Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

ανάλογα το mobo, το chipset και το BIOS. Η NF7-S με NF2 με modαρισμένο BIOS πάει πάνω από 220 (με CPUinter enable). Tα VIA τουλάχιστον μέχρι το ΚΤ600 δύσκολα να παν πιο πάνω απ ότι είσαι.

παίζουν και οι μνήμες ρόλο φυσικά

Link to comment
Share on other sites

ναι, εγώ έχω την nf7-sketo, το CPUinter=en και τις ocz pc3700. δοκίμαζα τις προάλλες να δω που θα φτάσει και πήγε μέχρι 225. στα πιο πάνω (230) clear cmos.

πάντως δεν έχω δοκιμάσει modded bios γιατί δεν είμαι σίγουρος αν παίζουν σε nf7-sketo. (δεν έχω sata κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 14:52]

τι προγραμματα ειναι αυτα , εγω παλευω με ενα απλο clockgen...

στα 2741 ΜΗΖ διψαει για βολτ ο ΧΠ μου...

απο βδομαδα θα δουμε ποσο παει ακομα

Ποια προγραμματα εννοεις?Και εγω το ClockGen χρησιμοποιω γιατι αν κολλησει δεν εχω BiosCorruptions οπως την ειχα παθει με τις μνημες:sick:
Link to comment
Share on other sites

σωτηρη μαλαγανα καλατα πηγες μπραβο σου

αν και εχω μεγαλυτερο corespeed εχουμε το ιδιο Spi

εγω θελω να δω τα 2800

σημειωτεον οτι δεν εχω παιξει με bios και εχω το μαμα

μαρεσε πολυ το P4 rating που εγω το υπολογιζα με το μυαλο , το ειχα αδικησει το central brain identifier...

εννουσα το προγραμμα που φαινεται σαν το clock gen αλλα φαινεται το παραπανω πιο εξειδικευμενο για συγκεκριμενο τσιπ που ρυθμιζει το clock

αν δεν γελιεμαι το "ICS" ειναι ολοκληρωμενο που αναλαμβανει το clock ,αρα το παραπανω προγραμμα ειναι ειδικο για συγκεκριμενο τσιπ ή για συγκεκριμενη μητρικη (μαλλον 939 συστηματα)

με extreme cooling να φανταστω οτι εχετε ξεπερασει το 2800 σε XP?

σωτηρακη μονο εμεις παιζουμε με τους athlon XP πλεον ? οι τελευταιοι των μοικανων?

Link to comment
Share on other sites

σορυ 40 '' super pi εχω στο καθημερινο

βασικα εγω εκει που φτανω σταθερα εκει δουλευω και ολη μερα , κακως?

μια ερωτηση , το cpu thermal throttling % τι το κανουμε , τι το ρυθμιζουμε ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι ο μονος που παιζει με mobile ακομα! :D

ο δικος μου mobile παιζει στα 2500-2550 καθημερινα με 1,75V απο bios και vdroop μεχρι 1,7! Απο κει και περα θελει πολυ ρευμα για να ανεβει κι αλλο γιατι το nf7-s αχριζει να κανει μεγαλα vdroops.... Ειμαι και με μια globalwin 88T, την οποια την χαμηλωνω κι ολας... καταλαβαινεις!

Το δικο μου προβλημα ειναι οτι εχω tccd και οτι πανε 2-2-2 μονο στα 200...... απο την αλλη να παιξω στα 2,5-3-3 στα 230κατι που ειναι σταθερο, δεν εχει νοημα..... το nf2 μου θελει ψυξη.... κανει μπαμ απο μακρυα!

Οσο για το Pi, εγω εχω οσο ο sotiris! Γιατι τοσο χαλια?

Sotiri ειναι με diagnostic startup το pi σου?

EDIT: για το 44 μιλαω....

