Jump to content



PC1.gr και eshop.gr


aristos87

Recommended Posts

Που να δείτε τα μικρομάγαζα που η χονδρική που παίρνουν από πολλές εταιρίες-προμηθευτές είναι στα επίπεδα των τιμών του e-shop...

Αυτό είναι αλήθεια.

Επίσης σε μια σύγκριση προϊόντων το pc1 με το eshop έχουν ακριβώς τα ίδια....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply
Για τις τιμές υπάρχει το skroutz. Εκεί μπορείς να δεις αν οι τιμές του Χ μαγαζιού είναι ή όχι συμφέρουσες και άρα με δική σου πρωτοβουλία αγοράζεις ή όχι από το Χ μαγαζί στην Υ τιμή. Δεν έχει νόημα να κατηγορείς ένα μαγαζί για τις τιμές του όταν μπορείς απλά να μην το επιλέξεις για τις αγορές σου.

Το θέμα όμως με το after sales είναι ότι το μαγαζί σου κάνει την λαδιά αφότου έχεις πληρώσει. Εκεί δεν έχεις επιλέξει εσύ να τρέχεις σε ΙΝΚΑ κ.τ.λ. Σε έχει υποχρεώσει ο άλλος με την στάση του. Εκεί φωνάζεις και πιθανότατα δεν ξανά αγοράζεις.

Τώρα το αν κάποιος θα διαλέξει after sales ή γρήγορη παράδοση και καλύτερες τιμές αυτό είναι επιλογή του καθενός. Κάποιος μπορεί να θεοποιήσει το support του Πλαισίου και κάποιος άλλος την τιμολογιακή πολιτική του PC1.

Τωρα θα λεγα για το support του πλαισιου αλλα θα γινει πεσιμο παλι.Φοβερο support πανε και ερχονται τα υλικα απο καταναλωτη σε καταναλωτη.3 χαλασμενες καρτες χωρις καλωδια χωρις τιποτα δεν ξεχνω.:sarcastic::sarcastic::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα λεγα για το support του πλαισιου αλλα θα γινει πεσιμο παλι.Φοβερο support πανε και ερχονται τα υλικα απο καταναλωτη σε καταναλωτη.3 χαλασμενες καρτες χωρις καλωδια χωρις τιποτα δεν ξεχνω.:sarcastic::sarcastic::sarcastic:

Δεν φτάνει που το Πλάισιο κάνει... real time ανακύκλωση των προϊόντων και ενισχύει την οικολογική ευαισθησία μας, γκρινιαζετε κιόλας αχάριστοι άνθρωποι;;;;;;;; :p

Y.Γ. Manos εγώ τα έλεγα και πιο παλιά και είχα προβλήματα σε κάποια fora. Τα ίδια υποστηρίζω και τώρα πάντως όπως γνωρίζεις ήδη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που το Πλάισιο κάνει... real time ανακύκλωση των προϊόντων και ενισχύει την οικολογική ευαισθησία μας, γκρινιαζετε κιόλας αχάριστοι άνθρωποι;;;;;;;; :p

Ε ναι γιατι ειμαστε και τραμπουκοι επειδη ζηταμε το δικιο μας απεναντι σε αυτους που υποτιμανε την νοημοσυνη μας..Ενω στο e-shop σπαστε τα ολα,ξυλο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα και πηρα απευθειας απο το καταστημα σημερα δυο πραγματακια και ρωτησα τον ταμεια απευθειας αν εχουν καμια σχεση με το eshop, μου λεει δεν ειναι τα ιδια αλλα εχουν καποια κοινα.

Μου θυμησε το eshop που συνηθως υπαρχει ενας-δυο υπαλληλοι οι οποιοι μοιαζουν σαν ελεγκτες και περιφερονται η καθονται σαν φαντασματα μεσα στο μαγαζι λες και ειναι καφενειο.

Αυτα απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα και πηρα απευθειας απο το καταστημα σημερα δυο πραγματακια και ρωτησα τον ταμεια απευθειας αν εχουν καμια σχεση με το eshop, μου λεει δεν ειναι τα ιδια αλλα εχουν καποια κοινα.

