Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ζώνη Καρδιακών Σφυγμών

Μέθοδος Karvonen

1. Μετράμε τον καρδιακό σφυγμοί το πρωί, πριν σηκωθούμε από το κρεβάτι. Για να έχετε ακριβή αποτελέσματα μετρήστε τους σφυγμούς σας για τρεις διαδοχικές ημέρες και βρείτε το μέσο όρο των σφυγμών. Το αποτέλεσμα που θα πάρετε ονομάζεται Καρδιακός Σφυγμός Ηρεμίας.

2. Κατόπιν υπολογίστε την Μέγιστη Καρδιακή Συχνότητα. Την Μέγιστη Καρδιακή Συχνότητα μπορείτε να την υπολογίσετε, αν αφαιρέσετε την ηλικία σας από το 220 για τους άνδρες ή από το 226 για τις γυναίκες.

220 – ηλικία = Μ.Κ.Σ.

3. Στην συνέχεια αφαιρέστε τον Καρδιακό Σφυγμό Ηρεμίας από την Μέγιστη Καρδιακή Συχνότητα.

Μ.Κ.Σ.– Κ.Σ.Η. = Ν

4. Πολλαπλασιάστε το νέο υπόλοιπο με το 0,60 ή με το 0,85.

Το 0,60 είναι το 60% του Κατώτατου Ορίου της Καρδιακής Συχνότητας Προπόνησης.

N x 0,60 = y

Το 0,85 είναι το 85% Ανώτατου Ορίου της Καρδιακής Συχνότητας Προπόνησης .

N x 0,85 = z

5. Τέλος προσθέστε την Καρδιακή Συχνότητα Ηρεμίας στο αποτέλεσμα που πρόεκυψε από την πράξη του πολλαπλασιασμού με το 0,60 ή με το 0,85.

Κ.Σ.Η.+ y= L Κατώτατο Όριο Καρδιακής Συχνότητας Προπόνησης

Κ.Σ.Η.+ z = H Ανώτατο Όριο Καρδιακής Συχνότητας Προπόνησης.

Παράδειγμα

Για άνδρα ηλικίας 30 ετών και Καρδιακό Σφυγμό Ηρεμίας 65 υπολογίζουμε:

220 – Ηλικία = Μ.Κ.Σ.

220 – 30 = 190

Μ.Κ.Σ.– Κ.Σ.Η. = Ν

190 – 65 = 125

N x 0,60 = y

125 Χ 0,60 =75 Κατώτατο Όριο Κ.Σ.Π.

N x 0,85 = z

125 Χ 0,85 =106 Ανώτατο Όριο Κ.Σ.Π.

Κ.Σ.Η.+ y = L

65 + 75= 140 Σφυγμοί - Κατώτατο Όριο Κ.Σ.Π.

Κ.Σ.Η.+ z = H

65 + 106 = 171 Σφυγμοί - Ανώτατο Όριο Κ.Σ.Π.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ψηλα οι σφυγμοι για τις συνθηκες.Νορμαλ ειμαι.Εννοω νορμαλ νιωθω.

το οτι επιασα σταθερα 196 για λιγο, ηθελα απλα να δω το οριο.

edit

εκανα τους υπολογισμους 173 μου δειχνει μεγιστο.

επειδη για αρκετη ωρα ημουν στα 170-175 (που ενιωθα περδικι)τι σημαινει δλδ αν εισαι στα 180;

γτ οταν εχεις ανηφορα , θα ανεβασεις παλμους.

edit2:

διαβασα το αρθρο , πηρα την απαντηση μου.

αυριο παω να βαρεσω 400παλμους......γιατι μπορω:p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...τελειωσε και ο αγωνας στην Οιτη....

Πρωτος αγωνας, υπεροχη εμπειρια και ζορικη.

Ειχα μια μεγαλη ατυχια καθως στο 26ο χιλιομετρο που ηταν και το τελευταιο σημειο ανεφοδιασμου για εμας της μικρης διαδρομης, ημουν 88 απο τους 250. Μια χαρα νομιζω για μενα.

Ομως, λιγο πριν τον τερματισμο, σκανε ταυτοχρονα και τα δυο λαστιχα! Με περασαν περιπου 20 ατομα μεχρι να τα αλλαξω και τα δυο.

Στεναχωρηθηκα πολυ καθως τα ειχα δωσει ολα πραγματικα και ημουν ατυχος.

Στα θετικα: πολυς κοσμος, υπεροχα μονοπατια, υπεροχη φυση και τοπια.

Στα αρνητικα: αδικαιολογητη η ελλειψη νερου στους ανεφοδιασμους 2 και 3. Δε μπορει να φτανουμε εκει και να ακουμε την ατακα: 1 νερο ο καθενας για να φτασουν για ολους. Και οι πιο πισω απο εμας, δεν ειχαν καν νερο και περιμεναν το αμαξι να φερει.

Επρεπε να προβλεφθει. Πληρωσαμε 15-20€ ολοι μας και ηταν το μονο που δε δικαιολογειται να λειψει απο ενα τετοιο αγωνα.

Και του χρονου!

(Φωτο συντομα)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως τα κατάφερες και έσκασες και τα 2?

Δε ξερω ειλικρινα....δε καταλαβα...πρωτα ξεφουσκωσε το πισω. Το βλεπω, σταματαω και μεχρι να αλλαξω σαμπρελα, κοιταω το μπροστινο και βλεπω τα ιδια.

Τα εχασα στην αρχη γιατι ειχα μονο μια σαμπρελα μαζι μου.

Στη συνεχεια ενας παλικαρι μου εδωσε τη δικη του.

