Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Ιστορίες καθημερινής (μεταφορικής) τρέλας.

Πέρασα εκ νέου από τη Speedex και τους ζήτησα να ελέγξουν για τελευταία φορά τις αποθήκες τους, μήπως και είχαν τα πακέτα που αναζητούσα και δεν τα παρέδωσαν σε εμένα.

Τους υπενθύμισα ότι δεν έχουν αριθμούς παρακολούθησης. Ω του θαύματος, μου είπαν να κοιτάξω στα κεντρικά των ΕΛ.ΤΑ., καθώς τα πακέτα μου μπορεί να ήρθαν με τον οικονομικό τρόπο και, επομένως, να βρίσκονται εκεί καταχωνιασμένα.

Πήγα στα ΕΛ.ΤΑ. και η ευγενέστατη υπάλληλος (την ευχαριστώ δημοσίως) τα βρήκε αμφότερα μέσα σε 2 λεπτά. Λίγο ταλαιπωρημένη η συσκευασία του logitech pro, αλλά δεν παραπονιέμαι. Δεν τα έχω ανοίξει, οπότε θα ενημερώσω σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα (κάτι που απεύχομαι).

Το ωραίο είναι πως αμφότερα είχαν έρθει στην ώρα τους (από τις 24 Απριλίου παρακαλώ) και την Παρασκευή θα τα επέστρεφαν ως μη παραληφθέντα/αναζητηθέντα.

Ίσα-ίσα πρόλαβα.

Μου αφιερώνω την 6η αίσθηση της Χριστίνας (Ξε)Κολέτσα:hehe:.

Spoiler

Εφόσον όλα είναι όπως πρέπει, δεν θα παραλάβω το δεύτερο keyboard από το amazon.it, το οποίο και θα επιστραφεί στον αποστολέα μετά την πάροδο 30 ημερών.

Με το κατάλληλο αντίτιμο, βέβαια, ίσως επανεξετάσω το όλο ζήτημα:p ( @tommybertsen).

Εννοείται πως θα επικοινωνήσω με το amazon.uk, ώστε να τους ζητήσω να χρεώσουν εντέλει τη gift card μου, καθώς παρέλαβα και δεν είναι τίμιο και ηθικό να "κάνω την παλαβή".

 

  • Like 2
  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Πήγα στα ΕΛ.ΤΑ. και η ευγενέστατη υπάλληλος (την ευχαριστώ δημοσίως) τα βρήκε αμφότερα μέσα σε 2 λεπτά. Λίγο ταλαιπωρημένη η συσκευασία του logitech pro, αλλά δεν παραπονιέμαι. Δεν τα έχω ανοίξει, οπότε θα ενημερώσω σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα (κάτι που απεύχομαι).

Το ωραίο είναι πως αμφότερα είχαν έρθει στην ώρα τους (από τις 24 Απριλίου παρακαλώ)


δεν σου είπαν γιατί δεν ειδοποιήθηκες; Welcome to the club, μάλλον έχεις κι εσύ θέμα με τον ταχυδρόμο των ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ιστορίες καθημερινής (μεταφορικής) τρέλας.

Πέρασα εκ νέου από τη Speedex και τους ζήτησα να ελέγξουν για τελευταία φορά τις αποθήκες τους, μήπως και είχαν τα πακέτα που αναζητούσα και δεν τα παρέδωσαν σε εμένα.

Τους υπενθύμισα ότι δεν έχουν αριθμούς παρακολούθησης. Ω του θαύματος, μου είπαν να κοιτάξω στα κεντρικά των ΕΛ.ΤΑ., καθώς τα πακέτα μου μπορεί να ήρθαν με τον οικονομικό τρόπο και, επομένως, να βρίσκονται εκεί καταχωνιασμένα.

Πήγα στα ΕΛ.ΤΑ. και η ευγενέστατη υπάλληλος (την ευχαριστώ δημοσίως) τα βρήκε αμφότερα μέσα σε 2 λεπτά. Λίγο ταλαιπωρημένη η συσκευασία του logitech pro, αλλά δεν παραπονιέμαι. Δεν τα έχω ανοίξει, οπότε θα ενημερώσω σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα (κάτι που απεύχομαι).

