Jump to content



ΟΔΗΓΟΣ OVERCLOCKING


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Εγώ που έχω ένα P4B της Asus (μοντέλο 2002) με 2-λιτρο P4 (northwood) και SDRAM, μπορώ να κάνω σωστό overclock; Δοκίμασα κάτι δικά μου πειραματάκια (με μικρά βήματα), αλλά σε κάποια στιγμή οι μνήμες έκαναν @@ριές... ’σε που, ενώ έβαζα 1:1 στο bios, το κρατούσε, αλλά το cpu-z έλεγε 3:4...

anyway, μπορώ να δώσω τίποτα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγώ που έχω ρε παιδιά διαφορετικά bios και δεν έχει τα ίδια πράγματα θα μου πεί κανείς πως να ton overclockaro??????

Το μόνο που έχει είναι ένα tab που λέει jumpfree configuration και εκεί μπορείς να κάνεις αυτόματο overclock 5%-10%-20%-30%

προσωριινά το έχω στο 5%,(210 fsb) γιατί εκεί οι μνήμες είναι 1:1 στα 210 mhz

όταν το βάζω 10% η αναλογία πάει 3:2 και οι μνήμες πέφτουν στα 150 κάτι mhz.......

έχει και μία επιλογή manual αλλά δε μπορείς να αλλάξεις το fsb παρά μόνο το vcore (voltage)........

post-2201-1416071716,958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e [Σήμερα, στις 13:51]

εγώ που έχω ρε παιδιά διαφορετικά bios και δεν έχει τα ίδια πράγματα θα μου πεί κανείς πως να ton overclockaro??????

Το μόνο που έχει είναι ένα tab που λέει jumpfree configuration και εκεί μπορείς να κάνεις αυτόματο overclock 5%-10%-20%-30%

προσωριινά το έχω στο 5%,(210 fsb) γιατί εκεί οι μνήμες είναι 1:1 στα 210 mhz

όταν το βάζω 10% η αναλογία πάει 3:2 και οι μνήμες πέφτουν στα 150 κάτι mhz.......

έχει και μία επιλογή manual αλλά δε μπορείς να αλλάξεις το fsb παρά μόνο το vcore (voltage)........

Μπορείς να μας δείξεις φωτογραφίες από την οθόνη του BIOS;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e

εγώ που έχω ρε παιδιά διαφορετικά bios και δεν έχει τα ίδια πράγματα θα μου πεί κανείς πως να ton overclockaro??????

Το μόνο που έχει είναι ένα tab που λέει jumpfree configuration και εκεί μπορείς να κάνεις αυτόματο overclock 5%-10%-20%-30%

προσωριινά το έχω στο 5%,(210 fsb) γιατί εκεί οι μνήμες είναι 1:1 στα 210 mhz

όταν το βάζω 10% η αναλογία πάει 3:2 και οι μνήμες πέφτουν στα 150 κάτι mhz.......

έχει και μία επιλογή manual αλλά δε μπορείς να αλλάξεις το fsb παρά μόνο το vcore (voltage)........

Στο manual με ποιο κουμπι αλλαζεις το FSB??

Οταν δεν ηξερα προσπαθουσα με τα βελακια αλλα δεν αλλαζε....θελει +/-!

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδιά συγχωρέστε τη noobαδοσύνη μου όντως ήθελε +/- τελικά τα κατάφερα αλλά μιας και σας βρήκα έχω μερικές απορίες

1 έχω το fsb στα 220 και δεν υπάρχει πρόβλημα πιά με τις μνήμες τα timings είναι 2.5 4 4 8

που λέτε να τα πάω?????

