Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Στην Ελλάδα θα φοβόμουν να κυκλοφορήσω σε τόσο άδειο δρόμο...

Γιατί;

Πολύ απλά γιατί σε τόσο άδειο δρόμο, το αμάξι που θα συναντήσεις θα τρέχει με 1000 και θα σε πατήσει χωρίς καν να σε πάρει χαμπάρι. Στην κίνηση δεν μπορούνε να τρέξουν!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα το απόλυτο εργαλείο...ένα GT mtb και έπιασα κουβέντα με τον ιδιοκτήτη του. (35άρης...έχει σημασία!)

Εκτός από τα αναμενόμενα φτερά/κοντέρ/φως μπροστά/τρόμπα έχουμε και λέμε!

-φωτάκι τρελιάρικο κάτω απ' τη σέλα με extra μπαταρία πατέντα στο σκελετό. Gadget-shop.gr , Φλας Ποδηλάτου

-κόρνα ηλεκτρική με extra πατέντα μπαταρία

-ψεύτικα(!!!) δισκόφρενα μπρος/πίσω χωρίς δαγκάνες...ειδικά η μπροστινή δισκόπλακα ήταν τεράστια!

-το τελειωτικό χτύπημα :p:

Gadget-shop.gr , Εξάτμιση Ποδηλάτου - Turbospoke

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qqpcBpSsj1A&feature=colike]Turbospoke Bicycle Exhaust System (Ages 6+) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Να κανω ενα update και να ευχαριστησω δημοσια τον [MENTION=596]greekfragma[/MENTION] για κατι πραγματακια που μου εδωσε.

v-brakes

κασετα με 8

δισκοβραχιωνα με 3

Rear derailleur

λαιμο

Άρα, θα χρειαστω σιγουρα shifters, τακακια και λαστιχα με σαμπρελες. Μεσαια τριβη θα την γρασαρω κλπ και βλεπουμε. Ομοιως και για τον Front derailleur, θα τον ρυθμισω και αμα δεν την παλευει αλλαγη.

πχ πως σας φαινονται αυτα;

SHIMANO ACERA ST-EF51-3sp LEFT Gear/Brake Lever - Λεβιέδες - Ταχύτητες

SHIMANO ACERA ST-EF51-8sp RIGHT Gear/Brake Lever - Λεβιέδες - Ταχύτητες

SHIMANO M70T4 V-Brake Pads - Τακάκια για V/BMX/Canti

αυτα καμια 30αρια €υρω.

Πηγα σε ενα ποδηλαταδικο εδω στη Ναξο να παρω προσφορα.

Μπορουμε να βαλουμε ολα οσα εχω ηδη,

v-brakes

κασετα με 8

δισκοβραχιωνα με 3

Rear derailleur

λαιμο

Και εξτρα:

1. Λαστιχα 2τεμ - 25€

2. Σαμπρελες 2τεμ - 6€

3. Κεντρο 1τεμ - 15€

4. Αλισιδα 1τεμ - 10€

5. Τακακια 2σετ - 10€

6. Συρματα ολα - 10€

7. Shifters Revo - 15€

8. Σκριπ 2τεμαχια - 8€ (δεν ξερω αν χρειαστουν σιγουρα αν βαλουμε revo shifters)

9. Eργασια 20€

_____________________

Συνολο 120€

Για λεβιεδομανετες μου ειπε 35€.

Θα χρειαστω ακομα πεταλια και καινουριο πατακι, αλλα αυτα τα βαζουμε και μετα μου ειπε.

Πως σας φαινονται αυτα;

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

1. Εξαρτάται τα Λάστιχα.

3. Κέντρο το BB-UN25 κάνει 10-12€.

4. H πιο απλή CN-HG40 νομίζω τόσο κάνει.

5. Πάλι εξαρτάται από τα τακάκια.

6. Δύο σύρματα για τα ν-βρακες από 1€ -2€ το τεμάχιο, οι shifters δεν έχουν δικό τους από τη μαμά;

8. Σκριπ 2τεμαχια - 8€ what is that?

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

1. Τι Λαστιχα;

3. Κέντρο το BB-UN25 κάνει 10-12€.