Και καθως αλλαζα και το μπροστινο και εβλεπα να με προσπερνουν τοσοι πολλοι, στεναχωρηθηκα πολυ...συμβαινουν αυτα δυστηχως.

Αααα..επεσα και δυο φορες. Χαχαχα. Εχω αρκετες πληγες στα ποδια...λαφυρα!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] καταρχην μπραβο για την συμμετοχη σου και οχι για την θεση.

Αν δε πας για πρωταθλητισμο ο σκοπος σου ειναι να τερματιζεις :)

Οσο για την ατυχια , μεσα στο προγραμμα ειναι ολα.σκεψου να ησουν πρωτος και να συνεβαινε αυτο.

η Οιτη ειναι αρκετα δυσκολο βουνο και θα πρεπε να εχουν αφθονια νερων και ποσο μαλλον με τετοια ζεστη.

Μπραβο παντως και παλι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] καταρχην μπραβο για την συμμετοχη σου και οχι για την θεση.

Αν δε πας για πρωταθλητισμο ο σκοπος σου ειναι να τερματιζεις :)

Οσο για την ατυχια , μεσα στο προγραμμα ειναι ολα.σκεψου να ησουν πρωτος και να συνεβαινε αυτο.

η Οιτη ειναι αρκετα δυσκολο βουνο και θα πρεπε να εχουν αφθονια νερων και ποσο μαλλον με τετοια ζεστη.

Μπραβο παντως και παλι.

Ετσι ειναι φιλε μου τα πραγματα. Με ενδιεφερε μονο ο τερματισμος και το καταφερα, αλλα μου εμεινε μια πολυ μικρη, πικρη γευση για την ατυχια μου...

Ευχαριστω πολυ.

Και του χρονου να μαστε γεροι να παμε ολοι παρεα!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

78Km το σαββατοκύριακο, στις αναβάσεις με κόψανε τα σκυλιά 2 φορές... Πρέπει κάπως να ξεπεράσω τον φόβο μου απέναντι τους.

Bike Ride Profile | 39kilometers near Patra | Times and Records | Strava

Bike Ride Profile | 39kilometers near Patra | Times and Records | Strava

Το καλό είναι ότι δεν έχω πόνους στους καρπούς όπως με το προηγούμενο ποδήλατο. Η πλάτη συνηθίζει κάθε μέρα και περισσότερο. Ακόμα δεν βολεύομαι στα drops όμως, θα πάω όμως για bike fitting σύντομα και ελπίζω να βελτιωθεί.

Σε άλλα θέματα τώρα

1. Έχει κανείς εμπειρία με το Garmin 510? Αξίζει η αγορά του.

2. Τι χρησιμοποιείτε για chainstay protection, σκέφτομαι για αυτό ή αυτό. Το δεύτερο μάλλον είναι καλύτερη επιλογή γιατί ξεκολλάει πιο εύκολα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

με τα σκυλιά σταματάς,αφήνεις να σε μυρίσουν και συνεχίζεις με τα πόδια μέχρι να βγεις από το ζωτικό τους χώρο

μην προσπαθείς να ξεφύγεις με το ποδήλατο γιατί θα σε φτάσουν και θα σε ρίξουν κάτω ή (χειρότερα) θα τα πατήσει κανένα αυτοκίνητο

εννοείται ότι αξίζει αλλά να πάρεις και τα cadence/heart rate monitors

chainstay prot. όποιο να'ναι,δεν εχω γνώμη

Link to comment
Share on other sites

2 Λάστιχα μαζί μόνο ο Ιάσονας αλλά όπως και να έχει μπράβο για τον αγώνα και το αποτέλεσμα ανεξαρτήτως θέσης.

Και εγώ έκανα μια μικρή βόλτα το Σάββατο 40χμ, και 1 χμ πριν το σπίτι μου έσκασε λάστιχο, (1η φορά στην κούρσα) και το φούσκωσα με την αμπούλα την αυτόματη αλλά δεν έκατσε καλά η σαμπρέλα εκεί που είναι η βαλβίδα (απο ότι κατάλαβα απο την νεκροψία πρέπει να την πιέσεις μέσα στο λάστηχο γιατί είναι πολύ λεπτό) και έτσι ξεφούσκωμα πάλι :D

Πλάκα είχε! Παράξενα πλάσματα οι κούρσες!

Με τα σκυλιά γενικά, εγώ απλά δεν δείχνω φόβο/πως με απασχολεί και μετά με αφήνουν. Να ξέρεις πως όσο σουρεάλ και αν ακούγεται ο σκύλος ΞΕΡΕΙ ότι φοβάσαι και σε καψωνάρει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν το είχατε ποστάρει για νερό; Τα πιτσιλάς ^^ και κλ@νουν

Τέτοια έλεγε και φίλος, που του τα είπανε στο cyclist και κόντεψαν να τον φάνε ζωντανό τα τσοπανόσκυλα όταν κάναμε βόλτα σε παλιά εθνική στην επαρχία. Εγώ γλίτωσα και δεν ξαναπερνάω από αυτόν το δρόμο. :rofl:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

για οσους ειναι θεσσαλονικη κι γυρω και ενδιαφερονται ας ριξουν μια ματια.

Kilkis Mountain Weekend 2013 | Σ. Φι. Π. Κιλκίς

υπαρχουν και φωτο απο την διαδρομη, μονοπατια κτλ και στο youtube videakia

η διαδρομη ειναι αρκετα καλη. εχω κανει ενα μερος της τρεχοντας.

Έγινε επεξεργασία από MaGiCMaN
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.