Το ωραίο είναι πως αμφότερα είχαν έρθει στην ώρα τους (από τις 24 Απριλίου παρακαλώ) και την Παρασκευή θα τα επέστρεφαν ως μη παραληφθέντα/αναζητηθέντα.

Ίσα-ίσα πρόλαβα.

Μου αφιερώνω την 6η αίσθηση της Χριστίνας (Ξε)Κολέτσα:hehe:.

  Hide contents

Εφόσον όλα είναι όπως πρέπει, δεν θα παραλάβω το δεύτερο keyboard από το amazon.it, το οποίο και θα επιστραφεί στον αποστολέα μετά την πάροδο 30 ημερών.

Με το κατάλληλο αντίτιμο, βέβαια, ίσως επανεξετάσω το όλο ζήτημα:p ( @tommybertsen).

Εννοείται πως θα επικοινωνήσω με το amazon.uk, ώστε να τους ζητήσω να χρεώσουν εντέλει τη gift card μου, καθώς παρέλαβα και δεν είναι τίμιο και ηθικό να "κάνω την παλαβή".

 

Πληρώνω εγώ τα μεταφορικά για το σπίτι μου :hehe:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:


δεν σου είπαν γιατί δεν ειδοποιήθηκες; Welcome to the club, μάλλον έχεις κι εσύ θέμα με τον ταχυδρόμο των ΕΛΤΑ

Η υπάλληλος μού έδειξε τα ειδοποιητήρια. Είχα δηλώσει τη διεύθυνση του γραφείου μου. Ξέρω, λοιπόν, πως, εφόσον δεν με βρουν επί τόπου, τα κολλάνε στην πόρτα.

Τις 2 τελευταίες φορές δεν τα βρήκα ποτέ.

Πολλές φορές έχω βρει τα σχετικά "χαρτάκια" και πήγαινα και παραλάμβανα εκ των υστέρων. Πώς γίνεται, στα ξαφνικά, να μην είδα 2 ειδοποιητήρια;

Από την άλλη, δεν είχα ποτέ θέμα μέχρι τώρα με τον ταχυδρόμο, άσε που τα ξέρω τα περισσότερα από τα παιδιά που κατά καιρούς κάνουν τις παραδόσεις.

Τι να πω. Τέλος καλό, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό κάνει να έρθει δέμα με DHL από Γερμανία?  περιμένω ένα δέμα και έχει κολλήσει μια εβδομάδα στο export parcel center

Status on We, 15.05.2019 05:26 hours: Feucht, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center
Next stepThe international shipment is being prepared for forwarding to the destination country


Δεν νομίζω να ήταν γρήγορη αποστολή είναι δέμα 4-5kg και το κατάστημα στέλνει μόνο με με free shipping 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Deus έγραψε:

Πόσο καιρό κάνει να έρθει δέμα με DHL από Γερμανία?  περιμένω ένα δέμα και έχει κολλήσει μια εβδομάδα στο export parcel center

Status on We, 15.05.2019 05:26 hours: Feucht, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center
Next stepThe international shipment is being prepared for forwarding to the destination country


Δεν νομίζω να ήταν γρήγορη αποστολή είναι δέμα 4-5kg και το κατάστημα στέλνει μόνο με με free shipping 

 

 

Με UPS έχω πάρει σε 6 εργάσιμες στην Αλεξανδρούπολη, και με DHL σε 5 εργάσιμες στην Αθήνα. Το τελευταίο με DHL ήταν ένα δέμα 15kg (ένα κουτί)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DEADLAZARUS said:

Η υπάλληλος μού έδειξε τα ειδοποιητήρια. Είχα δηλώσει τη διεύθυνση του γραφείου μου. Ξέρω, λοιπόν, πως, εφόσον δεν με βρουν επί τόπου, τα κολλάνε στην πόρτα.

Τις 2 τελευταίες φορές δεν τα βρήκα ποτέ.

Πολλές φορές έχω βρει τα σχετικά "χαρτάκια" και πήγαινα και παραλάμβανα εκ των υστέρων. Πώς γίνεται, στα ξαφνικά, να μην είδα 2 ειδοποιητήρια;

Από την άλλη, δεν είχα ποτέ θέμα μέχρι τώρα με τον ταχυδρόμο, άσε που τα ξέρω τα περισσότερα από τα παιδιά που κατά καιρούς κάνουν τις παραδόσεις.

Τι να πω. Τέλος καλό, όλα καλά.

