Jump to content



PC1.gr και eshop.gr


aristos87

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον παιδες επειδη τα ξερω απο πρωτο χερι

PC1 και plus4u ειναι θυγατρικες με το e-shop

το τελευταιο οχι απλα δεν θα κλεισει αλλα επεκτεινεται συνεχως πολυ εξυπνα .

Τωρα οσο για τις αλλες δυο εταιριες πουλανε το stock του e-shop σε χαμηλοτερες τιμες για να δουλευουν κ αυτες κ να διωχνει κ το e-shop τη σαβουρα κ οτι του εχει κατσει.

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσο για τις αλλες δυο εταιριες πουλανε το stock του e-shop σε χαμηλοτερες τιμες για να δουλευουν κ αυτες κ να διωχνει κ το e-shop τη σαβουρα κ οτι του εχει κατσει.

πουλάνε μόνο στο stock ή πουλάνε κανονικά αλλά ΚΑΙ το στοκ του e-chop σε χαμηλότερες τιμές?

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχω την εντύπωση ότι θέμα θα ήταν καλύτερα να κλείσει κάπου εδώ; με το να βγαίνει ο καθένας και να λέει τα δικά του(που φυσικά τα ξέρει απο πρώτο χέρι πάντα) δεν οδηγεί πουθενά. ας βγάλει λοιπόν ο καθένας τα συμπεράσματα, αν ψωνίσει κανείς από εκεί ας μας την άποψη του, και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Για το pc1 κάνετε λάθος, και το ξέρω και εγώ από πρώτο χέρι. Δεν έχει σχέση με stock του eshop. Αμα είδατε έχει τα πάντα και κυρίως στα τελευταίας περιόδου προϊόντα καλύτερες τιμές.

Κοιτα φιλε ειπα πιο πανω οτι κυριως stock ........ υπαρχουν κ καποια πραγματα που πρεπει να υπαρχουν παντου.Παντως οποιος θελει να του πω παραπανω ασ μοθ κανει ενα p.m

Link to comment
Share on other sites

Ολοι με μπαρμπα στην κορωνη ρε γμτ...μονο εγω δεν εχω...:p

Οι αλλες 2 ειναι off shore εταιριες της e-shop.gr....καινουριο σκανδαλο ξεσκαψαμε παλι..!

Περα απο την πλακα τωρα, τα τιμολογια το pc1 απο after seller(e-shop) τα κοβει?Γιατι αν ειναι στοκ απο το e-shop, για να τα πουλησει πρεπει να εχει τα αναλογα τιμολογια..Αντι να λεει οκταμπιτ λεει ε-σοπ στα τιμολογια...?Παρανομο μου ακουγεται αν γινεται αυτο.

Link to comment
Share on other sites

"Η πρακτική των υπερτιμολογήσεων-υποτιμολογήσεων αποδίδεται στη διεθνή βιβλιογραφία με τον όρο ‘transfer pricing’. Η έννοια του ‘transfer pricing’ συνίσταται στον καθαρισμό πλασματικών τιμών συναλλαγών κατά τη διεξαγωγή εμπορίου ή κατά την παροχή υπηρεσιών, στα πλαίσια ενός ομίλου επιχειρήσεων. Ειδικότερα προκύπτει όταν κατά τη διεξαγωγή εμπορίου μεταξύ επιχειρήσεων του ιδίου ομίλου, οι τιμές των ανταλλασσόμενων προϊόντων ή υπηρεσιών αποκλίνουν από αυτές που θα ίσχυαν στην ελεύθερη αγορά, εάν οι συναλλαγές πραγματοποιούνταν μεταξύ ανεξάρτητων επιχειρήσεων. Η πρακτική των υπερτιμολογήσεων-υποτιμολογήσεων αποσκοπεί στην συρρίκνωση της συνολικής διεθνώς φορολογικής επιβάρυνσης του ομίλου. Επιτυγχάνεται με τη μεταφορά της φορολογητέας βάσης από το κράτος με υψηλότερο συντελεστή εταιρικού φόρου σε εκείνο με χαμηλότερο, μέσω του καθορισμού πλασματικών υπέρ ή υποτιμημένων ενδοομιλικών χρεώσεων, κατά τη διενέργεια των μεταξύ τους εμπορικών συναλλαγών.".... Από την Καθημερινή.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που φαινεται να το κατεχεις το θεμα ή το ψαξες...μπορεις να με διαφωτισεις για αυτο που λεω πιο πανω.Αν μπορει το pc1 να μεταπωλησει αυτα που αγοραζει απο το e-shop με τιμολογιο λιανικης?

Γιατι καλα ειναι να "πουλαει" η Α επιχειρηση στην Β πραγματα με οτι τιμη θελει...Η Β μετα μπορει να τα μεταπουλησει και οχι μονο να τα κρατησει για ενδοεπιχειρησιακη χρηση?Δεν διευκρινιζεται στο παραπανω αποσπασμα....Μονο στην μεταξυ τους διενεργεια αναφερεται...Δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την υποψια οτι οι επιχειρησεις δεν μπορουν να μεταπωλουν προιοντα που εχουν αγορασει με τιμολογιο λιανικης....

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κόβεται τιμολόγιο λιανική στις συναλλαγές των εν λόγω εταιριών. ΛΟΓΙΚΑ θα κόβεται τιμολόγιο χονδρικής.

Είναι λάθος το σκεπτικό σου ότι το ένα μαγαζί αγοράζει από το στοκ του άλλου.

Οι φορολογικές "εκπτώσεις" που προκύπτουν από αυτή την αλυσίδα συναλλαγών, μείωνουν ανάλογα και το κοστολόγιο πώλησης.

Το "transfer pricing" δεν είναι παράνομο, είναι 100% νόμιμο και είναι ένα τεράστιο παράθυρο για να αποφεύγουν νόμιμα μεγάλοι όμιλοι να αποδιδούν μεγάλους φόρους. Δεν λέω αν είναι ηθικό ή όχι, λέω ότι είναι νόμιμο. Στην Ελλάδα, μόλις το 2008 έγιναν τροπολογίες που αφορούν σχετικό νόμο προκειμένου να τεθεί ένα σοβαρότερο πλαίσιο απόδοσης φόρων αλλά και πάλι το παράθυρο είναι ορθάνοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι λαθος το σκεπτικο μου τοτε....απλα δεν ειπα οτι το transfer pricing ειναι παρανομο...η μεταπωληση μου φαινεται υποπτη απο την επιχειρηση Β.

Εκανα λαθος στον ορο λιανικη...στο μυαλο μου ειχα οτι και το e-shop κοβει αποδειξη σαν μεσαζοντας στην μεταφορα τον προιοντων στο pc1 και οχι σαν προμηθευτης....γιαυτο και ο συνειρμος μου.

Link to comment
Share on other sites

Για το pc1 κάνετε λάθος, και το ξέρω και εγώ από πρώτο χέρι. Δεν έχει σχέση με stock του eshop. Αμα είδατε έχει τα πάντα και κυρίως στα τελευταίας περιόδου προϊόντα καλύτερες τιμές.

αφου το ξερεις απο πρωτο χερι , τι ηρθες να μαθεις εδω ; (ετσι ειπες στη προηγουμενη σελιδα)

Βασικά λόγω pc1 γράφτηκα και εδώ. Ψάχνω κάθε κουβέντα περί του pc1 γιατί ήμουν θαμόνας στο eshop και ξαφνικά έβλεπα και άλλο μαγαζί στο skroutz. Να δώ εμπειρίες και απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.