Αλήθεια;;;; Όχι βρε... :D lol..

Εδώ εμένα μου το είχε πει ότι είναι το ίδιο κατάστημα και ο υπάλληλος στις τηλεφωνικές παραγγελίες αλλά και ο οδηγός, ο οποίος είναι το ίδιο άτομο που μου φέρνει και τις παραγγελίες από το e-shop.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το παραδέχονται ανοικτά, λες και είναι κάτι κακό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το παραδέχονται ανοικτά, λες και είναι κάτι κακό;

Αφού αυτή είναι η γραμμή του καταστήματος.

Ένας από τους λόγους είναι και αυτός που λέω. Δυσαρεστήθηκε π.χ. ο yanni με το e-shop και αγοράζει από pc1 και plus4u. Τον έχασα από πελάτη; Προφανώς όχι. Αν όμως ξέρει ότι τα δύο αυτά μαγαζιά είναι το e-shop με άλλο όνομα μπορεί να τον χάσω εντελώς από πελάτη. Αυτός είναι ο λόγος που στο facebook του e-shop διαφήμιζαν το plus4u σε δυσαρεστημένο πελάτη.

Άλλος ποιο σημαντικός λόγος. Βλέπεις τιμές PC1 και e-shop και το e-shop είναι πολύ ποιο ακριβό στο Χ προϊόν. παίρνεις τηλ. το e-shop και με βάση τις τιμές τους λες απατεώνες "Διότι σαν e-shop πουλάτε με καπέλο" ή απαιτείς "Αφού πουλάτε σαν PC1 σε αυτή τη τιμή να μου το πουλήσετε και σαν e-shop σε αυτή την τιμή".

Ή θέματα service. Μένεις στην τάδε πόλη που έχει e-shop point και γυρνάς προϊόν που έχεις πάρει από το PC1 στο e-shop point "Όχι δεν το στέλνω με ταχυδρομείο Αθήνα. Το ίδιο μαγαζί είστε οπότε θα το παραλάβετε εσείς και θα το στείλετε κάτω εσείς και όταν επιστραφεί θα επιστραφεί σε εσάς και θα έρθω να το πάρω από εσάς". Αν έχει και service το e-shop point ακόμα χειρότερα....

Link to comment
Share on other sites

Αφού αυτή είναι η γραμμή του καταστήματος.

Ένας από τους λόγους είναι και αυτός που λέω. Δυσαρεστήθηκε π.χ. ο yanni με το e-shop και αγοράζει από pc1 και plus4u. Τον έχασα από πελάτη; Προφανώς όχι. Αν όμως ξέρει ότι τα δύο αυτά μαγαζιά είναι το e-shop με άλλο όνομα μπορεί να τον χάσω εντελώς από πελάτη. Αυτός είναι ο λόγος που στο facebook του e-shop διαφήμιζαν το plus4u σε δυσαρεστημένο πελάτη.

Άλλος ποιο σημαντικός λόγος. Βλέπεις τιμές PC1 και e-shop και το e-shop είναι πολύ ποιο ακριβό στο Χ προϊόν. παίρνεις τηλ. το e-shop και με βάση τις τιμές τους λες απατεώνες "Διότι σαν e-shop πουλάτε με καπέλο" ή απαιτείς "Αφού πουλάτε σαν PC1 σε αυτή τη τιμή να μου το πουλήσετε και σαν e-shop σε αυτή την τιμή".

Ή θέματα service. Μένεις στην τάδε πόλη που έχει e-shop point και γυρνάς προϊόν που έχεις πάρει από το PC1 στο e-shop point "Όχι δεν το στέλνω με ταχυδρομείο Αθήνα. Το ίδιο μαγαζί είστε οπότε θα το παραλάβετε εσείς και θα το στείλετε κάτω εσείς και όταν επιστραφεί θα επιστραφεί σε εσάς και θα έρθω να το πάρω από εσάς". Αν έχει και service το e-shop point ακόμα χειρότερα....

Πολύ σωστή άποψη...

