Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

[MENTION=23]DJD[/MENTION] μεσιε Κώστας,μου συντονίζει λίγο το πιρούνι όταν περνώ πάνω

από ανώμαλη άσφαλτο.

αυτή τη στιγμή εχω 100 psi μπρος-πίσω και έλεγα να ρίξω (το μπροστά μόνο) στα 90.

με αυτόν τον τρόπο όμως χάνω σε τελική 2-3 χλμ/ώρα.

τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνεις το τιμόνι και μετά το σπρώχνεις μπροστά.

Άμα είσαι και λίγο τεχνίτης ναι τραβάς και τα πετάλια. προσωπικά ξεκούμπωτος το βρίσκω πολύ δύσκολο να το κάνεις αυτό με τα πετάλια

edit με πρόλαβαν

Επίσης αυτός έχει κοντό στεμ που σε βοηθάει να σηκώσεις το μπροστινό πιο εύκολα

και έχει και fs ποδήλατο. Άμα πιέσεις τις αναρτήσεις σε βοηθάνε και αυτές να σηκωθείς.

παίζουν πολλά ρόλο. όχι οτι δεν γίνεται και με τον ματρακά του παππού μου απλά είναι πιο δύσκολο

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION] μεσιε Κώστας,μου συντονίζει λίγο το πιρούνι όταν περνώ πάνω

από ανώμαλη άσφαλτο.

αυτή τη στιγμή εχω 100 psi μπρος-πίσω και έλεγα να ρίξω (το μπροστά μόνο) στα 90.

με αυτόν τον τρόπο όμως χάνω σε τελική 2-3 χλμ/ώρα.

τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Δυστυχώς δε μπορείς να κανεις πολλά. Padded γάντια, διπλή ταινία, φαρδύτερα ελαστικά, αυτά κάνουν και στο Paris-Roubaix στα πλακόστρωτα. Αποκλείεται να χάνεις 3χλμ/ω αν απο τα 100 πεσεις στα 90 psi, μάλιστα σε ανώμαλο έδαφος η χαμηλότερη πίεση κερδίζει πρόσφυση κι άρα και ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μπορείς να κανεις πολλά. Padded γάντια, διπλή ταινία, φαρδύτερα ελαστικά, αυτά κάνουν και στο Paris-Roubaix στα πλακόστρωτα. Αποκλείεται να χάνεις 3χλμ/ω αν απο τα 100 πεσεις στα 90 psi, μάλιστα σε ανώμαλο έδαφος η χαμηλότερη πίεση κερδίζει πρόσφυση κι άρα και ταχύτητα.

οκ σε ευχαριστώ,ίσως ήταν τυχαίο (θα το ξαναδοκιμάσω όμως) η αλήθεια είναι ότι με 100 psi

το ποδήλατο πάει καλύτερα,άπλα εχω αυτούς τους μικροσυντονισμούς

στο πιρούνι σε ανώμαλα σημεία του δρόμου

είναι αλήθεια ότι η ψηλότερη πίεση φθείρει πιο γρήγορα το λάστιχο;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.