Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Μάλλον θα "τα ακούσω" για αυτο που θα γράψω παρακάτω αλλά θα το ρισκάρω...

Έχω ένα Olympia Borgi ποδήλατο της δεκαετίας του '90 με εξαρτήματα αρκετών ιταλικών εταιριών (ITM λαιμό, Miche φρένα - κέντρα - μοχλούς, Modolo τιμόνι, Campagnolo αλλαγές - εκτροχιαστές κ.λπ)

Θέλω να φτιάξω νέους τροχούς και ενώ έχω βρει καλά κέντρα -Campagnolo Record 32h- δεν μπορώ να βρω με τίποτα οικονομικά ασημένια στεφάνια!

Έπεσε πριν 2 εβδομάδες το μάτι μου σε κάτι Espresso Deep V 700c. Τις έψαξα και έχουν άριστες κριτικές όμως από τότε του κάνω παζάρια γιατί δίνει τη ζάντα (polished silver 32h with cnc machined braking surface) 36.5€ τη μία και χρεώνει μεταφορικά 41.5€ για να στείλει ένα ζευγάρι στην Ελλάδα...

Με τα πολλά δέχθηκε να μου κόψει από κάθε ζάντα που θα αγοράσω 4€ αλλά ούτε λόγος για τα μεταφορικά!

Συνέχισα τα παζάρια και τελικά σήμερα μου έστειλε ξανά μήνυμα, εμφανώς νευριασμένος πλέον, που μου έγραφε ότι το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να μου κόψει από όσες ζάντες και αν πάρω 5€ (ανεξαρτήτως χρώματος - γυαλίσματος - CNC) και να μου δώσει σταθερά μεταφορικά.

Αν λοιπόν ενδιαφέρετε κάποιο παιδί να πάρει ζάντες από αυτή την εταιρία για να μοιραστούμε τα μεταφορικά θα με βοηθούσε σε μεγάλο βαθμό!

Ευχαριστώ και συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος,

Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Καλώς τον. Γιατί δεν κοιτάς σε Mavic Open Pro ζάντα; Γυαλισμένο αλουμίνιο (έχει αυτοκόλλητα αλλά βγαίνουν εύκολα) 32h και δε σπάει δε χαλάει με τίποτα, ειδικά με τα campag κέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον. Γιατί δεν κοιτάς σε Mavic Open Pro ζάντα; Γυαλισμένο αλουμίνιο (έχει αυτοκόλλητα αλλά βγαίνουν εύκολα) 32h και δε σπάει δε χαλάει με τίποτα, ειδικά με τα campag κέντρα.

Το site της Mavic δίνει ως αντιπρόσωπο τον Γκατσούλη, ο οποίος κοστολογεί το ζευγάρι 110€.

Επειδή βλέπω ότι είναι κράμα αλουμινίου με την εταιρία να λέει πως είναι ανθεκτικότερες -κατά 30%- και ελαφρύτερες από το 6106 το σκεφτόμουν ώρα για το αν θα τις πάρω...

Δυστυχώς επειδή πήρα πρώτα τα κέντρα, την κασσέττα και quick releases βγήκα εκτός "προϋπολογισμού" και θα κοιτάξω πάλι στις Εspresso που έχουν 62€ οι δύο (μετά τα παζάρια), ελπίζοντας να βρεθεί κάποιος να μοιραστεί τα 40€ μεταφορικά...

(Ένας ακόμα λόγος που θα επιμείνω στις Espresso είναι το τριγωνικό σχήμα 42mm γιατί είναι αρκετά ίδιες με αυτές που έχω τώρα, τριγωνικές των 32mm)

Δεν ήθελα να αλλάξω οπτικά το ποδήλατο και αναγκαστικά πήγα σε μεταχειρισμένα Campagnolo της δεκαετίας του '90 μέσω ebay. Εκεί μου διέλυσαν τα νεύρα και την τσέπη γιατί πουλούσαν ξεχωριστά εμπρός κέντρο, ξεχωριστά το πίσω, μόνο του το κάθε release και ενώ κέρδιζα το πίσω, έχανα το εμπρός και όχι μόνο έπρεπε να βρω ίδιο κομμάτι με αυτό που έχανα από αλλού, έπρεπε να δώσω επιπλέον μεταφορικά γιατί πήγαινα σε άλλον έμπορο! Χρυσά να ήταν δεν θα είχα δώσει τόσα αλλά ας πάει το παλιάμπελο γιατί το λατρεύω αυτό το ποδήλατο και δεν θέλω να του βάλω νέα μαύρου χρώματος.

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου,

Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα λοιπον και εγω να συμμαζεψω το ποδηλατο μου και να κανω καμια βολτα...

Εχετε να μου προτεινετε που μπορω να βαζω το iphone πανω στο τιμονι ωστε να το βλεπω και να ακουω και μουσικη που θελω; Καποια βαση ισως;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη βγες και κανε χωρις το iphone 2-3 βολτες για να μην εχεις το νου σου στο κινητο ολη την ωρα! Δεν συστηνω μουσικη με ακουστικα μιας και δεν ακους τιποτα απο τους γυρω σου και ειναι σημαντικο ειδικα στε δρομους! Τσαντακι να παρεις για κινητα κλειδια,λεφτα! Εαν σκοπευεις να χρησιμοποησεις το κινητο σου για gps κτλπ για διαδρομες τοτε δεν συστηνω να εχεις μονιμα ανοιχτη την οθονη του για να κοιτας ταχυτητες κτλπ.Παρε κοντερακι καλυτερα και δεν φοβασαι μη σου πεσει! Τωρα για βασεις εχεις πολες λυσεις Apple iphone 4/4s βάση ποδηλάτου/μηχανής bike/moto mount holder Queens Company :: eXtreme-Mobile

http://www.promopolis.gr/products.php?402770

Bicycle Motor bike Handlebar Mount Holder Cradle+Armband Case for iPhone 4 4S HD | eBay

Waterproof Bicycle Bike Mount Case Cover Holder Protector for iPhone 4 4S Black | eBay

Link to comment
Share on other sites

^^oh yes εχεις δικιο. Στην αρχη ετσι σκεφτηκα και εγω. Να κανω καμια βολτα χωρις ακουστικα.

Για να γλιτωσω τα χρηματα της βασης, σκεφτηκα να το βαζω σε τσαντακι μεσης το κινητο και ας μη το βλεπω.

Θα δω...

Παντως χαιρομαι ιδιαιτερα που ξανακανω ποδηλατο μετα απο χρονια...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1μηνας full off απο ποδηλασια λογω εντολης γιατρου και σκεφτομαι πως θα βγαλω την διαδρομη στις 20/8 :(

[MENTION=4655]racer[/MENTION] αυριο με το πουρνο , πας κτελ και μου στελνεις το δεμα!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1μηνας full off απο ποδηλασια λογω εντολης γιατρου και σκεφτομαι πως θα βγαλω την διαδρομη στις 20/8 :(

GoMaR και οι δύο ξέρουμε ότι δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα. Αν ο γιατρός είπε full off, σημαίνει ότι δεν καβαλήσεις ποδήλατο στις 20/8.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.