Jump to content



ΟΔΗΓΟΣ OVERCLOCKING


Recommended Posts

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από DoctorMad [27-02-2007 10:27]

Οι υπολογισμοί βασίζονται στο ότι η εκλυόμενη θερμότητα είναι ανάλογη του τετραγώνου της τάσης, και ανάλογη της συχνότητας.

Aκριβως ετσι ειναι οπως το εξηγει εδω (ενημερωστε με αν το link γινει broken) ενω εδω ειναι ολοκληρο το thread για οποιον ενδιαφερεται.

Ο CPU wattage της OcBible βασιστηκε στον παραπανω τυπο.

Αρχική απάντηση από Cube8 [27-02-2007 01:13]

θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα προγραμματάκι με τη φόρμουλα αυτή, ώστε να μπορεί να υπολογίσει κάποιος πόση ψύξη πρέπει να παρέχει (σε σχέση με την αρχική) για να ζήσει ο επεξεργαστής όσο προβλέπεται.

Επαναλαμβανω (κι αυτο ειναι προσωπικη μου γνωμη) οτι ακομη και δυο πανομοιοτυπα συστηματα να στησεις και να κανουν ακριβως τα ιδια δε θα ψοφησουν :D την ιδια χρονικη στιγμη.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραιος ρε μαν! ρε σεις παιδες μηπως μπορειτε να βοηθησετε!! εχω am2 4200 και του κανω overclock με fsb στα 233 με Vcore voltage στα 1500v! ολα καλα κανω reboot το pc και αρχικα ολα καλα... το pc ανοιγη κανονικα! εν συνεχεια ομως αρχιζουν τα πρωτα errors και γενικα το pc βρισκετε σε εναν πανικο...παω να κανω ενα install ενα game και μ πεταει και εκει errors... ρε σεις παιδες εχετε καμια λυση?γτ γινεται αυτο? PLZ HELP ME!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Xμ απο οτι πιστευω το συστημα σου δεν πρεπει να ειναι ευσταθες.

Mπορει να ευθυνεται ο επεξεργαστης (ειδικα αν εχεις παρατηρησει αποτομες επανεκκινησεις) ειτε η μνημη ή και τα δυο.

Εχεις ελεγξει τη σταθεροτητα του με καποιο προγραμμα (εχει κατι ψιλα σε ενα κεφαλαιο η Guidemania) οπως το Prime95 ή το SuperPi 32M (ελεγχει μνημη κι επεξεργαστη) ή και το S&M???

Μια πλήρη λίστα με τα links όλων αυτών των προγραμμάτων θα βρεις εδώ καθώς και διάφορες άλλες σελίδες για εφαλτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SeanKon

Xμ απο οτι πιστευω το συστημα σου δεν πρεπει να ειναι ευσταθες.

Mπορει να ευθυνεται ο επεξεργαστης (ειδικα αν εχεις παρατηρησει αποτομες επανεκκινησεις) ειτε η μνημη ή και τα δυο.

Εχεις ελεγξει τη σταθεροτητα του με καποιο προγραμμα (εχει κατι ψιλα σε ενα κεφαλαιο η Guidemania) οπως το Prime95 ή το SuperPi 32M (ελεγχει μνημη κι επεξεργαστη) ή και το S&M???

Βασικα κανω memtest κ superpi μετα το o/c κ οντως δεν δειχνει καθολου σταθερος ο cpu. στο memtest βγαινουν απειρα errors.. ε..κ φυσικα το pc δν ειναι σε κατασταση να λειτουργηση! κ αναγκαζομαι να κανω bios reset. Εχω αρχισει κ υποψιαζομαι οτι κατι δν κανω καλα κ στα timings των rams...κ γενικα στα εχω πολλες επιλογες π δν ξερω στα auto.(ειμαι κ λιγο αρχαριος :...: ).. παντως τον οδηγο του soki αλλα κ αλλες οδηγιες παιδιων της ακολουθησα πιστα κ δν βγικε τπτ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωχ αν το MemTest σου βγαζει λαθη κι οπως αναφερεις κανεις και καθαρισμα του BIOS τοτε καπου το παραξεχειλωσες το FSB! :flower:

Eπομενως βαζεις χαλαρα timings (βαλε και διαιρετη μνημων) ελπιζω να εχεις HT speed = HTT (ή FSB) * ΗΤ ratio <= 1GHz και συνεχιζεις.

