάποια με 11,25 πολυ γρήγορα δλδ.

Πιστεύω ότι η ιστορία με το ψάξιμο με τα γραμμάρια είναι πολυ αποπροσανατολιστικη και παρεξηγημένη, στα ποδήλατα βουνού. Την δίνετε πολυ περισσότερο σημασία απο όσο πρέπει. imo. Το βάρος δεν είναι αυτοσκοπός στο ποδήλατο. Ένα καλοστημένο βαρύτερο ποδήλατο μπορεί να φαίνεται απείρως πιο ελαφρύ στο αναβάτη. Πχ Γεωμετρία flex παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο.

Επειδή γράφω απο κιν τώρα sry για το κακο κείμενο. :)

Link to comment
Share on other sites

Έντεκα κλασικά βιβλία για το ποδήλατο: bicycle_books.zip

Το πακέτο περιέχει 11 βιβλία σε μορφή pdf:

• Bicycling science

• The Ultimate Bicycle Book

• Sutherland's Handbook for Bicycle Mechanics

• Illustrated Bicycle Maintenance

• Barnett's Manual: Analysis and Procedures for Bicycle Mechanics

• The Custom Bicycle

• Paterek manual for bicycle framebuilders

• The Bicycle Wheel

• The Art of Wheelbuilding

• Richard's 21st Century Bicycle Book

• Bicycle: The History

Link to comment
Share on other sites

αυτα για το βαρος , τα λες σε λαθος ανθρωπο :p

οι περισσοτεροι που συναντω παιζουν με τα γραμμαρια , το καθε qr ειναι 50γραμμαρια πιο ελαφρυ , το τιμονι 120γρ. πιο ελαφρυ.

Το βαρος για τα hope , το ειπα γιατι ξερω οτι ειναι πιο βαρια.ουτε για αρνητικο ουτε θετικα το ανεφερα.Λαθος ξερω ; Τι να σου πω.

Η αληθεια ειναι πως θα θελα να μειωσω το βαρος του ποδηλατο μου , αλλα οχι οτι με ενδιαφερει κιολας

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρουν πολυ περισσότερο οι μεγάλες φλατζες η αξιοπιστία και το engagement.

(τα hope έχουν 24 poe, δλδ πρέπει να περάσουν 15μοιρες μέχρι να ξανακλειδωσει το πετάλι απο "ελευθερο" τα περισσότερα shimano stock στα ποδήλατα θέλουν 22,5 μοίρες, ενώ υπάρχουν και κάποια με 11,25 πολυ γρήγορα δλδ.

Το ελεύθερο έχει μια σειρά από δόντια σαν ορθογώνια τρυγόνα ξαπλωμένα. Δυο αυτάκια αντικριστά υπό την πίεση ελατηρίων σέρνονται πάνω στα δόντια. Οι μοίρες καθορίζονται από την απόσταση της κάθετης πλευράς του ενός δοντιού από το άλλο.

Αν σκεφτείς ότι έχουν συγκεκριμένη διάμετρο αφού πρέπει να κουμπώνουν σε αυτά συγκεκριμένων προδιαγραφών κασέτες, τότε υπάρχει ένας μόνο τρόπος να παίξεις με τις μοίρες.

Πρέπει να μικρύνεις τα δόντια αυξάνοντας βεβαίως τον αριθμό τους. Ακόμα και αν καταφέρεις να χωρέσεις 4 λειτουργικά αυτάκια η αξιοπιστία του ελεύθερου μειώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] παρε καποιο κτηνιατρικο κεντρο μιας κ δεν υπαρχει λυσιατρειο αθηνων να μαθεις αν κυκλοφορει τπτ.εμενα με εχουν δαγκωσει κ το ιδιο εκανα.επισης προχθες με κυνηγαγαν 4 σκυλια στου φιλοπαππου ολομοναχος , βραδυ κ δε μπορουσα να τα αποφυγω.στο τσακ προλαβα.

Όταν σε κυνηγάνε σκυλιά, σταματάς κατεβαίνεις και τους μιλάς δυνατά κι άγρια, τα αντιμετωπίζεις. Τρομάζουν και φεύγουν. Όσο τρέχεις, χειρότερα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν καταφέρεις να χωρέσεις 4 λειτουργικά αυτάκια η αξιοπιστία του ελεύθερου μειώθηκε.

Το εξηγείς παραπάνω αυτό; Δεν κατάλαβα τί εννοείς. Νομίζω ότι περισσότερα αυτάκια=καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε κυνηγάνε σκυλιά, σταματάς κατεβαίνεις και τους μιλάς δυνατά κι άγρια, τα αντιμετωπίζεις. Τρομάζουν και φεύγουν. Όσο τρέχεις, χειρότερα είναι.

