Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

εμενα η μανα μου κανει σαν τους φλινστοουνς... παταει γερα το πατωμα για να φρεναρει xD.... (το κακο που κανει ειναι οτι με τρομαζει πχ για στοπ, αυτοκινητα, φαναρια.. τα οποια τα εχω ηδη δει...)

Καλά, αυτό δεν έχει να κάνει με μάνα η πατέρα :p

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο σερρες, στις γνωστες στροφες, στο βουνο, ειμαι στην αριστερη με 90-100 περιπου, ερημια, ψυχη δεν κυκλοφορουσε,

και βλεπω κατι μεγαλο να ερχεται, απο το υψος των φωτων του, φορτηγο, κανω δεξια με περναει...

πισω ειχε συρωμενο βυτιο για καυσιμα! προφανως αδειο για να πηγαινε ετσι!

αλλαζε και λωριδες, εκμεταλευοταν οτι δεν εχει ουτε ενα αυτοκινητο στον δρομο, γυρω στα 110 πηγαινε σταθερα παντως στις στροφες, κατω απο 100 δεν επεφτε.

μετα απο λιγο σταματησε σε γνωστο καφε/εστιατοριο πανω στο δρομο, που εχει ολο νταλικες.

Link to comment
Share on other sites

Και μία million dollar ερώτηση.

Ποιος μπορεί να εξηγήσει γιατί όταν συνδέεις τις αναθυμιάσεις του καπακιού πριν την πεταλούδα(όπως είναι μαμά) μειώνονται τα fuel trims στο ρελαντί απ ότι όταν έχεις απλά ένα breather(φιλτράκι αναθυμιάσεων)?

Έχω μείνει μακάκας.

Μετά από σπαζοκεφαλιές για την τρελή ανακάλυψη....απλά διάβασα wikipedia :getlost::getlost:

Συνοπτικά...

Ο λόγος είναι απλός. more or less, η βαλβίδα pcv(που στέλνει αναθυμιάσεις στην πολλαπλή) ενώνεται με το breather hose του ψευτοκάπακου για να κάνει το κύκλωμα αέρα, με αποτέλεσμα να τραβάει επιπλέον αέρα από το φιλτράκι αναθυμιάσεων που είχα βάλει.

Από το breather hose μπαίνει αέρας (που ρουφάει από την εισαγωγή πριν την πεταλούδα και μετά τον MAF), περνάει στο block και από την pcv φεύγει μαζί με τις αναθυμιάσεις.

Αυτός ο αέρας όμως δεν μετράται από τον MAF με αποτέλεσμα τα fuel trims στο ρελαντί να είναι στον θεό γιατί περνάει αέρας στο μοτέρ που δεν τον έχει υπολογίσει.

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

Από τί υλικό έκανες τη heat shield;

Ακούω γνώμες και μετά θα πω κι εγώ τη δικιά μου.

!

Θα σταθω απλα στα σχολια απο κατω.

ROBERT whats it like to know ur moms hot and probably enjoys taking it i the ass?

true+story.JPG

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε καμιά ιδέα ώστε να κάνω καψόνι σε έναν γείτονα απ την πολυκατοικία του πατρικου μου.

Κάθε φορά που ανεβαίνω και βάζω το αμάξι στην πιλοτή, ο καθυστερημένος, αφήνει τον σκύλο του και κατουράει σταθερά τον μπροστά προφυλακτήρα στα δεξιά.

Κάθε φορά που ανεβαίνω όμως. Του το έχω πει και καθόταν και γέλαγε ο γκασμάς. Για πείτε καμιά ιδέα τι να του κάνω ώστε να το καταλάβει και να μην ξανα αφήσει τον σκύλο του να πλησιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερωτησούλα:

Ένας τύπος έχει ένα γκαράζ για το αμάξι του, μπροστά στο σπίτι του.

Έχει δικαίωμα να παρκάρει μόνιμα στο δρόμο μπροστά στη θέση αυτή αντί μέσα στο υποτιθέμενο γκαράζ?

