Jump to content



ΟΔΗΓΟΣ OVERCLOCKING


Recommended Posts

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Dali άμα έχεις κάτι συγκεκριμένο να ρωτήσεις ρώτα :);) άμα έχεις κάποια συγκεκριμένη μητρική και cpu συνήθως κάτι θα βρείς ψάχνοντας εδώ μέσα.........πάντως οι αρχές είναι ίδιες όπως σου έιπανε :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πω το ανεβασα απο 266 FSB στα 400 ( ειχα δει το site με αυτους που εχουν τον ιδιο επεξεργαστη και κατεληξα σε αυτο το νουμερο ) εκανα save & exit και αναψε/εκλεισε καμια 3 φορες μεχρι να νιωσει! ειναι χ9 , δηλαδη απο 2400 Mhz στα 3600 , Οι θερμοκρασιες ειναι ενταξει.

edit: εχω αλαξει τα FSB ( απο 266 σε 400 ) και το CPU CORE Voltage ( σε 1.425 V )

και παιρνω αυτο το αποτελεσμα!

asdflu4.jpg

γιατι μου φενεται πως κατι ειναι λαθος? :eek:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από No_MeRcY [Σήμερα, στις 16:20]

δοκιμασα με το easy tune , ανεβαζοντας κατα 10-10 , πατοντας 320 mhz , εβγαλε μπλε οθονη και εκανε restart κατευθειαν , γνωριζει καποιος γιατι?

Μην χρησιμοποιείς το EasyTune.

Ανέβαζε το fsb από bios.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξεκαθαρισα καπως τα πραγματα.. λοιπον μεσω Bios ανεβασα FSB στα 300 ( 300 χ 9 )

με default vcore voltage. απο θερμοκρασιες παει μια χαρα , στο prime95 εως τωρα δεν βγαζει error. ανεβαζοντας το στα 310 δουλευει μεν αλλα βγαζει 3/4 fail στο prime.

στα 320 δεν δουλευει καν ( το παει στο default 266 Mhz ) , ανεβαζοντας και τα βολτ παλι τα ιδια..

Για τετραπυρηνο επεξεργαστη overclock μονο 13% ? επισης τα 320 Fsb ηταν το οριο και στο Easy tune 5 !

http://www.hardware.fr/myocdb.com/processeur413.html εδω βλεπω οι ποιο πολλοι ειναι πανω απο 3 Ghz , εμενα γιατι δεν παει? :(

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

δοσε ρευμα φιλε στις μνημες δοσε καργα!ο φιλος λεει ανεβασε το Vcore apo 1.035 σε 1.4V!Τι να πω εγω τωρα αμα νομιζετε οτι τα volt ειναι στραγαλια φατε τα κιολλας!Αλλα μετα μη κλετε καμια μερα που θα πεθανει ο επεξεργαστης...και πριν κανετε οτιδηποτε ενημερωθειτε λιγο παραπανω...δεν κανει κακο!!Μιλαμε για το overvolting λες και ειναι το σαντουιτσ με ζαμπον τυρι!Και δεν ειναι μονο η θερμοκρασια που μπορει να βλαψει τον επεξεργαστη!ειναι και πολλα αλλα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει καποιος χρησιμοποιησει το easy tune 6 της gigabyte? λενε οτι κανει τις ρυθμισεις του bios μεσα απο τα windows αξιζει?

Δεν αξίζει και ούτε είναι το καλύτερο πράγμα να κάνεις o/c μέσα από τα win.

Link to comment
Share on other sites

ο ενας με maximus και 1000αρες μνημες και ο αλλος με χ38 και quad G0 ... Τι να πω...

Διαβαστε ΕΣΤΩ τα βασικα, και απο σεπτεμβρη που θα δροσισει τους κλοκαρετε...

Ανεβαινουν σαν διαολοι παντως...

Για αρχη πειραξτε το fsb. Οχι απο 266-400 !!! Σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
πω το ανεβασα απο 266 FSB στα 400 ( ειχα δει το site με αυτους που εχουν τον ιδιο επεξεργαστη και κατεληξα σε αυτο το νουμερο ) εκανα save & exit και αναψε/εκλεισε καμια 3 φορες μεχρι να νιωσει! ειναι χ9 , δηλαδη απο 2400 Mhz στα 3600 , Οι θερμοκρασιες ειναι ενταξει.

edit: εχω αλαξει τα FSB ( απο 266 σε 400 ) και το CPU CORE Voltage ( σε 1.425 V )

και παιρνω αυτο το αποτελεσμα!

asdflu4.jpg

γιατι μου φενεται πως κατι ειναι λαθος? :eek:

1,425 v ειναι πολυ και το multiplier ειναι λαθος δλδ εχεις δωσει ενα καροτσι ρευμα για να κατεβαασεις τον επεξεργαστη.........θελει λιγο ψαξιμο για να κανεις σωστα και ασφαλη βηματα φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.