Jump to content



Socket 1366 vs 1156...


Blinky

Σε ποιο socket θα πηγαινατε απο Σεπτεμβρη?  

135 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Με το socket1156 να ειναι πλεον σε αποσταση ημερων, νομιζω ειναι ενδιαφερον να δουμε αν αξιζει πιο πολυ απο το 1366...

Συνηθως το καινουριο ειναι και καλυτερο, ή εστω πιο συμφερον, αλλα την βλεπω περιεργα την κατασταση με τα sockets 1366/1156...

Να ξεκαθαρισουμε απο την αρχη οτι μιλαμε για 4πυρινους, γιατι προφανως σε 2πυρινους δε μπορει να γινει συγκριση αφου δεν υπαρχουν στο socket 1366...

Σε specs ειναι υποβαθμιση το 1156, βεβαια με βαση τα νουμερα μικρη απωλεια ισχυος....αλλα απο την αλλη δε βλεπω και κανενα σοβαρο κερδος στις τιμες των επεξεργαστων που εχουν δηλωσει, αν μη τι αλλο, για να εχεις και hyperthreading οι τιμες ειναι ολοιδιες. Και η μειωση της ψαλιδας στην αποδοση οφειλεται εν μερει και στο πιο επιθετικο turbo-mode κατι που καλο ειναι για τους συγκριτικους πινακες, αλλα τους overclockers δε μας αφορα αφου θα εχουμε ηδη κλοκαρει και ψηλοτερα αποκει τον cpu για 24/7...

Τελικα το κερδος στο κοστος φαινεται να ερχεται κυριως απο τις p55 μητρικες....αλλα και εκει δεν ειναι μεγαλο και παλι παιρνεις κατι υποδεεστερο, και αυτη τη φορα παραπανω αποτι στο θεμα του cpu...

Επειδη ειναι η πρωτη φουρνια p55 οι τιμες θα ιεναι λιγο τσιμπημενες και θα κανουν καποιους μηνες να πεσουν. Οποτε βλεπω να εχουμε μητρικες απο 100-250 ευρω για αρχη, με τις 100αρες να ειναι ελαχιστες και μαπες. Λογικα θα θες ενα 150αρι για να παρεις αξιοπρεπες board. Απο την αλλη, τα X58 που ξεκινησαν σε δυσθεωρητα ποσα, πλεον βρισκεις ακομα και με 140ε...και με ~170 παιρνεις μια χαρα μητρικη, και εχεις και το κορυφαιο chipset.

Οποτε τελικα, τι θα παρεις αν πας σε s1156?

Ο πιο φτηνος τετραπυρινος ειναι ο i5 750 χρονισμενος στα 2.66, ΧΩΡΙΣ ΗΤ, και με κοστος 196$.

Αν θες ΗΤ πρεπει να πας στον i7 860 και εκει εισαι στα 2.8 πλεον (ελαχιστη διαφορα) αλλα και 284$

Τοσο κοστιζει εδω και τοσο καιρο και ο i7 920...

Αρα τελικα πας σε socket 1156 για να κερδισεις 50 ευρω απο τη μητρικη? Ψιχουλα...

Τελικα με ελαχιστα παραπανω παιρνεις το παλιο socket1366 και εχεις και καλυτερη μητρικη+αποδοση.

Οποτε μενει το θεμα, τι μελλον εχουν τα 2 sockets? Μηπως τελικα η intel κανει Phase out το 1366, αφου εβγαλε i7 και στο 1156? Σε αυτην την περιπτωση υπαρχει προβλημα αν πας σε 1366....αλλα βλεπω οτι ανακοινωσανε και εξαπυρινους στο 1366, και μελοντικα 12πυρινους....οποτε μηπως επιζησει και σε 2 χρονια αναβαθμιζεις σε 6πυρινο για 150 ευρω?

Τελικα μου φαινεται οτι η καλυτερη λυση ειναι να παρει κανεις την πιο καλη μητρικη X58 που να παιζει γυρω στα 170-200 ευρω (δεν εχω κανει ερευνα για το ποια ειναι αυτη, κοιτωντας προχειρα, πχ η foxconn renaisance 2 μου φαινεται μια χαρα στα 169...αλλα εχει και 4-5 σε αυτα τα λεφτα, ολο και καποια θα αξιζει) και εναν μεταχειρησμενο i7 920 , που παιζουν ευκολα κατω απο 200 ευρω... Και εχεις hi-end αποδοση με φτηνοτερο κοστος απο την 1156 πλατφορμα που αν δεν υπαρξει θεμα επεκτασιμοτητας, τελικα δε βλεπω τι εχει να προσφερει με τις τιμες του launch...