Link to comment
Share on other sites

πιες 2 λιτρα νερο και τα υπολοιπα στη φαντασια σου :hehe:

What he said. Φροντισε το αποτελεσμα να ειναι ΚΑΙ στα χερουλια του αυτοκινητου :p

Έγινε επεξεργασία από spresv
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε καμιά ιδέα ώστε να κάνω καψόνι σε έναν γείτονα απ την πολυκατοικία του πατρικου μου.

Κάθε φορά που ανεβαίνω και βάζω το αμάξι στην πιλοτή, ο καθυστερημένος, αφήνει τον σκύλο του και κατουράει σταθερά τον μπροστά προφυλακτήρα στα δεξιά.

Κάθε φορά που ανεβαίνω όμως. Του το έχω πει και καθόταν και γέλαγε ο γκασμάς. Για πείτε καμιά ιδέα τι να του κάνω ώστε να το καταλάβει και να μην ξανα αφήσει τον σκύλο του να πλησιάσει.

Εξωδικο.Πληροφοριες και χρεωσεις εντος.Satisfaction Guaranteed.

Link to comment
Share on other sites

πιες 2 λιτρα νερο και τα υπολοιπα στη φαντασια σου :hehe:

Είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα. Σε πρώτη φάση να πετάξω έξω τον free willy και θα του κάνω το καπό καινούργιο.Αν δεν καταλάβει το μικρό του μυαλό τίποτα θα κάνω αυτό που πρότεινε ο λακις. Ε μετά θα το κάνω γύρω γύρω. Εδώ και 2 χρόνια που έχει το σκυλί αυτή η δουλειά γίνεται.... ε σήμερα δεν ειχα προλαβει να πλύνω το αμάξι και μου το κατουρισε. Ε έχει και η υπομονή τα όρια της ....

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ναι, αν δεν ενοχλεί την διέλευση πεζών ή/και ράμπας ΑμΕΑ.

Λογικα ισως... Παντως ειναι παρανομο. Οχι οτι θα τον βαλουν φυλακη αλλα εχει κανονικα προστιμο οπως οταν παρκαρεις πχ πανω σε πεζοδρομιο. Δεν θυμαμαι ποσο ειναι το προστιμο ουτε και σε ποιο σημειο του κωδικα θα το βρει, αλλα το ειχα βρει παλιοτερα σκαλιζοντας ψιλα γραμματα. Ειναι νομιμη μονο η "σταση" μπροστα απο την εισοδο του δικου σου γκαραζ.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ναι, αν δεν ενοχλεί την διέλευση πεζών ή/και ράμπας ΑμΕΑ.

Οκ.

Αλλά μάλλον δεν έχει το δικαίωμα να βαρέσει μπουνιά στο παρμπρίζ μου, να κλωτσήσει αντικείμενα πάνω στο αμάξι μου και να με εμποδίζει να φύγω για 40 λεπτά βάζοντας το αμάξι του δίπλα, επειδή χρειάστηκε να παρκάρω μπροστά στο "γκαράζ" του για ~8 λεπτά, έτσι?

Έχει χάρη που τελικά δεν έπαθε τίποτα σημαντικό το αμάξι και που παρκάρω συχνά στη γειτονιά εκείνη και δεν ήθελα να βρω καμία κατσαβιδιά αργότερα, αλλιώς δεν θα ήμουν τόσο ψύχραιμος...

Α, btw, δεν είχε και καμία δουλειά βιαστική να κάνει: όση ώρα με είχε κλείσει, είχε μπει στο γκαράζ-αυλή του (το οποίο πρακτικά δεν χρησιμοποιεί) και σκούπιζε τα φύλλα που είχε κάτω...

Συμπέρασμα: Προσέχετε γιατί κυκλοφορούν πολλοί ψυχολογικά διαταραγμένοι εκεί έξω...

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα: Προσέχετε γιατί κυκλοφορούν πολλοί ψυχολογικά διαταραγμένοι εκεί έξω...

