Jump to content



Γρίπη των χοίρων...?


Jaco

Recommended Posts

δεν λέει και τίποτα καινούργιο

ΟΛΑ τα φάρμακα έχουν παρενέργειες

ειδικά τις συγκεκριμένες τις έχουν το 99.9% και είναι ακίνδυνες!!!

(άλλο το θέμα επικινδυνότητας της νόσου και άλλο το παραπάνω λινκ)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Άλλο παρενέργεις και άλλο ένα φάρμακο που προορίζεται για ευπαθείς ομάδες να έχει παρενέργεις σε αυτές τις ομάδες. Δυστυχώς στο μόνο εμβόλιο που υπάρχει θα κάνουμε beta testing για να βγάλουν λεφτά οι συγκεκριμένες φαρμακοβιομηχανίες....

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις κάτι κακό στις συγκεκριμένες παρενέργειες?

ΕΑΝ όντως το tamiflu βοηθάει στην καταπολέμηση της νόσου τα

ναυτία (29%), στομαχόπονο ή στομαχικές κράμπες (20%) και προβλήματα ύπνου (12%)

θα σε ενοχλήσουν? Όταν ο κόσμος κατεβάζει τις ασπιρίνες μετά απο ξενύχτι και ποτό ξέρει τί παρενέργειες έχει?

Συμφωνώ ότι υπερβάλλουν τα ΜΜΕ για τη γρίπη αλλά όχι να φωνάζουμε και για τις συγκεκριμένες παρενέργειες που έχουν ΟΛΑ τα φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Nαι τα θεωρώ σημαντικά σε μια ευπάθη ομάδα...

ρίσκαρε τότε τη ζωή του παιδιού σου για να μήν του έρθει τάση για εμετό και ζαλάδες!

Λογικά (εάν έχεις παιδιά) δεν τους έχεις δώσει κανένα φάρμακο και δεν πρόκειται να τους δώσεις ακόμα και αν κινδυνεύει η ζωή τους!

Σαν πασπαρτού απάντηση για δυο θέματα. : )

Με κίνητρο το κέρδος : Έχω βουλκανιζατέρ και σκορπάω πρόκες στη γειτονιά.

Ήταν μπηχτή λόγω της δουλειάς μου?

Εννοείται ότι δεν έχω ανάγκη το tamiflu να πουλήσω!

Η συζήτηση είναι εντελώς ΠΑΡΑΛΟΓΗ.

Συζητάμε για πονοκέφαλο, ναυτία και εμετό όταν στην τελική κινδυνεύει η ζωή ενός ατόμου!

Risk:Benefit ratio είναι και δεν χωράνε προκαταλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Teodor... παρενέργειες με παρενέργειες έχουν διαφορά.

Κάνε ένα search για εμβόλια και την εμφάνιση Σκλήρυνσης κατά πλάκας. Το ξέρουν οι φαρμακευτικές αλλά δεν κάνουν τίποτα.

Επίσης στα απαραίτητα εμβόλια στα αρσενικά πιτσιρίκια ήταν η έιναι ακόμα, δεν μπορώ πια να πω με σιγουριά, εμβόλιο κατά μιας ασθένειας στον...ΤΡΑΧΗΛΟ!!!

Ευτυχώς θέλοντας και μη στράφηκα σε ομοιοπαθητική μεριά για κάποιες περιπτώσεις και είδα τι παίζεται στην κλασσική ιατρική, και πάλι για χάρη του ΚΕΡΔΟΥΣ.

Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ μου υπαγορεύει ότι ΡΙΣΚΑΡΩ την ζωή του παιδιού αν δεν το εμβολιάσω για την "ΝΕΑ" γρίπη; Η παγκόσμια ιατρική οργάνωση; "ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ"?

Link to comment
Share on other sites

Teodor... παρενέργειες με παρενέργειες έχουν διαφορά.

Κάνε ένα search για εμβόλια και την εμφάνιση Σκλήρυνσης κατά πλάκας. Το ξέρουν οι φαρμακευτικές αλλά δεν κάνουν τίποτα.

Επίσης στα απαραίτητα εμβόλια στα αρσενικά πιτσιρίκια ήταν η έιναι ακόμα, δεν μπορώ πια να πω με σιγουριά, εμβόλιο κατά μιας ασθένειας στον...ΤΡΑΧΗΛΟ!!!

Ευτυχώς θέλοντας και μη στράφηκα σε ομοιοπαθητική μεριά για κάποιες περιπτώσεις και είδα τι παίζεται στην κλασσική ιατρική, και πάλι για χάρη του ΚΕΡΔΟΥΣ.

Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ μου υπαγορεύει ότι ΡΙΣΚΑΡΩ την ζωή του παιδιού αν δεν το εμβολιάσω για την "ΝΕΑ" γρίπη; Η παγκόσμια ιατρική οργάνωση; "ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ"?

μίλησα ξεκάθαρα για το λινκ που δόθηκε παραπάνω

Tα ομοιοπαθητικά είναι που προωθούμε τελευταία καθώς και μεγάλο κέρδος έχουν και πωλούνται εύκολα (marketing) και τα αποτελέσματα δεν είναι εγγυημένα (ασφάλεια στον φαρμακοποιό).

Εάν βοηθούν ή όχι δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα καθώς είμαι της αγγλικής σχολής και αν δεν διαβάσω >3 αξιόπιστες έρευνες να πιστοποιούν το αποτέλεσμα δεν το πιστεύω.

Όπως είπα και νωρίτερα υποστηρίζω μακριά απο τα φάρμακα πέρα απο όταν είναι πραγματική ανάγκη και

όπως ΠΑΝΤΑ καλή διατροφή, κομμένο τσιγάρο και γυμναστική ή καλύτερα άθληση όσο πιο πολύ μπορούμε

Προσθήκη:

Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ μου υπαγορεύει ότι ΡΙΣΚΑΡΩ την ζωή του παιδιού αν δεν το εμβολιάσω για την "ΝΕΑ" γρίπη; Η παγκόσμια ιατρική οργάνωση; "ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ"?

δεν μιλάμε για το εμβόλιο πρόληψης αλλά το αντιικό φάρμακο tamiflu

Link to comment
Share on other sites

ρίσκαρε τότε τη ζωή του παιδιού σου για να μήν του έρθει τάση για εμετό και ζαλάδες!

Λογικά (εάν έχεις παιδιά) δεν τους έχεις δώσει κανένα φάρμακο και δεν πρόκειται να τους δώσεις ακόμα και αν κινδυνεύει η ζωή τους!

Ήταν μπηχτή λόγω της δουλειάς μου?

Εννοείται ότι δεν έχω ανάγκη το tamiflu να πουλήσω!

Η συζήτηση είναι εντελώς ΠΑΡΑΛΟΓΗ.

Συζητάμε για πονοκέφαλο, ναυτία και εμετό όταν στην τελική κινδυνεύει η ζωή ενός ατόμου!

Risk:Benefit ratio είναι και δεν χωράνε προκαταλήψεις.

Μήπως θες να δούμε τους πραγματικούς αριθμούς τις γρίπης των χοίρων... Μήπως αυτή η κινδυνολογία βολεύει κάποιους...

Με όσους γιατρούς και αν έχω μιλήσει το ίδιο μου είπαν ...(απλά γέλασαν με τον όλο θόρυβο και την κινδυνολογία...)

δεν νομίζω ότι είναι τυχαία...

Αν πειστώ ότι κινδυνεύει το παιδί μου τότε θα χορηγηθεί ένα φάρμακο...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θες να δούμε τους πραγματικούς αριθμούς τις γρίπης των χοίρων... Μήπως αυτή η κινδυνολογία βολεύει κάποιους...

Με όσους γιατρούς και αν έχω μιλήσει το ίδιο μου είπαν ...(απλά γέλασαν με τον όλο θόρυβο και την κινδυνολογία...)

δεν νομίζω ότι είναι τυχαία...

Αν πειστώ ότι κινδυνεύει το παιδί μου τότε θα χορηγηθεί ένα φάρμακο...

που κολλάει το παραπάνω με τη συζήτηση για τις παρενέργειες?

την άποψη μου για το θέμα την έχω πεί παραπάνω και συμφωνώ εν μέρη με τους γιατρούς σου

Μιλάμε ξεκάθαρα για την περίπτωση ανάγκης (ή ρίσκου) χορήγησης του tamiflu με τα "ανεπίτρεπτα" side-effects της ναυτίας, πονοκεφάλου κλπ!!!!

Τέλος καταλαβαίνεις ότι δεν χρειάζεται να πεισθείς αλλά να βγεί θετικό το τέστ (μακριά απο εμάς) για να δώσεις το φάρμακο στο παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μπηχτή λόγω της δουλειάς μου?

Εννοείται ότι δεν έχω ανάγκη το tamiflu να πουλήσω!

