Jump to content



Laptop/Netbook Για Πρωτάκι


ProPitsiriko$

Recommended Posts

Ρε παιδια στο χαρτι λεει να πουμε στον υπευθυνο να μας δωσει το ορισμενο ως μαθητικο απ'αυτους.Εχουν ομως τα ιδια (μοντελα,χαρακτηριστικα) σε ολα τα μαγαζια?Αυτο με τα 450 δε το λεει πουθενα και ειχα βρει στο Multirama ενα με 15.6" 2.1Ghz C2D,2GB ram και 320gb hdd μπομπα για την τιμη του!!Μη παρω απο το ενα μαγαζι μαπα και μετα δω οτι στο αλλο υπηρχε καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Το λες και μονος σου, φημες....

Εξαλλου σκεψου ενα 12 χρονο να κουβαλαει ενα 15αρι 3 κιλων φορητο, too much.

;)

Woot, δινουν τελικα το 11αρι asus http://www.e-germanos.gr/e-germanos/cms/showArticle.eg?selectedCategoryId=1021&id=501&attributeToSort=5

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγω το Asus EeePC 1101HA θα το παρω απο Γερμανο που δινει και δωρα

:banging:

Αξιζει ομως τελικα να παρω αυτο που εχει μεγαλυτερη οθονη και καλυτερη webcam αλλα με 1.30Ghz cpu αντι καποιου αλλου με μικροτερη οθονη που εχει 1.60Ghz?compaq πχ

Link to comment
Share on other sites

Πονοκέφαλος είναι.. Ποιο απ' όλα; :wall: Θέλω για 2 πρωτάκια

Πάμε :)

Acer Aspire ONE 751h-52Bk + Το Dolby Headphone, η 1366x768 11.6" οθόνη, το multitouch pad. - Ο Z520 και ότι είναι Acer.

Acer Aspire ONE 531h-0Bk + Το βάρος, το multitouch pad, ο Ν270. - Ότι είναι Acer.

Toshiba NB 200-13J + Ότι είναι Toshiba, το USB Sleep-and-Charge, ο Ν270. - Το design.

Lenovo S10-2 + Το ότι είναι Lenovo και ο Ν270. - Δε βρήκα.

Turbo-X Escape + Η εγγύηση Πλαίσιο, η 11.1" 1366x768 οθόνη, ο Ν270, το BT και το 1000άρι lan. - Ότι τα υπόλοιπα πιτσιρίκια που θα έχουν Acer, θα νομίζουν ότι έχουν καλύτερο laptop και θα το κοροϊδεύουν. Μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή.

Turbo-X MiniNote + Η εγγύηση Πλαίσιο, το ΒΤ, ο Ν270 και η 6600mAh μπαταρία. - Το ίδιο με πάνω.

Asus EeePC 1101HA + Ότι είναι ASUS, η 11.6" 1366x768 οθόνη και το ΒΤ. - Ο Ζ520

Asus EeePC 1005HA + Ότι είναι ASUS, ότι είναι κουκλί και ο Ν270. - Δε βρήκα

Dell Inspiron Mini 10 + Ότι είναι Dell, ο Ν270. - Δε βρήκα.

FUJITSU M2010 + Ότι είναι Fujitsu, ο Ν280. - Δε βρήκα.

Samsung NC10 + Ο Ν270, το πολύ ωραίο design. - Ότι είναι Samsung (δεν ξέρω τι λένε από αξιοπιστία κλπ)

Lenovo S10-2. + Το carbon look, ότι είναι Lenovo, o N270. - Δε βρήκα.

Toshiba NB200 + Ότι είναι Toshiba, η εγγύηση για κλοπή/ατύχημα. - Δε βρήκα.

Ποια παίρνουν κι' άλλη RAM ή κάποια άλλη αναβάθμιση δεν ξέρω. Γι' αυτό δεν έχω αναφέρει τίποτα στα +-.

Ένα -σημαντικό- θετικό του Turbo-X Escape, είναι ότι δεν έχει γυαλιστερό καπάκι. Αυτό σημαίνει ότι δε θα γεμίζει δαχτυλιές και δε θα γρατζουνίζεται με το παραμικρό. Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

φίλε racer εχω εδω και ενα μήνα στον ελεύθερο χρονο μου που ψάχνομε και εγω, ξεκίνησα ρωτώντας τα 2 ανιψάκια μου τι θέλετε να έχουν τα λαπτοτ κ μου είπαν να ειναι όμορφα, τα πήρα τοτε κ τους έδειξα μερικές φωτος στο νετ.

θα σου πω οτι σε κανένα δεν άρεσε η μπαταριά που προεξείχε.

στα χαρακτηριστικά δεν τα πολυ κοιτάω μια που πανω κάτω ολα ίδια ειναι, 3usb,card reader,vga 6 cell μπαταριά κτλ. και για παιδιά πρώτης γυμνάσιου που δεν θα κάνουν dvd rip με το λαπτοτ πιστεύω οτι ειναι αρκετά αυτά που προσφέρουν.

και εχω καταλήξει σε μερικά laptoπακια.

παίρνοντας τα με την σειρά που τα εθεσες θα σου πω τα + και τα - για μενα.

