Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Σήμερα έχουμε αλλαγή στις εμπρος δισκόπλακες και τα τακάκια και καθαρισμό. Θα μπουν BREMBO πλάκες και FERODO τακάκια. Επίσης θα αλλάξω και τα λαστιχάκια στις δαγκάνες να γίνουν σαν καινούριες.

Δεξιά μεριά καθαρή. Θα στέιλω και τον πατέρα να ψωνίσει τα λαστιχάκια και αύριο η συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη μοντα που μπορείς να κάνεις στα φρένα σου αφου μπαίνεις στην διαδικασία και πιάνουν τα χέρια σου, είναι να βάλεις σωληνάκια υψηλής.

Και δεν ειναι και απαγορευτικά ακριβά... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και αυτό θέλω να το κάνω. Έχω βρει σετάκι από ebay με 75 ευρώ σπίτι μου, αλλά λέω μπας και προτιμήσω κάποιον Έλληνα κατασκευαστή να μου φτιάξει αυτός. Ξέρει κανείς ποιος φτιάχνει τέτοια εδώ Αθήνα; Κάτι μου έλεγε ο spresv για κάποιον στην Λ. Αθηνών, αλλά δεν έχω άλλες πληροφορίες.

Α ναι και υγρό DOT 4 με 10 ευρώ το λίτρο έχω βρει. Λέω να αποφύγω το 5 και το 5.1.

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη μοντα που μπορείς να κάνεις στα φρένα σου αφου μπαίνεις στην διαδικασία και πιάνουν τα χέρια σου, είναι να βάλεις σωληνάκια υψηλής.

Και δεν ειναι και απαγορευτικά ακριβά... ;)

Τελευταια φορα που κοιταξα εχεις καλυτερα φρενα με υψηλης αλλα για λιγοτερα πατηματα αφου ζεστενονται πολυ πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ ρε συ, δε σε ξεχασα απλα δεν καταφερα να μιλησω ακομα με το φιλο μου.

Το ξέρω ότι δε με ξέχασες, περιμένω νέα σου.

Τελευταια φορα που κοιταξα εχεις καλυτερα φρενα με υψηλης αλλα για λιγοτερα πατηματα αφου ζεστενονται πολυ πιο γρηγορα.

Το εξηγείς-τεκμηριώνεις καλύτερα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει λογικά, παρά μόνο σε ακραίες συνθήκες. Όταν αντικαταστήσεις με υψηλής πίεσης τα σωληνάκια, όταν πατάς φρενάκι τα σωληνάκια αυτά δεν διογκώνονται σχεδόν καθόλου, κάτω από την υδραυλική πίεση, ενώ τα πλαστικά (από όσο ξέρω κάποιο είδος PTFE (teflon) είναι) διογκώνονται και μειώνουν την τελική ασκούμενη πίεση στο τακάκι.

Αν κάνεις νορμάλ εως και γερά φρεναρίσματα, οι δαγκάνες/δισκόπλακες δεν θα ζεσταίνονται περισσότερο από ότι πριν γιατί θα πατούσες ελαφρώς λίγοτερο πετάλι για να σταματήσεις το ίδιο καλά.

Αν υποθέσουμε ότι πατούσες, σε συνθήκες πίστας, τέρμα φρένα μόνιμα, τότε η αυξημένη δύναμη στα τακάκια θα τα ζέσταινε πιθανώς πιο γρήγορα.

Στην πράξη όμως, η διαφορά στην αίσθηση του πεταλιού είναι αισθητή και επειδή μάλλον δεν πρόκειται να πλησιάσεις τα φρένα στο θερμικό όριο τους, είναι άσχετη συνέπεια.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει λογικά, παρά μόνο σε ακραίες συνθήκες. Όταν αντικαταστήσεις με υψηλής πίεσης τα σωληνάκια, όταν πατάς φρενάκι τα σωληνάκια αυτά δεν διογκώνονται σχεδόν καθόλου, κάτω από την υδραυλική πίεση, ενώ τα πλαστικά (από όσο ξέρω κάποιο είδος PTFE (teflon) είναι) διογκώνονται και μειώνουν την τελική ασκούμενη πίεση στο τακάκι.

Αν κάνεις νορμάλ έως και γερά φρεναρίσματα, οι δαγκάνες/δισκόπλακες δεν θα ζεσταίνονται περισσότερο από ότι πριν γιατί θα πατούσες ελαφρώς λιγότερο πετάλι για να σταματήσεις το ίδιο καλά.

