Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Έχω να μπαλώσω σαμπρέλα 20+ χρόνια, οπότε έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις.

Εκτός από τα κλασσικά τρίψε-κόλλα-μπάλωμα μου έδωσαν ένα μαύρο σαν αυτοκόλλητο.

Αυτό απλά το κόβεις όσο θες, το κολλάς στη σαμπρέλα και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Με το ποδήλατο; Φλώρεεεεεε. Εγώ πάτησα με αμάξι τα μυωπίας :banging::p:cry::rip:

Εσύ πως το κατάφερες? δεν υποτίθεται οτι θα τα φόραγες τα γυαλιά για να οδηγήσεις το αμάξι? :rubik:

Έχω να μπαλώσω σαμπρέλα 20+ χρόνια, οπότε έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις.

Εκτός από τα κλασσικά τρίψε-κόλλα-μπάλωμα μου έδωσαν ένα μαύρο σαν αυτοκόλλητο.

Αυτό απλά το κόβεις όσο θες, το κολλάς στη σαμπρέλα και τέλος?

Τρίβεις- σκουπίζεις με πανί - κολλάς αυτοκόλλητο

Link to comment
Share on other sites

Με το ποδήλατο; Φλώρεεεεεε. Εγώ πάτησα με αμάξι τα μυωπίας :banging::p:cry::rip:

πέσανε γμτ από το jersey ενώ ερχόμουν σπίτι και πέρασε ο πίσω τροχός από πάνω τους

Έχω να μπαλώσω σαμπρέλα 20+ χρόνια, οπότε έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις.

Εκτός από τα κλασσικά τρίψε-κόλλα-μπάλωμα μου έδωσαν ένα μαύρο σαν αυτοκόλλητο.

Αυτό απλά το κόβεις όσο θες, το κολλάς στη σαμπρέλα και τέλος?

αν το κάνεις για τη χαρά του DIY οκ, αλλά δεν αξίζει να επισκευάσεις μια σαμπρέλα με κόστος 3 ευρώ

όχι τόσο για τα χρήματα αλλά μην τυχόν σου κλατάρει στα πρώτα χλμ μακρυά από το σπίτι

Link to comment
Share on other sites

αν το κάνεις για τη χαρά του DIY οκ, αλλά δεν αξίζει να επισκευάσεις μια σαμπρέλα με κόστος 3 ευρώ

όχι τόσο για τα χρήματα αλλά μην τυχόν σου κλατάρει στα πρώτα χλμ μακρυά από το σπίτι

κάνει όντως τόσο μία σαμπρέλα; εμένα έσκασε πρώτη φορά στο trekking μου και μου έβαλαν μία πιο χοντρή για να μη σκάει που έκανε 12 ευρώ. η βαλβίδα της είναι αυτοκινήτου μου είπε, πιο μεγάλη διατομή από τη μαμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκοπεύω να αγοράσω ασυρματο κοντέρ από ebay αλλά δεν εχω ιδεα. τι προτεινετε στα 30-40 δολάρια το πολύ;

Sigma BC1609 Bike Computer + Cadence Sensor | eBay

κάνει όντως τόσο μία σαμπρέλα; εμένα έσκασε πρώτη φορά στο trekking μου και μου έβαλαν μία πιο χοντρή για να μη σκάει που έκανε 12 ευρώ. η βαλβίδα της είναι αυτοκινήτου μου είπε, πιο μεγάλη διατομή από τη μαμα.

σου έβαλε schrader σαμπρέλα για να υπάρχει συμβατότητα με τις βαλβίδες των βενζινάδικων καθώς πολλοί δεν έχουν Presta(λύνεται με ένα αντάπτορα των 2 ευρώ βιδωμένο πάνω στην βαλβίδα πάντως) λογικά σου τρύπησε το στεφάνι για να την περάσει.στα 12 ευρώ που έδωσες μπορεί να είναι σαμπρέλα από latex που είναι πιο ακριβή,μια κανονική έχει 3 ευρώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

μια γρήγορη ερωτησούλα!!

μπορώ να αντικαταστήσω τα παλία ρουλεμάν με νέου τύπου?

από όσο ξέρω,ναι μπορείς,πρέπει να προσέξεις την εξωτερική διάμετρο και να βάλεις το κατάλληλο γράσο μετά Marine Lubricant/Grease | AutoZone.com

Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβώς θα διαπιστώσουν ότι ΔΕΝ πάει σε αγώνες?