2 τι τάση να δώσω????? τώρα το έχω 1.475 και παίζει μια χαρά

3 υπάρχει καμιά άλλη ρύθμιση που πρέπι να αλλάξω (performance mode, spead spectrum κτλπ)

Αυτή τη βδομάδα θα πάρω κουτί και καλό τροφοδοτικό (tsunami +ocz modstream 450W) και θα δοκιμάσω να τον ανεβάσω κι αλλο.....τώρα φανταστείτε ότι το κουτί δεν έχει καθόλου ανεμιστήρες παρόλα αυτά η θερμοκρασιά είναι από 48-54 (έχω την zalman 7000cu)

δυστυχώς φωτό από το bios δε μπορώ να έχω

post-2201-1416071719,7163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...

οτι απο καιρο μοιραζω την Overclocking Bible και την Guidemania.

To πρωτο προγραμμα εχει μεσα ενα σωρο εκτιμητες που "μαντευουν" ποσο θα ανεβει ο επεξεργαστης, μνημη, προγραμμα υπολογισμου των Watt του τροφοδοτικου, προγραμματα για τη βελτιστοποιηση της μνημης και πολλα αλλα.

Καταλληλο για AMD αλλα και για Intel κατι θα βρειτε.

Η δε Guidemania εχει πολλα ξεχωριστα κεφαλαια για τους Overclockers για το BIOS, το καψιμο του επεξεργαστη, αρκετες βασικες πληροφοριες για τη RAM κλπ κλπ, εναν Οδηγο αναφορας (6 κεφαλαια) κι εναν προχωρημενο οδηγο o/c με μπολικες φωτογραφιες γιαυτο ειναι κι ογκωδης!

Oλα αυτα ειναι στην Αγγλικη γλωσσα γραμμενα αλλα η Βιβλος εχει τη δυνατοτητα να μεταφραστει και σε 35 γλωσσες (+ ελληνικα) αν το θελετε!

Κι οχι μονο αυτο αλλα αν θελετε μπορειτε να αλλαξετε και το interface της.

Προγραμμα για το καψιμο μνημης (RAM Stretcher) ολο και κατι εχει μεσα το πακετο!

Eπισης υπαρχει κι ο System Reporter οπου δινει πληροφοριες για το συστημα σας.

Δε θελω να επεκταθω περισσοτερο για τα προγραμματα και να μη βγαινουμε off topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

οι θετικες επιπτωσεις ειναι αμεσα καλυτερες επιδοσεις αναλογες του ποσοστου υπερχρονισμου.

οι αρνητικες επιπτωσεις (αν και εγω ακομα δεν εχω δει καμια ακομα) ειναι οτι μειωνεται ο χρονος ζωης των εξαρτηματων/φθειρονται γρηγοροτερα.......αν σκεφτεις βεβαια οτι μια μητρικη ειναι σχεδιασμενη να κρατησει περιπου 10χρονια με το OC μειωνεις τον χρονο αυτο στα 5........αλλα συνηθως οποιος ασχολειται με OC ή και γενικοτερα πλεον κανενας δεν κραταει το ιδιο hardware πανω απο 3-4 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

thanx.κάτι αλλο.θέλω τώρα που θα κάνω o/c στο θηρείο μου να βάλω και καινούργιο σκληρό.έχω ένα 80αρη ήδη και θα πάρω 250αρη πως θα τα κάνω συστοιχεία?με τρεις σκληρούσ γίνεται?(αλλον ένα 80αρη)

Link to comment
Share on other sites

crio για το δευτερο ερωτημα σου αφενος δεν ειμαι κι ο καταλληλος να σου απαντησω, αφετερου δεν εχει και καποια σχεση με το αθλημα.

Οσο για το πρωτο καπως ετσι ειναι τα πραγματα οπως ειπε κι ο greekfragma παραπανω.

Η Guidemania (Top o/c guide --> The basics) εχει μια μακροσκελη εξισωση η οποια λεει περιπου ποσο θα αντεξει ο επεξεργαστης.

Αυτη ειναι μια προσεγγιση η πραξη θα δειξει αλλα, ομως ειναι αδυνατον να κανεις μια εκτεταμενη αναλυση (ποσο μαλλον εγω) με λιγοστα στοιχεια.