Βασικά όσο το τρέχεις το βρίσκουν σαν παιχνίδι και για αυτό σε κυνηγάνε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το engagement στα πίσω κέντρα είναι τόσο σημαντικό στην πράξη σε ένα xc MTB ;

Αυτο μπαίνει σε κλασικό frame που έχει το κλασικό 10qr θα πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά και άξονας ;

Hope Pro 2 Evo Disc Rear 10mm Saint | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Μήπως τζάμπα τα λεφτά και ένα shimano με 16 points και 41ευρω είναι ok ?

Έχει κανείς εμπειρία σε μετάβαση απο 16 κλίκς σε 24 (πχ hope pro) ?

Είχα hope pro 2 αλλά το είχα πάρει κυρίως για τον άξονα που έχει.Όσο για το engagement τι να σου πω.Εμένα μου άρεσε πολύ και ο ήχος συν ότι κούναγες το πόδι ελάχιστα και άκουγες το κλικ.Επίσης είναι πολύ δύσκολο να μείνεις απο καστάνια γιατί μέσα έχουν 4 ελατήρια αντί για 1 που έχουν τα απλά shimano

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε κυνηγάνε σκυλιά, σταματάς κατεβαίνεις και τους μιλάς δυνατά κι άγρια, τα αντιμετωπίζεις. Τρομάζουν και φεύγουν. Όσο τρέχεις, χειρότερα είναι.

την ημερα ετσι κανω.οπως εκανα κ σημερα.

το βραδυ , σκοταδια ολα , ολομοναχος στο βουνο δε ξερεις απο που θα σου ερθουν.γιατι τα ακους στερεοφωνικα κ εσυ βλεπεις μπροστα σου μονο , το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το βαλεις στα ποδια.

απο το πουθενα ακουσα 4 σκυλια στο 1-2 μετρα.Δεν ειναι ολες οι συγκυριες ιδιες

Link to comment
Share on other sites

Το εξηγείς παραπάνω αυτό; Δεν κατάλαβα τί εννοείς. Νομίζω ότι περισσότερα αυτάκια=καλύτερο.

Θα είναι μικρότερα όπως κοντύτερα και αναγκάστηκα ισχυρότερα θα είναι τα ελατήρια που τα πιέζουν, αφού ο χώρος που θα μοιράζονται παραμένει ίδιος.

Τέσσερα αυτάκια με ισχυρότερα ελατήρια θα σέρνονται πάνω σε μικρότερα δόντια.

Το κυριότερο όμως είναι τα μικρότερα δόντια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε ποιος σπάμαρε συνέχεια εδώ για κάτι κινέζικα φωτάκια με 2 ευρώ μην τον @#Ε!#!@;

Τα πήρα, βάζω ---> 4 <--- μπαταρίες στο μπροστά φωτάκι και φωτίζει λιγότερο και από κερί....

ΜΑΚΡΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Άν θες κάτι φτηνό αυτό θα σου κάνει μια χαρά. Gadget-shop , Φακός Ποδηλάτου 5 Led & Πίσω Φως 5 Led

Θα το βρεις στα jumbo 3euros το μπροστά και 2euros το πίσω.

Δεν φωτίζει καλά, αλλά είσαι ορατός τουλάχιστον 100 μέτρα μακριά με το flash του.

Αν θέλεις τώρα να βλέπεις πραγματικά εγώ πήρα αυτό: eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices

Πραγματικά σκοτώνει...!

Αύριο-μεθαύριο θα σας βάλω αναλυτικές φωτο για να το δείτε.

Ρε ποιος σπάμαρε συνέχεια εδώ για κάτι κινέζικα φωτάκια με 2 ευρώ μην τον @#Ε!#!@;

Τα πήρα, βάζω ---> 4 <--- μπαταρίες στο μπροστά φωτάκι και φωτίζει λιγότερο και από κερί....

ΜΑΚΡΙΑ!!!

Νομίζω το διευκρίνησα...

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνω. Αφού εγώ ήμουν ο σπάμμερ. Τα είχα, απλά δεν είχα μπαταρίες να δω πόσο τρομερός προβολέας είναι ο μπροστά.

Παρεπιπτόντως τα jumbo είναι απατεώνες.

EDIT: Ευχαριστώ για τις προτάσεις, αλλά προς ώρας δεν θέλω. Και με το σάπιο εκτός πόλης με βλέπουν. Άσε που θα γυμνάζω και τα μάτια :p . Μέσα στην πόλη είναι το πρόβλημα που μπορεί να πεταχτεί κανείς από καμιά γωνία ή να είσαι από πίσω, να πας να προσπεράσεις και να στρίψει, αφού δεν φαίνεσαι. Όταν με πατήσουν και δω ότι είναι απαραίτητο, θα το ψάξω.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.