Oχι βιαστικα βηματα παντως ας βοηθησει και κανενας αλλος χρηστης διοτι ειναι αδυνατο να απαντω σε τακτικη βαση. :)

Επισης να εχεις υποψιν τα εξης:

1) Καθε συστημα ειναι και διαφορετικο δηλαδη μη φανταστεις οτι επειδη στο φιλο σου επιασε ενα κολπο κατα αναγκη θα παιξει και στο δικο σου.

2) Κανενας οδηγος και ποσο μαλλον οδηγιες δε μπορουν να καλυψουν την καθε περιπτωση.

ΟΚ γενικες γραμμες κι ιδεες πρεπει να ακολουθουνται αλλα παιζει και να μη δουλεψουν παντοτε.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα μεγαλο προβλιμα λογο μη υπαρξη εμπειριας....Εχω ψαξη στα bios και δεν εχω βρει που να ρυθμησω τον διαιερετη... στις ρυθμησεις του cpu ειμαι σιγουρος πως δεν υπαρχει....τωρα στις ram εχει τοσες πολλες ρυθμησεις που δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πως οντως δεν υπαρχει.....! Διαιρετη δεν εχχω πειραξει καθολου... :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aποκλειεται να μην υπαρχει ρυθμιση για το διαιρετη των μνημων.

Αν εχεις κατεβασει τη Guidemania εχει αρκετα παραδειγματα (εικονες) απο τεσσερα διαφορετικα BIOS (ΑΜD & Intel).

Θα σου προτεινα για να μην αναλωνουμε το thread με ασκοπα posts να ανεβαζες καποιες εικονες απο το BIOS της μητρικης εδω ή να ανοιξεις ενα αλλο thread και να ζητησεις εκει βοηθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Την τάση του επεξεργαστή πότε την αυξάνουμε; Αν μετά την αύξηση του FSB δε μπορεί να εκκινήσει ο υπολογιστής ή φαίνεται να παρουσιάζονται σφάλματα και κολλήματα κατά τη λειτουργία του;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [Σήμερα, στις 18:37]

Την τάση του επεξεργαστή πότε την αυξάνουμε; Αν μετά την αύξηση του FSB δε μπορεί να εκκινήσει ο υπολογιστής ή φαίνεται να παρουσιάζονται σφάλματα και κολλήματα κατά τη λειτουργία του;

Both :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [Χθες, στις 20:45]

Αλλιώς την αφήνουμε ως έχει; Ή υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστούν προβλήματα μακροπρόθεσμα;

Αν σε full load δεν παρουσιασει προβληματα, την αφηνουμε ως εχει. Σαν full load εννοουμε strech με το orthos, οχι απλα ενα παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis_01 [Χθες, στις 22:21]

Αν σε full load δεν παρουσιασει προβληματα, την αφηνουμε ως εχει. Σαν full load εννοουμε strech με το orthos, οχι απλα ενα παιχνιδι.

Link για το πρόγραμμα; Επίσημη ιστοσελίδα; Τελευταία έκδοση; Για δώσε μία πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LiK [10-08-2007 21:43]

μπορει καποιος να εξηγησει αυτο :

HT speed = HTT (ή FSB) * ΗΤ ratio <= 1GHz

ισχυει παντα?τι ακριβως ειναι το hyper τρανσπορτ?

εχω δυνατοτητα να το ανεβασω..να το κανω?

thx!

καποιος?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.