Link to comment
Share on other sites

Phase out το 1366 δεν γίνεται...θα βγάλει για τους enthusiasts και i9 (eξαπήρυνους) επεξεργαστες...αν συνυπολογίσουμε SATA3, USB3, και πιθανόν PCIE3 τα Χ58/68/78 κτλ θα κοστίζουν από 300 ευρώ και πάνω από 500 οι επεξεργαστές....εγω πάντος θα μείνω με τον Q6600 (s775) μέχρι να βγούν τα SATA3/USB3 mobo και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δούμε σε review την απόδοση των καινούριων επεξεργαστών καθώς και τις τιμές τους δεν μπορούμε να βγάλουμε σίγουρο συμπέρασμα. Πιστεύω πάντως για τους gamer θα συμφέρει να πάρουν ι7 καθώς τα όποια χρήματα γλιτώσουν απο την πιο φθηνή πλατφόρμα των ι5 θα τα δώσουν σε κάρτα γραφικών. Για τις υπόλοιπες εφαρμογές δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη. Επίσης πρέπει να δούμε πόσο καλά clockαρουν και τι απαιτήσεις σε ψύξη χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Phase out το 1366 δεν γίνεται...θα βγάλει για τους enthusiasts και i9 (eξαπήρυνους) επεξεργαστες...αν συνυπολογίσουμε SATA3, USB3, και πιθανόν PCIE3 τα Χ58/68/78 κτλ θα κοστίζουν από 300 ευρώ και πάνω από 500 οι επεξεργαστές....εγω πάντος θα μείνω με τον Q6600 (s775) μέχρι να βγούν τα SATA3/USB3 mobo και βλέπουμε

μια απο τα ιδια κ εγω . :T:

Link to comment
Share on other sites

reviews εχουμε δει alex ηδη....και φαινεται οτι ειναι ελαχιστα πιο αργοι οι 1156.

Στην ουσια δε μιλαμε για i5 vs i7 , και ηθελα να αλλαξω τον τιτλο αλλα ηταν πλεον αργα, με edit δεν αλλαζε....

Μιλαμε για socket 1366 vs 1156, οπως εχω βαλει και στη δημοσκοπιση....μιας και στην τελικη i7 υπαρχουν και στο 1156...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,αν αναβάθμιζα το Σεπτέμβρη θα πήγαινα σε έναν ι7 860 με μια απο τις Ρ55 με Sata3 κ νομίζω είδα μία με usb3.

Παραθέτω μερικούς λόγους :

1)Ο 860 είναι πιο γρήγορος από τον 920 default.

2)Ο 860 έχει 500ΜΗΖ παραπάνω turbo mode από τον 920.

3)Το πιθανότερο είναι ότι θα είναι και πιο overclockable.

4)Μπορείς να πάρεις Ρ55 με περισσότερα features(sata3,usb3)

5)Τα μέχρι στιγμής roadmaps δείχνουν ότι οι ι9 θα είναι μόνο extreme=1000€

Αυτά από εμένα!:crazy_pilot:

Γενικά η άποψή μου για το s1336 είναι ότι η intel πήγε να σκοτώσει ένα ψύλλο με πυρηνικά! Ουτε τα triple channel χρειάζονταν ούτε τα qpi στα 6.4Gb.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά έχω μείνει λίγο εκτός των πραγμάτων.1156 + 3ple channel ddr γιοκ; Γιατί άμα είναι μόνο dual channel και κρατήσουν το DDR3-1066 μαμά τουλ. για τους i7 δεν θα έχει αντίκτυπο στην απόδοση;

Link to comment
Share on other sites

εχει, αλλα ελαχιστη. Γενικα σε αποδοση ειναι περιπου ιδια τα πραγματα, με το 1366 να υπερεχει πιθανον σε multi-gpu setups, μιας και στο 1156 ο pci-e controller για τα γραφικα ειναι μεσα σοτν cpu, και σε περιπτωση 2 καρτων μοιραζει 8x στην καθεμια....ενω στο 1366 με το Χ58 εχεις 16x στην καθεμια...

Για performance review που ζητηθηκε, αρκετα χρησιμο ειναι του anandtech :

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3570

Φανταζομαι θα υπαρχουν και αλλα, αλλα δε βλεπω τι παραπανω μπορουν να προσφερουν αφου αυτο συγκρινει ιδια συχνοτητα s1156 και s1366 και με HT enabled/disabled. Μονο τη διαφορα σε multi-gpu θα ειχε ενδιαφερον να δουμε αν υπαρχει...αλλα δεν αφορα και πολλους το συγκεκριμενο θεμα.

Τελικα κατα τη γνωμη μου καθοριστικος παραγοντας ειναι το μελλον των 2 πλατφορμων. Σε ποια θα μπορεις σε 2 χρονια να βαλεις εναν προσιτο 6/8-πυρινο? Το 1366 εχει εγγυημενο 6πυρινο στο πλανο, αλλα με τιμη μαλλον extreme που αν τον κατηγοριοποιησουν σαν Extreme Edition δεν προκειται κιολας να πεσει ιδιαιτερα...

