Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

νομιζω το ρυθμίζεις αυτο, στην ud7 παραδειγμα μπορω να βαλω 3.8 και turbo 4.2 προφανως με τα αναλογα ρευματα. και στην c4e δουλευε κανονικα σε αντιθεση με την msi gd70 απλα εκει ισως εφταίγε το bios.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να ρυθμίσεις από το Bios την συχνότητα που θα έχει σαν "turbo" αρκεί να το βρείς εκεί έχει σαν Default τα 3600MHz του βάζεις 4200MHz και είσαι οκ... Πάει και 12GHz αν θες... :D

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μπορείς να ορίσεις ό,τι θέλεις αλλά θα δουλέψει; Δηλαδή ας πούμε αν πας στα 3,6/4,2 (συχνότητα cpu/συχνότητα turbocore) θα είναι stable ή θα σκιστεί στα BSOD; Δεν έχω X6 αλλά σκέφτομαι κάποια στιγμή να αγοράσω γι' αυτό ρωτώ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μπορείς να ορίσεις ό,τι θέλεις αλλά θα δουλέψει; Δηλαδή ας πούμε αν πας στα 3,6/4,2 (συχνότητα cpu/συχνότητα turbocore) θα είναι stable ή θα σκιστεί στα BSOD; Δεν έχω X6 αλλά σκέφτομαι κάποια στιγμή να αγοράσω γι' αυτό ρωτώ.

Θα είναι stable.. Από 3,6GHz με Turbo στα 4GHz θα είναι 99% stable...

Τώρα για παραπάνω από τα 4GHz... Δεν ξέρω... Είναι ανάλογα σε τι κομμάτι θα πέσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να βάλω και εγώ το δικό μου

AixUr.jpg

και validation

να ρωτησω και κάτι.

Ξερω οτι η ασφαλη θερμοκρασια που λεει η AMD ειναι 62C

εμενα το ΙntelBurn σε standard και ολα auto μου αγγιξε τους 60C αλλα γενικώς ήταν

στους 55-58 να τον ανεβασω κι άλλο ή καλυτερα να τον αφησω όπως είναι?

ιdle ειμαι κατω απο 38C, όταν με την μανίσια ψυκτρα περνουσα τους 50C.

Έγινε επεξεργασία από Tony_Montana
Link to comment
Share on other sites

να βάλω και εγώ το δικό μου

να ρωτησω και κάτι.

Ξερω οτι η ασφαλη θερμοκρασια που λεει η AMD ειναι 62C

εμενα το ΙntelBurn σε standard και ολα auto μου αγγιξε τους 60C αλλα γενικώς ήταν

στους 55-58 να τον ανεβασω κι άλλο ή καλυτερα να τον αφησω όπως είναι?

Nαι αλλά οι 60C που λέει δεν ισχύουν... Πρόσθεσε και 5-6C παραπάνω..

Άρα 66C άγγιξες.

Εντάξει με το intelburntest όμως.. Που ρουφάει αίμα... Σε γενική χρήση δεν νομίζω να ξεπεράσει τους 50C..

Πάνε τον στα 4GHz και θα είσαι κομπλέ.. ;)

Επίσης το HTT Link άνετα πάει 2200-2400 σταθερά...

Και ξέχασες και το Nb... Όσο πιο πολύ πάει τόσο ανεβαίνει η απόδοση στο σύνολο... ;)

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα ενα prime95 και μου κανει νερα...

χαλαρωσα τις μνημες 9-9-9-24 και δεν βλεπω προβλημα τουλαχιστον οση ωρα εκανα να απαντησω.

δεν εχω ανεβασει καθολου ρευμα ειμαι με 1.65 stock.

το ΗΤΤ Link το εχω auto να το παω 2200 με τη μια?

NB ποσο να το βαλλω και αυτο Auto το έχω.

