Jump to content



ΟΔΗΓΟΣ OVERCLOCKING


Recommended Posts

Δεν θα το ανεβασεις 200 με την μια, ανεβασε το στα 150 fsb πρωτα και τρεξε μερικα τεστ, παιχνιδια και δες αν ειναι οκ. To memtest το εγραψες σε δισκετα και μετα εκανες restart με την δισκετα μεσα να δεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

το εγραψα σε δισκετα και δε μπορουσε να κανει boot.Το προβλημα μου ειναι οτι πανω απο 140 FSB με το ζορι μπαινει στα windows παρολο που εχω τερμα το Vdimm.Και επισης η μητρικη μου επιτρεπει να παω το FSB μεχρι 166, οχι παραπανω.Βασικα δεν ειμαι σιγουρος τι συμβαινει διοτι με τις παλιες μου μνημες (Samsung PC 2100) μπορουσα να ανεβασω αρκετα το FSB ενω τωρα με τις καινουργιες,που υποτιθεται οτι ειναι και καλυτερες τιποτα?Εχεις καμια καλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ακου να δεις τι εγινε!Τελικα καταφερα να τρεξω το memtest και δε μου εβγαλε λαθη ουτε στα 140 ουτε στα 145!Οποτε μαλλον δε φταιει η μνημη.αρα σκεφτηκα οτι θα φταιει ο επεξεργαστης παρολο που πιο παλια τον ειχα ανεβασει πολυ πιο ψηλα χωρις επιπλεον ρευμα.Τελοσπαντων του εδωσα 1,8ν(μεγιστο) με FSB 145 και δεν μπορουσα να μπω ουτε καν στα windows!!!Λες να φταει η μητρικη?Εχω απογοητευτει γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλε soki εισαι φοβερος...

Δεν χρειαζεται να σου πω κι'αλλα κομπλιμεντα, απ'οτι ειδα κανενας δεν εχει παραπονα !

Περναω στο ψητο για επιτελους βρηκα καποιον ελληνα να μπορει να μου απαντησει στις ερωτησεις μου....

Εχω ενα Barton 2500+, Gigabyte GA 7n400 pro2, ram 512 mb, gf4-mx440 8X, hdd 2 * 160GB

και τωρα τελευταια μου μπηκε το μικροβιο του o/cking πειραματιστηκα, διαβασα και τελος παντων εχω καποιες αποριες που κανενας δεν μπορει να μου απαντησει...

1) Οσον αφορα τη ram δεν μπορω να ανοιξω αυτο το κρυφο μενου, παταω οπως λες ctrl+F1 αλλα τιποτα δεν συμβαινει... τι παιζετε ; (σημειωση : δεν ειναι η εικονα του bios ακριβως σαν αυτη που εχεις, εμενα εχει ρυθμιση για FSB , Mhz μνημης και Mhz για AGP)

2) Θελω να κανω overvolting για να εχω σταθεροτητα αλλα παρατηρω τα εξης συνοδευτικα με την μητρικη υπαρχει το γνωστο easytune4 το οποιο δειχνει καποιο ρευμα (1,72 V) , χρησιμοποιησα το CPUCool το οποιο δειχνει κατι αλλο (1,70 - 1,71V), και τελος το MBM 5 που λες λεει 1,66V ποιο να εμπιστευτω ;;;

και επισης ειναι φυσιολογικο να εχω τετοια ταση οταν παντου διαβαζω οτι τετοιες τασεις εχουν οι o/cked cpu...

Ενδεικτικα σου αναφερω οτι εχω φτασει τον Barton στα 2230 με multiplier 11 και στα 11.5, ξερω οτι πρεπει να μικραινει to multiplier και to FSB να μεγαλωνει αλλα μεχρι που ;;;

Σορρυ αν σε κουρασα...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες στο forum! :)

Στο bios εχεις δει καμια ρυθμιση για τα timings των μνημων(cas,ras κτλ.)? Αν οχι τοτε αν πατησεις ctr+f1 θα σου βγαλει καπου στη μεση απο την αριστερη πλευρα μια επιπλεον επιλογη, για ξαναδοκιμασε και παρατηρησε καλα. Aυτα μην τα πειραξεις ακομα, πες μου τι μαρκα ειναι οι μνημες σου...

Εμπιστευσου το easytune, καπου εκει ειναι το Vcore 1,7V. Φυσιολογικη τιμη ειναι. Aπο το bios ποσο μπορεις να το αυξησεις αυτο? Νομιζω μεχρι 1,85Vcore. Mε τι ψυκτρα εισαι?

Το fsb εξαρταται ποσο μπορεις να το αυξησεις αν αντεχει η μητρικη σου, μεχρι 210 δεν νομιζω να εχεις προβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

το εγραψα σε δισκετα και δε μπορουσε να κανει boot.Το προβλημα μου ειναι οτι πανω απο 140 FSB με το ζορι μπαινει στα windows παρολο που εχω τερμα το Vdimm.Και επισης η μητρικη μου επιτρεπει να παω το FSB μεχρι 166, οχι παραπανω.Βασικα δεν ειμαι σιγουρος τι συμβαινει διοτι με τις παλιες μου μνημες (Samsung PC 2100) μπορουσα να ανεβασω αρκετα το FSB ενω τωρα με τις καινουργιες,που υποτιθεται οτι ειναι και καλυτερες τιποτα?Εχεις καμια καλη ιδεα?

