Jump to content



ZERO DAC/AMP MODS (zero+k702 mini photo review included)


theo_mich

Recommended Posts

Λοιπον σημερα εφτασαν τα παρακατω καλουδια...

ΖERO DAC/HEAD AMP (v.09)

dsc0768v.jpg

dsc0769d.jpg

6 βιδες για να φτασουμε στο εσωτερικο

εκπληκτικη ποιοτητα κολλησεων αν φανταστει κανεις οτι φτιαχνεται στη Κινα

dsc0774e.jpg

το 627 opamp στο socket του στο dac τμημα του zero

dsc0776f.jpg

τα φτηνιαρικα 082d στο head amp τμημα του zero

dsc0777m.jpg

τα opamps παρεουλα

dsc0778f.jpg

(το 627 ειναι πανω σε πλακετα γτ ειναι single channel επομενως χρειαζονται 2, το αλλο βρισκεται στην πισω πλευρα της πλακετουλας)

αυτο λοιπον ειναι ενα dac(wiki) δλδ μετατρεπει τον ηχο απο τις ψηφιακες εισοδους σε αναλογικες..

γενικα η ποιοτητα ενος dac οριζεται απο το ολοκληρωμενο στο τμημα μετατροπης και τους πυκνωτες και το(α) opamp στο τμημα ενισχυσης

οπως οι περισσοτεροι φθηνοι dacs o zero εχει πολυ καλο ολοκληρωμενο digital-to-analog αλλα πασχει στα opamps

επισης διαθετει ξεχωριστο κυκλωμα ενισχυσης ακουστικων(heaphone amp) απαραιτητο για την οδηγηση ακουστικων οπως τα κ702

ο zero χαρακτηριζεται σε γενικες γραμμες απο καλη ποιοτητα κατασκευης..

αυτο που τον κανει δημοφιλη ομως ειναι οτι τα opamps καθονται σε sockets αρα μπορουμε να τα αλλαξουμε κατα βουληση

επισης υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που εχουν ασχοληθει μαζι του τον εχουν σπρωξει σε "μεγαλυτερες κατηγοριες"

με λιγα λογια οποιος διαθετει μερακι και ελαχιστες γνωσεις μπορει να τον μεταμορφωσει σε ενα dac που ανετα ανταγωνιζεται πολυ ακριβοτερα μοντελα

απειρος συνδιασμος opamps για ολα τα γουστα

MOds

σε πρωτη φαση θα αλλαχτουν, το 627 opamp με moon hdam στο dac μερος (το "μελωδικο" moon ταιριαζει γαντι στα "ξερα" κ702)

και τα δυο "φτηνιαρικα" jrc082d με τα αξιοπρεπή LT1364 στο head amp μερος..

λινκs

http://www.head-fi.org/forums/blogs/currawong/339-introduction-zero-dac-headphone-amplifier.html

http://www.head-fi.org/forums/f5/review-zero-24-bit-192khz-dac-headphone-amp-pre-amp-269458/

http://www.head-fi.org/forums/f6/zero-mod-thread-24-192-dac-h-amp-370969/

http://www.head-fi.org/forums/f6/frankenzero-bang-buck-exploration-diy-heart-370985/

http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/REFERENCES/ZERODAC/ZERODAC.html

http://www.erodov.com/forums/my-zero-dac-modifications-56k-warning/14692.html

http://www.erodov.com/forums/zero-dac-combinations/17652.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

dsc0779g.jpg

dsc0782o.jpg

dsc0783.jpg

dsc0784q.jpg

με λιγα λογια θεωρουνται top επιλογη στα ανοιχτα ακουστικα

απολυτα reference ηχος που μπορει να χαρακτηριστει τελειως "ξερος"

θελουν head amp για να οδηγηθουν

για οσους ενδιαφερονται η διαφορες με τα κ701 ειναι το χρωμα blue/black και το το αφαιρουμενο καλωδιο

θεωρουνται η "pro" εκδοση των κ701

και μια σετακι

dsc0787w.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος αρκετών ακουστικών και στην διαδικασία κατασκευής λαμπάτου ενισχυτή, θα ήθελα να μάθω ακουστικές εντυπώσεις από τον ενισχυτή/DAC αλλά και ισχύς εξόδου με διάφορα φορτία.

Στην κατοχή μου έχω από Senns HD650 μέχρι Stax electrostatics, πρόβλημα μου ήταν πάντα η μικρή έξοδος ισχύος των περισσοτέρων OpAmp Based ενισχυτών που δεν μπορούσαν να οδηγήσουν τα K240 600Ohm που έχω σε επαρκής στάθμες.

Πες μας λοιπόν εντυπώσεις, και αν μπορείς, μέτρησε και την ισχύ εξόδου με φορτίο 600ohm (δύο αντίστασεις και ένα πολύμετρο είναι αρκετά!)

