Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ένα Post που μου άρεσε και το βρίσκω σωστό και ένα video

Κυκλοφορώ μέσα στην κίνηση, κάθε μέρα, κέντρο Αθήνας, τα τελευταία 5-6 χρόνια.

Προσπαθώ να κινούμαι σε συγκεκριμένη "γραμμή".

...αν χωρίσεις την κλασσική λωρίδα σε τρία ίσα μέρη, ας πούμε ότι κινούμε στο δεξί εν_τρίτο της δεξιάς λωρίδας.

Το θέμα είναι:

- να αποφύγεις φρεάτια, γυαλάκια, σκατουλάκια που βασιλεύουν τέρμα-καρατέρμα δεξιά

- να αποφύγεις το κάθε π@π@ρ2 που καβαλάει πεζοδρόμιο και ανοίγει και την πόρτα στη μούρη σου

- να "υποχρεώσεις" όσους σε ακολουθούν να συνειδητοποιήσουν ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ για να σε περάσουν, και όχι απλά να σε στριμώξουν λίγο ακόμα για να περάσουν "π0#στικα"

Το βασικότερο είναι να κρατάς ΣΤΑΘΕΡΗ πορείς, όχι "μέσα-έξω" κάθε φορά που βλέπεις ένα μικροεμπόδιο. Αν πρέπει να λοξοδρομήσεις, απλά κοιτάζεις ΕΓΚΑΙΡΑ πρώτα πίσω και αν μπορείς κάνεις και σινιάλο με το χέρι.

πηγή

Link to comment
Share on other sites

Στην θεωρία όλα καλά είναι αλλά τουλάχιστον εδώ σχεδόν κανένας μα κανένας δεν τηρεί τον Κ.Ο.Κ και συμπεριλαμβάνω και τους ποδηλάτες.

Ποιος οδηγός κατά την προσπέραση αφήνει το προκαθορισμένο όρια από το(ν) προς προσπέραση όχημα/πεζό/ποδηλάτη και ποιος ποδηλάτης προειδοποιεί με το χέρι του για ενδεχόμενη στροφή ή αλλαγή πορείας?

Εγώ προσωπικά και φοβάμαι να κινηθώ στο κέντρο της λωρίδας και το βρίσκω (ίσως και λανθασμένα) "άδικο" να υποχρεώσω τον οποιονδήποτε να κινείται μα 10 χλμ/ώρα επειδή έχω κάτσει μπάστακας μέσα στην μέση.

p.s μ@μιούνται όσoι δεν βγάζουν flash :rant:

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

@psyber

tourney --> altus --> Acera --> Alivio --> Deore --> Slx και ΧΤ

Εγώ την θεωρώ πολύ ποιοτική σε σχέση με το κόστος.

Δεν ξέρω αν θες ένα κομμάτι ή ολόκληρο πακέτο και ανάλογα με την τιμή και τα χρήματα που είχα θα επέλεγα, αν η διαφορά στην τιμή είναι μικρή ίσως να αγόραζα και κάποια parts Acera ή deore,οπότε θα κατέληγα με και με τις 3 στα πιο σημαντικά κομμάτια deore (ντεραγιε, shifters) και στα πιο ασήμαντα acera και alivio, alivio που έχω τώρα είμαι ευχαριστημένος αλλά όχι ότι είχα κάποιο πρόβλημα με την altus που είχα πιο παλιά, δεν έχω προσωπική εμπειρία από άλλες σειρές,.

Το σημαντικότερο είναι το σωστό ρύθμισα και η κατάλληλη αλυσίδα ανάλογα τις ταχύτητες (6sp, 7sp, 8sp, 9sp, 10sp)

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5hAlPCKXsbY&feature=plcp]Ποικίλο όρος - Πετρούπολη (Μονοπάτι Σχολείο) MTB 16-10-12 - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=00eysJDCMLw&feature=plcp]Ποικίλο όρος - Πετρούπολη (Μονοπάτι Οδυσσέας) MTB 16-10-12.wmv - YouTube[/ame]