Acer Aspire ONE 751h-52Bk :

+ ( αναβαθμίσιμο αρκετά εύκολα.. εχει απο κάτω καπάκια για κάθε τι που θες να αλλάξεις, μνήμη,δίσκο,wifi εικονα)

- ( η 6 cell μπαταριά του που προεξέχει εκτος του σώματος του το κάνει πολυ άσχημο κ ετσι απορρίπτεται εικονα)

Acer Aspire ONE 531h-0Bk :

τα ιδια ισχύουν κ εδω... μα γιατί αυτη η acer δεν έβγαλε μια σωστή μπαταριά.

+ ( αναβαθμίσιμο αρκετά εύκολα.. εχει απο κάτω καπάκια για κάθε τι που θες να αλλάξεις, μνήμη,δίσκο,wifi)

- ( η 6 cell μπαταριά του που προεξέχει εκτος του σώματος του το κάνει πολυ άσχημο κ ετσι απορρίπτεται)

Toshiba NB 200-13J : δεν εχω βρει κάτι για το συγκεκριμένο λαπτοπ..

Lenovo S10-2 :

+ ( αναβαθμίσιμο αρκετά εύκολα.. εχει απο κάτω καπάκια για κάθε τι που θες να αλλάξεις, μνήμη,δίσκο,wifi,εικονα)

- (μια απο τα ιδια και εδω με την μπαταριά του.)

Turbo-X Escape : δυστυχώς ουτε εδω εχω βρει κάποια στοιχειά αλλα αφου μου δίνετε η δυνατότητα να παρω κατι επώνυμο γιατί να ασχοληθώ με τα rebrand.

Turbo-X MiniNote : μια απο τα ιδια με τον μεγάλο αδερφό του.

Asus EeePC 1101HA : επιλογή #2

+ (η καλύτερη μπαταριά και δεν προεξέχει απο το σώμα του εικονα, πολλές ρυθμίσεις ακόμα κ για overcooking του επεξεργαστή του, προσωπικά το θεωρώ πολυ όμορφο κ βολικό, εγγύηση asus και σταθερή άξια απο το πρώτο eepc)

- (εδω μας τα χαλάει λιγο γιατι το μόνο πράγμα που μπορείς να αλλάξεις ειναι η μνήμη, για να αλλάξεις δίσκο πρεπει να διαλύσεις ολο το λαπτοπ στην μεση.εικονα)

Asus EeePC 1005HA : επιλογή #1 -ειναι φτηνότερο κ ετσι τα παιδιά παίρνουν περισσότερα έχτρα δώρα.-

+ (η δεύτερη καλύτερη μπαταριά καθαρά λογο του μεγαλύτερου επεξεργαστή και δεν προεξέχει απο το σώμα του εικονα, και εδω μια απο τα ιδια όμορφο κ βολικό, εγγύηση asus και σταθερή άξια απο το πρώτο eepc)

- (μια απο τα ιδια με τον μεγαλύτερο αδερφό.)

Dell Inspiron Mini 10 :

+ (ειναι όμορφο αλλα μόνο μέχρι εκει)

- (παλι τα ιδια με την μεγαλύτερη μπαταριά αλλα ίσως οχι τόσο άσχημα οσο τα acer εικονα, το χειρότερο ειναι οτι δεν ειναι αναβαθμίσιμο, για να προσθέσεις μνήμη πρέπει να το διαλύσεις στην μέση)

FUJITSU M2010 :

+ (ευκολα αναβαθμίσιμο για μνήμη και wifi αλλά οχι τον δισκο.εικονα)

- (πολυ κλασικός σχεδιασμός, και δεν ξέρω τι παίζει με την 6 cell μπαταριά του)

Samsung NC10 : επιλογή #3

+ (αρκετά όμορφο,δέχεται αναβάθμιση μνήμης σαν το asus και με σωστή επιλογή μπαταρίας. εικονα1, εικονα2)

- (θεωρητικά ισχύει οτι και στα asus που δεν αναβαθμίζεις τον δίσκο τους)

τα 3 λαπτοτακια που επέλεξα είναι ίσως και τα μονα στην αγορά που με 6αρα μπαταριά κρατάνε το σχήμα κ την ομορφιά τους,

το 11αρι τις asus είναι λιγο αδύναμο σε αρκετές εφαρμογές κ χρειαζεται πολλές φόρες να το βαλεις να κανει αυτόματα overclock.

και τα 3 αφήνουν δαχτυλιές λόγο της γυαλιστερής βαφής τους και ίσως είναι ένα μείον τους.

το samsung έχει και αντιβακτηριδιακό πληκτρολόγιο (ετσι λεει στην σελίδα του)

και τα 3 έχουν πληθώρα χρωμάτων..

εγώ να σας πω την αλήθεια θα δώσω μεγάλη σημασία και στα δώρα..

ουφ. τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σημερα παραλαβαμε το Asus Eee Pc με την 11.6'' οθονη...!

Τωρα φορτίζει η μπαταρια του..

Ειχε δικη του θηκουλα , πανακι για καθαρισμα και η μπαταρια του δεν εξεχει προς τα πισω σαν το Acer με την 11.6 οθονη :hug:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.