Έχεις εσύ ικανότητα να φτιάξεις την γουρουνογρίπη και να την σκορπίσεις στον πλανήτη;

Μην διαβάζεις κακοπροαίρετα, δεν σε κατηγορεί κανένας.

Link to comment
Share on other sites

μίλησα ξεκάθαρα για το λινκ που δόθηκε παραπάνω

Tα ομοιοπαθητικά είναι που προωθούμε τελευταία καθώς και μεγάλο κέρδος έχουν και πωλούνται εύκολα (marketing) και τα αποτελέσματα δεν είναι εγγυημένα (ασφάλεια στον φαρμακοποιό).

Φυσικά και δεν είναι εγγυημένα. ΓΙ αυτό άλλωστε οι ομοιοπαθητικοί σου λένε ότι δεν αντικαθιστούν τους κλασσικούς γιατρούς. Απλα δοκιμάζουν λιγότερο ΧΗΜΙΚΟ τρόπο προσέγγισης-ίανσης. Βέβαια δεν ξέρω τι κέρδος έχουν αλλά όταν με 2 επισκέψεις και 30-40 ευρώ συνολικά φάρμακα γλυτώνεις, α) να "σφάξεις" το παιδί σου από χειρουργείο (αμυγδαλές), που για 3 χρόνια τα έδωσες χοντρά στα "ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ" που έφερναν οι αντιβιώσεις και β) ότι θα έπερνε ο χειρούργος-νοσοκομείο, ε τότε χαλάλι το marketing.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι εγγυημένα. ΓΙ αυτό άλλωστε οι ομοιοπαθητικοί σου λένε ότι δεν αντικαθιστούν τους κλασσικούς γιατρούς. Απλα δοκιμάζουν λιγότερο ΧΗΜΙΚΟ τρόπο προσέγγισης-ίανσης. Βέβαια δεν ξέρω τι κέρδος έχουν αλλά όταν με 2 επισκέψεις και 30-40 ευρώ συνολικά φάρμακα γλυτώνεις, α) να "σφάξεις" το παιδί σου από χειρουργείο (αμυγδαλές), που για 3 χρόνια τα έδωσες χοντρά στα "ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ" που έφερναν οι αντιβιώσεις και β) ότι θα έπερνε ο χειρούργος-νοσοκομείο, ε τότε χαλάλι το marketing.

και πάλι μίλησα για τη σχέση των ομοιοπαθητικών με τη συγκεκριμένη νόσο

(όλα χημικά είναι, άλλα φυσικά και άλλα τεχνητά)

Εμπειρία δεν έχω ακόμα και ευτυχώς έχω χρειαστεί 2 φορές στη ζωή μου αντιβακτηριδιακά και άλλες 5 depon.

Αυτά που λέω βασίζονται στη θεωρία και στις σωστές πρακτικές (όχι δοκιμές που αναφέρεις παραπάνω).

//end of off topic?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εν μέρη γίνεται πανικός για την γρίπη στα κανάλια, για την Μύκονο δεν κάνει κουβέντα κανείς!!! Το παλικάρι πιο πάνω είπε οτι η αδερφή του την έπιασε στην Μύκονο, γνωστός μου που ήρθε απο κει μου είπε οτι γίνεται χαμός με μάσκες κτλ, στις ειδήσεις όμως κανείς δεν την αναφέρει, γιατί άραγε? :whip:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την τελευταία καταμέτρηση τα κρούσματα ανέρχονταν σε 95.000 και οι θάνατοι σε 429, ήτοι 0,45 % θνησιμότητα την νέας γρίπης. Ακούσατε κανένα να το αναφέρει στα δελτία ειδήσεων? Έλεος πια, δεν έχουν να ασχοληθούν με τίποτα καλύτερο?:giveup: οκ, η νέα γρίπη έχει μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας από την κοινή εποχιακή γρίπη(περίπου 0,1%), αλλά δεν είναι λόγος αυτός για να το κάνουμε τέτοιο θέμα κατά την γνώμη μου..πάντως, και από αυτή την ιστορία κάποιοι θα βγάλουν χοντρά φράγκα..ΠΑΛΙ..

ps

αρχάγγελε, φαντάσου την ζημιά στον τουρισμό, αν αναφερθεί η γρίπη στην Μύκονο..στην μέση της σεζόν..

Link to comment
Share on other sites

Η όλη φάση θυμίζει την γρίπη του 1976 στις ΗΠΑ όπου το κάναν θέμα απο το τίποτα,

και επωφελήθηκαν απίστευτα 2 πλευρές : κυβέρνηση + φαρμακοβιομηχανίες

(οι μεν γιατί πλησίαζαν εκλογές και οι δε για προφανείς λόγους)

Εύχομαι ειλικρινά οι παρενέργειες να είναι όσο το δυνατον γίνεται, ανώδυνες.