Η μητρικη σου ειναι αυτη στην υπογραφη σου ετσι?? Gigabyte GA-7VT600

Αυτη η μητρικη υποστηριζει fsb 200 mhz, οποτε ειναι περιεργο να εχει στο bios μονο μεχρι 166 mhz, για κοιτα στο Manual μηπως πρεπει να αλλαξεις καποια επιλογη στο bios, ή κανενα jumber στην μητρικη. Κανε και ενα bios update. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανηλθα μετα τις ερευνες... οι μνημες ειναι μαρκα μ'εκαψες... Ram bo...μη γελας ειναι μεγαλη ιστορια, μεσα απο το Bios ειδα cas 2.5, rp 4 , rcd 4, ras 8 στα 333 MHZ . Στα 400 βγαζει 2.5-4-4-8.

να σου πω οτι ειναι PC 3200 η μνημη, αλλα επειδη καπου ειχε παρει το ματι μου οτι σε BARTON μεχρι τον 3000+ νομιζω, οι καλυτερες μνημες ειναι οι PC2700 την κατεβασα γιατι λεει "πνιγονται" τα υπολοιπα μεχρι τα 400 και γινεται πιο αργο το dimm, ισχυει αυτο ;;;;

Περιμενω να μου πεις τιμες γι'αυτα... Ξερω οτι η μνημη ειναι για τα μπαζα αλλα παρ'αυτα οτι καλυτερο μπορω να κανω θα ειναι κερδος !!!

Οσο για το ρευμα πρεπει να φτανει το 1,9V (εχει ενδειξεις +5, 7.5, 10%)

κατι αλλο που παρατηρησα και θελω να σε ρωτησω ειναι δυο μενου τα οποια δεν εχω ιδεα τι κανουν και ειναι

α) CPU Thermal - throttling (ηταν ρυθμισμενο στο 50%)

β) CPU Interface (ειχε επιλογες optimal και aggressive)

προς το παρον παντος το CPU δουλευει κανονικα στα 1830Mhz

Link to comment
Share on other sites

Τις μνημες καλο ειναι να τις τρεχεις 1:1 με το fsb, δηλαδη αν εχεις βαλει το fsb 166 mhz να τρεχουν και οι μνημες ετσι σαν DDR333, οποτε καλα εκανες και το κατεβασες απο τα 400.

Tα timings τις μνημης μην τα πειραξεις ακομα, τωρα βρες ποσο παει ο επεξεργαστης σου, βαλτον στα 2000 mhz ανεβαζοντας το fsb μονο, και δες αν ειναι σταθερος εκει, με τα προγραμματα που λεω στην πρωτη σελιδα,παιξε και κανενα παιχνιδι κτλ.

το cpu thermal throttling αστο οπως ειναι 50% και το cpu interface optimal. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε soki επεστρεψα μετα απο "υπερχρονισμενο" σαβ/κο....!!!!

λοιπον δυο πραγματα εφτασα μεχρι 2230 Mhz με χ11 και χ11,5 οτι και να να προσπαθουσα πανω απο αυτα Mhz ειχα ... blue screen of death..... κατι για kernel μπορουσα να διαβασω μεταξυ αλλων (αν σου λεει τιποτα ! ) στεκει αυτο ! τι παιζεται ;;

και το δευτερο ειναι οτι δεν μπορουσα να δωσω παραπανω ρευμα στον επεξεργαστη, δηλαδη το εβαλα καποια στιγμη στο +5% και δεν ειδα τιποτα επιπλεον σε ρευμα με συνεπεια να μην μπορω να παω πανω απο αυτα τα Mhz που γραφω !!!! what's next, πιασαμε τερμα ;

Link to comment
Share on other sites

αυτο με χαλαει και μενα γιατι την ψυκτρα αυτην την πηρα εχει κανα μηνα αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα με την μανισια τις AMD χωρις απο κανα-δυο βαθμους λιγοτερους...

Δεν μπορω ομως να ανεβασω τα volt απο τα 1,71 που ειναι τωρα μπορω να ανεβασω το FSB αλλα γινεται ασταθες πανω απο τα 203Mhz, γιατι συμβαινει αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να σας κάνω μια ερώτηση; Έχω την Gigabyte GA-7VA η οποία έχει το ΚΤ-400 chipset της VIA. Πήγα να κατεβάσω το ClockGen από την σελίδα που μας πρότεινε ο φίλτατος soki, αλλά παρατήρησα ότι δεν έχει καθόλου τις Gigabyte στο Athlon Section. Και ερωτώ. Μπορώ να βασιστώ στο EasyTune που μας δίνει η Gigabyte;

Y.Γ. Soki καταπληκτικός ο οδηγός ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.