Jump to content



Διαφορά lazer και optical ποντικιών


astrolabos

Recommended Posts

Ποια είναι η διαφορά lazer και optical?

laser : πιο ακριβα στην κατασκευη, περισσοτερα dpi συνηθως, θεωρειτητικα λειτουργουν σε περισσοτερες επιφανειες απο τα optical και "πιανουν" πολυ περισσοτερη λεπτομερεια αποτι τα optical, ιδανικα χρωματα ειναι τα ανοιχτα

optical : πολυ πιο αξιοπιστα κατα κανονα αμα κανεις γρηγορες και μεγαλες κινησεις, πιο φθηνα και στην πραξη ειναι πιο συμβατα με ολες τις επιφανειες που μπορεις να βρεις στην αγορα, τροποποιημενο γυαλι ( icemat/steelseries I-2 ) τραχυ πλαστικο τσοχα αλουμινιο ( steelpad 4S & SX ) υβριδιο τσοχας/πλαστικου ( qpad, steelpad 5L,noidpad ) ιδανικα χρωματα τα σκοτεινα, μαυρο βαθυ μπλε γκρι ....

Πιο αναλυτικα εδω http://hardware.gotfrag.com/portal/story/33878/?spage=3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα... και ρωτάω αλλιώς!

Αν δω ενα optical και ένα laser, πώς θα καταλάβω ποιο-είναι-ποιο? Στο μάτι διαφέρουν?

απο τον αισθητηρα.

το optical παραγει επισης Ορατο φως (κοκκινο ,μπλε) ενω τα laser οχι τοσο.

Link to comment
Share on other sites

To Mac mouse είναι all the money. Χωρίς κουμπιά (αλλά με κουμπιά) και μικρή μπίλια που ρολάρει προς όλες τις μεριές, αντί για για το ζαντολάστιχο-ροδέλα που έχουν τα κοινά θνητά ποντίκια....

Link to comment
Share on other sites

To Mac mouse είναι all the money. Χωρίς κουμπιά (αλλά με κουμπιά) και μικρή μπίλια που ρολάρει προς όλες τις μεριές, αντί για για το ζαντολάστιχο-ροδέλα που έχουν τα κοινά θνητά ποντίκια....

Apple1.PNG

Link to comment
Share on other sites

και το laser παράγει αλλά το βγάζει με πολύ λεπτή ακτίνα που θέλει συγκεκριμένη γωνία για να τη δεις.:)

Fragma iz right, πρώτη φορά την πρόσεξα μόλις τώρα :D

To Mac mouse είναι all the money. Χωρίς κουμπιά (αλλά με κουμπιά) και μικρή μπίλια που ρολάρει προς όλες τις μεριές, αντί για για το ζαντολάστιχο-ροδέλα που έχουν τα κοινά θνητά ποντίκια....

Ωραία είναι, αλλά για μένα πλέον η "δυναμική" ροδέλα των καινούριων Logitech είναι ανώτερη - έχω συνηθίσει τόσο πολύ, που παραξενεύομαι πλέον με οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μη νομίζεις, ένα MS των 7 ευρώ έχω - απλά έτυχε να κάτσω μπροστά σε ένα Mac σαν αυτο της photo παραπάνω και το έπιασα στα χέρια μου.

BTW, Nephilim δεν το έπιασα το σχόλιο...(?)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα ότι τα optical πιάνουν σε πιο πολλές επιφάνειες...

Το δικό μου laser MS wireless 6000 δεν πιάνει ούτε σε λευκή σελίδα, ούτε σε γραφείο (οχι γυάλινο) και γενικά δεν πιάνει στα πιο πολλά μέρη.

Γιαυτό χρησιμοποιώ πάντα mouse με αυτό, ένα sweex που και καλά είναι laser mouse pad.

Το Logi MX400 που έχω επίσης, laser και αυτό, πιάνει σχεδόν παντού...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα ότι τα optical πιάνουν σε πιο πολλές επιφάνειες...

Το δικό μου laser MS wireless 6000 δεν πιάνει ούτε σε λευκή σελίδα, ούτε σε γραφείο (οχι γυάλινο) και γενικά δεν πιάνει στα πιο πολλά μέρη.

Γιαυτό χρησιμοποιώ πάντα mouse με αυτό, ένα sweex που και καλά είναι laser mouse pad.

Το Logi MX400 που έχω επίσης, laser και αυτό, πιάνει σχεδόν παντού...

Ειπαμε γενικα ισχυει οτι τα laser πιανουν σε περισσοτερες επιφανειες αποτι τα optical, το θεμα ειναι οτι για να βρεις ενα laser που ανταποκρινεται σε τετοιες κινησεις

θελει πολυ παραπανω ψαξιμο
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.