Jump to content



HAF932 και συντονισμοί...


javaneze:

Recommended Posts

Κατοχοι και μη, του HAF932 εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα και πως το αντιμετωπισατε;

Μεσα στο κουτι και κατα πασα πιθανοτητα στο μπροστινο ανεμιστηρα κατι συντονιζει και τριζει το συμπαν πολυ εκνευριστικα...

Εν τω μεταξυ ο θορυβος δεν ειναι παντα συνεχης, πηγαινοερχεται σαν να ακουγεται απο πολυ μακρυα να περναει αεροπλανο ... σε τακτα παντα διαστηματα γι αυτο ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οφειλεται σε ανεμιστηρα του tower, θελοντας να ελπιζω οτι δεν ειναι απο σκληρο δισκο...

Για να το ξεπερασω, προς το παρον ριχνω φαπες στο tower και και το ξεπερναει προσωρινα αλλα μετα απο λιγο ξανασυντονιζει και αντε παλι φαπες μεχρι να στρωσει ... :wall:

Επισης αν απλα ακουμπησω καπου το δαχτυλο μου ασκωντας πιεση παλι σταματαει.

Τελος αν κανω υπομονη απλα σταματαει μετα απο κανα τεταρτο ...:giveup:

Αν παιζει κανενα ρολο το εχω με τα ροδακια του tower αλλα πανω σε μοκετα...

Κανενα tip/mod απο oμοιοπαθοντα και συμπασχοντα;:help:

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είναι συνεχές, δεν είναι από ανεμιστήρα...μάλλον από κάποιο δίσκο.

Για δες αν είναι καλά στηριγμένοι και βιδωμένοι.

Επίσης τα πλαϊνά είναι καλά κουμπωμένα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα όσο το έχω το κουτί. Πάντως όπως είπε και ο mech5107 για τσέκαρε τους σκληρούς μήπως ο ήχος βγαίνει από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο Stacker 831SE μου έκανε ακριβώς το ίδιο και ήθελε τη φάπα του για να έρθει στα ίσα. Τελικά ήταν οι σκληροί δίσκοι. Έβαλα σε όλες τις βίδες πλαστική ροδέλα (και εκεί που βιδώνει το rack στο κουτί, αλλά και σε κάθε βίδα που βιδώνει τον HDD επάνω στο rack), και το βίδωσα αρκετά σφιχτά. Από τότε δεν μου έχει ξαναπαρουσιάσει φαινόμενα συντονισμού. Με utorrent ανοιχτό να κατεβάζει με σύνολο 10MB/s, παρουσιαζόταν άμεσα το φαινόμενο αυτό. Πλέον είναι μια χαρά.

Στο HAF932 παντως που είναι διαφορετικά τα rack των δίσκων, θα μπορούσε να συντονίζει το πλαστικό στο οποίο κάθονται οι δίσκοι με το αλουμίνιο. Λέω εγώ τώρα, δεν έχω παίξει με HAF932 από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω ειχα ο μποροστινος ανεμιστηρας με ενοχλησε σε καποια φαση κανα μηνα μετα π το πηρα...Θυμαμαι το εδεσα με ενα συρματακι σφιχτα προς τη μερια του ρακ των δισκων και σταματησε το φαινομενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω ειχα ο μποροστινος ανεμιστηρας με ενοχλησε σε καποια φαση κανα μηνα μετα π το πηρα...Θυμαμαι το εδεσα με ενα συρματακι σφιχτα προς τη μερια του ρακ των δισκων και σταματησε το φαινομενο.

Καλά έδεσες τον έλικα πάνω στο rak?

Και είναι το βίζμα καρφωμένο σε πηγή ρεύματος?

AriGold όταν αρχίζει να κάνει θόρυβο σταματα τον ανεμιστήρα με το δάχτυλο σου η με έναν στυλο και δες αν προέρχεται από αυτόν.

Αν είναι από αυτόν βγάλτον και βάλτου λάδι στο κέντρο που είναι το πηνίο και θα σταματήσει :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω με 932 δεν εχω θέμα, πάντος πιο πολύ μου κάνει το ανεμιστήρι εμένα παρά οι σκληροί... κόιτα μήπως καπως το πιέσες καλύτερα στην θέση του αν θα φύγει, και δες και τις ροδέλες στους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς κοπανάς το κουτί; Αν μας πεις , ίσως να καταλάβουμε τι φταίει.

