Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Ισχύει ότι ο Renesis του RX-8 θέλει rebuild στα 100k KM; Και αν ναι, για πόσα λαλά μιλάμε;

Φιλου στα 60000km εχει πλεον 5,5:1 συμπιεση ουτε μπροστα παιρνει.

Αγορα μοτερ στα 3000€ και θελει ιδιαιτερη προσοχη.

Fingertyped on Samsung galaxy tab 10.1" 32GB WiFi

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο χαλκιδικη...

εφαγα την κινηση το πρωι.. σημειοτον στα γνωστα κομματια..

εφυγα νωρις στον γυρισμο.. και με επιασε ενα μπουρινι στον περιφειακο στην σαλονικη αλλο πραγμα..

ευτυχως ομως ο δρομος ειχε ροη και δεν κολλουσαμε.

ριπες ανεμου, που νομιζες οτι θα φυγεις στην διπλα λωριδα...

πολυς κοσμος γενικα.. αλλα ολοι εναν καφε... σαντουιτσακι απο το σπιτι. φρουτα κτλ.

ποτα, σφηνακια και κακο.. τιποτα..

σε περασα οταν γυριζες :crazy_pilot:

ο κολητος που συνεχισε με την μηχανη στο τσακ την προλαβε την βροχα.

Εφαγε μερικες λιγο πριν το σπιτι του (Ανω Πολη Καστρα).

Σκιωνη που ειμασταν 30% καλυψη με 25% ξενους και οι Ελληνες οπως προανεφερες.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Πειραια με 1.577 20€ ~12.6λιτρα.

Επρεπε να κανω 120-160κμ εκανα με το ζορι 110κμ. Νομιζα οτι εβαλα βενζινη οχι μειγμα βενζινης/αερα (airanol...) 9:1. Ασε που δε τραβαγε, το ριξα στη ζεστη (39οC).

Πολυ απατη τουλ στο 1.68 που βαζω σε ενα shell βγαζω σταθερα τα χιλιομετρα που περιμενω.

Fingertyped on Samsung galaxy tab 10.1" 32GB WiFi

Με το εργαλειο βγαζεις τοσα χιλιομετρα? Θυμησε μου, 20vt εχεις ή tfsi?

Ειναι η αληθεια παντως οτι υπαρχουν "φθηνοτερα" βενζιναδικα που σου βαζουν τελικα λιγοτερη βενζινη κ "ακριβοτερα" βενζιναδικα οπου καταναλωνεις τελικα λιγοτερη βενζινη.... Βαζω καπου στη μεση τελικα για να ειμαι οκ κ απο γνωστα...Παντως μπακαλοεπιστημη κατεληξε και η βενζινη...κριμας τα λεφτα μας κ τα χαμενα ραντεβου μας!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα φθηνα η θα σου ριχνουν νερο η που θα σε κλεβουν στην αντλια.και να βαλεις 10 λιτρα με 3 λεπτα πιο φθηνα αλλα αν σε κλεψει μισο λιτρο εχεις βγει ηδη ζημιωμενος.μην μιλησω για το αν ειναι νερωμενη που βγαζεις τα μισα χιλιομετρα.οποτε καλυτερα σε ενα πιο ακριβο για να ειμαστε λιγο πιο σιγουροι.βεβαια το πιο ιδανικο ειναι να εχουμε ενα στανταρ βενζιναδικο(εδω και καμποσα χιλιομετρα βαζω απο ενα συγκεκριμενα και σε καθε μα καθε ντεποζιτο βγαζω ακριβως τα ιδια χιλιομετρα με μηδενικη αποκλιση!!στο προγραμα που εχω στο κινητο για να το κραταει εδω και 2 μηνες εχω ακριβως την ιδια καταναλωση)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει μεγάλη σημασία το σωστό ρύθμισμα του προγράμματος και το καλιμπράρισμα του 76mm ID maf case (προσωπική δουλειά με matlab, με πολλές ώρες logging/flashing) όπου από 8.5λ/100κμ που είχα έπεσα στα 6,8λ/100 με πορεία στα 120-130κμ/ω και από 11λ/100κμ στα 9.2λ/100κμ στα 160κμ/ω (πραγματική κατανάλωση όχι στηριγμένη μόνο στο trip computer που και αυτό είναι καλιμπραρισμένο σωστά).

20VT με τροφοδοσία 630cc deka.

Έγινε επεξεργασία από Τζώρτζης
Link to comment
Share on other sites

σε περασα οταν γυριζες :crazy_pilot:

ο κολητος που συνεχισε με την μηχανη στο τσακ την προλαβε την βροχα.

Εφαγε μερικες λιγο πριν το σπιτι του (Ανω Πολη Καστρα).

Σκιωνη που ειμασταν 30% καλυψη με 25% ξενους και οι Ελληνες οπως προανεφερες.

πραγματικα, με τετοιες ριπες.. σκεφτηκα μια παρεα με ss που τους εκανα χωρο και περασαν.. πως θα παλευαν με τον αερα..

φλογητα ημουν. πολυ κοσμος, ελληνες οι περισσοτεροι.. φουλ η παραλια παντως. ξαπλωστρα ουτε για δειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει μεγάλη σημασία το σωστό ρύθμισμα του προγράμματος και το καλιμπράρισμα του 76mm ID maf case (προσωπική δουλειά με matlab, με πολλές ώρες logging/flashing) όπου από 8.5λ/100κμ που είχα έπεσα στα 6,8λ/100 με πορεία στα 120-130κμ/ω και από 11λ/100κμ στα 9.2λ/100κμ στα 160κμ/ω (πραγματική κατανάλωση όχι στηριγμένη μόνο στο trip computer που και αυτό είναι καλιμπραρισμένο σωστά).