Τελος παντων οι κυριοτερες παραμετροι που φθειρουν τον επεξεργαστη ειναι το Vcore η % χρηση και τελος η θερμοκρασια σε πληρες φορτο

Aυτη ομως που εχει τη μεγαλυτερη επιπτωση στη μειωση της ζωης ειναι η ταση.

Ας γινω περισσοτερο σαφης.

Πριν μερικα χρονια ειχα καψει εναν ΑΜD Barton επειδη τον ετρεχα με ταση +27% μεγαλυτερη (1.65 --> 2.1) απο την εργοστασιακη του τιμη! :innocent:

Οι θερμοκρασιες του ηταν καλες μπορω να πω μεχρι 40 βαθμους ανεβαινε διοτι ηταν χειμωνας τα παραθυρα ανοικτα, χωρις θερμανση για να ειναι παγωμενα ολα, στο φουλ οι φανες...

Καηκε μετα απο τεσσερις μηνες περιπου (η L2 του εγινε απο 512 ΚΒ --> 64!!) αλλα δεν το χρησιμοποιουσα παραπανω απο 4-7 ωρες καθημερινα.

Επομενως τρεχοντας 24/7 προγραμματα οπως το folding θα αποδημουσε εις τον Κυριον νωριτερα!

Απο την αλλη μερια ενας επεξεργαστης που εχει καλη ψυξη ακομα κι υπερχρονισμενος αντεχει για χρονια αρκουντως το Vcore του να ειναι αρκουντως μικρο.

Για παραδειγμα πριν 8 ετη αγορασα εναν Celeron 300MHz ---> 450 το δε Vcore του ηταν μολις 5% μεγαλυτερο.

Δουλεψε αρκετα για μια τριετια...

Παρομοιως ο SanDiego που εχω καιτοι ειναι στα 3GHz (+36% αυξηση συχνοτητας) ζει ηδη ενα χρονο και προβλεπεται να αντεξει ακομη μια κι η ταση του ειναι αρκετα μικρη (μολις 7%) οι δε θερμοκρασιες δεν υπερβαινουν τους 43 βαθμους το καλοκαιρι.

Αλλα ακομη και να στησουμε δυο πανομιοτυπα μηχανακια με ιδιες ρυθμισεις και το καθετι και να κανουν ακριβως τα ιδια θα ειναι θεμα τυχης ο χρονος κρασαρισματος το γνωστο MTBF που αναφερουν οι εκαστοτε κατασκευαστες (ειδικα για περιφερειακα οπως οι σκληροι δισκοι).

Θελω να τονισω οτι οι Intel επεξεργαστες ειναι πιο ευαισθητοι απο τους ΑΜD σχετικα με το Vcore.

Δυο παραδειγματα ειναι οι Prescotts Celeron και P4 (478 socket) oι οποιοι βασανιστηκαν με +12% ταση (1.400 --> 1.570) αλλα μετα απο 2 μηνες δεν ανεβαιναν στα ιδια ΜΗz.

Κλεινοντας δε νομιζω οτι ο καθε υπερχρονιστης σκοπευει να εχει την ιδια συνθεση για πολλα χρονια, πολλοι απο εμας αλλαζουν τα PC τους μετα απο μερικους μηνες.

Επομενως ειναι θεμα επιλογης μας τι ρυθμισεις θα δωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια διευκρίνιση: Στον guide by Soki αναφέρει ότι για τους Intel είναι καλύτερα οι μνήμες να τρέχουν σε μεγαλύτερη συχνότητα από την FSB. Στο δικό μου μηχάνημα η αναλογία FSB:DRAM είναι 1:2 μανίσιο. Είναι καλά για να ξεκινήσω pushάρισμα ή χωράει βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από SeanKon [07-01-2007 12:10]

crio για το δευτερο ερωτημα σου αφενος δεν ειμαι κι ο καταλληλος να σου απαντησω, αφετερου δεν εχει και καποια σχεση με το αθλημα.