Στο μάρκας mekapses κουτί μου παρουσιαζόταν επίσης κάτι παρόμοιο, και ο θόρυβος προερχόταν από τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού, επίσης mekapses εκείνη την περίοδο. Με μια δυο φάπες πάνω από την θέση του τροφοδοτικού σταματούσε. Όταν κάποια στιγμή ευκαίρισα και καθάρισα το ανεμιστηράκι ο θόρυβος σταμάτησε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έδεσες τον έλικα πάνω στο rak?

Και είναι το βίζμα καρφωμένο σε πηγή ρεύματος?

AriGold όταν αρχίζει να κάνει θόρυβο σταματα τον ανεμιστήρα με το δάχτυλο σου η με έναν στυλο και δες αν προέρχεται από αυτόν.

Αν είναι από αυτόν βγάλτον και βάλτου λάδι στο κέντρο που είναι το πηνίο και θα σταματήσει :)

Οχι φιλε απλως δενοντας το συρματακι(π εχει πλαστικη μονωση) στον ανεμιστηρα και στο ρακ το εσφιξα ετσι ωστε να ερθουν 1-2 χιλιοστα πιο κοντα μεταξυ τους.Μ αυτο τον τροπο ο ανεμιστηρας τσιτωθηκε και πλεον δεν εχει περιθοριο να παλεται και να συντονιζεται.Με πιανεις?:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το ανοίγεις να δείς απο που έρχεται ο θόρυβος?

Bρε φιλε μου, λες να μην το εχω κανει αυτο;... δεν εντοπιζεται γιατι ο θορυβος "αντιλαλει" σε ολο το κουτι και οπου και αν πλησιασεις το αυτι σου νομιζεις οτι απο εκει ερχεται ...

Εμένα πάντως στο Stacker 831SE μου έκανε ακριβώς το ίδιο και ήθελε τη φάπα του για να έρθει στα ίσα. Τελικά ήταν οι σκληροί δίσκοι.

Χαρηκα οταν διαβασα το ποστ σου και μη πιστευοντας οτι κατι τοσο απλο δεν το ειχα σκεφτει εβαλα βιδες και στους 3 σκληρους με ελπιδα οτι ειναι αυτο αλλα τελικα τζιφος ... Τα HD trays του ΗΑF δεν βιδωνονται στo rack, αλλα κουμπωνουν. Επισης απο μονα τους τα trays εχουν 4 "καρφακια" με λαστιχενιο περιβλημα που προσαρμοζουν στις υποδοχες βιδων των HDs.

Προσθεσα βιδες στις 2 υποδοχες βιδων που περισσευαν στους δισκους, σφιχτα με τα trays, αλλα δεν διορθωθηκε τπτ...:cry:

Που ακριβώς κοπανάς το κουτί; Αν μας πεις , ίσως να καταλάβουμε τι φταίει.

Στα πλαγια, δεξια και αριστερα απο τον μπροστινο ανεμιστηρα επειδη αυτον υποπτευομαι, αλλα οπως προεγραψα αν οπουδηποτε στο κουτι ακουμπησεις ενα δαχτυλο και βαλεις κοντρα, σταματαει. (μεχρι να παρεις το δαχτυλο βεβαια, χωρις φαπα δεν σταματαει ...)

AriGold όταν αρχίζει να κάνει θόρυβο σταματα τον ανεμιστήρα με το δάχτυλο σου η με έναν στυλο και δες αν προέρχεται από αυτόν.

Αν είναι από αυτόν βγάλτον και βάλτου λάδι στο κέντρο που είναι το πηνίο και θα σταματήσει :)

Θα το δοκιμασω και αν οντως αποδειχθει οτι ειναι ετσι θα δοκιμασω και το δεσιμο που λεει ο Τheo.

Σας ευχαριστω ολους. Θα ποσταρω αν βρω λυση.

Link to comment
Share on other sites

Jason τζιφος και αυτο ...

Τα σταματησα ολα ενα ενα και δεν φταινε τα ανεμιστηρια τελικα ...

Εχω αρχισει και υποπτευομαι τον ραπτορ και δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω ...