20VT με τροφοδοσία 630cc deka.

ελα ρε ποντιξ, επαιξες με matlab? τι υπολογιζες ροη αερα? με τριχακι δεν μετραει? μπορεις να το αλλαξεις? δωσε info ρε μαστορα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απατη τουλ στο 1.68 που βαζω σε ενα shell βγαζω σταθερα τα χιλιομετρα που περιμενω.

Fingertyped on Samsung galaxy tab 10.1" 32GB WiFi

Τα shell select και οχι τα shop ειναι αυτα που εχουνε καλυτερη βενζινη απο οτι εχω ακουσει, δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Τα shell select και οχι τα shop ειναι αυτα που εχουνε καλυτερη βενζινη απο οτι εχω ακουσει, δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο

Και αυτό δεν είναι πανάκεια.

Βρίσκεις 1-2-3 βενζινάδικα που σε εξυπηρετούν τα οποία με τη χρήση βλέπεις πως δε κλέβουν (όσο τα άλλα) και το φίλτρο βενζίνης βγαίνει κάπως καθαρό.

Παίρνεις και λίγη import και καθάρισες :happy2:

[MENTION=1243]fotme[/MENTION] δες φωτό.

post-1891-1416076360,014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ειχε εκδήλωση ο Πετροπουλος για την παρουσίαση του Monster Corsa:crazy_pilot:

Μια καλή και προσεγμένη δουλειά!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0wnPNJOwVFU]"Monster" Opel Corsa OPC By Petropoulos Tuning Revealed - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Για γίνετε και οι 2 πιο συγκεκριμένοι. Άμα είναι, να σταματήσω να βάζω από εκει.

Ο βαλεντης ειναι τερμα νερο.Ηταν μια περιοδος οπου ο εβαζα απο εκει λογω αφραγκιων αλλα μολις ειδα το φιλτρο βενζινης τρομαξα απο την μαυριλα....Για το AVIN 4-5 φορες που ειχα βαλει με εβγαζε σχετικα κοντα στα χιλιομετρα που υπολογιζα...

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο βενζινης ειναι ευκολο στο βγαλσιμο αλλαγη παιδια/?

Στα VW group που εχω παρακολουθησει είναι από την πλευρα του συνοδηγου κοντα στο θολο της πισω ροδας....Από διαδικασια δεν πρεπει να ναι δυσκολο καθως την τελευταια φορα που το αλλαξα στο συνεργειο ο μαστορας ξεβιδωσε 2 βιδες που ενωναν το φιλτρο με το σωληνακι βενζινης...

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα αναλώσιμα οποτε θα έχει ευκολη θέση , με λιγο google θα την βρεις σιγουρα την ακρη .

Εγω προχθές έλυσα το μισό ταμπλώ για να βάλω το φισ απο την κεραια του radio-cd που είχε φύγει και ήμουν κανα ~2 χρόνια με mp3 cd's :p

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω το astra το opc; Το σκοτώνουν Ελλάδα πλέον...

για πιο απ'όλα τα opc μιλάμε?

astra opc g pre facelift (x20xer 165ps n/a)

g opc facelift (z20let -200ps turbo)

h opc (z20leh -240s turbo)

λογικά λες για το h ...

αν και αρκετά φαν της opel (σε manta b i20e μεγάλωσα)

δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγάλει τα 240 στον δρόμο δίχως υποστροφή....

ακόμη δεν ξέρω πόσο ρουφάει ,τι τεκμήρια και λοιπές (φορολογικές) βλακείες έχει..

έχω ακούσει πως είναι αρκετά αξιόπιστο σαν μοτέρ-σασμάν...

κατά τα άλλα έτυχε να κάτσω στα bucket του (recaro) και να κουνηθώ καλά καλά δεν μπορούσα...

προσωπικά σε θέμα αισθητικής προτιμώ το g opc με x20xer αλλά γούστα είναι αυτά..α και το καινούργιο j δεν με χαλάει

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω το astra το opc; Το σκοτώνουν Ελλάδα πλέον...

αν αντεχει η τσεπη σου ασφαλειες και σηματα μιας και ειναι διλιτρο παρτο.Σε εμφανιση τα opc σκιζουν.Το μονο αρνητικο που εχω ακουσει ειναι οτι τα astra opc τα βγαζουν αργα τα αλογα τους.Δεν ειναι το ιδιο νευρικα με το corsa..Αλλα απο την αλλη εχω ακουσει κανενα προβλημα αξιοπιστιας οπως με τον ψιλοαχαμο που ειχε το μικρο...

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρω θα το πάρω από Ελλάδα, και θα το φέρω σόφια (bg) μιας και μένω εδώ, οπότε το τεκμήριο δε με απασχολεί.

Για το H OPC λέω με τα 240 άλογα, το έχει συνάδελφος και αν και δεν είχα σε εκτίμηση τα Opel, το συγκεκριμένο είναι σε άλλη κλάση, πάει σβάρα, είναι πολυ ποιοτικό σα κατασκευή γενικά, και έχει και γκάζια, γιατί θέλω να ξεφύγω από τα 110ps του avensis.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.