Jump to content



PC1.gr και eshop.gr


aristos87

Recommended Posts

Ναι είναι γεγονός! Επικοινώνησε η courier.

Η τιμή είναι με το παλιό ΦΠΑ.

Το πήρα 90 ευρώ φθηνότερη από την υπάρχουσα τιμή στο pc1.gr

Και επιτέλους είμαι πολύ χαρούμενος :D :D

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και 50 ευρώ φθηνότερα από την τιμή που μου έδινε το e-shop.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Άλλη μια (συμπτωματική) επίλυση προβλήματος του e-shop, ε sorry...pc1 είπαμε, μετά από δημοσίευση στο lab.

...Μήπως το lab να αρχίσει να παίρνει χρήματα από το e-shop? Θέλω να πω ότι αν είναι να παίζει το ρόλο της αναφοράς παραπόνων νομίζω ότι θα πρέπει να πληρώνεται για τον κόπο του, δεν νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πάντως αν δεν ήταν η τόσο μεγάλη καθυστέρηση, σίγουρα σε κάποια προϊόντα οι τιμές έχουν τεράστια διαφορά.

Συγκεκριμένα εγώ πήρα http://www.skroutz.gr/s/258669/Fuji-Finepix-S2500HD.html αυτή τη φωτογραφική μηχανή.

Στη τιμή των 181 Ευρώ τελική. Στη σελίδα που σας δίνω δείτε που βρίσκονται αυτή τη στιγμή οι τιμές της. Ειδικά η νέα τιμή του pc1.gr

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνανε έκπτωση? Αν ναι καλό για σένα, χαίρομαι για σένα, αλλά δεν τους χαρακτηρίζω όπως τους αρμόζει διότι θα διαγραφεί το post μου.

Αν σου κάνανε έκπτωση είναι δεδομένο ότι την κάνανε για να διαφημιστούν στο lab, είναι δεδομένο ότι διαβάζουν το παρόν thread, είναι δεδομένο ότι αν δεν άνοιγες θέμα θα ήσουν ακόμα στα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα! Όχι απλώς όταν την είχα παραγγείλει και ήταν σε κατάσταση "Διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας", η τιμή του ήταν 181 Ευρώ.

Όποτε προφανώς στην αγορά η τιμή μπορεί να άλλαξε γιατί όπως βλέπεις είναι μεγάλη η διαφορά ακόμα κι από το επόμενο πιο φθηνό κατάστημα. Αλλά αυτοί μου το πούλησαν στη τιμή που το είχα κλείσει.

Προφανώς μπήκαν μέσα (λογικά πάντα), γιατί έψαξα ακόμα και στο εξωτερικό τόσο φθηνά δεν την βρήκα πουθενά σε όλο το κόσμο.

Αφού την έχω στα χέρια μου, με την απόδειξη αγοράς, είναι άψογη και λειτουργικότατη, από εκεί και πέρα δε με πολύ νοιάζει αν χάσανε αυτοί και μερικά ευρώ. :p

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά μαγαζιά τύπου e-shop/pc1 λογικά το πρόβλημα είναι με τις μεταφορικές. Και στα 2 καταστήματα έχω αγοράσει άπειρα πράγματα (όλα με παραλαβή από το κατάστημα) τα οποία ήρθαν νωρίτερα από το αναμενόμενο. Ειδικά στο pc1 αν γίνει η παραγγελία πριν τις 9 η 10 σε εργάσιμη μέρα το προιόν έρχεται αυθημερόν. Το δίκτυο που έχουνε για τις εσωτερικές μετακινήσεις από τις αποθήκες στα καταστήματα είναι πολύ καλό. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι θα γίνει σε περίπτωση προβλήματος στο pc1 γιατί δεν μου έχει τύχει. Στο e-shop δεν έχω παράπονο για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω άλλο ένα ρητορικό ερώτημα (τροφή για σκέψη) : Γιατί τόση καχυποψία και υποβόσκουσα αρνητική στάση για το pc1 ή το plus4u και δεν κοιτάμε και στην αντίπερα όχθη? Κανείς δε μιλάει για το Πλαίσιo που αφού απέκτησε πελατεία και momentum, τώρα μας γ@@@@@ με τις τιμές του που στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι από τις ακριβότερες της αγοράς. Τη στιγμή μάλιστα που όλοι ξέρουμε ότι είναι σε θέση να κάνει απευθείας εισαγωγές σε μεγάλες ποσότητες και άρα να πετυχαίνει καλύτερες τιμές αγοράς. Καλό το after sales, αλλά όχι να το θεοποιήσουμε κιόλας εις βάρος της τιμολογιακής πολιτικής.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω άλλο ένα ρητορικό ερώτημα (τροφή για σκέψη) : Γιατί τόση καχυποψία και υποβόσκουσα αρνητική στάση για το pc1 ή το plus4u και δεν κοιτάμε και στην αντίπερα όχθη? Κανείς δε μιλάει για το Πλαίσιo που αφού απέκτησε πελατεία και momentum, τώρα μας γ@@@@@ με τις τιμές του που στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι από τις ακριβότερες της αγοράς. Τη στιγμή μάλιστα που όλοι ξέρουμε ότι είναι σε θέση να κάνει απευθείας εισαγωγές σε μεγάλες ποσότητες και άρα να πετυχαίνει καλύτερες τιμές αγοράς. Καλό το after sales, αλλά όχι να το θεοποιήσουμε κιόλας εις βάρος της τιμολογιακής πολιτικής.