Γιατί ακόμα και σχετικός να είναι το στρουμφάκι, αν είναι mountain (οτιδήποτε mountain) ή κουρσάκι, μπορείς να πεις ότι είναι για αγώνες..

Λάστιχα χωρίς αέρα κανείς;

Δώσε τα στον GoMaR, να στα γεμίσει λάσπη.. ΚΑι ποιο βαριά θα είναι, και πολύ πιο δύσκολο να τα καθαρίσεις.:p

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που είπε και ο Myralis... άμα γεμίσουν λάσπη θα γίνουν σαν τούβλο.

εδιτ .Θα μπαίνουν πετραδάκια.. δεν θα μπορείς να παίξεις με τις πιέσεις ανάλογα το terrain... στην θεωρία πάντα..

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

Pimp my pedals

Πολλές φορές όταν έχεις εργαλεία και λίγες ικανότητες στα μαστορέματα, τρώγεσαι με τα ρούχα σου κυριολεκτικά...:)

Ασχολείσαι με πράγματα που ίσως δεν έχουν νόημα για τους πολλούς από εσάς, αλλά πρέπει να τα προσπαθήσεις.

Δεν γράφω σε απολογητικό ύφος, αλλά προσπαθώ να σας προετοιμάσω για την κουλή/ανώφελη μόντα που ακολουθεί.:p

Πριν μερικούς μήνες άλλαξα πετάλια, αλλά να πω την αλήθεια δεν έκανα καλή αγορά.

Από την πρώτη στιγμή μου φάνηκαν γλυστερά, πράγμα που επιβεβαιώθηκε τώρα που βρέχει όταν γεμίσουν τα παπούτσια λάσπες.

Έτσι αποφάσισα να τα βελτιώσω λίγο.:p

Το πεντάλ. Μόνταρα μόνο το ένα για να δω διαφορές και ακολουθεί σύντομα και το δεύτερο.

1008633l.jpg

Τα εξογκώματα που πατάει το παπούτσι στην μπροστινή πλευρά.

1008635t.jpg

και στην πίσω πλευρά

1008634.jpg

Το πετάλι τοποθετήθηκε στη μέγγενη και ξεκινάμε με τη μπροστινή πλευρά.

1008637l.jpg

1008638.jpg

Σκοπός το λιμάρισμα όλων των εξογκωμάτων, ώστε να γίνουν οι ακμές τους μυτερές.

Ξεκίνησα από τα δύο μεγαλύτερα.

1008640.jpg

1008641.jpg

1008642b.jpg

Συνέχισα με τα τρία μικρότερα.

1008644e.jpg

Έτοιμο το πρώτο.

1008648y.jpg

Τέλος με την μπροστινή πλευρά.

1008651.jpg

Ακολουθεί η πίσω πλευρά.

1008653u.jpg

1008656c.jpg

1008658.jpg

Πλέον οι ακμές είναι μυτερές σε σημείο να είναι ενοχλητικές όταν τις ψηλαφίζεις.

Απέμειναν τώρα δύο πλαϊνές.

1008659d.jpg

Αυτές δεν τις έκανα εντελώς μυτερές, για να δω αν έχουν διαφορά στο πάτημα με τις άλλες.

1008664p.jpg

1008666t.jpg

Δοθείσας της ευκαιρίας βγήκε η τάπα, καθαρίστηκε με πανάκι εσωτερικά και μπήκε γράσο.

1008667.jpg

1008669h.jpg

Αυτά με την επέμβαση στο πεντάλ, οπότε περιμένω την πρώτη λασπωμένη βόλτα για να σας πω εντυπώσεις.

Τέλος σκέφτηκα ότι μια τρύπια σαμπρέλα μπορεί να ανακυκλωθεί, γι' αυτό και έκοψα μία μακρυά λωρίδα με το ψαλίδι.

Η λωρίδα σαπουνίστηκε γιατί εσωτερικά φέρει μία επικάλυψη που μοιάζει με πούδρα.

1008672.jpg

Ξεκίνησα να μονώσω το σκελετό στη πλευρά της αλυσίδας.

1008675p.jpg

Δύο δεματικά για σιγουριά και έτοιμο.

Δεν κερδίζει φυσικά δάφνες ομορφιάς, αλλά ανέξοδα και σε 5' λεπτά προστατεύετε τον σκελετό από γρατζουνιές.

1008676.jpg

1008677u.jpg

Αυτά λοιπόν με ανορθόδοξες πατέντες μου.:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.