Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Κοίτα δεν φταίει ο καταστηματάρχης μιας και το παρήγγειλα Σάββατο και σήμερα πήρε τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο και ενημερώθηκε ότι λόγω έλλειψης compact από την SRAM θα καθυστερήσει τόσο πολύ!!!

ναι ε,και μένα για ελλείψεις μου λέγανε,αν δεν γνωριζόμασταν με τα παιδιά από το μαγαζί ήμουν έτοιμος να το ακυρώσω(απλά ήρθε λίγο πριν να το κάνω)

πάρτο από έξω.θα γλυτώσεις και χρήματα και κόπο,απλά θα το πας κάπου να στο δέσουν και να ρυθμίσουν derailleur και φρένα(σιγά μη χάσεις την τρόμπα δώρο που δίνουν οι δικοί μας δλδ)

edit

dscn0485u.jpg

photo0082j.jpg

c87 by method01 at Garmin Connect - Details

Έγινε επεξεργασία από wrong method
today's ride added/fo sho :p
Link to comment
Share on other sites

και όταν γραφει mechanical lockout σημαίνει οτι κλειδώνει, δηλαδη απενεργοποιείται;

για να μη γίνομαι κουραστικός. το ποδήλατο μου είναι αυτο: http://www.action-bikes.gr/podilata-all-bikes/podilata-polis/trekking-off-road/ktm/ktm-life-track-2012.html. Είναι απενεργοποιήσιμη η ανάρτηση;

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

για να μη γίνομαι κουραστικός. το ποδήλατο μου είναι αυτο: Ποδήλατα LIFE Track - 2012 - KTM - Trekking Off Road Bikes - ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΠΟΛΗΣ - ΠΟΔΗΛΑΤΑ Action Bikes. Είναι απενεργοποιήσιμη η ανάρτηση;

Κλειδωνει αλλα οχι απο το τιμονι.

Link to comment
Share on other sites

για να κατέβουν από τα 18 κιλά του πρωτοτύπου στα 12 χρησιμοποιώντας όλα τα high end εξαρτήματα,δεν είναι και τίποτα imho πρωτότυπο...

και βέβαια, εάν φτάσει το ποδήλατο να πωλείται 5-6 χιλ,υπάρχουν τουλάχιστον 10 άλλοι κατασκευαστές με καλύτερες προτάσεις

τεσπα καλή τύχη στις προσπάθειές τους

Link to comment
Share on other sites

Για αυτους που ξεκινουν τωρα ΜΤΒ στην Θεσσαλονικη μια καλη μικρη μικτή σχετικα ευκολη διαδρομη*** ειναι.... αυτη που μολις εκανα

Sports Tracker

κλασικα εισοδος απο την γεφυρα

αναβαση στο σειχ σου απο δασικο μεχρι κορυφογραμμη (λιγα μετρα αναβαση απο μονοπατια κυριως μετα το 10ο χλμ και λιγο αναποδο Μ5 που ειναι αρκετα δυσκολο σε εκεινο το σημειο για αναποδο, μπορει να το παρετε στα χερια λιγο εκει αναλογα την εμπειρια

επισης μπορειτε να φτασετε και απο δασικο στην ταμπελα "αρχη του Μ5" εκει φυσικα κλασικα μπορειτε να παρετε ολο το Μ5 μεχρι κατω αρσακειο, αλλα αυτη ειναι αλλη διαδρομη)

οταν φτασετε Αγιου Στεφανου, εχει πολυ λιγη αναβαση απο ασφαλτο μολις δειτε το 2ο λατομειο (τελος εξοχής, ασβεστοχωρι) αριστερα μπαινετε σε μονοπατι (ειναι στενο και δεν πλαγιαζει ευκολα το ποδηλατο, εχει 2 καλες αριστερες γρηγορες και δεξια ειναι κεντρικος οποτε προσοχη)

μετα λιγο αναποδο.. βγαινετε παλι στο Σειχ σου λιγος δασικος και

κατεβασμα απο Μ4 και Μ2 μονοπατια αυτα τα 2 ειναι περιπου 350-400 υψομετρικα σε περιπου 3,5χλμ

οταν βρειτε την ταμπελα Μ2, μην πατε αριστερα, εκει που δειχνει δλδ, αλλα δεξια απο τα σκαλοπατια,

(εκει καθονται συνηθως σκυλια, αλλα ειναι καλα σκυλακια... :p)

το δευτερο μισο της διαδρομης εχει σημαδευτει και απο τον τελευταιο αγωνα που εγινε την Κυριακη.

*** τα μονοπατια ειναι ευκολα βγαινουν με HT (τα παντα βγαινουν με ΗΤ στο σειχ σου) αλλα δεν ειναι και πηρα χθες ποδηλατο

και κανω πρωτη φορα θελουν μια σχετικη εμπειρια.