Για τις τιμές υπάρχει το skroutz. Εκεί μπορείς να δεις αν οι τιμές του Χ μαγαζιού είναι ή όχι συμφέρουσες και άρα με δική σου πρωτοβουλία αγοράζεις ή όχι από το Χ μαγαζί στην Υ τιμή. Δεν έχει νόημα να κατηγορείς ένα μαγαζί για τις τιμές του όταν μπορείς απλά να μην το επιλέξεις για τις αγορές σου.

Το θέμα όμως με το after sales είναι ότι το μαγαζί σου κάνει την λαδιά αφότου έχεις πληρώσει. Εκεί δεν έχεις επιλέξει εσύ να τρέχεις σε ΙΝΚΑ κ.τ.λ. Σε έχει υποχρεώσει ο άλλος με την στάση του. Εκεί φωνάζεις και πιθανότατα δεν ξανά αγοράζεις.

Τώρα το αν κάποιος θα διαλέξει after sales ή γρήγορη παράδοση και καλύτερες τιμές αυτό είναι επιλογή του καθενός. Κάποιος μπορεί να θεοποιήσει το support του Πλαισίου και κάποιος άλλος την τιμολογιακή πολιτική του PC1.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πελατης και στα 3 καταστηματα που αναφερει και στο λινκ(adsl) e-shop, pc1 και plus4u.Μια φορα θυμαμε εκανα μια παραγγελια στο Plus και μετα απο αρκετο καιρο την ακυροσα λογο καθυστερησης στην παραδωση. Κανω ακριβως την ιδια παραγγελια στο e-shop και μετα απο μερικες μερες μου ερχετε ο courier του e-shop με 2 πακετα.Να μην τα πολυλογο του ζητησα εξηγησεις και μου λεει "ειναι απο το plus και μας ειπανε να σας το παραδωσουμε , να το παρω πισω?" κρατησα και της δυο παραγγελιες (πανομοιοτατες αλλα με μικρη διαφορα τιμης).Επισης εχω αγορασει πληκρολογιο απο PC1 με 15-20 euro (!) φτηνοτερα απο e-shop.

Πιστευω πως αν σχετιζονται τα 3 καταστηματα , ειναι μια πολυ καλη επιθετικη πολιτικη για τον ανταγωνισμο, αν παλι δεν σχετιζοναι ισως μοιραζονται την ιδια μεταφορικη εταιρια, οπως εχει ειπωθει.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Το plus4u και το e-shop σχετιζονται απ'οσο ξερω.Περσυ τετοια εποχη ειχα παραγκηλει μαι μητρικη απο plus4u και τους ειχα πει να μου τη παραδωσουν στο καθαριστηριο που δουλευα,ειδα το φορτηγακι και ηταν το ιδιο με του e-shop.Ρωτησα τον υπαλληλο και μου ειπε οτι e-shop και plus4u ειναι η ιδια εταιρεια!!!

Εγω παντως ποτε δεν ειχα προβλημα απο το e-shop και μαλιστα προβληματικο hw μου το χουν αλλαξει επι τοπου 2-3 φορες.Βεβαια προτιμω plus4u,γιατι εχει χαμηλοτερες τιμες.

