Jump to content



Zoom φακός για Nikon D60


Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν μιας κ έχω πληθώρα φακών Κ τυγχάνει να έχω όλους όσους αναφέρατε να πώ τα εξής. Στην μηχανή φοράω battery grip no name με 2ρη μπαταρία φορεμένη των 6$ από το ebay με ονομαστικά 1150mA. Κανένα πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπήσει στην διάρκεια 10 μηνών που έχω τη μηχανή (περίπου 6 μήνες την μπαταρία). Από εκεί κ πέρα Auto Focus έχεις μόνο σε φακούς με το πρόθεμα AF-S... Μην πείς ότι δε σε νοιάζει το focus γτ έχω τον Nikon 50mm f/1.8 D AF κ η εστίαση η manual λόγω της μικρής διόπτρας της μηχανής προκαλεί προβλήματα. Τώρα όσον αφορά τον 70-300mm Apo DG Macro Sigma f4-5.6 Θα σου πώ ότι μία κουνημένη φωτογραφία θα είναι πάντα κουνημένη στα άνω άκρα των tele είτε έχουν VR είτε όχι... Τριποδάκι αν δεν έχεις χέρι σταθερό αλλιώς μονόποδο αν είσαι πιό "αλάνι". Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ΜΟΝΟ τρίποδας!!ακόμα κ ένας VR φακός σε ταχύτητες κάτω των 1/100 στα 150+ mm θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Η ποιότητα κατασκευής του φακού αρκετά καλή όμως η απόδοσή του είναι απλά υποφερτή δεδομένου της χαμηλής του τιμής, παρ'όλα αυτά τα όποια προβλήματα με προγράμματα τύπου DxO μπορούν να κάνουν θαύματα. Να σημειώσω εδώ ότι στην μηχανή σου ο φακός δεν είναι 70-300 καθώς λόγω του DX αισθητήρα πάς σε 1,5Χ γεγονός που θα σου προσφέρει 450mm στο άνω άκρο. Ο 50-200mm της nikon από την άλλη είναι αρκετά καλός με σχετικά καλή ευκρίνεια αλλά όχι βολικός αφού θα είσαι διαρκώς κούμπωνε ξεκούμπωνε ανάλογα με το θέμα.. Αν είναι να πάς σε εστιακή απόσταση μέχρι 200 mm χωρίς συζήτηση πάρε έναν 18-200mm sigma/tamron ακόμα κ χωρίς VR αν δεν μπορείς να "αντέξεις" τα 350 περίπου ευρώ (200 ευρώ έχουν χωρίς VR και έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια κρύσταλλά) θα σε βολέψει περισσότερο από κάθετι στη μηχανή σου κ θα γλυτώσεις αρκετά στίγματα στον αισθητήρα αλλά κυρίως πολλές φωτογραφίες καθώς πάντα όταν θα αλλάζεις φακούς θα βλέπεις θέματα να φεύγουν :jump:

Γίομαι κουραστικός με όλα αυτά που σου περιγράφω αλλά ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

Φιλικά

Π.Σαπέλας

Link to comment
Share on other sites

δεν εγινες καθολου κουραστικος ισα ισα έδωσες πολλες απαντησεις και αν μη τι αλλο, ειδικα η δικη σου άποψη μετραει αφου εχεις αρκετους φακους και εισαι σε θεση να συγκρινεις! ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο.

κατι αλλο θα ηθελα να διευκρινισουμε αν ειναι ευκολο. ειπες οτι λογω αισθητηρα, με έναν φακο -300mm θα λειτουργει ουσιαστικά σαν 450mm. αυτο σημαινει ότι θα εχω διπλασιο ζουμ απο ότι με έναν -200mm; αν οχι τι σημαινει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρακτικα διπλάσιο ζουμ και διαφορετικό dof (depth of field)

οι nikon εχουν 1,5x crop factor που σημαίνει οτι σε οποιον φακο κοιτάς θα πολλαπλασιάζεις 1 εστιακο μηκος για να δεις το πραγματικο που θα σου δίνει.

Πχ ενας 18-200 mm στην μηχανη γινεται 27-300 mm

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ασχετη ερωτηση σχετικα με τους φακους;

Εστω οτι εχουμε ιδια μηχανη, ιδιο διαφραγμα, ιδιο εστιακο μηκος αλλα 2 διαφορετικους φακους. Το διαφραγμα και στους 2 ειναι 2,8 και ειναι και οι 2 στα 100mm, το background θα ειναι το ιδιο φλουταρισμενο (δεν λεω για το bokeh αλλα το γενικο αποτελεσμα) και στους 2 αν υποθεσουμε οτι φωτογραφιζουν την ιδια σκηνη;

Δηλαδη με λιγα λογια θελω να μαθω αν σε ιδια διαφραγματα και εστιακα μηκη υπαρχουν διαφορες μεταξυ των φακων στο θολωμα;

Link to comment
Share on other sites

Το θόλωμα του κάθε φακού είναι διαφορετικό και εξαρτάται από την κατασκευή του, τα κρύσταλλα από τα οποία είναι φτιαγμένος.

Το bokeh είναι χαρακτηριστικό, μοναδικό σχεδόν για κάθε φακό (διαφορετικής εταιρίας/κατασκευής εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω τον 70-300 της nikon που μας παρεθεσες σε λινκ παραπανω, οπως επισης και τον παλαιοτερο 75-300 παλι nikon. Οποτε θες στελε μου pm να βρεθουμε να στους δωσω να τους δοκιμασεις στη μηχανη σου. Αμα παντως η D60 δεν εχει ενσωματωμενο μοτερ, ξεχνα το autofocus.