:-/

Link to comment
Share on other sites

συντονισμος = 90% φταινε οι δισκοι. Το πως το λυνεις....ποικιλει. Η φαπα ειναι γνωστη μεθοδος αλλα λυνει το προβλημα προσωρινα...

Πιθανον να λυθει αν σφιξεις παρα πολυ τους δισκους, αλλα οχι αν τοτε ο συντονισμος αρχισει να γινεται απο ολοκληρο το cage και επισης επικυνδινο μελοντικα οταν θα θες να αλλαξεις κανενα δισκο και καμια βιδα δεν θα βγαινει (μου εχει συμβει σε optical drive δεν κανω πλακα).

Οι πιο εξωτικες μεθοδοι με λαστιχακια παντου και τα ρεστα λογικα θα λυσουν το προβλημα, αλλα προσωπικα το βλεπω σαν μεγαλο κοπο...αν ομως σε εκνευριζει τοσο ψαχτο προς τα εκει.

Επισης μετα τους δισκους (καλα αμα εχεις raptor οπως λες, τσεκαρε τον οπωσδηποτε!) πιθανον και καποιο optical drive να στροφαρει πολυ και να αρχιζει....αλλα νομιζω τοτε θα το ειχες συνδιασει ηδη στο μυαλο σου οτι αρχιζει συντονισμος οταν διαβαζεις απο το dvd...

Link to comment
Share on other sites

Aπο optical το απεκλεισα και αυτο ...

Ενα dvdrw εχω ολο κι ολο στο οποιο μετα την εγκατασταση των windows μονο το dvd του gta4 εχει μπει εδω και 4 μηνες το οποιο "διαβαζει" μονο κατα την εκκινηση του παιχνιδιου για το original check και επειτα παυει. Παρ'ολ'αυτα το σφιχτοβιδωσα και αυτο ...

Εχω αρχισει να φοβαμαι μηπως εχει καμια στρεβλωση το ιδιο το tower και το βαλω καλυμπρα :p

Διαπιστωσα οτι χαλαρωνοντας την κατω βιδα του αριστερου καπακιου μειωνει τον θορυβο.

Επισης απλα αφαιρωντας ενα πλαστικο καπακι απο τα slots για optical, τον εξαλειψε εδω και κανα μισαωρο ...

Ειμαι εν αναμονη να δω αν θα ξαναρχισει ... :-/

Link to comment
Share on other sites

Πρωην κατοχος CM Elite 322 και νυν Stacker 831SE, και στα 2 το συναντω συχνα...δεν ξερω γιατι αλλα πιο πολυ το κανει στις ωρες απο 2 μεχρι 8 το πρωι :S

στο Elite γινοταν καθε βραδυ... αλλα εφτεγε η ψυχτρα του Cpu, λιγο να την ακουμπουσα δεν εκανε αλλο θορυβο...στο stacker πρωτη φορα συνεβη χθες και δεν ξερω τι φταιει...! ακουμπησα το δαχτυλο και σταματησε παντως. το χω κανα 2μηνο

δοκιμασε αυτο που ειπε ο poly, 2 χοντρα βιβλια επανω :p

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα δεν ειναι απο τους ανεμιστηρες ... Τους σταματησα ολους εναν-εναν και ο θορυβος δεν επηρεαστηκε ...

Προς το παρον εξουκολουθει να μην κανει θορυβο εχοντας απλως μισο-ανοιγμενο το μπροστινο 5.25 slot.

Φαινεται πως καποια κοντρα κραταει ετσι και δεν συντονιζει ...

προς το παρον ...

attachment.php?attachmentid=36375&stc=1&d=1253192030

post-11813-1416074114,7697_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πρόβλημα είναι συντονισμός στο πλαινό καπάκι (το αριστερό). Έχω HAF932 και είχα το ίδιο πρόβλημα.

Δοκίμασε πιέζοντας το να βιδώσεις τις πίσω βίδες όσο παίρνουν, γιατί το καπάκι δεν "κουμπώνει" τελείως αν δεν το πιέσεις και ταυτόχρονα να βιδώνεις...

Εμένα με αυτό τον τρόπο το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Ελπίζω να ήταν αυτό, να ηρεμήσεις (ξέρω πόσο εκνευριστικό είναι, ειδικά το βράδυ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.