Στο 1156 δε νομιζω οτι εχουν ανακοινωθει τοσο μελλοντικα πλανα...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 1156 μιας και ειναι mainstream λύση με πολυ κοντινές ταχύτητες με την 1366.

Αν και τωρα που το σκέφτομαι "φθηνά" 12GB ram μόνο στην 1366 μπορείς να έχεις... αν μπορούσα θα άλλαζα την ψήφο μου σε 1366.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 1156 μιας και ειναι mainstream λύση με πολυ κοντινές ταχύτητες με την 1366.

Αν και τωρα που το σκέφτομαι "φθηνά" 12GB ram μόνο στην 1366 μπορείς να έχεις... αν μπορούσα θα άλλαζα την ψήφο μου σε 1366.

Μα και για 1156 μπορείς να χρησιμοποιήσεις kits του 1366, το ίδιο είναι:) Kαι οι 2 κατηγορίες χρησιμοποιούν μνήμες με χαμηλά ρεύματα!

Γενικά το 1156 θα είναι, όπως φαίνεται, πιο φθηνό σε σχέση με το 1366:D

Bέβαια υπάρχει πάντα η λύση του 920+μιας φθηνής μητρικής που εξισορροπεί όσο να'ναι τα πράγματα, οπότε και εγώ ψήφο στο 1366:D

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ άμα είναι έτσι:D Aλλά ας περιμένουμε να δούμε όλες τις εταιρείες να βγάζουν μνήμες για 1156, ίσως υπάρχουν και τα οικονομικά κιτάκια, σε χαμηλές τιμές:D.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά ίσως η διαφορά μεταξύ 1156 και 1366 είναι στο dual και triple channel που χρησιμοποιείται αντίστοιχα:D

Link to comment
Share on other sites

Και ψήφισα αλλά και πήρα S1366 :laughing:

Τώρα αυτά που ακούγονται για SATA 3 & USB 3 είναι αντικρουόμενα.Οι υποστηρικτές του S1156 αναφέρουν αυτά ώς πλεονέκτημα.Τώρα βέββαια πώς από την μια ζητάνε mainstream πλατφόρμα και θεωρούν πώς ακόμα και 50 ευρώ λιγότερα είναι κέρδος από το S1366, αλλά από την άλλη οι SATA 3 όταν βγούν θα κοστίζουν 400+ ευρώ :hmm:...Εκτός δε αν κάποιος πάρει S1156 με υποστήριξη σε SATA 3 & USB 3 (πρός το παρών καμία μητρική που θα κυκλοφορήσει δεν έχει αυτά τα χαραχτηριστικά) αλλά θα περιμένει μια 3τία για να πάρει SATA 3 & USB 3 :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Και ψήφισα αλλά και πήρα S1366 :laughing:

Τώρα αυτά που ακούγονται για SATA 3 & USB 3 είναι αντικρουόμενα.Οι υποστηρικτές του S1156 αναφέρουν αυτά ώς πλεονέκτημα.Τώρα βέββαια πώς από την μια ζητάνε mainstream πλατφόρμα και θεωρούν πώς ακόμα και 50 ευρώ λιγότερα είναι κέρδος από το S1366, αλλά από την άλλη οι SATA 3 όταν βγούν θα κοστίζουν 400+ ευρώ :hmm:...Εκτός δε αν κάποιος πάρει S1156 με υποστήριξη σε SATA 3 & USB 3 (πρός το παρών καμία μητρική που θα κυκλοφορήσει δεν έχει αυτά τα χαραχτηριστικά) αλλά θα περιμένει μια 3τία για να πάρει SATA 3 & USB 3 :happy2:

+1 αλλωστε απο οτι ξερω συμφωνουμε σε αυτο ;)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ άμα είναι έτσι:D Aλλά ας περιμένουμε να δούμε όλες τις εταιρείες να βγάζουν μνήμες για 1156, ίσως υπάρχουν και τα οικονομικά κιτάκια, σε χαμηλές τιμές:D.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά ίσως η διαφορά μεταξύ 1156 και 1366 είναι στο dual και triple channel που χρησιμοποιείται αντίστοιχα:D

Oι μνημες δεν βγαινουν αναλογα με το σοκετ. Μην περιμενεις αλλαγες στις τιμες των μνημων λογο s1156.

Link to comment
Share on other sites

Oι μνημες δεν βγαινουν αναλογα με το σοκετ. Μην περιμενεις αλλαγες στις τιμες των μνημων λογο s1156.

Υποθετικά μιλώντάς πάντα, μιας και δεν υπάρχει κάτι χειροπιαστό......Ναι, περιμένω χαμηλότερες τιμές, λόγω dual channel:D Τα ακριβά και με πολύ ψηλές συχνότητες κιτάκια, τα περιμένω ακριβά, αλλά τι στο καλό δεν θα βγάλουν και οικονομικότερες λύσεις;:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.