στο 18,5χλμ εκει που πατε παρ/λα με το περιφεριακο πριν περασετε κατω απο τον περιφερειακο εχει μια

καλη τεχνικη με εντονη κλιση κατηφορα, λιγα μετρα ειναι σημαδεμενη με ταμπελα 3 βελακια προς τα κατω απο τον προσφατο αγωνα

εκει οι σχετικα αρχαριοι που θα βγαλετε ολα τα μονοπατια με φρενα και αργα, εκει δεν πιανουν τα φρενα (και δεν πρεπει να τα πατατε συνεχεια κι ολας) και θελει λιγη τεχνικη

προσεξτε μην την κατεβειτε σαν τον κατσουρανη...

αυτα..

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τελικά κατέληξα στο οτι suntour nex 4110 δε δίνει δυνατότητα απενεργοποίησης της ανάρτησης. πιστευετε οτι αξίζει να βάλω στο life track solid πηρούνι; αν ναι έχετε υποψιν που μπορώ να προμηθευτω ενα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει ότι κλειδώνει

Η suntour έχει HLO - Hydraulic lock out και ΜLO - Mechanical lock out

Το "speedlock" μάλλον αναφέρεται στο damping.

Η nex 4410 - 4110 που έχει δεν αναφέρει HLO MLO ή LO οπότε μαλλον δεν έχει lockout.

αλλα επειδη ειναι λιγο περιεργα της suntour και οι αναρτησεις σε ΟΕΜ μπορει να διαφερουν λιγο

[MENTION=743]psyber[/MENTION] απλα ειναι τα πραγματα δες αν εχει διακοπτη πανω στο καλαμι που να "κλειδωνει"

σαν αυτο της συνημμενης φωτο που οπως βλεπεις δεν εχει την δικη σου στις κατηγοριες

http://www.srsuntour-cycling.com/index.php?screen=sh.detail&tnid=3194

παιδιά τελικά κατέληξα στο οτι suntour nex 4110 δε δίνει δυνατότητα απενεργοποίησης της ανάρτησης. πιστευετε οτι αξίζει να βάλω στο life track solid πηρούνι; αν ναι έχετε υποψιν που μπορώ να προμηθευτω ενα;

Στη δικη σου περιπτωση στο δεξί καλάμι σου (μπορει-μάλλον) έχει κάτι σαν διακόπτη, αν γυρνάει μπορει να ρυθμίσεις το ποσο σκληρό - μαλακό γίνεται το ελατήριο που βρισκεται στο καλαμι, οπότε μπορείς να το βάλεις στο τέρμα σκληρό, δεν σημαίνει ότι είναι κλειδωμενη έτσι αλλα μπορει να σου αρέσει περισσότερο.

post-4508-1416076721,6415_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Ακύρωσα το Focus και είμαι πάλι στο ψάξιμο, με πρώτη επιλογή αυτή την στιγμή το Cannondale Supersix 3....

Πάλι χτύπησα τοίχο, δεν στέλνει το cannondale Ελλάδα το bike24 και μου ζητάνε 2850€ εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι χτύπησα τοίχο, δεν στέλνει το cannondale Ελλάδα το bike24 και μου ζητάνε 2850€ εδώ!!!

unsto τι καντεμιά είναι αυτή ρε φίλε.τι να πω,υπομονή.μόνο Trek βλέπω ετοιμοπαράδοτα,μήπως να.....

Cyclist.gr - Trek Madone 4.5 '13

==============================================================================

και τα δικά μας τώρα,λάσπη και τα λοιπά :D

photo017x.jpg

αλλάζοντας λάστιχο(πρώτη φορά φλατ στο βουνό)

dscn0499i.jpg

και άλλη λάσπη και μετά μάσα :p

dscn0489k.jpg

η garmin είναι κλειστή σήμερα,διαδρομή άλλη ώρα,πάρτε ένα google map foto

googleearthimageh.jpg

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

και τα δικά μας τώρα,λάσπη και τα λοιπά :D

Πριν λίγο γύρισα και 'γω από 20 απολαυστικά km. στο πάρκο, ενώ κανα μισάωρο πήγαινα υπό βροχή.

Στη λάσπη σε έχω πολύ χαλαρά πάντως!:p

edit: για να μη πει κανείς ''pics or it didn't happen'':p

1008604k.jpg

1008600i.jpg

1008603l.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου διαδρομη στη νεα μου πολη πλεον, τη Λαμια!!

Πολυ ομορφα, με πολλα κουνουπια και διαφορα αλλα μυγακια (αφου δεν καταπια κανενα παλι καλα...χεχεχε)

Sports Tracker

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.