Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Έστειλα στον εισαγωγέα αναλυτικό email με τα προβλήματα που μου παρουσιάζει και πώς να κινηθώ, άφησα τηλ. και σε μία ώρα με πήραν! Άψογοι:T:

Μίλησαν μου είπαν με το κατάστημα και θα καλυφθούν όλα το προβλήματα, για να δούμε τι θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

1) Οι low end δίσκοβραχίονες οι περισσότεροι είναι λίγο στραβοί από την μάνα τους. Τον λόγο δεν τον ξέρω, αλλα σε 3 διαφορετικούς που έχω ήταν όλοι λίγο. Ίσως επειδή το σύστημα για να πιάνει την αλυσίδα είναι πιο gtp στην αλλαγή δίσκου τους έχουν πιο στραβούς για να την αρπάζει ??

Στην αρχή ήταν ολόισιος όμως....

5) αμα το έπαθες με ταχύτητα 1x7/8/9 είναι λογικό. Δεν δουλεύει σωστά η αλυσίδα σε τέτοια γωνία.

Εχθές συγκεκριμένα το έκανε στην 2x4 και το θυμάμαι καλά επειδή το κοίταξα.

Γενικά δεν βάζω την αλυσίδα σε ακραίες γωνίες.

Link to comment
Share on other sites

εγω στραβο ή να στραβωνει ευκολα συστημα με Acera/Alivio σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα δεν εχω δει παντως, αν δεν κανω λαθος τον Μ361 δισκομανιβελα εχεις, ενταξει ok ειναι.

(δεν πας και στα κατσαβραχα...απ οτι εχω καταλαβει, αν πηγαινεις να ξερεις την μεσαια τριβη θα την παρεις ευκολα στο χερι...)

Kαλα εκανες, λογικα θα σου τα καλυψουν ολα δωρεαν. ;) οπως και πρεπει.

Τα φρενα θα σου σπασουν τα νευρα (μακαρι οχι) αλλα και πολυ ακριβοτερα σπανε νευρα

Για αυτο V brakes καλυτερα, ή θελει πολυ ψαξιμο και λεφτα για υδραυλικα.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

εγω στραβο ή να στραβωνει ευκολα συστημα με Acera/Alivio σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα δεν εχω δει παντως, αν δεν κανω λαθος τον Μ361 δισκομανιβελα εχεις, ενταξει ok ειναι.

(δεν πας και στα κατσαβραχα...απ οτι εχω καταλαβει, αν πηγαινεις να ξερεις την μεσαια τριβη θα την παρεις ευκολα στο χερι...)

Kαλα εκανες, λογικα θα σου τα καλυψουν ολα δωρεαν. ;) οπως και πρεπει.

Τα φρενα θα σου σπασουν τα νευρα (μακαρι οχι) αλλα και πολυ ακριβοτερα σπανε νευρα

Για αυτο V brakes καλυτερα, ή θελει πολυ ψαξιμο και λεφτα για υδραυλικα.

Εγώ σε 3 value δίσκους που είχα(2 στο mtb) και στην κούρσα τώρα είχαν όλοι ένα ελαφρό στράβωμα σε εκείνο το σημείο ενώ ο deore lx στο mtb και ο 105 στην κούρσα δεν είχαν το παραμικρό.

Ίσως να είμαι τραγικά γκαντέμης.

Για τους δίσκους, συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 3 value δίσκους που είχα(2 στο mtb) και στην κούρσα τώρα είχαν όλοι ένα ελαφρό στράβωμα σε εκείνο το σημείο ενώ ο deore lx στο mtb και ο 105 στην κούρσα δεν είχαν το παραμικρό.

Ίσως να είμαι τραγικά γκαντέμης.

Για τους δίσκους, συμφωνώ.

δεν λεω οτι δεν ειναι ετσι, εγω δεν εχω δει. πχ και τωρα που κοιταζω κατι δισκους εκτος ποδηλατου

sram (value) που χτυπηθηκαν στα δοντια δεν ειναι στραβοι.

Μπορει και εγω να ειμαι τραγικα τυχερος, σ αυτο γιατι γενικα υπεργκαντεμης ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω οτι δεν ειναι ετσι, εγω δεν εχω δει. πχ και τωρα που κοιταζω κατι δισκους εκτος ποδηλατου

sram (value) που χτυπηθηκαν στα δοντια δεν ειναι στραβοι.

Μπορει και εγω να ειμαι τραγικα τυχερος, σ αυτο γιατι γενικα υπεργκαντεμης ειμαι.

χωρίς πλάκα, μπορεί όντως να είμαι τόσο γκαντέμης οπότε δεν θα μου φανεί περίεργο να είναι θέμα μόνο σε εμένα :p

Εκτός δεν καταλαβαίνεις και πολλά, στο ντεραγιέ το βλέπεις. Δεν έχαναν πολύ, αλλά το έβλεπες ότι ήταν λίγο αρπαγμένοι.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς πλάκα, μπορεί όντως να είμαι τόσο γκαντέμης οπότε δεν θα μου φανεί περίεργο να είναι θέμα μόνο σε εμένα :p

Εκτός δεν καταλαβαίνεις και πολλά, στο ντεραγιέ το βλέπεις. Δεν έχαναν πολύ, αλλά το έβλεπες ότι ήταν λίγο αρπαγμένοι.

