Jump to content



Laptop/Netbook Για Πρωτάκι


ProPitsiriko$

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Το νόημα θα ήταν να πάρουν όλα τα παιδιά μικρό φορητό και όχι καμία γκουμούτσα.

γιατί αλλωστε με ένα 10" τα πληκτρα ειναι μικρα και καταλληλα για παιδικά χερια.

ποιός νοιάζεται για αυτό;

όπως και για το ότι μεσα στο μαθημα τα παιδια θα διακινουν "εκπαιδευτικό υλικό" βγαλμένο απο .. την ίδια τη ζωή; Εδώ με τα κινητά και έγινε χαμός...

ΜΕ το όριο συμφωνώ για να μην έχουν τα παιδιά των κομπλεξικών γονιών τιποτα vaio για word και internet.

Εγώ θα πρότεινα netbook με 10-12" οθόνη και ανάλογες διαστάσεις. Αν το παιδί παίρνει στο σχολείο το φορητό, η καμπούρα που θα είχε απο την τσάντα θα υπάρχει λόγω φορητού.

Για λειτουργικό ας μην το συζητάμε.

Αν η εκάστοτε κυβέρνηση είχε μυαλό για εξοικονομηση χρημάτων, θα έβαζε linux απλή διανομή να κάνει τα βασικά και να ΜΗΝ παίζει εύκολ παιχνίδια - δλαδή το μειονέκτημα του Λίνουξ να το κάνει πλεονέκτημα. Γιατί πάλι στα διαλείμματα θα παίζουν βλακείες. Είπαμε καλά τα pc αλλά πρεπει να βγούμε και στον κόσμο έξω, όχι μονο πλκτρολόγιο. ΑΣ παίξουν σαν κανονικά παιδιά έξω και μετά τα κλείνουμε και στο σπίτι. Αλλωστε το Λύκειο και οι εξετάσεις κοντά ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα θα ήταν να πάρουν όλα τα παιδιά μικρό φορητό και όχι καμία γκουμούτσα.

γιατί αλλωστε με ένα 10" τα πληκτρα ειναι μικρα και καταλληλα για παιδικά χερια.

ποιός νοιάζεται για αυτό;

όπως και για το ότι μεσα στο μαθημα τα παιδια θα διακινουν "εκπαιδευτικό υλικό" βγαλμένο απο .. την ίδια τη ζωή; Εδώ με τα κινητά και έγινε χαμός...

ΜΕ το όριο συμφωνώ για να μην έχουν τα παιδιά των κομπλεξικών γονιών τιποτα vaio για word και internet.

Εγώ θα πρότεινα netbook με 10-12" οθόνη και ανάλογες διαστάσεις. Αν το παιδί παίρνει στο σχολείο το φορητό, η καμπούρα που θα είχε απο την τσάντα θα υπάρχει λόγω φορητού.

Για λειτουργικό ας μην το συζητάμε.

Αν η εκάστοτε κυβέρνηση είχε μυαλό για εξοικονομηση χρημάτων, θα έβαζε linux απλή διανομή να κάνει τα βασικά και να ΜΗΝ παίζει εύκολ παιχνίδια - δλαδή το μειονέκτημα του Λίνουξ να το κάνει πλεονέκτημα. Γιατί πάλι στα διαλείμματα θα παίζουν βλακείες. Είπαμε καλά τα pc αλλά πρεπει να βγούμε και στον κόσμο έξω, όχι μονο πλκτρολόγιο. ΑΣ παίξουν σαν κανονικά παιδιά έξω και μετά τα κλείνουμε και στο σπίτι. Αλλωστε το Λύκειο και οι εξετάσεις κοντά ειναι.

Για καποια παιδια που για διαφορους λογους δεν μπορουσαν να παρουν εναν υπολογιστη σαν τους φιλους τους τους δινεται η ευκαιρια φετος.Γιατι να παρουν ενα με 10" και 512mb ram και να μην παιζουν και παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα θα ήταν να πάρουν όλα τα παιδιά μικρό φορητό και όχι καμία γκουμούτσα.

γιατί αλλωστε με ένα 10" τα πληκτρα ειναι μικρα και καταλληλα για παιδικά χερια.