Οσο για το πρωτο καπως ετσι ειναι τα πραγματα οπως ειπε κι ο greekfragma παραπανω.

Η Guidemania (Top o/c guide --> The basics) εχει μια μακροσκελη εξισωση η οποια λεει περιπου ποσο θα αντεξει ο επεξεργαστης.

Αυτη ειναι μια προσεγγιση η πραξη θα δειξει αλλα, ομως ειναι αδυνατον να κανεις μια εκτεταμενη αναλυση (ποσο μαλλον εγω) με λιγοστα στοιχεια.

Τελος παντων οι κυριοτερες παραμετροι που φθειρουν τον επεξεργαστη ειναι το Vcore η % χρηση και τελος η θερμοκρασια σε πληρες φορτο

Aυτη ομως που εχει τη μεγαλυτερη επιπτωση στη μειωση της ζωης ειναι η ταση.

Ας γινω περισσοτερο σαφης.

Πριν μερικα χρονια ειχα καψει εναν ΑΜD Barton επειδη τον ετρεχα με ταση +27% μεγαλυτερη (1.65 --> 2.1) απο την εργοστασιακη του τιμη! :innocent:

Οι θερμοκρασιες του ηταν καλες μπορω να πω μεχρι 40 βαθμους ανεβαινε διοτι ηταν χειμωνας τα παραθυρα ανοικτα, χωρις θερμανση για να ειναι παγωμενα ολα, στο φουλ οι φανες...

Καηκε μετα απο τεσσερις μηνες περιπου (η L2 του εγινε απο 512 ΚΒ --> 64!!) αλλα δεν το χρησιμοποιουσα παραπανω απο 4-7 ωρες καθημερινα.

Επομενως τρεχοντας 24/7 προγραμματα οπως το folding θα αποδημουσε εις τον Κυριον νωριτερα!

Απο την αλλη μερια ενας επεξεργαστης που εχει καλη ψυξη ακομα κι υπερχρονισμενος αντεχει για χρονια αρκουντως το Vcore του να ειναι αρκουντως μικρο.

Για παραδειγμα πριν 8 ετη αγορασα εναν Celeron 300MHz ---> 450 το δε Vcore του ηταν μολις 5% μεγαλυτερο.

Δουλεψε αρκετα για μια τριετια...

Παρομοιως ο SanDiego που εχω καιτοι ειναι στα 3GHz (+36% αυξηση συχνοτητας) ζει ηδη ενα χρονο και προβλεπεται να αντεξει ακομη μια κι η ταση του ειναι αρκετα μικρη (μολις 7%) οι δε θερμοκρασιες δεν υπερβαινουν τους 43 βαθμους το καλοκαιρι.

Αλλα ακομη και να στησουμε δυο πανομιοτυπα μηχανακια με ιδιες ρυθμισεις και το καθετι και να κανουν ακριβως τα ιδια θα ειναι θεμα τυχης ο χρονος κρασαρισματος το γνωστο MTBF που αναφερουν οι εκαστοτε κατασκευαστες (ειδικα για περιφερειακα οπως οι σκληροι δισκοι).

Θελω να τονισω οτι οι Intel επεξεργαστες ειναι πιο ευαισθητοι απο τους ΑΜD σχετικα με το Vcore.

Δυο παραδειγματα ειναι οι Prescotts Celeron και P4 (478 socket) oι οποιοι βασανιστηκαν με +12% ταση (1.400 --> 1.570) αλλα μετα απο 2 μηνες δεν ανεβαιναν στα ιδια ΜΗz.

Κλεινοντας δε νομιζω οτι ο καθε υπερχρονιστης σκοπευει να εχει την ιδια συνθεση για πολλα χρονια, πολλοι απο εμας αλλαζουν τα PC τους μετα απο μερικους μηνες.