Cpu/Nb το εχω πολυ χαμηλα, πρεπει να πατσησα κανα-δυο φορες το +

γιατι μου κιτρινιζε το μενου στο BIOs,

πρεπει να ειναι καπου στο 1.1 απο μαμά πόσο να το πάω?

Link to comment
Share on other sites

HT δεν χρειάζεται πολύ πάνω από 2000 ( 2100~2200 top)...δώσε άλλο ένα στο multi του και είσαι οκ....

CPU-NB frequency να ανεβάσεις όσο πάει....Ανέβαζε multi με default voltage ( κανα 2300-2400 μπορεί και να στο βγάλει σταθερό ) και από εκεί και πιό πάνω, ανέβαζε ένα ένα κλικ το voltage του μέχρι να δείς ότι είσαι stable...

aris20 για ποιό λόγο υπάρχει το offset των 5-6C που λές? μπορείς να δώσεις κάποιο σχετικό link ?

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω αν ισχύει αυτό για τους 4πύρηνους..

Απλά στον δικό μου 6πύρηνο λέει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες... Και διάβασα ότι ειναι 6C+ παραπάνω στους AMD...

Αν και έχω υδρόψυξη δεν νομίζω να είχα τόσο καλές θερμοκρασίες...

΄

Επίσης το HT δίνει αύξηση επιδόσεων στην κάρτα γραφικών και στον διαύλο επικοινωνίας. Σύγκρινε με συχνότητα 2000MHz και μετά με 2600MHz και θα δείς αύξηση σε κάποια Benchs όπως PCMark Vantage.

Edited 50 times... (Λόγω ώρας!!)

tempss.jpg

Έγινε επεξεργασία από aris20
Edited 50 times... (Λόγω ώρας!!)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως οι Thuban από τους Deneb έχουν μεγάλες διαφορές, τόσο ώς προς τον Temp Sensor, όσο και ώς προς την σχεδίαση....Συγκεκριμένα, πουθενά σε κανέναν σένσορα σε Thuban δεν έχω δεί να αναφέρεται φυσιολογική θερμοκρασία, τύπου ότι είναι -10/15 κατά περίπτωση.... σε Deneb, η διαφορά αυτή δεν υπάρχει...αν θέλεις μπορείς να ανατρέξεις σε Changelog των εκδόσεων του Coretemp όπου ο developer (Αrthur), παραθέτει το τί πληροφορίες έχει λάβει από τις εταιρίες ώς προς την ρύθμιση των offset για τις θερμοκρασίες...μπορείς να δείς και στο σχετικό thread στο xtreme...

Όσο για τον επεξεργαστή σου, χρήσιμο είναι το συγκεκριμένο θέμα εδώ

Μου διαφέυγει το θέμα (μπορεί να είναι και το Μ4Α79 up close and personal) , όπου ο chew* συμβουλεύει για HTT Link αρκετά χαμηλά...δεν είναι τυχαίο (*sic) που αν ανατρέξεις στα αντίστοιχα screenshots των αποτελεσμάτων του καθενός στο θέμα εδώ, θα διαπιστώσεις πως τόσο σε prime stable καταστάσεις όσο και σε suicide, έχουν οι περισσότεροι 1900~2200....Δές επίσης εδώ, εδώ και εδώ...ακολουθείται η τακτική HT normal και CPU-NB ψηλά όσο γίνεται...

Tώρα σε Τhuban μπορεί να αλλάζει λίγο , αλλά νομίζω ότι και εκεί έχω δεί τα αντίστοιχα...

Έγινε επεξεργασία από felix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου διαφέυγει το θέμα (μπορεί να είναι και το Μ4Α79 up close and personal) , όπου ο chew* συμβουλεύει για HTT Link αρκετά χαμηλά...δεν είναι τυχαίο (*sic) που αν ανατρέξεις στα αντίστοιχα screenshots των αποτελεσμάτων του καθενός στο θέμα εδώ, θα διαπιστώσεις πως τόσο σε prime stable καταστάσεις όσο και σε suicide, έχουν οι περισσότεροι 1900~2200....Δές επίσης εδώ, εδώ και εδώ...ακολουθείται η τακτική HT normal και CPU-NB ψηλά όσο γίνεται...

