Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

γενικος ειναι και τι κομματι θα πετυχεις.. για παραδειγμα εγω εχω εναν 5600+ και απο τα 2.8 εχει φθασει στα 3,61 σταθερος ειχε και αλλο αλλα δεν μπορουσαν οι μνημες οπου απο 667 εφθασασ στα 1000... ειναι θεμα και μητρικης ομως. εγω εχω linkboost και ανεβαινει 30% η μητικη.. κανε δοκιμες παιξε και με ρευματακια αλλα παντα προσοχη :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Ειμαι νεος σ'αυτο το forum στο οποιο κατεληξα για να μου δωσετε τα φωτα σας πανω στο O/C. Αν και στο παρελθον εχο κατεφερει να clockαρω αρκετα CPU's με αυτον εδω(βλεπετε υπογραφη) εχω τρελαθει! Το περισσοτερο που τον εχω φτασει ειναι 3.398~3.4Ghz αλλα μεχρι εκει!

Οταν ανεβασω το bus πανω απο τα 214 με πολλαπλασιαστη 16x αυτο ηταν.!

Bootαρει μεν αλλα δεν φορτωνει ουτε Windows oυτε Linux!! Ειμαι σε απελπισια..

Απ'οτι διαβαζω αλλοι τον εχουν φτασει και 3.6.. Εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι η μητρικη.. Αν και εναν 4800+ Brisbane 65nm που ειχα με την ιδια μητρικη τον ειχα φτασει απο 2.5 που ετρεχε στα 3.1 ...

Τι να πω καθε βοηθεια καλοδεχουμενη...

Με τι ψυχεις?πρεπει να δεις μηπως ανεβαινεις πολυ HT ή ram οποτε μπορει να θελουν κατεβασμα!Και με ποσα volt παιζεις?Παντως τον 4800 μου τον εχω παει 3360+ και σε 570,590,770,780G,790FX(ολα της Gigabyte) με νερο!Οποτε η MB με nvidea590 σου πυστευω να ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Οχι οι μνημες και το HT αντεχουν. Τα εχω ανεβασει και πιο πολυ.. Π.χ. Οι μνημες με τον 4800+ δουλευαν στα 1000mhz με timings (5-5-5-15) και 2.2 volt σταθερα.. Και επειδη περασε απο τον νου μου οτι μπορει να ηταν το HT κατεβασα τον πολλαπλασιαστη του απο το 5x στο 4x.. Αλλα τιποτα... Βοοταρει αλλα δεν φορτωνει λειτουργικα...

ΘΑ ΤΡΑΛΑΘΩ......:cry::cry::cry::baby::baby:

Link to comment
Share on other sites

Άρα μόνο ποστάρει.

Τσέκαρε για καλό και για κακό σε ρύθμιση που μπουτάρει κανονικά το σύστημα τις μνήμες σου να φύγει αυτό από τη μέση.

Και άρχισε να τσιμπάς λίγο το ρεύμα του επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Λοιπον παιδια ειχα μεινει με το overclocking του Athlon στο οτι postαρε αλλα δεν μπορουσε να φορτωσει λειτουργικο.. Τελος παντων με τα πολλα μπηκε επιτελους στα Windows.

Και ξεκιναω τα test... Για αρχη τρεχω το stabily test του Everest Ultimate 4.5..

Δεν προλαβα ο κακομοιρης να πατησω καν το κουμπι και ολα παγωσαν.. Μην ξεχασω συχνοτητα επεξεργαστη που εγιναν ολα αυτα απο 3.2 στα 3.5 και ρευμα απο 1.4 στα 1.47

Ετσι λεω ας δωσω λιγο ακομα ρευματακι αλλα τζιφος.. Με τα πολλα εφτασα να του δινω 1.51volt.. Και εκει το πηρα αποφαση οτι δεν θα δουλεψει ποτε στα 3.5 Ghz.. :bye::bye::hehe::wall::cry::p

Τον κατεβαζω στα 3.4 και 1.46-1.47 και δουλευει σταθερα.. Γιατι μουλαρωνει εκει δεν μπορω να το εξηγησω.. Εννοειται οτι μνημες και HT δοκιμασμενα και stable σε αυτες τις συχνοτητες που επαιζα..