4. H πιο απλή CN-HG40 νομίζω τόσο κάνει.

6. Δύο σύρματα για τα ν-βρακες από 1€ -2€ το τεμάχιο, οι shiftersδεν έχουν δικό τους από τη μαμα;

8. Σκριπ 2τεμαχια - 8€ what is that?

1. Kenda για mtb, δεν ξερω ποια ακριβως, θα ρωτησω μοντελο.

3. Το θεμα ειναι οτι για να την φερω Ναξο θα θελω και μεταφορικα

4. Οκ

6. Εχεις δικιο

8. Ειναι τα χερουλια, γιατι αν βγαλω αυτα που εχω που ειναι μικρα και μπουν λεβιεδομανετες θα υπαρχει ενα κενο, γι αυτο λεω οτι αν παω σε revo shifters μαλλον δεν θα χρειαστουν.

Προφανως και δεν θα ειναι μονο 20€ η εργασια του, αλλα θα βγαζει και απο τ αλλα. 2-3€ σε καθε εξαρτημα βγαζει αλλο ενα 20αρι.

Αμα κατσω και παραγγειλω κομματι κομματι θα γλυτωσω λιγα ευρω, γιατι μαζι με μεταφορικα κλπ θα ερθει μια η αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Κεντρο ή μεσαια τριβη σου ειπε οτι θες?

βασικα κεντρο θες οπωσδηποτε για να παιξει η κασετα.

[MENTION=14015]Havic[/MENTION]. Παλι μπερδευεις κεντρα με μεσαια τριβη...

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

Κεντρο ή μεσαια τριβη σου ειπε οτι θες?

βασικα κεντρο θες οπωσδηποτε για να παιξει η κασετα.

[MENTION=14015]Havic[/MENTION]. Παλι μπερδευεις κεντρα με μεσαια τριβη...

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk 2

Μεσαια τριβη εννοει ο ποδηλατας μαλλον. Αυτο το κομματι που ενωνει τα πεταλια.

Κεντρο τροχου απ οτι μου ειπε δεν χρειαζεται και μαλιστα τον ρωτησα γιατι θυμομουν που μου το χες πει. Λεω δεν θελει αλλο κεντρο τροχου για να μπει η 8αρα κασσεττα; Γιατι θυμομουν οτι μεχρι 7 παιρνει το δικο μου βαση τα οσα μου ειχατε πει. Και μου πε οχι. Και γω παντως χτες που την εβαλα διπλα διπλα ιδιο φαρδος μου φανηκε οτι ειχαν, απλα τα γραναζια της 8αρας ηταν λιγο πιο λεπτα.

Θελω ρε γμτο να το παλεψω μονος μου αλλα μεχρι να ερθουν τα εξαρτηματα και μεχρι να τα φτιαξω ολα θα περασουν χαλαρα 2 βδομαδες, και παει το καλοκαιρι.

Και μου πε οτι θελει και μια πατεντα να μπει το πισω σασμαν γιατι δεν ταιριαζει ακριβως, θελει ενα νυχακι και μια συκεκριμενη βιδα.

Επισης μου ειπε οτι θα τα ρυθμισει ολα, ακτινολογηση κλπ κλπ.

Και μου ειπε για τις ακτινες που ειναι σκουριασμενες οταν τον ρωτησα, να τις τριψω με ενα λεπτο γυαλοχαρτο να γινουν μαυρες και μετα να τις περασω με ενα λαδακι.

Και κατι τελευταιο και σημαντικο, το μεγεθος ειναι Large, σωστο δλδ... Ημουν 9 χρονων και πηρα Large ποδηλατο. χεχε

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Μεσαια τριβη εννοει ο ποδηλατας μαλλον. Αυτο το κομματι που ενωνει τα πεταλια.

Κεντρο τροχου απ οτι μου ειπε δεν χρειαζεται και μαλιστα τον ρωτησα γιατι θυμομουν που μου το χες πει. Λεω δεν θελει αλλο κεντρο τροχου για να μπει η 8αρα κασσεττα; Γιατι θυμομουν οτι μεχρι 7 παιρνει το δικο μου βαση τα οσα μου ειχατε πει. Και μου πε οχι. Και γω παντως χτες που την εβαλα διπλα διπλα ιδιο φαρδος μου φανηκε οτι ειχαν, απλα τα γραναζια της 8αρας ηταν λιγο πιο λεπτα.