0Xfp7.jpg

POMjK.jpg

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

αφού πας συχνά στο χώμα,ρίξε λίγο λάδι γύρω από τις μπουκάλες για να μην ξεραθούν οι τσιμούχες

μετά με ξεκλείδωτο το πιρούνι πάτα το καμιά 20αρια φορές πάνω κάτω για να κυκλοφορήσει μέσα στην ανάρτηση

δε μου λες,spd πότε θα βάλεις; :p

Link to comment
Share on other sites

αφού πας συχνά στο χώμα,ρίξε λίγο λάδι γύρω από τις μπουκάλες για να μην ξεραθούν οι τσιμούχες

μετά με ξεκλείδωτο το πιρούνι πάτα το καμιά 20αρια φορές πάνω κάτω για να κυκλοφορήσει μέσα στην ανάρτηση

δε μου λες,spd πότε θα βάλεις; :p

Τις λαδώνω τις αναρτήσεις μετα απο κάθε πλύσιμο. 1 φορά/εβδομάδα δλδ.

Επίσης το λάδι το ρίχνω μέσα στην μπότα, αφού οι τσιμούχες βγαίνουν..

ακυρο.. καθαρά για τις τσιμούχες μιλάς εσύ.. :T:

spd? καλό... :p

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 μερες παρελλαβα αυτο εδω

1300 Lumen Zoomable CREE XM-L T6 LED 2x 18650 Flashlight Torch Zoom Lamp Light | eBay

και αυτο εδω (ψαξε βρες απο τον ιδιο πωλητη βαση, νομιζω εχει)

Cycling Bicycle Flashlight LED Torch Light Holder Grip Mount Bike Clamp Clip New | eBay

Ο φακος πολυ καλος, χτες τον χρησιμοποιησα πρωτη φορα και εβλεπα πολυ καλα το δρομο. Οι μπαταριες που σου δινει μαζι με τον φορτιστη ειναι πιο μεγαλες απο ΑΑ. Σου δινει 2 κομματια και ο φακος παιρνει 1, οποτε μπορεις να εχεις την αλλη για backup. Απ οτι ειδα τις πουλανε και σκετες γυρω στα 3δολαρια. Ο φορτιστης εχει αγγλο-κινεζικο βισμα, οποτε θελεις ανταπτορακι, εγω ευτυχως ειχα.

Η βαση απλη πλαστικια να κραταει τον φακο. Το μονο αρνητικο ειναι οτι για να βαλεις το φακο πρεπει να ξεβιδωσεις το καπακι της μπαταριας για να περασει στη βαση.

Link to comment
Share on other sites

Tron-light

Cycling Bicycle Bike Rear Tail Safety Caution 5 LED +2 Laser Flashing lamp light | eBay

1.gif

EDIT: Πόσο θέλω μία τέτοια....

http://www.techgear.gr/gopro-hero3-action-cameras-series-54902/

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Εφτασα λοιπον Λαμια στο νεο μου σπιτι και μετα απο μερικη τακτοποιηση των πραγματων μου, πηρα το αμαξι και εκανα μια βολτα ψαχνοντας διαδρομες που θα κανω με το ποδηλατο μου.

Ρε σεις Λαμιωτες, τι ωραιες διαδρομες και μερη που εχετε;;;!! Μεσα απο τα χωρια ειδικα! Ησυχα! Ομορφα! Φοβερα!! (τα σκυλια ειναι ενα θεμα ομως...χεχεχε)

Ανυπομωνω!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφτασα λοιπον Λαμια στο νεο μου σπιτι και μετα απο μερικη τακτοποιηση των πραγματων μου, πηρα το αμαξι και εκανα μια βολτα ψαχνοντας διαδρομες που θα κανω με το ποδηλατο μου.

Ρε σεις Λαμιωτες, τι ωραιες διαδρομες και μερη που εχετε;;;!! Μεσα απο τα χωρια ειδικα! Ησυχα! Ομορφα! Φοβερα!! (τα σκυλια ειναι ενα θεμα ομως...χεχεχε)

Ανυπομωνω!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εκτός από τις διαδρομές, έχε το νου σου και στα κουνούπια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.