Δύσκολα χάνονται τα δέματα συνήθως παίζει κάτι άλλο πάντα, αυτό φάνηκε και στην περίπτωση σου :D 

 

Ο ταχυδρόμος απλά δεν έβαλε τα χαρτάκια ποτέ ή στα πήρε κάποιος άλλος καταλάθος γιατί πολλές φορές δεν διαβάζεται καν το όνομα που γράφουν στο χαρτί πάνω.

 

Αφού τα βρήκες όλα καλά :) 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, tommybertsen said:

 

 

Με UPS έχω πάρει σε 6 εργάσιμες στην Αλεξανδρούπολη, και με DHL σε 5 εργάσιμες στην Αθήνα. Το τελευταίο με DHL ήταν ένα δέμα 15kg (ένα κουτί)

Πήρα τηλέφωνο στην DHL και μου είπαν ότι έρχεται με DEUTSCHE POST?

Tο παραλαμβάνει από DHL στη Γερμανία κάνει τη μεταφορά και μόλις σκαναριστεί Ελλάδα αλλάζει tracking  και το παραλαμβάνει πάλι η DHL εδώ για να κάνει την παράδοση 
η όλη διαδικασία παίρνει max 10 μέρες για Ελλάδα

Μετά από 2 λεπτά μόλις έκλεισα το τηλέφωνο ήρθε sms με το νέο tracking από DHL express

Στο tracking στη dhl Γερμανίας δεν αναφέρει την αλλαγή του tracking# η οποιαδήποτε άλλη πληροφορία στο ελληνικό λέει τα παρακάτω

AFQ3mbi.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κρίμα που Ηράκλειο αλλάζει σε Γενική Ταχυδρομική και θα κάνει όσο έκανε να έρθει από Ολλανδία, Ελλάδα.

7lUWm5TxTaWPwcNvkE2DvA.png

Εντωμεταξύ δεν μπορώ να καταλάβω πως παίρνουν τηλέφωνο και εμένα αλλά και τον αδερφό μου για το ίδιο δέμα εφόσον η παραγγελία είναι στα στοιχεία του ενός μόνο ?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, UltraB said:

Τι κρίμα που Ηράκλειο αλλάζει σε Γενική Ταχυδρομική και θα κάνει όσο έκανε να έρθει από Ολλανδία, Ελλάδα.

7lUWm5TxTaWPwcNvkE2DvA.png

Εντωμεταξύ δεν μπορώ να καταλάβω πως παίρνουν τηλέφωνο και εμένα αλλά και τον αδερφό μου για το ίδιο δέμα εφόσον η παραγγελία είναι στα στοιχεία του ενός μόνο ?

 

Μήπως έχετε και οι δύο κωδικό μέλους ή στέλνετε με τον ίδιο κωδικό; Εγώ είχα με την ACS αντίστοιχο πρόβλημα και κατέληξα απλά να στείλω τον πατέρα μου να ακυρώσει την δικιά του γιατί πάντα αφού έπαιρναν τον πατέρα μου σημείωναν ότι δεν με έβρισκαν τα αλάνια ? 

________

Επίσης Κίνα Ελλάδα untracked σε 12 μέρες, αποτελεί προσωπικό ρεκόρ σε παραλαβή από Κίνα ? δεματακι κοντά στο κιλό σε βάρος

IMG_20190523_161203__01__01.jpg

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panava έγραψε:

Παρέλαβα ΣΉΜΕΡΑ 2 πακετάκια  τα οποία έκαναν από κίνα 12 μέρες και από αεροδρόμιο 25 μέρες. Ελτα το μεγαλείο σου.

Μα δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ που ήταν 25 μέρες στο αεροδρόμιο... Or I think so. Τα ΕΛΤΑ από τη στιγμή που παίρνουν το δέμα, κάνουν 4-5 μέρες (πάλι πολύ είναι, αλλά δεν είναι 25).

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μα δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ που ήταν 25 μέρες στο αεροδρόμιο... Or I think so. Τα ΕΛΤΑ από τη στιγμή που παίρνουν το δέμα, κάνουν 4-5 μέρες (πάλι πολύ είναι, αλλά δεν είναι 25).

