Jump to content



Αγορά media player για την τηλεόραση


geogeoland

Recommended Posts

Καλησπέρα. :)

Λοιπόν... καθώς πλέον έχω καταλήξει ότι αφορά την ψηφιακή μου διασκέδαση να μη το μεταφέρω σε κανένα "φυσικό" μέσο (έχω να χρησιμοποιήσω δισκάκι μήνες), μιας και το βρίσκω χρονοβόρο και άβολο, ψάχνομαι για την αγορά ενός media player, καθώς αυτή τη στιγμή έχω μια εξαιρετική τηλεόραση στο σαλόνι, την οποία όμως δεν αξιοποιώ, μιας και είναι συνδεδεμένη μόνο πάνω σε ενα dvd player.

Το media player που ψάχνω θέλω να έχει τα εξής χαρακτηριστικά κυρίως:

  • 1080p
  • Σύνδεση με Lan
  • Άνετη αναπαραγωγή MKV

Δε με ενδιαφέρει ούτε να γράφει απο την τηλεόραση, ούτε να είναι server, ούτε να κάνει καφέ. Θέλω όμως να αναπαράγει απροβλημάτιστα ταινίες/βίντεο/φωτογραφίες/(μουσικές). Τα φώτα σας παρακαλώ. :)

edit: Αυτό πχ, (full HD+mkv) φαίνεται να μου κάνει, αν και έχει παραπάνω πράγματα απ' όσα θέλω. Έχει κανείς... πρότερη εμπειρία? :p

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο racer ή popcorn hour a-110 http://www.popcornhour.com/onlinestore/index.php?pluginoption=productspec&item_id=6

Υπάρχει και το wdtv που είναι εντελώς απλό πάντως.

Εμπειρία από media player,δεν έχω,αλλά για το pop corn hour,και καλά ακούγονται,και στα features έχει ολόκληρη λίστα.:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :D

Έπειτα... το ps3 αποκλείεται, όχι μόνο επειδή ξεφεύγει, αλλά κι επειδή για πολλούς και διάφορους λόγους δε θέλω να έχω ps3 γενικώς. :p

Τώρα, το popcorn hour έχει μεγάλο ενδιαφέρον και πολύ καλή τιμή, μετά απο λίγο ψάξιμο που έκανα όμως είδα πως δεν έχει καμία σχεδόν διαφορά απο το Raidsonic του link, συν το οτι έχει ενα επιπρόσθετο..."ρίσκο" μιας και δεν ξέρω την εταιρία και το φτιάχνει, ούτε κανένα απο τα καταστήματα που το έχουν διαθέσιμο.

Όσο πάει και το χαλβαδίαζω περισσότερο το Raidsonic, καλά review, καλά χαρακτηριστικά, τίμια σχετικά τιμή... Αν το έχει κανείς, ας πει μια γνώμη... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λιγο καιρο εψαχνα και εγω για media player απο ebay και china store.Ειχε ενα με 70ε που επαιρνε σκληρο και επαιζε τα απαντα...αλλα δεν ελεγε για 1080ρ, οποτε δεν το πηρα.

Αυτο που αναφερεται απο πανω φαινεται τρομερο για την τιμη του παντως.Αν δεν ειχα στησει media center pc θα το τσιμπαγα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

παιδες μια ερώτηση.

Αν παω αυριο πχ και αγορασω το wdtv live το συνδεσω στο δικτυο κανονικά και στη tv,μετά απλως βάζω εναν media server στο pc πχ serviio και streamαρει κανονικά στο wdtv?

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, διατυπώνω τους προβληματισμούς μου περί media player εδώ...

Η κατάσταση:

- Τηλεόραση πολύ δυνατή για πριν κάποια χρόνια, fullhd κλπ, αλλά χωρίς δικτυακές δυνατότητες, no wifi, no ethernet.

- WD MyBookLive 3TB με twonky media server

Έως τώρα έχει παιχτεί 10μετρο καλώδιο HDMI από το PC->TV και ουσιαστικά ο player είναι το ίδιο το PC. Θα ήθελα όμως να το βγάλω από την εξίσωση.

Η λύση Chromecast + Avia app στο κινητό έχει μέλλον; Προφανέστατα, θα πρέπει να παίζουν όλα τα video formats, 1080p, υπότιτλοι κλπ.

Επίσης, η κίνηση των δεδομένων στη παραπάνω λύση, είναι NAS->Mobile->Chromecast ή το κινητό μέσω του app απλά δίνει την εντολή για να γίνει απευθείας το NAS -> Chromecast;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17589]snakemjk[/MENTION] και οι 2 λύσεις που προτάθηκαν παραπάνω για wd tv Western Digital TV Live (WDBGXT0000NBK) | Skroutz.gr και Crystal Audio Crystal Audio Appstreamer-TV | Skroutz.gr σε καλύπτουν. Αν η TV είναι 3D πας σε κάτι πιο ακριβό όπως το www.Mede8er.eu :. The Greatest Show on Earth..

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψα 1,5 χρόνο με το Egreat R6S αγορασμένο από Ebay (45€ όταν εδώ το πουλάνε ακόμη στα 100€) ..

Έπαιζε ΤΑ ΠΑΝΤΑ απροβλημάτιστα μέσω USB, LAN αλλά και μέσω WLAN dongle το οποίο είχα προηγουμένως παραμετροποιήσει για πρόσβαση στο δίκτυο μου ..

Δυστυχώς παρέδωσε πνεύμα πριν από ένα μήνα για άγνωστο λόγο και ο κινέζος μου ζήτησε να του το στείλω για επισκευή χωρίς κόστος πληρώνοντας μόνο τα μεταφορικά ..

Αν και σκέφτομαι σοβαρά να πάω στο επόμενο μοντέλο με ενσωματωμένο WiFi ..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17589]snakemjk[/MENTION] και οι 2 λύσεις που προτάθηκαν παραπάνω για wd tv Western Digital TV Live (WDBGXT0000NBK) | Skroutz.gr και Crystal Audio Crystal Audio Appstreamer-TV | Skroutz.gr σε καλύπτουν. Αν η TV είναι 3D πας σε κάτι πιο ακριβό όπως το www.Mede8er.eu :. The Greatest Show on Earth..

Ναι τα έχω δει αυτά... Ειδικά το TV Live θα συνεργάζεται άψογα με τον NAS. Αλλά σκεφτόμουν ότι το chromecast κοστίζει μόλις 30 €... :crazy: Αν κάνουν την ίδια δουλειά, γιατί όχι; Διαφορετικά, θα πάω στα ακριβά :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.