Link to comment
Share on other sites

70-300mm κ μοτέρ έχει ο sigma Apo macro που σου ανέλυσα παραπάνω.. Να πώ εδώ γτ αναφέρθηκε κάτι για τα mm στους φακούς. Ο 70-300mm είπαμε είναι 105-450mm αυτό όμως δεν σημβαίνει σε όλους τους φακούς όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Συγκεκριμένα όλοι οι φακοί με το πρόθεμα DX (nikon), DC (Sigma), XR Tamron αναφέρονται στα πραγματικά mm, ουσιαστικά δλδ υπολογίζουνε το 1,5Χ.... Από εκεί κ πέρα μιλάμε για αντιστοιχία στα 35mm των Φιλμ. Αυτό γίνεται κατανοητό αφού αν πάρεις οποιονδήποτε φακό 18-200 κ τον τοποθετήσεις σε μηχανή full frame (D700 ας πούμε) θα δείς μάυρο πλαίσιο στις οριζόντιες πλευρές λόγω του digital crop των φακών DX-DC. Επομένως ο 18-200 είναι όντως όσο αναφέρουμε (καμία σχέση με την αντιστοιχία στα 35mm) ενώ ο 70-300 είναι 1,5Χ.

Αν θες την γνώμη μου αγόρασε τον 18-200 VR της Sigma, αν δεν τον αντέχεις οικονομικά πάρε τον 18-200 τον απλό αλλιώς ετοιμάσου για πολύ υπομονή κ τρίποδο για τον 70-300 γτ η μέρα μικραίνει κ με τα ψηλά iso (>400) της D60 καλύτερα μη τραβάς.

Φιλικά

Π.Σαπέλας

Link to comment
Share on other sites

μια καθυστερημενη διευκρινηση που ισως διαφωτισει τους επομενους ...(αν περασει κανενας απο εδω.)

Κανενας φακος δεν εχει crop factor...οι μηχανες το εχουν.(στον αισθητηρα αναφερεται εξαλλου).

Οποτε αναλογα την μηχανη κανουμε και τον αντιστοιχο πολλαπλασιασμο σε καθε φακο.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα όλοι οι φακοί με το πρόθεμα DX (nikon), DC (Sigma), XR Tamron αναφέρονται στα πραγματικά mm, ουσιαστικά δλδ υπολογίζουνε το 1,5Χ.... Από εκεί κ πέρα μιλάμε για αντιστοιχία στα 35mm των Φιλμ. Αυτό γίνεται κατανοητό αφού αν πάρεις οποιονδήποτε φακό 18-200 κ τον τοποθετήσεις σε μηχανή full frame (D700 ας πούμε) θα δείς μάυρο πλαίσιο στις οριζόντιες πλευρές λόγω του digital crop των φακών DX-DC. Επομένως ο 18-200 είναι όντως όσο αναφέρουμε (καμία σχέση με την αντιστοιχία στα 35mm) ενώ ο 70-300 είναι 1,5Χ.

attachment.php?attachmentid=36102&stc=1&d=1250518854

Για όποιο μέγεθος αισθητήρα και να σχεδιάστηκε ο φακός, η εστιακή απόσταση είναι η ίδια, τα 50mm είναι 50mm. Η διαφορά είναι πως οι DX φακοί, δε γεμίζουν τον αισθητήρα των FX (Nikon 18 - 55mm f/3.5 - 5.6G ED AF-S DX σε FX σώμα).

Αυτό που αλλάζει είναι το field of view, το κάδρο που σχηματίζει ο φακός. Στα 50mm πχ, λόγω του μικρού μεγέθους οι aps-c κόβουν τα άκρα, οπότε το κάδρο που δίνουν είναι "σαν" 75mm (σε Nikon, και ορισμένες Canon).

Το παράδειγμα από τη Wikipedia απλά τα λέει όλα.

600px-Crop_Factor.JPG

post-9-1416074088,578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

παιδια οσο αφορα στο φακό αγόρασα τον sigma 70-300 APO DG και αν και δεν το εχω δοκιμασει ακόμα σε ανοιχτο περιβάλλον θα δηλωσω ικανοποιημενος. τον αγορασα μεταχειρισμενο 140 ευρω οποτε νομιζω οτι εγινε καλο deal.

οσο αφορα το battery grip σημερα μου ήρθε απο αμερικη αυτο της Targus και νομιζω οτι σε γενικες γραμμες ειναι καλο. οσο αφορα το σχολιο για την τροφοδοσια απου εκαναν κάποιοι να ενημερωσω ότι οταν βάζω τη μπαταρια κανονικά στη μηχανη δειχνει πληρως φορτισμενη ενω με το grip μισοφορτισμενη. ενδεχομενως να ειναι η ενδειξη λαθος, ενδεχομενως να ειναι σε οριακο σημειο η μπαταρια και με το grip να πρεπει να δινει περισσότερο ρευμα. δεν ξερω παντως προσωπικα δεν ειναι κατι που με ξενερωνει και το προτεινω γιατι έχει ακριβως την εμφάνιση της μηχανης. όσο αφορα σταθερότητα να προσθεσω οτι βοηθαει υπερβολικα χωρις να κανει τη μηχανη πιο βαρια. να κλεισω λεγοντας ότι οταν πατας το κουμπακι της καθετης ληψης πρωτα κανει autofocus και μετα τραβαει οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

http://img25.imageshack.us/img25/245/dsc0884f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.