Θελω ρε γμτο να το παλεψω μονος μου αλλα μεχρι να ερθουν τα εξαρτηματα και μεχρι να τα φτιαξω ολα θα περασουν χαλαρα 2 βδομαδες, και παει το καλοκαιρι.

Και μου πε οτι θελει και μια πατεντα να μπει το πισω σασμαν γιατι δεν ταιριαζει ακριβως, θελει ενα νυχακι και μια συκεκριμενη βιδα.

Επισης μου ειπε οτι θα τα ρυθμισει ολα, ακτινολογηση κλπ κλπ.

Και μου ειπε για τις ακτινες που ειναι σκουριασμενες οταν τον ρωτησα, να τις τριψω με ενα λεπτο γυαλοχαρτο να γινουν μαυρες και μετα να τις περασω με ενα λαδακι.

Και κατι τελευταιο και σημαντικο, το μεγεθος ειναι Large, σωστο δλδ... Ημουν 9 χρονων και πηρα Large ποδηλατο. χεχε

Δηλαδή ο ποδηλατάς είδε τα parts που έχεις και σου είπε οτι μπαίνει η κασέτα σου? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

1. Kenda για mtb, δεν ξερω ποια ακριβως, θα ρωτησω μοντελο.

3. Το θεμα ειναι οτι για να την φερω Ναξο θα θελω και μεταφορικα

4. Οκ

6. Εχεις δικιο

8. Ειναι τα χερουλια, γιατι αν βγαλω αυτα που εχω που ειναι μικρα και μπουν λεβιεδομανετες θα υπαρχει ενα κενο, γι αυτο λεω οτι αν παω σε revo shifters μαλλον δεν θα χρειαστουν.

Προφανως και δεν θα ειναι μονο 20€ η εργασια του, αλλα θα βγαζει και απο τ αλλα. 2-3€ σε καθε εξαρτημα βγαζει αλλο ενα 20αρι.

Αμα κατσω και παραγγειλω κομματι κομματι θα γλυτωσω λιγα ευρω, γιατι μαζι με μεταφορικα κλπ θα ερθει μια η αλλη.

3.Σωστό οπότε δεν λέει

8.όντως

ι.

Και μου πε οτι θελει και μια πατεντα να μπει το πισω σασμαν γιατι δεν ταιριαζει ακριβως, θελει ενα νυχακι και μια συκεκριμενη βιδα.

561147_1.jpg

Κεντρο ή μεσαια τριβη σου ειπε οτι θες?

βασικα κεντρο θες οπωσδηποτε για να παιξει η κασετα.

@Havic. Παλι μπερδευεις κεντρα με μεσαια τριβη...

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk 2

Δεν είδα πουθενά πλέξιμο/ακτινολόγιση γιαυτό υπέθεσα ότι είναι μεσαία τριβή, σιγά μην δεν τον χρέωνε άμα ήταν…. εδώ μερικοί σου χρεώνουν τα "καπάκια" για τα συρματόσχοινα :haha:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο ποδηλατάς είδε τα parts που έχεις και σου είπε οτι μπαίνει η κασέτα σου? :hmm:

Nαι.... και τον ρωτησα σου λεω επειδη το θυμομουν που το ειχαμε πει.

Τεσπα, θα παω και σε εναν αλλο που εχει να ρωτησω και βλεπουμε. Στην ουσια παντως θα γινει καινουριο απο θεμα μηχανικων κλπ. Εχει κατι γρατζουνιες κλπ αλλα ακομα και σε καινουριο γινονται ευκολα.

Με την ευκαιρια, ειδα μπροστο στο πιρουνι και εχει σταξει μπογια, με τι να το καθαριζω να μην ξεβαψει το ποδηλατο; Νεφτι;

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν έχεις κασέτα έχεις ελεύθερο (freewheel), anyway κομπλέ είσαι!

EDIT

Μαζί με [MENTION=14015]Havic[/MENTION]

http://www.sports-tracker.com/#/workout/kostasdio/afkeqecma2mi9q9a

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.