Αν υποθέσουμε ότι πατούσες, σε συνθήκες πίστας, τέρμα φρένα μόνιμα, τότε η αυξημένη δύναμη στα τακάκια θα τα ζέσταινε πιθανώς πιο γρήγορα.

Στην πράξη όμως, η διαφορά στην αίσθηση του πεταλιού είναι αισθητή και επειδή μάλλον δεν πρόκειται να πλησιάσεις τα φρένα στο θερμικό όριο τους, είναι άσχετη συνέπεια.;)

Συμφωνώ σε όλα. Σε πίστα δεν πάω.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δε με ξέχασες, περιμένω νέα σου.

Το εξηγείς-τεκμηριώνεις καλύτερα αυτό;

Δεν ξερω για τι αυτοκινητο μιλαμε αλλα σε φιλους με roadster που εβαλαν υψηλης φρεναρουν καλυτερα αλλα για λιγοτερες φορες, δεν νομιζω να λενε ολοι ψεματα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι OBD interface έχει το Avensis του 98-99 ; Έχω συνδέσει ODB2 bluetooth adaptor αλλά δεν δουλεύει (torque android). Τα ευρωπαϊκά αυτοκίνητα έχουν όλα ODB-2 αλλά μετά από το 2001.

Έχω φάει το ιντερνετ αλλά δεν μπόρεσα να βρω αν είναι EOBD, ΟBD1 ή κάτι άλλο.

Ένα μαστόρι πριν κάνα δίμηνο που έχει ρίξει μια ματιά στο αμάξι είχε συνδέσει obd και με λίγο κόπο του δούλεψε. Στην έσχατη θα τον πάρω τηλ να δω τι αντάπτορα είχε, απλά είπα μήπως ξέρει κανείς :)

Link to comment
Share on other sites

ο bt αντάπτορας κούμπωσε στην θύρα? αν ναι ανάβει καποιο led πάνω του? μια λύση είναι να σβήσεις απο το android όλες τις συσκευές που έχεις κάνει pair.

Ναι, ο αντάπτορας κουμπώνει κανονικά, έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα protocols (obd1,obd2,eobd κτλ) ο κονέκτορας είναι ο ίδιος.

Το torque έκανε pair κανονικά με τον αντάπτορα, τον βρήκε δηλαδή, απλά λέει ότι ο αντάπτορας δεν μπορεί να επικοινωνήσει με την ECU. :/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Πουλάμε το Saab μας.

Αν ενδιαφέρεται οποιοσδήποτε, ας επικοινωνήσει μαζί μας, για να δει τουλάχιστον το αμάξι από κοντά.

Στοιχεία επικοινωνίας και λεπτομέρειες εδώ: Saab 9-3 SE Turbo LPT '99 - € 5.000 EUR (Συζητήσιμη) - Car.gr

Το μοτέρ του είναι B204E (Trionic 5), και έχει αποδειχθεί εξαιρετικά απροβλημάτιστο. Έχει ψωμί για πάρα πολλά km ακόμα.

Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο για να τραβήξω περισσότερες φωτογραφίες σύντομα.

Καλημερα.Πουλαω τον Νεφιλιμ

Αν ενδιαφερεται οποιοσδηποτε,ας επικοινωνησει μαζι μου για να τον δει τουλαχιστον γυμνο απο κοντα.Στοιχεια επικοινωνιας και λεπτομερειες με πμ σε μενα.

Το κορμι του ειναι λιπαρο και εχει αποδειχθει εξαιρετικα ακολαστο.Εχει κανει στρατο και εχει ψωμι για πολλες νυχτες ακομα ακομα

Θα προσπαθησω να βρω χρονο για να τραβηξω και βρωμικες φωτογραφιες του συντομα.

Κατι εχουμε πει για τις αγγελιες,και ισχυει για ολους.

Link to comment
Share on other sites

Κατι εχουμε πει για τις αγγελιες,και ισχυει για ολους.

Τι έχουμε πει ακριβώς?

Το ίδιο είχε κάνει και ο φίλτατος performer εδώ, και δεν βλέπω να υπήρξε από κάτω κάποια παρατήρηση.