Ελα κοιταξα και το μπροστα στο ποδηλατο που εχω εδω, ολοισιοι ειναι οι δισκοι

αλλα αυτος δεν ειναι και τοσο value Βοntrager Race ειναι....παλι καλα...

Σε λιγο θα βγει αυτος και θα μπει ενας SLX που ειναι πιο heavy duty

μην τυχον και τον μου τον γκαντεμιασεις και μου ρθει με στραβους δισκους.....ε :X: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ελα κοιταξα και το μπροστα στο ποδηλατο που εχω εδω, ολοισιοι ειναι οι δισκοι

αλλα αυτος δεν ειναι και τοσο value Βοntrager Race ειναι....παλι καλα...

Σε λιγο θα βγει αυτος και θα μπει ενας SLX που ειναι πιο heavy duty

μην τυχον και τον μου τον γκαντεμιασεις και μου ρθει με στραβους δισκους.....ε :X: :hehe:

χαχαχαχαχαχ

Σε "καλούς" δίσκους deore lx + 105 δεν είχα πρόβλημα. Σε value είχα μόνο και για αυτό το πρώτο που άλλαξα στην κούρσα ήταν ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

εγω με τις μεσαιες εχω ενα θεματακι γενικοτερα, ελπιζω ο SLX που ερχεται μαζι με BB να ειναι οk, για να δουμε...

Παντως ο M361 ειναι πασπαρτου σε ποδηλατα 400-800Ε δεν νομιζω να στραβωνει τοσο ευκολα

καλα εκανε και επικοινωνησε μαζι τους και αν χρειαστει να του τ αλλαξουν ολα....ουτε ενα μηνα δεν το χει το ποδηλατο...

BTW αντε γεια QR...

post-4508-1416075541,2254_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

SRX 200 - 250E

πολυ πιο ξεκουραστο απ αυτο που λες(ειδικα για δρομο ασφαλτο μερα με την νυχτα), με max 70psi 28'' ροδες, και αξιοπιστα ανταλλακτικα για το πακετο.

το μαγαζι ειναι τυχαιο, οπου και αν πας και το βρεις, ζητα αυτη τη τιμη, αν δεν σου το δωσει 250 πηγαινε αλλου, εκτος αν το βρεις και πιο κατω.

συναρμολογουνται Ελλαδα.

Ευχαριστω για το reply αλλα υπαρχει και κατι αλλο επειδη δεν με ενδιαφερουν τοσο τα trekking

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα δει από κοντά νομίζω πως σε αρκετές βάσεις δε χωράει.

Επίσης έχω μια εντύπωση ότι ο Σκλαβενίτης στη Θησέως το έχει πιο φτηνά. Θα τσεκάρω αύριο να πω με σιγουριά....

Link to comment
Share on other sites

το λαθος ειναι καθαρα του ποδηλατη ετσι...

περναει τον δρομο χωρις να κοιταξει.εμ που πας ετσι.

ανεξαρτητα βεβαια με το ποιος φταιει , ειναι πολυ τυχερη.Δεν εχω καταλαβει αν εσπασε ποδι η οχι..

Link to comment
Share on other sites

Ο ποδηλάτης κινήθηκε πάνω σε διάβαση πεζών. Δεν ξέρω νομικά κατά πόσο εξισώνεται ο ποδηλάτης με τον πεζό αλλά αν περπατούσε θα είχε προτεραιότητα έναντι των οχημάτων. Δείτε και τις (χοντρές) λευκές λωρίδες που ονομάζονται και γραμμές διακοπής πορείας και οριοθετούν το σημείο που πρέπει να σταματήσει η κίνηση των οχημάτων για να περάσουν οι πεζοί.

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

αυτο σημαινει οτι διασχυω τον δρομο χωρις να κοιταξω ;

Εγω ρε γμτ , γιατι στην Καλλιθεα σε καθε στενο , σχεδον σταματαω παρολο που ο δεξια μου εχει στοπ.

Προτεραιοτητα εχω ομως....

Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις. Κι εγώ σχεδόν καθημερινά που πηγαίνω στο άλσος Συγγρού για τρέξιμο περνώντας από 2 σχολεία, ποτέ δεν έχει σταματήσει αυτοκίνητο να περάσω από τις 2 διαβάσεις που διασχίζω. Αλλά, από άποψη προτεραιότητας, θα όφειλαν

Δυστυχώς ο αδύνατος είναι στο έλεος του δυνατότερου. Για πες μου (αν έχεις προσέξει) πόσο γρήγορα περνούν τ' αυτοκίνητα έξω από τα σχολεία, αγνοώντας πεζούς & διαβάσεις? Πόσες φορές ο νταλικιέρης θα σε κλείσει επειδή ξέρει πως θα παραμερίσεις?

Και άλλο τόσο μεγάλο πρόβλημα είναι η εφαρμογή των κανόνων. Πόσες φορές έχεις δει αστυνομικό να την έχει στημένη κάπου εκεί και να αφαιρεί επιτόπου πινακίδες & δίπλωμα όπως θα έπρεπε να κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.