Jump to content



Σύνθεση για Server...


raven_g20

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

εδώ στην δουλειά έχουμε ήδη ένα server καλό σχετικά αλλά από τα παλιά μηχανήματα. Λόγω παλιότητας και δυσκολίας στην αναβάθμιση σκέφτομαι για καινούργιο. Το δίλλημα είναι να αγοάσω έναν τέτοιο server

Server

ή

να φτιάξω ένα μηχάνημα, που μου βγαίνει στα 1600€, με ι7 950, 2ΤΒ HDD, 12GB Ram, Αsus Rampage II, GPU 9600GT (δεν με ενδιαφέρει κ πολύ), 1000W τροφοδοτικό, ktl..

Ποιο από τα 2 θα έκανε καλύτερα την δουλειά πιστεύετε?

Btw το χρειάζομαι για εξής λόγους: Στον server έχω εγκατεστημένο το database του CRM που χρησημοποιούμε, 5 users όπου ο καθένας έχει το κομμάτι του, τρέχω DNS Server, backup των συστημάτων, αυτά...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και εγω ημουν υπερ των 'χειροποιητων'... αλλα αν ειναι για δουλεια τελικα ειναι καλυτερο να πας σε κατι επωνυμο, οπως λεει και ο dpolal, ετσι ωστε να εκμεταλευτεις τις υπηρεσιες που εχουν σε περιπτωση που παθει κατι ο σερβερ... η dell εχει κατι φθηνους σερβερακους, δες στο site της και προτιμησε και την επεκταση της εγγυησης...

Posted via Mobile Device

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κοίταξα τιμές σε Dell...είναι ακριβούτσικα. Πιστεύετε ότι θα υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση ένας Dell με ενα custom? Γιατί ο φθηνότερος είναι στα €3.000. Ευχαριστώ.

/Edit: Ψέμματα. Βρήκαι και πιο φτηνό στα €1.500. Αλλά πιο αδύναμο. συνεχίζω το googling....:p

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ κοιτάς την απόδοση αφού οι λειτουργίες που θα κληθεί να υποστηρίξει το μηχάνημα σε ένα τυπικό περιβάλλον γραφείου απαιτούν ελάχιστους πόρους σε σχέση με ένα home desktop σύστημα...

Εστίασε στην αξιοπιστία ΚΑΙ στην after sales service/υποστήριξη που είναι μέσα στην τιμή που πληρώνεις...

Άλλο είναι να καλείς το help desk Παρασκευή απόγευμα και να κανονίζεις να έρθουν να στο φτιάξουν την επόμενη το πρωί ή μέσα σε 4 ώρες από την στιγμή της βλάβης και άλλο να το κουβαλάς εσύ στο service του κάθε καταστήματος και να περιμένεις πότε θα το έχουν έτοιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα comments...όντως η αξιοπιστία, σταθερότητα και after sales service είναι αυτά που μετράνε. Το βλέπω και με τον τωρινό server HP που έχω. Μάλλον για Dell θα το πάω αυτή την φορά γιατί έχει μακροβιότερα προγράμματα after sale υποστήριξης...ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.