Link to comment
Share on other sites

για καλο spi θελεις μνημη γρηγορη δηλαση θελεις bandwidth , αρα fsb

πραγμα που οπως και γω δεν εχω γιατι παιζουμε στα 200 και ψιλα

με χαμηλοτερο corespeed απο μενα π.χ 2600 και bus στα 230 π.χ θα ειχες καλιτερο super pi απο μενα που ειμαι 210 με coresped 2741

υπομονη θα τον καψω καλα...

Link to comment
Share on other sites

βασικά για να τον ανεβάσω ψηλά με πολλά volt (2-2.1) πρέπει να αυξήσω τους ανεμιστήρες του ψυγείου,

οπότε κάνει θόρυβο και προτιμώ την ησυχία για κάθε μέρα.

ουσιαστικά το πιο θορυβώδες κομμάτι του pc at the moment είναι ο δίσκος μου.

το spi είναι απλά βάζοντας το process σε realtime, δεν έχω αλλάξει κάτι άλλο.

εγώ ασχολούμαι με athlon xp γιατί όλα τα pc μου έχουν amd xp και με βολεύει από

άποψη "ανταλλακτικών". από ισχύ δεν μπορώ να πω ότι έχω πρόβλημα. (ειδικά εκεί στα 3850+:))

Link to comment
Share on other sites

υποκλινομαι στο fsb & bus

τελειο νουμερο και δεν βγαινει ευκολα..

οσο για το corespeed ναι μεν ειναι μικροτερο απο μενα κατα αρκετα αλλα συμφωνα με τη μετρηση spi φαινεται οτι δεν εχει και τοση σημασια τελικα

το spi ευνοειται απο το fsb...

αποτι φαινεται με βοηθαει πολυ το multi και αρχιζω να πιστευω οτι τωρα που εχω xρονο θα σπασω και τα 2800

σωτηρακη τι γινεται με το ψυγειο σου?

εγω ταχω τιγκα ολα και δεν καταλαβαινω τιποτα απο θερμοκρασιες

μιλαμε παντα για κατω απο 40 σταθερα (34 κανονικα 40 φουλ)

ενα fan στο τσιπσετ μονο μικρο 8αρη,μνημες γυμνες

και υποψιν δεν εχω βιδωσει καν τον ανεμιστηρα στο ψυγειο , ετσι χυμα ειναι ,ασε που ειναι και μικρος (σε ογκο αερα οχι σε διαμετρο) και δεν βοηθαει και πολυ...

εχω 2 fan απο σερβερ τερατα που κανουν σαν αεροπλανα,οταν τους βαζω πανω full load δεν παω πανω απο 37 με τιποτα χαχαχα (ωτοασπιδες κτλ..)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 01:05]

υποκλινομαι στο fsb & bus

τελειο νουμερο και δεν βγαινει ευκολα..

εντάξει δεν είναι και τόσο τρομερό.

οι τιμές πάνε στα παιδιά που βγάλαν modded bios για την abit, tictac στην περίπτωσή μου, και αν δεν κάνω κανένα τραγικό λάθος γιατί δεν τον γνωρίζω προσωπικά και ο enduracell έχει βγάλει για την ΑΝ7. δοκιμάστε τα δεν θα χάσετε, αν περιμέναμε από την abit ζήτω που καήκαμε, για αυτό όλοι οι δρόμοι οδηγούν σε DFI.

εντάξει για να ευλογήσω τα γένια μου έβαλα και γω το χεράκι μου ψύκτρες στα mosfet, χάλκινη στο chipset, burnin κλπ.

το chipset είναι στα default 1,6 δεν είδα διαφορά με 1,7. Vdimm mod δεν έχω κάνει λόγω TCCD. η CPU δουλεύει καθημερινά 2500 με 1,75 από εκεί και πέρα παίρνει τον ανήφορο. bench έχω κάνει μέχρι 2600 1,875 χωρίς να είναι prime stable, μάλλον θέλει νερό πάνω από 2550.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.