Εγω εκατσα εχθες πισω απο ενα Hp 10'' και μου βγηκαν τα ματια και ξενερωσα απιστευτα απο τον αργο δισκο τους..!

Τα 12χρονα σημερα ειναι πολυ ανεπτυγμενα..σε φαση που δεν το καταλαβενεις..αλλα στο γυμνασιο μεγαλωνουν..Αλλωστε δεν θα το χρησιμοποιουν το pc για 1 μονο χρονο..! και δεν θα το περνουν καθε μερα σχολειο!

Εγώ θα πρότεινα netbook με 10-12" οθόνη και ανάλογες διαστάσεις. Αν το παιδί παίρνει στο σχολείο το φορητό, η καμπούρα που θα είχε απο την τσάντα θα υπάρχει λόγω φορητού.

Δεν ειναι και τοσο βαρια τα laptops....μεχρι 2 κιλα ειναι μια χαρα..με 13 - 14 οθονη!

Αλλωστε δεν ειναι τα laptops/netbooks που θα τους δημιουργήσουν καμπουρα αλλα το ηλιθιο συστημα των βιβλιων που δεν τα βγαζουν τα βιβλια σε 2-3 τευχη αλλα σε 1 βιβλιο 200+ σελιδων που ειναι βαρυ ΚΑΙ χαλαει και ευκολα...Βαλε και το καθε τετραδιο που θελει ο κομπλεξικος μαθηματικός / θεωρητικός για να γραφει σε διαφορα θεματα ορολογιες κτλπ!

Αμα τα βαλεις ολα αυτα σε μια ζυγαρια βγαζεις ανετα 7+ κιλακια στην πλατη ενος παιδιου που ειναι στην αναπτυξη!

Οποτε δεν νομιζω να τους πειραξει το λεπτο laptop/netbook που θα εχουν!;)

Και πιστεψε με..Μεχρι και φετος φοραγα τσαντα στην πλατη..!

Αν τα παίρνουν μαζί, ποιος θα το πρωτοφορτίσει?

Αφου εχουν δωσει προδιαγραφες για την διαρκεια μπαταριας..! αλλωστε δεν θα τα χρησιμοποιουν καθε μερα και ολη μερα..Επισης αμα ειμουν καθηγητης και καποιος εχει ξεχασει να φορτισει το pc του θα ετρωγε απουσια γιατι θα ηταν ανεύθυνος..!

Link to comment
Share on other sites

Για καποια παιδια που για διαφορους λογους δεν μπορουσαν να παρουν εναν υπολογιστη σαν τους φιλους τους τους δινεται η ευκαιρια φετος.Γιατι να παρουν ενα με 10" και 512mb ram και να μην παιζουν και παιχνιδια?

Γιατί το πρόγραμμα στοχεύει στην εξοικείωση του μέσου μαθητή με τον υπολογιστή και τις λειτουργίες του και όχι με το WoW και τη Dota.

Γιατί το λάπτοπ των 10" ξοδεύει λιγότερο ρεύμα από ένα των 19". Και είναι πιο ελαφρύ.

Τα λεφτά που χρειάζονται για την αγορά ενός υπολογιστή είναι πλέον ελάχιστα και συνεχίζουν να κατεβαίνουν. Μία οικογένεια που δεν έχει να δώσει για αγορά λάπτοπ με 300€ τότε δεν έχει να δώσει και για Internet. Χωρίς inet το λαπτοπ είναι πρακτικά άχρηστο για το 80% των χρηστών.

Και με 10" οθόνη δε σου βγαίνουν τα μάτια αν είσαι 1.60 και με χέρια τα μισά ενός ενήλικα.

Και αν το βάρος των βιβλίων είναι πρόβλημα τότε ας τους δίνανε BeBooks. Στην ίδια τιμή με περισσότερη αυτονομία και πολύ καλύτερη οθόνη (μιας και οι LCD επιδρούν αρνητικότερα στην όραση από το epaper)

Προσωπικά θεωρώ ότι θα έπρεπε να πάρουν μηχανήματα με κάποια έκδοση linux. Και χρήματα θα γλίτωναν, και καλύτερη υποστήριξη θα υπήρχε, και παιχνίδια δε θα μπορούσαν να παίζουν (γιατί ένα λαπτοπ είναι καθαρά και μόνο εργαλείο). Άσε που θα ξέφευγαν από την επήρεια της Μ$.