Υπάρχει όμως ένα 'αν' στην όλη ιστορία. Ακόμα και αν ανήκουν στην ίδια εταιρία/ομιλο, αν είναι διαφορετικά νομικά πρόσωπα οι εταιρίες Plus4u, pc1, και eshop τότε έχουν δικαίωμα να έχουν διαφορετική φιλοσοφία όσον αφορά τα θέματα που αναφέρεις (π.χ. διαφορετικά service points).

Θέλω να πω πως παραδείγματα σαν αυτά που παρέθεσες, μπορούν να γίνουν overcome έυκολα, αν τα τρία ονόματα δεν είναι απλά διακριτικοί τίτλοι.

Όπως και να'χει πάντως, ο κόσμος το'χει τούμπανο κι αυτοί..... κρυφό καμάρι!

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να'χει πάντως, ο κόσμος το'χει τούμπανο κι αυτοί..... κρυφό καμάρι!

Eτυχες στην περιπτωση μαλλον,γιατι και εγω ο ιδιος και πολλοι γνωστοι-συγγενεις που ρωτησαν ,μας ειπαν οτι η plus4u και το e-shop ειναι the same thing.Για pc1 θα σε γελασω,δεν εχω ψωνισει ποτε κει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή άποψη...

Υπάρχει όμως ένα 'αν' στην όλη ιστορία. Ακόμα και αν ανήκουν στην ίδια εταιρία/ομιλο, αν είναι διαφορετικά νομικά πρόσωπα οι εταιρίες Plus4u, pc1, και eshop τότε έχουν δικαίωμα να έχουν διαφορετική φιλοσοφία όσον αφορά τα θέματα που αναφέρεις (π.χ. διαφορετικά service points).

Θέλω να πω πως παραδείγματα σαν αυτά που παρέθεσες, μπορούν να γίνουν overcome έυκολα, αν τα τρία ονόματα δεν είναι απλά διακριτικοί τίτλοι.

Όπως και να'χει πάντως, ο κόσμος το'χει τούμπανο κι αυτοί..... κρυφό καμάρι!

Ο πελάτης δεν θα κοιτάξει αν έχουν το δικαίωμα να δηλώνουν διαφορετικές ή αν είναι διαφορετικά νομικά πρόσωπα. Ο πελάτης μπορεί να γίνει το πλέον παράλογο ον. Διαφωνείς; Πάρε για παράδειγμα εμένα. Το PC1 ακόμα και αν μου δήλωνε με νομικά έγγραφα ότι δεν είναι e-shop και πάλι δεν θα με έκανε πελάτη του διότι ξέρω ότι υπάρχει σχέση ανάμεσα σε αυτούς και το e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης δεν θα κοιτάξει αν έχουν το δικαίωμα να δηλώνουν διαφορετικές ή αν είναι διαφορετικά νομικά πρόσωπα.

Συμφωνώ απολύτως σε αυτό.

Απλά εννοούσα το ανάποδο. Δηλαδή ότι έχουν διαφορετικά ονόματα οπότε στα μάτια των περισσότερων φαίνονται διαφορετικά μαγαζιά, εκτός απο κάποιους καμμένους σαν εμάς που ασχολούμαστε με το χώρο και γνωρίζουμε πέντε πράγματα παραπάνω.

Αν είναι πράγματι διαφορετικά μαγαζιά (με την νομική έννοια το λέω) τότε όλα ok. Αν ΔΕΝ είναι, τότε βεβαίως και θα έπρεπε να δέχονται π.χ. επιστροφές αγορασμένες απο άλλο μαγαζί του "ομίλου", αλλά αυτό οι περισσότεροι πελάτες δεν είναι σε θέση να το γνωρίζουν. Βασικά μίλαγα για το κατά πόσο είναι νόμιμη η τακτική τους ή όχι.

Ο πελάτης μπορεί να γίνει το πλέον παράλογο ον. Διαφωνείς; Πάρε για παράδειγμα εμένα.

lol.. όχι, δεν διαφωνώ καθόλου!