Tώρα σε Τhuban μπορεί να αλλάζει λίγο , αλλά νομίζω ότι και εκεί έχω δεί τα αντίστοιχα...

Πολύ χρήσιμες οι σελίδες σου...

Δεν ξέρω, το AMD OverDrive που λέει αυτός εκεί στο extremesystems λέει ότι διαβάζει σωστά... Αλλά μου βγάζει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες... Στα Default clock settings μου λέει 19.8-21C... Πράγμα λίγο περίεγο....

Και όντως τώρα ανέβασα την μητρική από 2000MHz στα 3000MHz απλά αλλάζοντας τον πολλαπλασιαστή της. :) Όντως μεγάλη αύξηση στα Scores...

Έγινε επεξεργασία από aris20
Link to comment
Share on other sites

επειδή εχθές στα 3,9 δεν ημουν Καθολου σταθερός και όσο ανέβαζα ρεύμα η ψυκτρα μου

(ΤΤ bigtyphoon 120

με αυτον τον ανεμιστήρα

και αυτήν την κρέμα)

ήταν λίγο δυσκοίλια

θα κρατήσω 24/7 αυτό το setup.

NkZoR.jpg

ρίξτε και μια ματιά στα Bios settings

eBGCj.jpg

γιατί μου βγάζει κοκινάδια ?

και ένα 3dmark06

Link to comment
Share on other sites

Sb Voltage δεν είναι απαραίτητο να το έχεις ψηλά...η αμέσως χαμηλότερη τιμή που σου δίνει είναι 1.2V ή έχει και άλλες ενδιάμεσα ?

ΗΤ & ΝΒ επίσης μπορείς να τα κατεβάσεις λιγάκι τύπου 1.26 & 1.22 και δές αν είσαι σταθερός...

CPU-NB έχεις 2600 με 1.3V, ίσως να μπορείς να ανεβάσεις άλλο ένα τον πολλ/στή του μέχρι τα 2800 με το ίδιο voltage....

Μετά από αυτά τρέχα ένα LinX με "All Memory" και καπάκια ένα Prime και πές πόσες ώρες θα σου βγάλει χωρίς error....

Το τελευταίο αποτέλεσμα που έχω ποστάρει από τον 940BE είναι Prime Stable 6 1/2 ώρες.... (LinX εννοείται επίσης)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sb Voltage δεν είναι απαραίτητο να το έχεις ψηλά...η αμέσως χαμηλότερη τιμή που σου δίνει είναι 1.2V ή έχει και άλλες ενδιάμεσα ?

to SB voltage με αφήνει να το κατεβάζω κατά 0.05V

ΗΤ & ΝΒ επίσης μπορείς να τα κατεβάσεις λιγάκι τύπου 1.26 & 1.22 και δές αν είσαι σταθερός...

ωραία το κάνω τώρα

CPU-NB έχεις 2600 με 1.3V, ίσως να μπορείς να ανεβάσεις άλλο ένα τον πολλ/στή του μέχρι τα 2800 με το ίδιο voltage....

και αυτό

Μετά από αυτά τρέχα ένα LinX με "All Memory" και καπάκια ένα Prime και πές πόσες ώρες θα σου βγάλει χωρίς error....

Το τελευταίο αποτέλεσμα που έχω ποστάρει από τον 940BE είναι Prime Stable 6 1/2 ώρες.... (LinX εννοείται επίσης)

το κατεβασα και το Linx 0.6.4

τι ρυθμίσεις να βάλλω?

στο Pm απαντησα λίγο γρήγορα ,ειχα το νου μου εδώ, δεν ξέρω αν απάντησα κι όλας γιατί μου κάνει κατι μαγκιες ο FF με τα pop-up

ναι Γαρίτσα Κέρκυρας εννοώ.

