Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Μην βαράτε για το μέγεθος...επίτηδες δεν έκανα resize για να φαίνονται οι λεπτομέρειες.

Τα καλάμια δεν τα έχω καθαρίσει καθόλου για ήθελα το φαινόμενο να εξελιχθεί, ώστε να είναι πιο ευδιάκριτο.

Ακούω τις γνώμες σας.....

TwuA2.jpg

Wfq2z.jpg

ZS0US.jpg

yBbWj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ 2 φαινόμενα. Σε ποιό αναφέρεσαι; Μάλλον στην αυξημένη (;) φθορά στο εσωτερικό μέρος του καλαμιού, από ανομοιόμορφη τριβή του κατώτερου μέρους της ανάρτησης;

Link to comment
Share on other sites

Αφού μέσα σε λάδι βουτάει.

Με αυτό το σκεπτικό πρέπει τα αμορτισέρ των αυτ/των και τα καλάμια των μηχανών να ξερνάνε λάδια δηλ.?

Αν βγάζει με αυτό τον ρυθμό πότε θα μείνει ξερό...σύντομα?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καθε βολτα απαραιτητα σκουπιζουμε τα καλαμια με ενα πανι. Ετσι κραταμε τις τσιμουχες και τα καλαμια σε καλη κατασταση. Οι fox θελουν συντηρηση και αλλαγμα λαδια περιπου καθε 25ωρες λειτουργιας, οι rockshox γυρω στις 50(δες το μανιουαλ δεν θυμαμαι ακριβως) οποτε δυσκολα θα ξεραθουν απο λαδι. Τα καλαμια τους ειναι απο πορωδες υλικο το οποιο επιτρεπει να περναει λιγο λαδι για τη λιπανση μεταξυ αυτων και των τσιμουχων. Εξαιρεση σε αυτο το συστημα ειναι οι marzocchi οι οποιες ειναι ακριβως οπως τα αυτοκινητα. Παρολα αυτα νομιζω η δικη σου τσιμπαει λιγο παραπανω

sorry για τα typo και το ατονικο ειμαι απο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι έχω την εντύπωση ότι ξερνάει λάδια...:mad:

εγώ μάστορας ποδηλάτων δεν είμαι, αλλά αυτό είναι σίγουρα πρόβλημα

με τα άλλα ζόρια που είχες τι έκανες; τα φτιάξανε ή είσαι στο περίμενε ;

χωρίς να θέλω να σε φορτίσω αρνητικά,αυτά που αναφέρεις παραπάνω καθώς και το πρόβλημα με το αμορτισέρ δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε ένα ποδήλατο των 700τοσων ευρώ,ούτε μια εταιρία σαν τη scott να βγάζει τέτοια

Link to comment
Share on other sites

γυρος πεντελης αυριο............1300 υψομετρικα και 45χιλιομετρα με τα πιο ασχημα τερεν ever

θα λιωσουν οι αναρτησεις.βεβαια εντυσα και το ποδηλατο μου με προστατευτικα

Link to comment
Share on other sites

Ήδη μου έσκισε μία φόρμα η αλυσίδα στον δισκοβραχίονα.

-Έχετε κανένα link με προστατευτικά? (αλήθεια πώς λέγονται αυτά στα Αγγλικά να ψάξω στο ebay?)

-Ταιριάζουν όλοι σε όλους τους βραχίονες ή παίζουν με την διάμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Ήδη μου έσκισε μία φόρμα η αλυσίδα στον δισκοβραχίονα.

-Έχετε κανένα link με προστατευτικά? (αλήθεια πώς λέγονται αυτά στα Αγγλικά να ψάξω στο ebay?)

-Ταιριάζουν όλοι σε όλους τους βραχίονες ή παίζουν με την διάμετρο?

με σκετη σαμπρελα το εκανα και το δεσα με twire up.

δεν αγορασα προστατευτικα.

την φορμα δεν στην εσκισε η αλυσιδα αλλα τα δοντακια απο τον εξωτερικο δισκο :p

ξερεις ποσες φορμες εχω τρυπησει ;

edit: τωρα καταλαβα τι εννοεις λεγοντας προστατευτικα...(νομιζα οτι αναφεροσουν σε μενα οταν ειπα για προστατευτικα)

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκα αλλά είναι τσιμπημένα...Bash Rings | Buy Now at ChainReactionCycles.com

Πάντως ένα τέτοιο RaceFace Triple Half Bash Ring Protector | Buy Online | ChainReactionCycles.com το φτιάχνω από αλουμίνιο, οπότε μάλλον βρήκα νέο project.:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.