Jump to content



Mtorrent / HOL / Προβληματα


PGM

Recommended Posts

Βασικά μου κάνει πολύ μεγάλη εκπληξη, γιατί είμαι με το ίδιο setup από ότι κατάλαβα...

Σταθερό και φορητό με wifi...

Βασικά, άλλαξε port και δοκίμασε να αλλάξεις το port σε κάτι ποιο μικρό (Πχ 3585)

restart παντού και δες και το manual να δεις τι λέει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι στο σπιτι των γονιών μου όλο το setup με το netfaster.

Γενικά, είναι το main desktop με XP32 και μια ασύρματη TP-link 54άρα pci, το laptop και αυτό ασύρματα.

Στο σταθερό έχω δώσει manual την 192,168,2,2 από το network connections, αλλά ισως αν έχει κάποιο δικό της utility η δικιά σου, να χρειάζεται να το αλλάξει και/μόνο εκεί.

Στο router έχω βάλει virtual server κανονικά με port κάτι του στιλ 3585 (4ψηφιο) και την 192,168,2,2 για IP. Restart και όλα παίζουν.

Λογικά τα έχεις κάνει όλα αυτά, οπότε θα σου έλεγα να σβήσεις το virtual server που έχεις, restart, φτίαξε ένα νέο με άλλο port, restart, δοσε το port στο utorrent και τσέκαρε και το firewall.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα δοκιμαζα, εαν υπαρχει, και καποιο firmware update στο ρουτερ.

Με αλλο προγραμμα που να χρειαζεται και αυτο ανοιγμα ports...κλπ, αντιμετωπιζεις το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως εχω και εγω και ειμαι πεπεισμενος πια οτι ειναι το ρουτερ καθως ενω δεν γινοταν τιποτα το πλακωσα σε 9-10 απανωτα ρισετ(ναι τα πηρα κρανιο) και ω του θαυματος ηρθε στα ισα του.. Μου κανει καμια τζιριτζαντζουλα που και που (1 φορα στις 2-3 βδομαδες) εκει που λεει οτι ειναι οκ πεταει ενα no incoming connections αλλα τρωει τη φαπα του(σοφτ ρισετ) και ερχεται στα συγκαλα του..:neo:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ε λοιπον, το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και γω! Μονο που εγω συνδεομαι με καλωδιο lan, χωρις βεβαιως να αλλαζει κατι.

Μοναδικη υποθεση μου ειναι οτι τα DNS που βλεπω στο ρουτερ (μιας και συμφωνα με τον οδηγο του portforward γαι το netFASTER πρεπει να σεταρω static ip)δεν ειναι τα σωστα, στο portforward αναφερει οτι ισως χρειαζεται να καλεσεις τον παροχο σου για να στα πει(το οποιο δεν εχω κανει - ακομα).

Τι να πω...

Περιμενω καποια λυση

Link to comment
Share on other sites

Οι DNS δεν έχουν καμία σχέση με το port forward και συμβουλή μου είναι να μην τους πειράζετε αν δεν ξέρετε τι να βάλετε. Το Netfaster δε θέλει αναγκαστικά static ip στο wan. Στο lan τη θέλει, αν και αυτό είναι στανταράκι. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να πας στο nat, να είναι ενεργοποιημένο, και στο virtual server προσθέτεις την πόρτα που θέλεις να γίνει η προώθηση και το εσωτερικό σου μηχάνημα και την port που θα γίνει η προώθηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το μtorrent το ετοιμάζω κανονικά πάω στο μΤorrent μου εμφανίζει το πλαίσιο διαλόγου Προσθήκη νέου torrent στο οποίο δίνω το σωστό path του αρχείου ή του καταλόγου που στην αρχή επέλεξα να σώσω ως torrent πατάω ΟΚ. αλλά δεν αρχίζει να κάνει seeding ούτε πρασινίζει όπως πρέπει κανονικά αλλά γίνετε άσπρο και αδρανές . Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

ευχαριστω εκ το προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το μtorrent το ετοιμάζω κανονικά πάω στο μΤorrent μου εμφανίζει το πλαίσιο διαλόγου Προσθήκη νέου torrent στο οποίο δίνω το σωστό path του αρχείου ή του καταλόγου που στην αρχή επέλεξα να σώσω ως torrent πατάω ΟΚ. αλλά δεν αρχίζει να κάνει seeding ούτε πρασινίζει όπως πρέπει κανονικά αλλά γίνετε άσπρο και αδρανές . Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

ευχαριστω εκ το προτέρων

Έχεις κάνει αυτά που προτείνονται παραπάνω;

- άνοιξες το UPnP;

- κάνεις forward την απαραίτητη πόρτα στην IP του μηχανήματός σου;

- έφτιαξες κανόνα στο firewall του μηχανήματός σου;

- έκανες το connectivity test από την εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.