Έγινε επεξεργασία από Tony_Montana
Link to comment
Share on other sites

SB μπορείς να το αφήσεις και νορμαλ.....δεν παίζει τόσο....αν δείς ότι κάτι σου χαλάει τη σταθερότητα ίσως μπορείς αν δοκιμάσεις +0.05V από το κανονικό....

LinX δεν χεριάζεται να πειράξεις τίποτε άλλο από το κουμπάκι "All" δίπλα στη μνήμη....αν θες ενδεικτικά και για την πάρτη σου, μπορείς να έχεις ανοιχτό το coretemp δίπλα για να πάρεις μία εικόνα για το πόσο ζορίζει την CPU...το prime blend τις ανεβάζει λίγο παραπάνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έριξα λίγο τα ρευματα στο Bios στο HT/Nb/Sb/

ΙntelBurn Test περασα άνετος, Linx σε 15 λεπτά άνετος.

και μετά απο μία ώρα+ το Prime95 δεν μου έχει βγάλει ουτε error ουτε warning

θερμοκρασίες είμαι λίγο στο όριο.

αν και δεν νομίζω να το ξαναζορίσω ποτέ τόσο

YDdj4.jpg

και εδώ τα ρεύματα όπως τα έχω τώρα.

7ZKLR.jpg

καλά είμαι πιστεύω, λέω να μη πείράξω τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

να βάλω και εγώ το δικό μου

να ρωτησω και κάτι.

Ξερω οτι η ασφαλη θερμοκρασια που λεει η AMD ειναι 62C

εμενα το ΙntelBurn σε standard και ολα auto μου αγγιξε τους 60C αλλα γενικώς ήταν

στους 55-58 να τον ανεβασω κι άλλο ή καλυτερα να τον αφησω όπως είναι?

ιdle ειμαι κατω απο 38C, όταν με την μανίσια ψυκτρα περνουσα τους 50C.

Πόσο ρεύμα έχεις δώσει στην cpu ???

Το cpu - northbridge voltage το έχεις πειράξει ????

Τάση στο northbridge έχεις δώσει ???

Να και ο δικός μου κλοκαρισμένος ώστε να δουλεύει με QOOL & QUIET και με έμφαση στην επίτευξη MAX συχνότητα NORTHBRIDGE και memory !

3792.png

θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω με τι τάση δουλεύεις στα 3,9Ghz+ ! Σε τι έχεις αυξήσει τάση ??>?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Πόσο ρεύμα έχεις δώσει στην cpu ???

Το cpu - northbridge voltage το έχεις πειράξει ????

Τάση στο northbridge έχεις δώσει ???

θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω με τι τάση δουλεύεις στα 3,9Ghz ! Σε τι έχεις δώσει τάση ??>?

τον κατέβασα στα 3,8 γιατί τηγανιζoνταν άσχημα.

H ψυκτρα μου /ανεμιστηρας δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο,

στο τελευταίο Post μου εχω τα ρευματα που εχω τωρα

και ειμαι 2 ωρες + με prime95

εχθες στα 3,9 τα

ρευματα αν θυμαμαι καλα

cpu - 1.425

cpu/nb - 1.3000 (μπορεί και λιγοτερο)

ht - 1.28

Nb - 1.28

sb - 1.35

στο Βιοs

εχω απενεργοποιησει το Secure Virtual Machine, το Cool 'N' Quiet & το Cpu Spread Spectrum

Έγινε επεξεργασία από Tony_Montana
Link to comment
Share on other sites

έχεις προσπαθήσει να ενεργοποιήσεις το QOOL & QUIET να δεις αν παίζει με αυτές τις ρυθμίσεις κλοκαρισμένος ???

Αυτό είναι το Α και το Ω για εμένα μιας και είναι πολύ σημαντικό το cpu να μην καταναλώνει και να μην θερμαίνεται την ώρα που κάθεται (ιντερνετ, ταινιούλες κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.