Ε τώρα άμα ενοχλούσαν τόσο πολύ όλα τα υπόλοιπα (λιπαρό κορμί κλπ), ορίστε, τα 'σβησα. Better now?

Υ.Γ.: Μου τη σπάει που ψειρίζουμε τα πάντα σε ένα υπόφόρουμ που λέγεται off-topic, λες και είναι η βιτρίνα του δελαμπ, ενώ σε ένα σωρό άλλα threads εκτός του off-topic έχω δει να γίνεται πραγματικά χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουμε πει ακριβώς?

Το ίδιο είχε κάνει και ο φίλτατος performer εδώ, και δεν βλέπω να υπήρξε από κάτω κάποια παρατήρηση.

Ε τώρα άμα ενοχλούσαν τόσο πολύ όλα τα υπόλοιπα (λιπαρό κορμί κλπ), ορίστε, τα 'σβησα. Better now?

Ξεκινάω ορίζοντας κάποια πράγματα που ίσως έχουν παραβλεφθεί:

1. Ο τομέας των αγγελιών προσφέρεται για αγοραπωλησίες εξαρτημάτων/περιφερειακών/αγαθών που έχουν άμεση σχέση με τους υπολογιστές. Για αγαθά άσχετα με το αντικείμενο των υπολογιστών, παρακαλούμε να απευθύνεστε σε κατάλληλα sites αγγελιών.

2. Αγγελίες καταχωρούνται μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του forum (Το παζάρι) και πουθενά αλλού. Αν μία αγγελία καταχωρηθεί σε λάθος κατηγορία του forum οι Administrators/Moderators θα την μετακινήσουν στην σωστή θέση. Αν αγγελία καταχωρηθεί σε λάθος κατηγορία του forum από μέλος που δεν πληρεί τους παραπάνω όρους, η αγγελία θα διαγραφεί. Αν ο χρήστης συνεχίσει την καταχώρηση αγγελιών, θα αποκλείζεται(ban).

Το θέμα δεν είναι τι έκανε ο ένας και τι έκανες ο άλλος. Ο Perf μπορεί να την έβαλε και να μην το παρατηρήσαμε. Σαφώς και δεν έχουμε κάτι με εσένα ή ευνοούμε τον περφόρμερ.

Υ.Γ.: Μου τη σπάει που ψειρίζουμε τα πάντα σε ένα υπόφόρουμ που λέγεται off-topic, λες και είναι η βιτρίνα του δελαμπ, ενώ σε ένα σωρό άλλα threads εκτός του off-topic έχω δει να γίνεται πραγματικά χαμός.

Και εμένα μου τη σπάει όταν υπάρχει γκρίνια για μη σωστή λειτουργία θεμάτων ενώ παράλληλα δεν υπάρχει και βοήθεια εξάλειψης αυτών των θεμάτων αναφέροντάς τα.

Το κυνήγι το κάνουμε γιατί θέλουμε αποφύγουμε να γίνει το θέμα "ανεβάστε την αγγελία του αυτοκινήτου που πουλάτε". Το να πεις "έβαλα σε αγγελία το αμάξι μου, πως σας φαίνεται η τιμή" και να υπάρξει η ανάλογη συζήτηση περί της μάρκας, της τιμής, των προβλημάτων που βγάζει, είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη. Ξερή αγγελία, όχι.

Και για να κλείσω, πιστεύω ότι δίλιτρο αμάξι με την φορομπιξία που δέρνει την κυβέρνηση τα τελευταία χρόνια, δύσκολα θα το πουλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω ορίζοντας κάποια πράγματα που ίσως έχουν παραβλεφθεί:

1. Ο τομέας των αγγελιών προσφέρεται για αγοραπωλησίες εξαρτημάτων/περιφερειακών/αγαθών που έχουν άμεση σχέση με τους υπολογιστές. Για αγαθά άσχετα με το αντικείμενο των υπολογιστών, παρακαλούμε να απευθύνεστε σε κατάλληλα sites αγγελιών.

2. Αγγελίες καταχωρούνται μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του forum (Το παζάρι) και πουθενά αλλού. Αν μία αγγελία καταχωρηθεί σε λάθος κατηγορία του forum οι Administrators/Moderators θα την μετακινήσουν στην σωστή θέση. Αν αγγελία καταχωρηθεί σε λάθος κατηγορία του forum από μέλος που δεν πληρεί τους παραπάνω όρους, η αγγελία θα διαγραφεί. Αν ο χρήστης συνεχίσει την καταχώρηση αγγελιών, θα αποκλείζεται(ban).