 

Πώς εξηγείς το οτι τα πράγματα από Ολλανδία  έρχονται σε 2-3 μέρες και αργούν τόοοοοοσο πολύ αυτά που είναι απ' ευθείας από Κίνα;

 

Link to comment
Share on other sites

Μα τα ΕΛΤΑ δεν έχουν σχέση με τις 25 ημέρες που περιμένει ένα δέμα για να περάσει το τελωνείο. Τι σχέση μπορεί να έχουν τα δωρεάν (ή πολύ φτηνά) shipping methods από την Κίνα, με δέματα από Ευρώπη; Από Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία, παραλαμβάνω το πολύ σε 7-10 μέρες (ακόμη και με το ταχυδρομείο Αγγλίας παρέλαβα σε 1 βδομάδα). Τα ταχυδρομεία από Κίνα είναι τα ζα μου αργά, και όταν μπαίνει τελωνείο το πράγμα πάει ακόμα παραπέρα. Για τα δέματα αυτά δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία, αλλά έχω παρατηρήσει πως, αφού περάσει το τελωνείο, είναι 2 γεμάτες ημέρες στο "εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο". Μετά λέει κλείσιμο από τάδε, και στη συνέχεια "προς παράδοση". Το τελωνείο θαρρώ είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Μπορεί να είσαι και τυχερός και να περάσει σε λιγότερο χρόνο, αλλά από τότε που σταματάνε όλα εκεί, οι αποστολές μας καθυστερούν 15-40 μέρες (και λίγο μπορεί να λέω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μα τα ΕΛΤΑ δεν έχουν σχέση με τις 25 ημέρες που περιμένει ένα δέμα για να περάσει το τελωνείο. Τι σχέση μπορεί να έχουν τα δωρεάν (ή πολύ φτηνά) shipping methods από την Κίνα, με δέματα από Ευρώπη; Από Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία, παραλαμβάνω το πολύ σε 7-10 μέρες (ακόμη και με το ταχυδρομείο Αγγλίας παρέλαβα σε 1 βδομάδα). Τα ταχυδρομεία από Κίνα είναι τα ζα μου αργά, και όταν μπαίνει τελωνείο το πράγμα πάει ακόμα παραπέρα. Για τα δέματα αυτά δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία, αλλά έχω παρατηρήσει πως, αφού περάσει το τελωνείο, είναι 2 γεμάτες ημέρες στο "εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο". Μετά λέει κλείσιμο από τάδε, και στη συνέχεια "προς παράδοση". Το τελωνείο θαρρώ είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Μπορεί να είσαι και τυχερός και να περάσει σε λιγότερο χρόνο, αλλά από τότε που σταματάνε όλα εκεί, οι αποστολές μας καθυστερούν 15-40 μέρες (και λίγο μπορεί να λέω).

 

Δεν πέρασαν τελωνείο!

Αλλά και σχέση ΕΛΤΑ -Τελωνείο:

ΕΛΤΑ - Εκτελωνισμός

 

Από  21.06.2017 τα ΕΛΤΑ εφαρμόζουν την ΔΤΔ Α 1181957 ΕΞ 2016/9-12-2016 (ΦΕΚ Β΄4092/20-12-2016) Κοινή Υπουργική Απόφαση των συναρμόδιων Υπουργών Οικονομικών και Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης, η οποία εισάγει νέες τελωνειακές διαδικασίες για τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών αντικειμένων που διακινούνται μέσω του Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας (ΕΛΤΑ). 

Τα ΕΛΤΑ σας παρέχουν, σε ανταγωνιστικές τιμές, το πλεονέκτημα μιας γρήγορης και ολοκληρωμένης υπηρεσίας εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων, εισερχόμενων και εξερχόμενων, σε ένα σημείο εξυπηρέτησης, λειτουργώντας ως άμεσος αντιπρόσωπός σας, στο όνομά σας.

 

Άρα  είναι στην επιλογή των ΕΛΤΑ άν θα περάση ένα δέμα από τελωνείο ή όχι.

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

και  δες χρόνους παράδοσης, 10 μέρες από Μαλαισία, από 30/4 έως 16/5 (14 μέρες) τελωνείο και από 16/5 έως 21/5 στο (5 μέρες) στο Κεντρο διαλογής. Παρέλαβα σε 30 ημέρες, 20 ημέρες αφού εφτασε Ελλάδα.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Υ.Γ και δεν είναι το μόνο!!!