Οποιος ετσι καλυτερος γνωστης του αντικειμενου εχει κατι παραπανω να προτεινει,συμβουλεψει,παραθεσει ευπροσδεκτος..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καπου διαβασα οτι και ο jimakos21 ειχε το ιδιο προβλημα με εμενα .. Δηλαδη οτι δεν μπορουσε να παει το 6400+ black edition αν καταλαβα καλα στα 3.5ghz.. Τι να πω ισως εκει να ειναι το οριο τους λιγο πιο κατω απο τα 3.5..

:cry::o:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απ εμενα,

με M3A-79T και 1,55V ο 9850ΒΕ δούλεψε στα 3667MHz. Να πω εδω οτι εχω water cooling με 2 ψυγεία και ότι δουλεύω τον Phenom σταθερα στα 3440MHz τρέχοντας Crysis Warhead. :clap:

Εχω κανει το καλύτερο score στο 3DMark06 ως αναφορά το CPU score (μιλαμε για AMD βεβαια)

http://service.futuremark.com/compare?3dm06=8314244]http://service.futuremark.com

και περιμένω την ώρα που θα βαλω μια 4870x2 για να είναι κομπλε το μηχανημα μου...

Αυτα τα λιγα απ εμενα, καλα κλοκαρισματα! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι λέτε εσείς..

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι με 938Pin με 2*1gb + 2*512mb ram,στην dfi nf4, με xp-120 και πάνω έναν ψοφιοmaster(aka coolermaster silent) και αυτές τις temps είναι κυριλέ.

orthos τραβάει για 2 ώρες και με 1,34 αλλά λόγο καταβαστηρίου δεν το ρισκάρω.

autaeinaikh8.jpg

Link to comment
Share on other sites

πραγματι ρε παιδια... τι γινετε με τον 6400+???

μεχρι τα 3,33 δουλευει πολυ σταθερα... 3,4 θελησα να τον παω 70 MHzακια παραπανο και αυτος Τ.Ι.Π.Ο.Τ.Α (μουλαρι ο αστραχαν) τεμεναδες του εκανα μπας και ανεβει....

και απο ρευμα... μονο στην μπριζα δεν τον εβαλα κατ'ευθιαν....:wall::wall::wall:

εκει ειναι το οριο του???:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα MSI K9A2 Platinum με ένα X2 5200+ και σκέφτομαι να πάρω έναν Phenom 9950.

Πρέπει να προσέξω κάτι κατα την αγορά ή είναι ότι σου τύχει.

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο prod. number που ανεβάζει καλύτερα απο τα άλλα. Αν γνωρίζει κάποιος

κανα link.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να και το χρυσό στο 1024 wPrime με τον 9950ΒΕ ;)

http://www.hwbot.org/result.do?resultId=791437

Nice one ρε!

Αχ πιάνουμε 2009, μικρά παιδάκια μεγαλώσανε και πήγαν φαντάροι, άλλαξε ο Πάπας, έφυγε ο Bush από την κυβέρνηση και οι AMD πιάνουν πλέον τα 3.5 γίγα (με SS σαφώς).

Ζούμε συγκινητικές στιγμές... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Nice one ρε!

Αχ πιάνουμε 2009, μικρά παιδάκια μεγαλώσανε και πήγαν φαντάροι, άλλαξε ο Πάπας, έφυγε ο Bush από την κυβέρνηση και οι AMD πιάνουν πλέον τα 3.5 γίγα (με SS σαφώς).

Ζούμε συγκινητικές στιγμές... :hehe:

...με SS & μπόλικη επίκληση των θείων μπορώ να συμπληρώσω... Μιλάμε για δύστροπο πράμα. :p

Δευτερα πάω για εξομολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.