Το θέμα δεν είναι τι έκανε ο ένας και τι έκανες ο άλλος. Ο Perf μπορεί να την έβαλε και να μην το παρατηρήσαμε. Σαφώς και δεν έχουμε κάτι με εσένα ή ευνοούμε τον περφόρμερ.

Και εμένα μου τη σπάει όταν υπάρχει γκρίνια για μη σωστή λειτουργία θεμάτων ενώ παράλληλα δεν υπάρχει και βοήθεια εξάλειψης αυτών των θεμάτων αναφέροντάς τα.

Το κυνήγι το κάνουμε γιατί θέλουμε αποφύγουμε να γίνει το θέμα "ανεβάστε την αγγελία του αυτοκινήτου που πουλάτε". Το να πεις "έβαλα σε αγγελία το αμάξι μου, πως σας φαίνεται η τιμή" και να υπάρξει η ανάλογη συζήτηση περί της μάρκας, της τιμής, των προβλημάτων που βγάζει, είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη. Ξερή αγγελία, όχι.

Καλώς.

Στείλε τότε στην τρύπα το ποστ μου και όλα τα παραπάνω.

Δεν έχω όρεξη να το συνεχίσω, χριστουγεννιάτικα, με άτομα που δεν έχουμε ανταλλάξει ποτέ άσχημη κουβέντα.

Και για να κλείσω, πιστεύω ότι δίλιτρο αμάξι με την φορομπιξία που δέρνει την κυβέρνηση τα τελευταία χρόνια, δύσκολα θα το πουλήσεις.

Αν και δεν είναι κανόνας αυτό που λες, δεν χρειάζεται η κριτική. Ξερή αγγελία ήταν τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ να παρέμβω να πω ότι εγώ σε έδωσα στο μαντρόσκυλο (astrolabos) διότι το αρχιτσιράκι μου είχε σβήσει (!!!) αντίστοιχη αγγελία μου από τις αγγελίες (παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων του πρόσχαρου post μου κλπ κλπ κλπ - μπορώ να αραδιάσω πιο πολλές νομικές μπαρμπίφες ακόμη κι από τον Τσάκωνα σε τέτοιες περιπτώσεις!!!).

Επίσης: αν κάποιος φοροδιαφεύγει και θέλει να τον δώσω (ντρέπεται ρε παιδί μου), ας μου στείλει πμ.

Πέρα από την πλάκα πάντως, τό 'χεις σε άψογη κατάσταση φίλε nickstamat.

Αξίζει όμως να το δώσεις?

Όντως είναι πολύ δύσκολο να φύγει κάτι μεγαλύτερο από τα 1800, είναι μεγάλη η διαφορά στον ετήσιο προϋπολογισμό...

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουμε πει ακριβώς?

Το ίδιο είχε κάνει και ο φίλτατος performer εδώ, και δεν βλέπω να υπήρξε από κάτω κάποια παρατήρηση.

Ε τώρα άμα ενοχλούσαν τόσο πολύ όλα τα υπόλοιπα (λιπαρό κορμί κλπ), ορίστε, τα 'σβησα. Better now?

Υ.Γ.: Μου τη σπάει που ψειρίζουμε τα πάντα σε ένα υπόφόρουμ που λέγεται off-topic, λες και είναι η βιτρίνα του δελαμπ, ενώ σε ένα σωρό άλλα threads εκτός του off-topic έχω δει να γίνεται πραγματικά χαμός.

εχουμε πει για ολους,αγγελιες εκτος φορουμ αγγελιων και ασχετες με πισια ΓΙΟΚ.Οπως ισχυει για τον καθε ασχετο που γραφτηκε χθες ισχυει και για σενα,και για μενα,και για τον σωτηρακη.Ωραια,το κανε ο περφορμερ.Επειδη ομως παρεχω την δουλεια μου δωρεαν ( και με μεγαλη ευχαριστηση και περηφανια) στον λαμπη,δεν μπορω 24/7 να τσεκαρω τα ποστς.Δεν μου τοκανε ρεπορτ καποιος και δεν το παρατηρησα.Τι προσπαθεις δηλαδη,να εξασφαλισεις ισοτητα στην παραβαση?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.