Αλλά τι να λέμε. Ας έπαιρνε το κράτος από 1 OLPC όταν τους πρήζανε και θα ήταν υπεραρκετό. Γιατί τώρα με την 3πλάσια τιμή, προβλέπω ότι το πρόγραμμα θα σταματήσει σύντομα λόγω έλλειψης πόρων.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε βρισω σωστο σε μερικα απ'οσα λες,αλλα γιατι να παρει ενα λαπτοπ το παιδακι και να το κουβαλαει για 3 ωρες τη βδομαδα(γιατι σιγα μην το παιρνουν για καθε μαθημα) και μετα στο σπιτι να μην εχει να ασχοληθει με κατι?Αμαρτια ειναι ,ασε που στη 2α γυμνασιου δεν θα τους λεν να τα κουβαλαν.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε βρισω σωστο σε μερικα απ'οσα λες,αλλα γιατι να παρει ενα λαπτοπ το παιδακι και να το κουβαλαει για 3 ωρες τη βδομαδα(γιατι σιγα μην το παιρνουν για καθε μαθημα) και μετα στο σπιτι να μην εχει να ασχοληθει με κατι?Αμαρτια ειναι ,ασε που στη 2α γυμνασιου δεν θα τους λεν να τα κουβαλαν.

Δε λέω, να ασχοληθεί, ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι.

Αλλά όταν έχεις ένα πισι που πληροί τις προϋποθέσεις για gaming, σίγουρα δε θα κάθεται να προγραμματίζει σε BASIC. Και γω όταν έκανα πληροφορική στο γυμνάσιο ήμασταν 3-4 που ενδιαφερόμασταν για την επιστήμη ενώ οι υπόλοιποι παίζαν flash games. (ευτυχώς που ο καθηγητής είχε κλειδώσει τα μηχανήματα και δε γινόταν εγκατάσταση αλλιώς)

Καλό το gaming αλλά αυτό που γίνεται πλέον με τα πιτσιρίκια στα inet cafe είναι αρρώστια. Και, μακάρι να βγω ψεύτης, προβλέπω ότι αυτή η αρρώστια θα μεταφερθεί στα προαύλια των σχολείων.

Γιαυτό πιστεύω ότι προτεραιότητα στα λαπτοπ αυτά πρέπει να είναι η μεγάλη αυτονομία και η φορητότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το gaming αλλά αυτό που γίνεται πλέον με τα πιτσιρίκια στα inet cafe είναι αρρώστια. Και, μακάρι να βγω ψεύτης, προβλέπω ότι αυτή η αρρώστια θα μεταφερθεί στα προαύλια των σχολείων.

Εχει μεταφερθει εδω και 2-3 χρονια.Δε λενε τιποτα αλλο εκτος απο εμπειριες στο L2.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε βρισω σωστο σε μερικα απ'οσα λες,αλλα γιατι να παρει ενα λαπτοπ το παιδακι και να το κουβαλαει για 3 ωρες τη βδομαδα(γιατι σιγα μην το παιρνουν για καθε μαθημα) και μετα στο σπιτι να μην εχει να ασχοληθει με κατι?Αμαρτια ειναι ,ασε που στη 2α γυμνασιου δεν θα τους λεν να τα κουβαλαν.

Δεν καταλαβαίνω:

1) Γιατί είναι κρίμα να μην έχει να ασχολήθεί με κάτι ενα παιδί μέσα στο σπίτι. Έχουμε κλίμα που το ζηλεύουν όλοι και μας επιτρέπει να είμαστε έξω τους περισσότερους μήνες το χρόνο. Τα παιδιά μπορούν να ασχοληθούν με χιλια δυο πραγματα εξω αντι να ριζώνουν μέσα. Αν μου πεις οτι ειναι κρίμα που δεν έχουμε περισσότερους ελευθερους χώρους, παιδότοπους κλπ, θα σε παραδεχτώ. Αλλά νομίζω οτι και η νοοτροπία των σημερινών γονέων που ξεφορτώνουν τα παιδια σε ενα internet cafe ή στο PC στο σπιτι κανει μεγαλο μέρος της ζημιάς.

