Jump to content



ZERO DAC/AMP MODS (zero+k702 mini photo review included)


theo_mich

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
ξερός ήχος φαντάζομαι ότι θες να πεις ήχο μόνιτορ? φαντάζομαι οτι θες να ακούσεις ενα δισκάκι και να το απολαύσεις οχι να ψάχνεις για λάθη του ηχολήπτη κτλ..

Σόρυ για την λίγο καθυστερημένη απάντηση, το είχα ξεχάσει αυτό το θρεντ.

Suboy, αν ένα σύστημα χρωματίζει τον ήχο, δεν μπορεί να αποδώσει εξίσου καλά σε όλα τα είδη μουσικής. Κάποια θα τα κολακεύει και κάποια άλλα θα τα κάνει να ακούγονται τελείως λάθος.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να δώσεις λίγο χρόνο στον ευατό σου για να συνηθίσει τον μόνιτορ ήχο.

Στο κάτω κάτω ποιός λέει ότι ο ήχος των βιολιών π.χ πρέπει να ακούγεται "κάπως". Ας ακουστούν στο φυσικό τους και ας μην έχουν τη "μαγική" χροιά των χρωματισμών και των παραμορφώσεων.

Είπα όμως και κάτι άλλο. Όποιος θέλει χρωματισμένο και παραμορφωμένο ήχο δεν χρειάζεται να ξοδευτεί γιατί ο σκοπός των γνήσιων high end συστημάτων-και ο λόγος που στοιχίζουν-είναι η μη αλλοίωση.

@theo-mich: Καλορίζικο το σύστημα. Έκανες πολλή καλή επιλογή. Αν σ'αρέσει το shopping πάντως πάρε τ'αργαλεία τα HD800 να τους κάνεις review να μας τρελάνεις.

Πρωταθλητές στο εργαστήριο και με απόκριση συχνότητας ανάμεσα στα Κ 701 και τα HD 650. Μάλλον, η top έκδοση των HD 595.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα δεν αναφέρομαι σε κινέζικες προχειρο-κατασκευες. τα μόνιτορ είναι τελείως απόλυτα και μου φερνουν στο μυαλο μερικά ενεργα atc που ξεγύμνωναν τη μουσική. αυτο δεν θα μου αρεσε ιδιαίτερα και θα προτιμούσα κατι σε p6 (bowers-wilkins). ειναι δύσκολο να περιγραψεις μουσικη και ακροάσεις με λογια, πιστευω στον χαρακτήρα του κάθε ηχείου και λιγότερο σε εργαλεία ήχου & ακουστικής (μόνιτορ). φαντάζομαι οτι μπορείς να διακρίνεις τις διαφορές που εννοώ και σε καμία περίπτωση δεν κρίνω η απορρίπτω τον μόνιτορ ήχο.

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη δεν εχω πολλα χρηματα προς διαθεση εχω εδω και καποιο καιρο αυτα: www.aktimate.com

compact συστημα (εξάλλου και ο χωρος μου compact είναι) απο χαιενταδικη στοφα.

για ριξτε μια ματια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όχι δεν νομίζω ότι κάνει αποκωδικοποίηση dolby. Έτσι και αλλιώς κάτι τέτοιο θα απαιτούσε δικαιώματα που οι κινέζοι προφανώς δεν φαίνεται πουθενά να έχουν πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορουσε να απαντήσει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα

Επειδη εχω προσωπικη εμπειρια με audio-gd compass ( στην ουσια ενα "φτιαγμενο" zero ) και xbox 360 δεν υπαρχει κανενα προβλημα εφοσον μιλας για games, απλα χρειαζεσαι αυτο το καλωδιο http://www.uauctionsource.com/picture/G521_2.jpg γιατι δεν εχει οπτικη εξοδο η κονσολα απο μαμα οπως το ps3

Εννοειται πως με usb καλωδιο δεν δουλευει καθολου γιατι δεν παιζουν drivers οπως στο pc, για ταινιες τωρα ειχα δοκιμασει να δω το ghost in the shell σε dolby digital 2.0 και εκανε παρασιτα οποτε ειναι θεμα αποδικωποιησης μαλλον ναι, γενικα μην περιμενεις πολλα απ'τα DAC σε αυτο το price range εδω περα το dac19mk3 που ζαχαρωνω εγω στην μια πλακετα σηκωνει μεχρι 24bit/55khz και HDCD decoding ενω στην αλλη 24bit/96khz χωρις hdcd. :X:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια το dacακι αυτο αποκωδικοποιει dolby stereo ή δεν θα έχω ήχο από το xbox μου;

παιδια μη δινετε σημασια! ειπα μεγαλη βλακεία! το xbox για στερεο σημα δινει digital stereo όχι dolby. το dolby αφορά 5,1.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια εγω απλα να προσθέσω ότι με οδηγό κυρίως το review του theo mich οδηγηθηκα στην αγορα του εν λόγω dac και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. η διαφορά που εντόπισα κυρίως ήταν ότι ακουσα πολύ καλό στερεο, ο διαχωρισμός των καναλιών γίνεται πολύ καλά. για τα λεφτα του νομίζω οτι είναι μία πολύ καλή προσθήκη στο οπλοστάσιο σας!:yes4: όσο αφορά το xbox 360 παίζει άψογα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΞΕΘΑΜΑ FTW

Μιας και το καλωδιο των k702 αρχισε να "στριβεται" ειπα να το αναβαθμισω (κλασσικα με τις συμβουλες του head-fail.org :p)

1. παιρνουμε ενα 3μετρο Mogami Neglex 2534 Quad τερματισμενο σε Neutrik NP3C-B Black & Gold TRS και Neutrik NC3FX-B Black & Gold XLR-F καθως και ενα Switchcraft TA3F mini-XLR

dsc2433e.jpg

2.ξηλωνουμε το Neutrik XLR και βαζουμε στη θεση του το 3-pin mini-xlr που κουμπωνει στα κ702

dsc2441.jpg

3.ετοιμο!! εδω παρεουλα με το "stock" καλωδιακι

dsc2548.jpg

μην ρωτησει κανεις αν ειδα διαφορα στον ηχο θα τον ραπισω:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.