Jump to content



Αφού οι Σαλονικείς έχουν δίκιο σε λέω...


alexis2044

Recommended Posts

Άρθρο του Γ. Μπαμπινιώτη στο ΒΗΜΑ

"...Το όλο θέμα ξεκινά σε παλαιότερες εποχές, με την κατάργηση της δοτικής, οπότε και γεννιέται η ανάγκη να βρεθεί νέα λύση εκεί που μέχρι πρώτινος χρησιμοποιούταν η συγκεκριμένη πτώση. Έτσι, καθημερινές φράσεις όπως π.χ. το "λέγεις μοι" παύουν να υφίστανται και η γλώσσα αναζητά έναν νέο τρόπο έκφρασης. Στην Βόρειο Ελλάδα προτιμήθηκε η αιτιατική ενώ στην Νότιο Ελλάδα η γενική για να δώσουν (σε νεώτερα ελληνικά) "με λες" και "μου λες", αντίστοιχα.Και οι δύο αυτοί τύποι είναι σωστοί καθώς χρησιμοποιούνται κανονικότητα μέσα στους αιώνες από τους Έλληνες. Κατά μίαν άποψη η αιτιατική είναι πιο κοντά στην δοτική οπότε, όσο παράξενο και να ακούγεται, ο βορειοελλαδίτικος τύπος (με λες) θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι πιο δικαιολογημένος.Ο βασικότερος λόγος που σήμερα η σύνταξη με γενική θεωρείται ορθότερη (μου λες) είναι μάλλον επειδή η Νότιος Ελλάδα απελευθερώθηκε πρώτη και η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε στο νέο κράτος ήταν αυτή που μιλούσαν σε εκείνα τα μέρη. Σήμερα, ειδικά μέσω των μέσων μαζική ενημέρωσης, έχει καθιερωθεί γενικότερα ο τύπος με την γενική. Το βέβαιο είναι πως έχει περάσει στο υποσυνείδητό μας ως ο ορθός τρόπος αν και αυτό όπως είδαμε δεν στέκει πραγματικά. Παρεμπιπτόντως, δυο από τους λογοτέχνες που έχουν γράψει με τον συγκεκριμένο τρόπο είναι ο Κώστας Π. Καβάφης και ο Αθανάσιος Χριστόπουλος.Ας μην ξεχνάμε το εξής σημαντικό: οι νοτιοελλαδίτες, που εκφράζουν τη δοτική μέσω γενικής λέγοντας "θα σου πω κάτι", "θα της δώσω κάτι", στον πληθυντικό διαπράττουν ακριβώς το "σφάλμα" που καταλογίζουν στα εκ Βορρά αδέλφια τους, και λένε: "θα σας πω κάτι", "θα τους δώσω κάτι". Χρησιμοποιούν δηλαδή αιτιατική! Επομένως, καθαρά από απόψεως ομοιογένειας, τα βόρεια ιδιώματα είναι πιο συνεπή διότι χρησιμοποιούν αιτιατική και στον ενικό και στον πληθυντικό...."

:haha::yes2:

Μπομπόλια!

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθατε κιολας, αλλα με το που το διαβασα σκεφτηκα, "ωραια, τωρα πλεον που λυθηκε και αυτο το θεμα που μας τριβελιζει το μυαλο ετη πολλα, ειμαστε κομπλε!" :p

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθατε κιολας, αλλα με το που το διαβασα σκεφτηκα, "ωραια, τωρα πλεον που λυθηκε και αυτο το θεμα που μας τριβελιζει το μυαλο ετη πολλα, ειμαστε κομπλε!" :p

επιτελους θα κοιμηθουμε ησυχοι

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω...Γενικα στα διπτωτα ρηματα,δηλαδη τα ρηματα που θελουν 2 αντικειμενα σε 2 διαφορετικες πτωσεις(οπως το λεγω),επαιρναν δοτικη(εμμεσο αντικειμενο,συνηθως προσωπο)+αιτιατικη(Αμεσο αντικειμενο,συνηθως πραγμα-κατασταση),πραγμα το οποιο διατηρηθηκε στα γερμανικα πχ ...