Link to comment
Share on other sites

γενικα η ποιοτητα ενος dac οριζεται απο τους πυκνωτες και το(α) opamp του(αυτο(α) κανουν τη μετατροπη)

Εχμ, η ποιότητα ενός DAC καθορίζεται από πάρα πολλούς παράγοντες. ;)

Τα δύο σημεία που αναφέρεις είναι απλά τα ευκολότερα για να "βάλει χέρι" ο αγοραστής ενός έτοιμου προϊόντος.

Η μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό γίνεται αποκλειστικά και μόνο από το τσιπάκι του DAC που χρησιμοποιεί η κάθε συσκευή. Το Ζero συγκεκριμένα χρησιμοποιεί το AD1852.

Oι opamps χρησιμοποιούνται στην έξοδο του DAC, όπου πλέον έχουμε αναλογικό σήμα, για τη μετατροπή I/V και ενδεχομένως για μετατροπη balanced/single-ended και άλλες τέτοιες δουλειές..

Ανάλογα με το DAC chip και τις σχεδιαστικές επιλογές του κατασκευαστή μπορεί να μην υπάρχουν καν opamps στην έξοδο (π.χ. να υλοποιείται η μετατροπή I/V με διακριτό κύκλωμα ή απλά το DAC που έχουν επιλέξει να δουλεύει σε voltage mode οπότε να μη χρειάζεται το επιπλέον αυτό στάδιο)

Ωραίες oι photo. :T:

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, η ποιότητα ενός DAC καθορίζεται από πάρα πολλούς παράγοντες.

Τα δύο σημεία που αναφέρεις είναι απλά τα ευκολότερα για να "βάλει χέρι" ο αγοραστής ενός έτοιμου προϊόντος.

γι αυτο ακριβως τα ανεφερα... επειδη μεχρι εκει φτανουν οι γνωσεις μου.

thanks παντως φιλε για τις πληροφοριες...

αν μπορεις αργοτερα οταν θα κανω τα mods να βλεπεις το thread και να βοηθας λιγο:flower:

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ακριβως τα ανεφερα... επειδη μεχρι εκει φτανουν οι γνωσεις μου.

thanks παντως φιλε για τις πληροφοριες...

αν μπορεις αργοτερα οταν θα κανω τα mods να βλεπεις το thread και να βοηθας λιγο:flower:

Φυσικά.

Δυστυχώς (για την τσέπη σου), όταν το βελτιώσεις και είσαι έτοιμος (οικονομικά) για το επόμενο σκαλοπάτι, σου έχω ήδη έτοιμη την λύση που θα αντικαταστήσει το Zero (και θα απογειώσει τον ήχο σου).. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φυσικά.

Δυστυχώς (για την τσέπη σου), όταν το βελτιώσεις και είσαι έτοιμος (οικονομικά) για το επόμενο σκαλοπάτι, σου έχω ήδη έτοιμη την λύση που θα αντικαταστήσει το Zero (και θα απογειώσει τον ήχο σου).. ;)

DAC 19MK3 και C2C headamp ? :p Προσωπικα πηρα τον compass ( http://www.head-fi.org/forums/blogs/currawong/498-introduction-compass-dac-headphone-amplifier.html ) απ'την audio-gd σχετικα προσφατα στα 270 ευρω και πριν 1μιση μηνα τα DT150 της beyerdynamic στα 157 ( dt770/80 PRO RIP :( ) με ψιλο-τρωει ομως για ανανεωση παλι :S, ειχες δικιο τελικα, ολη η φαση με τα hi-fi cans ειναι ΑΡΡΩΣΤΙΑ :sick:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

modding time:p

dsc0005gkr.jpg

MOON + LT1364

dsc0006ufx.jpg

τοποθετημενα!

επισης εκανα και αυτο το mini-mod

20080930qsci13hiue7ykbs.jpg

οπως ηταν αναμενομενο το moon εδωσε βαθος και "μελωδικοτητα" στα ξερα k701, τα LT1364 λιγο απο το μπασο που τους λειπει και η αφαιρεση τον πυκνωτων ελευθερωσε, καθαρισε, ξεμπουκωσε στα ψηλα(αυτο δεν το περιμενα)

δυστυχως(για την τσεπη μου) το απαιδευτο αυτι μου εντοπισε την μεγαλυτερη διαφορα στο πιο απλο(και δωρεαν) mod:hehe:

οσοι εχετε zero οπωςκαιδηποτε επιβαλεται να κανετε το τελευταιο mod. 3 λεπτα για να ελευθερωσετε τον ηχο σας

ενα κατσαβιδι και ενα κοφτακι(ή ακομα και νυχοκοπτη:p)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν είσαι φίλος του ποιοτικού(ξερού) ή του χρωματισμένου ήχου theo mich.

Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, τότε απλά να σε ενημερώσω ότι υπάρχει software(ή και το κλασσικό equalizer) που μιμείται τον ήχο των λαμπάτων, ας πούμε, προσθέτοντας τις γλυκές παραμορφώσεις που τους χαρακτηρίζουν. Έτσι φτιάχνεις τον ήχο όπως τον θέλεις χωρίς να δώσεις δεκάρα.

http://tap-plugins.sourceforge.net/ladspa/tubewarmth.html

Υπάρχει βέβαια και η λύση της οικονομικής ενίσχυσης των εταιρειών του χώρου μιας και περνάμε κρίση.

Υ.Γ: Αλήθεια, σαν φίλος της τεχνολογίας και κατά συνέπεια της λογικής, έχεις αναρωτηθεί ποτέ πώς όλοι αυτοί οι "ειδήμονες" του ήχου, που σε "σπρώχνουν" σε απίστευτα ακριβές λύσεις ξέρουν πότε ένα σύστημα βγάζει πιο σωστό ήχο από ένα άλλο(συνήθως φθηνότερο) χωρίς κανένας από αυτούς να γνωρίζει τί πραγματικά πέτυχε στο στούντιο ο ηχολήπτης;

Αν κοιτάξεις και σε αυτό το σάιτ που υπάρχουν αντικειμένικές μετρήσεις θα δεις ότι πολλά πανάκριβα ακουστικά έχουν ορισμένες φορές χειρότερες μετρήσεις από φθηνότερα. http://www.headphone.com/technical/product-measurements/

Ένα διάγραμμα από το συγκεκριμένο σάιτ είναι πολύ καλύτερος οδηγός από τις ακατάσχετες φλυαρίες του κάθε παρασυρμένου από το μάρκετινγκ νεανία στο Headfi.org και αλλού.

Το ποστ δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα(που btw πήρες ακουστικά "εργαλεία") αλλά και σε όποιον άλλον θελήσει να ασχοληθεί σοβαρά με τον ήχο. Είναι κρίμα η άγνοια να οδηγεί σε οικονομική αιμοραγία.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην οτι ειμαι shopping addict το ξερω:hehe:

για τα υπολοιπα, ισως εγω δε τα εγραψα σωστα για να με καταλαβεις.

ενοειτε οτι τα <mod> τα ειδα σε site(οχι μονο στο head) και για τις αγορες βασιστηκα(καλως ή κακως) στις γνωμες "καποιων".

το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι δεν ειδα τις διαφορες που περιμενα απο αυτα που ειχα διαβασει...

για να καταλαβεις σε μια κλιμακα απο το 0-100%:

moon και 1364 εδωσαν ενα ~5% και to "cap snip out" περιπου 10-15%, δλδ το "δωρεαν" mod εκανε την μεγαλυτερη διαφορα..

επισης και αυτα ειναι σιγουρα υποκειμενικα γτ οπως ξαναειπα εχω καταλαβει πλεον οτι τα δικα μου αυτια δεν ειναι μπορουν να "εκτιμησουν" την ποιοτητα απο ενα σημειο και μετα..

γι αυτο και δεν θα ασχοληθω πλεον με αναβαθμησεις;)

σιγουρα στο προηγουμενο post ημουν υπερβολικος, ισως γτ δεν ηθενα να πιστεψω οτι την "πατησα"

edit. Παντως ξαναλεω οτι οσοι εχετε zero, ειναι κριμα να μην κανετε το cap-remove... δεν κοστιζει τπτ και αμα δεν εχετε το επιθυμητο αποτελεσμα το διορθωνεται ομορφα και ωραια με ΜΗΔΕΝ κοστος

Link to comment
Share on other sites

αν και για τους γνωστες ειναι αυτονοητο, να ενημερωσω όσους δεν γνωριζουν πολλα ότι ενα dac οπως αυτο που παρουσιασε ο φιλος μας στο πολυ ωραιο review του μπορει να λειτουργήσει ως καρτα ηχου 10 φορες καλυτερα και ποιοτικοτερα αν η μουσικη, ειναι το ζητουμενο, απο soundblaster και ακομα ποιοτικοτερες καρτες. το μονο που απαιτειται απο τον υπολογιστη σας ειναι μια οπτικη έξοδος. απο εκει και περα το εν λογω dacακι (που απο άποψη τιμης σκοτωνει) παιρνει το ψηφιακο σημα και κανει θαυματα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν είσαι φίλος του ποιοτικού(ξερού) ή του χρωματισμένου ήχου theo mich.

ξερός ήχος φαντάζομαι ότι θες να πεις ήχο μόνιτορ? φαντάζομαι οτι θες να ακούσεις ενα δισκάκι και να το απολαύσεις οχι να ψάχνεις για λάθη του ηχολήπτη κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.