αυτο ξαναπεστο...

Οκ.

Αλλά μάλλον δεν έχει το δικαίωμα να βαρέσει μπουνιά στο παρμπρίζ μου, να κλωτσήσει αντικείμενα πάνω στο αμάξι μου και να με εμποδίζει να φύγω για 40 λεπτά βάζοντας το αμάξι του δίπλα, επειδή χρειάστηκε να παρκάρω μπροστά στο "γκαράζ" του για ~8 λεπτά, έτσι?

εαν τα εκανε ολα αυτα επρεπε επιτοπου να καλεσεις αστυνομια

ας πληρωνες εσυ το προστιμο για παρανομη σταθμευση

κι ας τον τραβαγες μετα για υπολοιπα να στανιαρει ο ψυχακιας (παρεα με Τσακ ακομα καλυτερα)

btw τι περιοχη εγινε η ολη φαση εαν επιτρεπεται?

μου ακουγεται καπως γνωριμο το σκηνικο

Link to comment
Share on other sites

σε γράφει η τροχαία κανονικότατα!

η είσοδος πρέπει να είναι ελεύθερη,

αν έχει δεύτερο αμάξι και το παρκάρει εκεί είναι παράνομος

Δεν έχει άλλο αμάξι, δικό του είναι το "γκαράζ".

Ας καλούσε τροχαία και ας με έγραφαν. Δεν θα είχα πρόβλημα να το παραδεχτώ. Σιγά το πράγμα.

Αλλά η επίθεση στο αμάξι μου και το ότι με παρεμπόδισε να φύγω είναι ανήκουστα πράγματα.

Την επομένη έμαθα ότι σε άλλον που είχε παρκάρει εκεί του είχε πετάξει μία σακούλα με πράγματα πάνω στο αμάξι.

εαν τα εκανε ολα αυτα επρεπε επιτοπου να καλεσεις αστυνομια

ας πληρωνες εσυ το προστιμο για παρανομη σταθμευση

κι ας τον τραβαγες μετα για υπολοιπα να στανιαρει ο ψυχακιας (παρεα με Τσακ ακομα καλυτερα)

btw τι περιοχη εγινε η ολη φαση εαν επιτρεπεται?

μου ακουγεται καπως γνωριμο το σκηνικο

Ηλιούπολη η περιοχή.

Στο τσακ ήμουν να κάνω μανούβρα πάνω στο πεζοδρόμιο και να ξεπαρκάρω με όπισθεν, είχα κάποια απόσταση από το πίσω αμάξι, παίζει και να με χώραγε. Και θα πήγαινα στο μάθημά μου on time και θα τον άφηνα λαλάκα.

Απλά επειδή στον ίδιο δρόμο μένει η κοπέλα μου και παρκάρω εκεί πολύ συχνά, εεε, δεν το τράβηξα γιατί αυτός ήταν ψυχάκιας και το θέλω ακέραιο το αμάξι μου (π.χ. εύκολα μπορεί να βούταγε καμία πέτρα και να μου έσπαγε το τζάμι...)

Link to comment
Share on other sites

Για το σκύλο, να πάρεις σπρέυ απωθητικό. Ψεκάζεις το σημείο που θέλεις να μην πάει το κατοικίδιο και αυτό δεν πάει.

To Σκυλί δεν είναι αδέσποτο. Έχει ιδιοκτήτη. Εκτός ότι καταχέζει τον κήπο(πλέον τα μαζεύει τα σκ!@τα) το αφήνει να μου κατουράει το αμάξι(ίσως και άλλα).

Αυτό είναι που μου την δίνει. Ενώ του έγινε παρατήρηση, αυτός χασκογέλαγε.

Αν ήταν αδέσποτο, θα είχα καταφύγει στην λύση που λες ;)

Μην μου πει κανείς ότι τα έχω με το ζωντανό, 15+ χρόνια έχω σκυλιά/γατιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.