2) Γιατί ενα netbook δεν επιτρέπει στο παιδί να ασχοληθεί μαζί του; Θα τρέχει τις εκπαιδευτικές εφαρμογές που προβλέπονται, και επιπλέον μπορεί να μπεί στο internet για να βρει πληροφορίες, να παίξει μουσικήν να δει φωτογραφίες, ακομα και να κανει τα πρωτα βηματα στον προγραμματισμό αν έχει κλίση προς τα εκεί.

3) Γιατί είναι κρίμα να μην μπορεί να παίξει παιχνίδια; Στην τελική και στα netbook υπάρχουν ένα σωρό παιχνίδια που τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και εγω ειμαι κατα των πολλων ωρων στα ηλεκτρονικα παιχνιδια.Αλλα καθε παιδι θα θελει να παιξει λιγο.Το πολυ 2 ωρες,αν και πολυ λεω,εγω 1 ωρα δεν φτανω και το κλεινω.Κανω και κανα μηνα να το τερματισω...

Το θεμα ειναι να τα εχουν ολα τα καλουδια ,αλλα να μαθουν να κανουν σωστο καταμερισμο του χρονου τους.Το να παιζουν παιχνιδια δεν ειναι κακο.Εγω θα προτιμουσα τα παιδια μου να παιζουν 2 ωρες τη μερα παρα να βλεπουν εστω μιση ωρα τηλεοραση.Εδω βαζουν μερα μεσημερι τσοντες και σφαγες,τα παιχνιδια δεν ειναι αυτα που θα τους βλαψουν.Η αδερφη μου που παει τωρα 1η Γυμνασιου στο λαπτοπ κανα Sims 3 θα παιζε οπως και στο main pc της,δε νομιζω να γινει εγκληματιας μεσω του Sims.:o

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το θέμα δεν είναι να μην γίνει εγκληματίας. Το θέμα είναι το αν θα μπορεσει να γινει κάτι αξιόλογο στη ζωή της, επιστήμων, δάσκαλος, ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Δεν εννοώ την δική σου αδερφή συγκεκριμένα , - με κάθε εκτίμηση - απλά ΔΕΝ πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά να ξοδεύουν την ώρα τους παίζοντας ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ παιχνίδια συνέχεια.

Ναι, να μην παίξει ούτε sims 3. Εκτός κι αν λέμε για μισή ώρα. Αλλά για πόση ώρα λέμε;

Το νόημα είναι να μαθαίνει το παιδί παίζοντας. ΄¨οχι απλά να καίγεται όπως μερικοί απο μας.

Σόρυ για το ολίγον εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Για καμια ωρα,οπως και πολλες φιλες της που μου λεει οτι παιζουν λιγο...

Κοιτα εχεις δικιο.Εγω πριν 2 χρονια περιπου το καιγα κανονικα.Εκλεινα 18ωρο πανω σε mmorpgs και css.Τελικα αρχισα να το μειωνω σιγα σιγα και τωρα εχω νιωσει ανθρωπος.Εκοψα τα online και παιζω 1μιση ωρα τη μερα και αν.Τωρα εχω αλλες πιο ενδιαφερον ασχολιες(σκι,ποδηλασια).Ενταξει με τα λευτα αυτα (450 ευρω) εισαι σε θεση να παρεις ενα λαπτοπακι που θα παιζει και παιχνιδια.Αυτο το ξερει το Υπουργειο.Το θεμα ειναι πως θα το αξιοποιησει το καθε παιδι.Υπαρχουν ενα σωρο αλλες ασχολιες που προσφερει ενας υπολογιστης.Οταν για παραδειγμα ειχα ανακαλυψει ποσο ωραιο ειναι να κανεις video editing ειχα παρατησει τα games για κανα 5μηνο και προσπαθουσα να μαθω Sony Vegas.:woot:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.