 

2019-05-22 13:29

M.D. NIKAIAS, FINAL DELIVERY

2019-05-22 08:43

M.D. NIKAIAS, ITEM TO BE DELIVERED

2019-05-22 07:23

M.D. NIKAIAS, ITEM ARRIVED AT

2019-05-22 04:41

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> M.D. NIKAIAS)

2019-05-22 01:09

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH CLOSED (--> M.D. NIKAIAS)

2019-05-21 22:00

ATHENS SORTING CENTER, ITEM ARRIVED AT

2019-05-16 13:30

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-05-16 08:56

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

2019-05-16 05:49

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-04-30 13:34

ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

2019-04-20 17:10

MALAYSIA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, panava said:

 

Άρα  είναι στην επιλογή των ΕΛΤΑ άν θα περάση ένα δέμα από τελωνείο ή όχι.

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

και  δες χρόνους παράδοσης, 10 μέρες από Μαλαισία, από 30/4 έως 16/5 (14 μέρες) τελωνείο και από 16/5 έως 21/5 στο (5 μέρες) στο Κεντρο διαλογής. Παρέλαβα σε 30 ημέρες, 20 ημέρες αφού εφτασε Ελλάδα.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Υ.Γ και δεν είναι το μόνο!!!

 

Δεν είναι ακριβώς επιλογή των ΕΛΤΑ ο έλεγχος πλέον είναι αυτόματος με Scanner και HS Code όπως μου έχουν πει.(αυτό ίσχυε τουλάχιστον στις αρχές που άλλαξε το σύστημα)
Πιθανή καθυστέρηση οφείλετε σε έλλειψη HS Code στο δέμα όπου μπαίνει σε δεύτερη διαλογή και Manual έλεγχο.

Πολλές φορές κάτι χαρτάκια που κολλάνε πάνω στα δέματα μας ότι δεν ακολουθούν τους διεθνείς κανονισμούς είναι λόγο έλλειψης HS Code.
Από την άλλη οι Κινέζοι (πλην ηλεκτρονικών τσιγάρων, κινητών και παρόμοιων προϊόντων) δηλώνουν σχεδόν τα πάντα ως θήκες κινητών. Οπότε όταν το περιεχόμενο δεν ανταποκρίνεται στο scan ή στο βάρος (πχ 1 κιλό θήκη ? ) εκεί μπαίνει σε αναμονή για περαιτέρω έλεγχο (ο οποίος δεν έχω ιδέα πως γίνεται) . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

panava, το τελωνείο και ο εκτελωνισμός είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Σκέψου το σαν τελωνείο=εφορία, εκτελωνισμός=λογιστής που πάει και καταθέτει τη δήλωση για λογαριασμό σου. Το τελωνείο, το οποίο μπορεί να κινηθεί με τους δικούς του ρυθμούς μπορεί ή επιλέγει να κρατήσει ένα δέμα από χώρα εκτός ΕΕ για έλεγχο (δλδ η σύγκριση που κάνεις παραπάνω με κάτι ερχόμενο από Ολλανδία με δέμα από Κίνα είναι άτοπη, το ένα περνά τελωνείο, το άλλο όχι). Όταν κάτι κρατηθεί για έλεγχο, κάποιος πρέπει να πάει να κάνει τις διαδικασίες παραλαβής, να πληρώσει τυχόν δασμούς/φόρους κλπ. Αυτή τη δεύτερη υπηρεσία την προσφέρουν συνήθως και οι εταιρείες που μεταφέρουν στον τελικό παραλήπτη το αντικείμενο (δλδ και τα ΕΛΤΑ).

Από αυτό που βλέπεις στο tracking δεν μπορείς να βγάλεις αυτόματο συμπέρασμα αν για την καθυστέρηση ευθύνεται το τελωνείο που αργοπορεί να ελέγξει ή εκείνος που κάνει τον εκτελωνισμό για εσένα (δλδ τα ΕΛΤΑ) που είτε αργεί να κάνει τις διαδικασίες εκτελωνισμού είτε αργεί να στο παραδώσει αφότου τις κάνει. Είναι δυνατόν να καθυστερήσουν κι οι δύο ή ο ένας από τους δύο.

Η ρίζα της αργοπορίας είναι ότι ένα αντικείμενο περνά τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.