Υποκειμενο Ρημα δοτικη Αιτιατικη

εγω διδωμι τινι τι

ich gebe jemandem was

Σε αιτιατικη δηλαδη πρεπει να μπαινει το "πραγμα"-αμεσο αντικειμενο,και ποτε το προσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθατε κιολας, αλλα με το που το διαβασα σκεφτηκα, "ωραια, τωρα πλεον που λυθηκε και αυτο το θεμα που μας τριβελιζει το μυαλο ετη πολλα, ειμαστε κομπλε!" :p

Οπως εγραφε και φιλος στο fb ...

Απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου μικρο παιδι, 3 ζητηματα παραμενουν αλυτα. Το Κυπριακο, το μεσανατολικο και ο ΟΦΗ...

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθατε κιολας, αλλα με το που το διαβασα σκεφτηκα, "ωραια, τωρα πλεον που λυθηκε και αυτο το θεμα που μας τριβελιζει το μυαλο ετη πολλα, ειμαστε κομπλε!" :p
πρέπει να λυθεί το θέμα της μπουγάτσας, του καλαμακίου και του απ'ροφάν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η μπΌγατσα (και όχι μπΟΥγάτσα), καθώς και το slang τουρκικού τύπου είναι copyright εμάς των μικρασιατών.

Επίσης δεν υπάρχει λέξη Ναργιλές, αλλά Αργιλές. Ρώτήστε κάποιον μουσουλμάνο μετανάστη. Θα σας πει "Argila" (αργκίλα).

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να λυθεί το θέμα της μπουγάτσας, του καλαμακίου και του απ'ροφάν.

οκ τα δυο πρώτα τα γνωρίζω, το τρίτο ομως έχω περιέργεια να μαθω σε τι αναφέρεται..

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί συγγενείς μου από Αθήνα μου το επισημένουν το "με λες" πως είναι λάθος. Δεν ξέρω όμως τι είναι πιο λάθος. Να αλλάζω το "σου" με το "σε" ή να λέω λέξεις που δεν υπάρχουν στο Ελληνικό λεξικό; "Μίλαγα, πέρναγα, ξεκίναγα, κοίταγα, πείναγα". :fight:

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος το κάνουν όλοι αυτοί που πιστεύουν ότι κάποιο από τα δύο (σε λέω/σου λέω) είναι λάθος. Λέγεται ιδίωμα και είναι διαφορετικό σε κάθε περιοχή και όχι σωστό ή λάθος.

Είναι σα να λες σε έναν κρητικό ότι το "κοπέλι" είναι λάθος και ότι το σωστό είναι "αγόρι".

Λίγο ξεκόλλημα πια, διορθώσαμε όλα μας τα μειονεκτήματα σαν άνθρωποι και έμεινε μόνο το πρόβλημα του "με/μου" να λύσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος το κάνουν όλοι αυτοί που πιστεύουν ότι κάποιο από τα δύο (σε λέω/σου λέω) είναι λάθος. Λέγεται ιδίωμα και είναι διαφορετικό σε κάθε περιοχή και όχι σωστό ή λάθος.

Είναι σα να λες σε έναν κρητικό ότι το "κοπέλι" είναι λάθος και ότι το σωστό είναι "αγόρι".

Λίγο ξεκόλλημα πια, διορθώσαμε όλα μας τα μειονεκτήματα σαν άνθρωποι και έμεινε μόνο το πρόβλημα του "με/μου" να λύσουμε...

+1

Επίσης είχα ακούσει πως το "με, σε κλπ" το χρησιμοποιούσαν οι Έλληνες στην Κωνσταντινούπολη και στην Αλεξάνδρεια. Και όπως είπες, είναι ανάλογα με την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.