Το PC1 ακόμα και αν μου δήλωνε με νομικά έγγραφα ότι δεν είναι e-shop και πάλι δεν θα με έκανε πελάτη του διότι ξέρω ότι υπάρχει σχέση ανάμεσα σε αυτούς και το e-shop.

Εσένα ναι. Και πιθανώς και άλλους σαν εσένα. Εμένα από την άλλη με έκανε πελάτη ενώ γνώριζα τι συμβαίνει, απλά και μόνο γιατί είχε καλύτερες τιμές με διαφορά στα πράγματα που ήθελα. Θέλω να πω πως εγώ πιστεύω ότι ακόμα και αν ήταν ευρέως γνωστό πως ανήκει το pc1 και το plus4u στο eshop, πάλι κάποιοι θα αγοράζανε απο αυτούς. Θεωρώ πως να το κρατάνε κρυφό δεν τους προσφέρει κάτι ουσιαστικό δηλαδή, όταν π.χ. έχουνε σε κάποια είδη χαμηλότερες τιμές, θα πουλάγανε έτσι κι αλλιώς.

Αυτά τα ολίγα.

Υ.Γ. Πάντως ότι έχω πάρει από pc1 μέχρι στιγμής ούτε προβλήματα έχει, ούτε ήρθε π.χ. ξεσφραγισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η εντύπωση που μου έχει δωθεί είναι πως το pc1 είναι ξεστοκατζίδικο του eshop πάντως. Γι αυτό και συνήθως ΠΟΛΥ καινούργιο hardware είτε δεν έχουν, είτε όταν έχουν η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή. Αντιθέτως σε παλαιότερο hardware οι διαφορές "ανοίγουν"...

Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση έχω...

μπα, έχω πάρει και προϊόν που δεν υπήρχε πουθενά, το έβαλε μετά από μερικές ημέρες και στο κατάλογο του το e-shop βέβαια αλλά γενικά το pc1 δεν βάζει μόνο πράγματα που "έχουν τελειώσει" στο e-shop...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδες για να σας φυγει απορια γιατι 8 σελιδες αρθρο ειναι λιγο μεγαλο...

E-shop.gr, Plus4u και Pc1 και μερικες ακομα "εταιριες" ανηκουν στο ιδιο ατομο με το ιδιο

Δ.Σ., με "πρωην" υπαλληλους του ενος να εργαζονται στα αλλα κτλ.

τωρα για πιο λογο γιναν ολα αυτα σκεφτειτε το μονοι σας.

2-3 σελιδες που διαβασα μονο αναφερονται πολλες και διαφορες αποψεις για το θεμα

και ορισμενες ειναι 100% μεσα(π.χ. "μαζεμα χαμενων" πελατων, επιχορηγησεις κτλ)...

Link to comment
Share on other sites

Παντως προσωπικα η υπαρξη του PC1 με εχει εξυπηρετησει ιδιαιτερα! Πρωτον ειναι κοντα, σε καλο σημειο (επι της Μεσογειων διπλα στο στυαρο Αγ.Παρασκευης), σε ορισμενα προιοντα εχει μακραν καλυτερες τιμες απο οποιοδηποτε αλλο!

Να αναφερω οτι ειχα αγορασει ASUS P6T με 188 ευρω οταν στο πλαισιο ειχε 259 και σε ολα τα αλλα αντιστοιχα μαγαζια! Thermaltake ramsinks with heatpipe που κοστιζουν 10-15 ευρω, με 3 ευρω το κομματι!

Και γενικα πολλα αλλα μπιχλιμπιδια μικροπραγματα τα οποια ολοι τα βαρανε 5-10 ευρω, τα εχει με 2-3 ευρω και αυτο μετραει πολυ! Και καλωδια εχει πολυ φτηνα!

Και οκ βγαζει ματι οτι ειναι το eshop βαμμενο κοκκινο αντι για κιτρινο αλλα τι με νοιαζει!?

Ενταξει δεν μου εχει χαλασει τιποτα να δω πως ειναι τα RMA τους.. Αλλα οι παραδοσεις γινονται παντα στην ωρα τους και τιποτα δεν εχει ερθει DOA, καθως επισης και ολα ερχονται με τελεια συσκευασια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.