Link to comment
Share on other sites

6 μέτρα ατομικής προστασίας από τον ιό

Ψυχραιμία και αποφυγή υπερβολών συνιστά, μιλώντας στη “ΜτΚ”, ο διοικητής του “ΑΧΕΠΑ”, Δημήτρης Γάκης. Παράλληλα δίνει έξι συμβουλές για τήρηση των απλών κανόνων υγιεινής, οι οποίοι μπορούν να μας βοηθήσουν να αποφύγουμε τη μετάδοση της γρίπης. Οι συμβουλές είναι οι εξής:

1. Αποφύγετε την επαφή με σταγονίδια ή σάλιο (αυτό σημαίνει ότι δεν φιλιόμαστε, μετά από χειραψία δεν φέρνουμε τα χέρια στο στόμα ή το πρόσωπο, πλένουμε συχνά τα χέρια, δεν πλησιάζουμε νοσούντες -κρατάτε ασφαλή απόσταση μεγαλύτερη του ενός μέτρου-, βήχουμε ή φταρνιζόμαστε μέσα σε καθαρό χαρτομάντιλο -το έχουμε έτοιμο στην τσέπη μας και το πετάμε αμέσως μόλις το χρησιμοποιήσουμε. Εάν δεν έχουμε χαρτομάντιλο, βήχουμε και φταρνιζόμαστε μέσα στις παλάμες μας. Δεν πιάνουμε κανέναν και πλένουμε αμέσως τα χέρια μας. Εάν τα χέρια μας είναι πιασμένα και θελήσουμε να βήξουμε ή να φταρνιστούμε, το κάνουμε στο μπράτσο μας, το οποίο φέρνουμε μπροστά στο στόμα μας. Δεν φτύνουμε στο δρόμο).

2. Διατηρείστε την υγεία σας σε όσο καλύτερη κατάσταση μπορείτε (αποφύγετε υπερκόπωση, “ηρωικές” δίαιτες και υπερβολική άσκηση κι επιλέξτε ύπνο, ανάπαυση, ήπια άσκηση και καλό φαγητό).

3. Μην πιάνετε πρόσωπο, μάτια, μύτη, στόμα παρά μόνο αφού πλύνετε καλά τα χέρια σας (μπορεί ο προηγούμενος που έπιασε το χερούλι της πόρτας ή το κουμπί του ασανσέρ να ήταν βρόμικος).

4. Αποφεύγετε στενές επαφές με άτομα που έχουν ασθενήσει.

5. Εάν αρρωστήσετε, μείνετε στο σπίτι σας. Μην πάτε στη δουλειά, το σχολείο, τις κοινωνικές εκδηλώσεις.

6. Εάν εμφανιστούν κρούσματα γρίπης αποφύγετε τους συνωστισμούς, τους κλειστούς χώρους (π.χ. ασανσέρ, κινηματογράφους κτλ.). Για οποιαδήποτε πληροφορία που αφορά σε ύποπτο περιστατικό, οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με το ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ στα τηλέφωνα: 210-52 12 054 και 210-52 22 339.

Πανδημίες στον 20ό αιώνα

Oι σοβαρότερες πανδημίες γρίπης που αντιμετώπισε ο πλανήτης μας τον 20ό αιώνα είναι οι εξής:

- Ισπανική γρίπη (1918): το 20%-40% του τότε παγκόσμιου πληθυσμού είχε αρρωστήσει και πέθαναν περισσότεροι από 50.000.000 άνθρωποι.

- Ασιατική γρίπη (1957): Αν και δεν ήταν τόσο καταστροφική όσο η ισπανική, τα θύματά της ασιατικής γρίπης έφτασαν τα δύο εκατομμύρια άτομα.

- Γρίπη του Χονγκ-Κονγκ (1968): Ήταν η πιο ήπια πανδημία του 20ού αιώνα με ένα εκατομμύριο νεκρούς. Οι λόγοι που την έκαναν πιο ήπια, ήταν κυρίως ότι ο ιός ήταν μια παραλλαγή της ασιατικής γρίπης και οι εμβολιασμοί που ήδη είχαν γίνει όλα τα χρόνια λειτούργησαν ανασταλτικά, όπως και το γεγονός ότι τα αντιβιοτικά ήταν πιο ισχυρά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.