Επομενως ειναι θεμα επιλογης μας τι ρυθμισεις θα δωσουμε.

Εκτός από τάση, ημερήσια χρήση και θερμοκρασία , παίζει και η συχνότητα.

Αλλά και πάλι νομίζω όλα (εκτός από την χρήση βέβαια) ανάγονται στο πόσο θερμοκρασία θα ανεβάσει για δεδομένο ζέυγος τιμών V και f. Έχω την εντύπωση ότι οι θερμοκρασίες που αναφέρουν τα διάφορα προγράμματα δεν δίνουν τα στιγμιαία μέγιστα της θερμοκρασίας.

Κατόπιν τούτων πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να υπερχρονίσει χωρίς να μειώσει την διάρκεια ζωής του επεξεργαστή θα πρέπει να φροντίζει η ψύξη του να είναι ανάλογη του υπερχρονισμού που κάνει. Αν είναι να βάλει 50% μεγαλύτερη συχνότητα θα πρέπει να βάλει και ένα σύστημα ψύξης που να απάγει 50% περισσότερη θερμότητα (π.χ να αυξήσει τις στροφές ανεμιστήρα κατά 50%).

Αν είναι βέβαια να αυξήσει την τάση κατά x% θα πρέπει να αυξήσει την ψύξη κατά 0.01*x^2+2x καλύτερη ψύξη π.χ για αύξηση της τάσης κατά x=20 πρέπει να βάλουμε 44% καλύτερη ψύξη.

Επειδή συνήθως αυξάνουμε και τάση και συχνότητα, αν αυξήσουμε την τάση κατά x% και την συχνότητα κατά y% τότε θα πρέπει να "αυξήσουμε" συνολικά την ψύξη κατά 0.01*x^2+2x+0.01*y*(0.01*x^2+2x)+y (η τελική ψύξη που θα απαιτείται θα είναι ψ=(1+y)*(1+x^2+2x) , η αλλιώς ποσοστιαία αύξηση ψ-1, οι συντελεστές 0.01 μπαίνουν για να βάζουμε τα x και y από 0 ως 100 αντί ως δεκαδικούς - θεωρούμε ότι η στάνταρ ψύξη ισούται με 1) .

Δηλαδή για παράδειγμα αν αυξήσουμε συχνότητα 50% και τάση 20% πρέπει να κάνουμε ένα σύστημα ψύξης που να θεωρούμε ότι είναι 117% καλύτερο, δηλαδή δύο φορές καλύτερο και παραπάνω. Τέτοια ψύξη επαναλαμβάνω για να μην μειώσουμε τον χρόνο ζωής σε σχέση με το χρόνο ζωής που θα είχε αν έτρεχε σε στάνταρ συχνότητα και τάση.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ακριβείς οι υπολογισμοί του DoctorMad, θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα προγραμματάκι με τη φόρμουλα αυτή, ώστε να μπορεί να υπολογίσει κάποιος πόση ψύξη πρέπει να παρέχει (σε σχέση με την αρχική) για να ζήσει ο επεξεργαστής όσο προβλέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Cube8

Αν είναι ακριβείς οι υπολογισμοί του DoctorMad, θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα προγραμματάκι με τη φόρμουλα αυτή, ώστε να μπορεί να υπολογίσει κάποιος πόση ψύξη πρέπει να παρέχει (σε σχέση με την αρχική) για να ζήσει ο επεξεργαστής όσο προβλέπεται.

Δυστυχώς για μένα δεν ήταν 100% ακριβείς, έπρεπε να μπει το 0.01 μπροστά από το y στον μεσαίο όρο του αθροίσματος.

Οι υπολογισμοί βασίζονται στο ότι η εκλυόμενη θερμότητα είναι ανάλογη του τετραγώνου της τάσης, και ανάλογη της συχνότητας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.