Για το pc1 δεν ξερω αν εχουν σχεση,αλλα για αυτα τα δυο(eshop και plus4u) μπορω να πω ειμαι σιγουρος,αφου μου το πε και ο υπαλληλος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από το thread με τις προσφορές.

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200003648

6gb στα 1600 με 7άρια είναι καλά στα 129 ευρόπουλα :dance3:

Οι τιμές του PC1 μπορούν να δώσουν μια εικόνα του πόσο μεγάλο περιθώριο κέρδους έχουν τα μαγαζιά με κάποιο από το hardware. Αν υπάρχει κάτι καλό όσον αφορά την ύπαρξη του PC1 είναι ότι μας δίνει σαφείς ενδείξεις του βαθμού της αισχροκέρδειας (και) στον χώρο της εμπορίας hardware.

Αν το PC1 πουλάει με κέρδος στα 129€ φανταστείτε το περιθώριο κέρδους για το αδελφάκι του κατάστημα, το plus4u που πουλάει τις ίδιες μνήμες στα 169€ και πολύ περισσότερο του e-shop στα 189€. Το ίδιο προφανώς ισχύει και για τα υπόλοιπα μαγαζιά του χώρου με τιμές που βρίσκονται στα επίπεδα του e-shop.

http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=OCZ3FXE1600C7LV6GK+

Υ.Γ. Ουσιαστικά Πλαίσιο και e-shop παίζουν το ίδιο παιχνίδι στην πλάτη των καταναλωτών. Το Πλαίσιο έχει διπλό τιμοκατάλογο (τιμές μαγαζιού και τιμές internet) το e-shop έχει τριπλό(!!!) τιμοκατάλογο (e-shop, plus4u, pc1).

Link to comment
Share on other sites

Από το thread με τις προσφορές.

Οι τιμές του PC1 μπορούν να δώσουν μια εικόνα του πόσο μεγάλο περιθώριο κέρδους έχουν τα μαγαζιά με κάποιο από το hardware. Αν υπάρχει κάτι καλό όσον αφορά την ύπαρξη του PC1 είναι ότι μας δίνει σαφείς ενδείξεις του βαθμού της αισχροκέρδειας (και) στον χώρο της εμπορίας hardware.

Αν το PC1 πουλάει με κέρδος στα 129€ φανταστείτε το περιθώριο κέρδους για το αδελφάκι του κατάστημα, το plus4u που πουλάει τις ίδιες μνήμες στα 169€ και πολύ περισσότερο του e-shop στα 189€. Το ίδιο προφανώς ισχύει και για τα υπόλοιπα μαγαζιά του χώρου με τιμές που βρίσκονται στα επίπεδα του e-shop.

http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=OCZ3FXE1600C7LV6GK+

Υ.Γ. Ουσιαστικά Πλαίσιο και e-shop παίζουν το ίδιο παιχνίδι στην πλάτη των καταναλωτών. Το Πλαίσιο έχει διπλό τιμοκατάλογο (τιμές μαγαζιού και τιμές internet) το e-shop έχει τριπλό(!!!) τιμοκατάλογο (e-shop, plus4u, pc1).

2 ενστάσεις μόνο γιατί στα άλλα συμφωνώ.

1. Ναι μεν έχεις δίκιο αλλά στο τέλος-τέλος με τις τιμές του pc1 και του κάθε pc1 ο καταναλωτής βγαίνει κερδισμένος (το λέω έτσι γιατί είναι θέμα χρόνου το pc1 μόλις αποκτήσει πελατειακή βάση να ανεβάσει τιμές στα επίπεδα των άλλων eshop).

2. Θα ήθελα να μου σχολιάσεις σε συνάρτηση με τους αγοραστές την πολιτική άλλων μαγαζιών που σε αρκετά είδη έχουν καλύτερες τιμές από τα δύο μεγάλα καταστήματα που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

2 ενστάσεις μόνο γιατί στα άλλα συμφωνώ.

1. Ναι μεν έχεις δίκιο αλλά στο τέλος-τέλος με τις τιμές του pc1 και του κάθε pc1 ο καταναλωτής βγαίνει κερδισμένος (το λέω έτσι γιατί είναι θέμα χρόνου το pc1 μόλις αποκτήσει πελατειακή βάση να ανεβάσει τιμές στα επίπεδα των άλλων eshop).

2. Θα ήθελα να μου σχολιάσεις σε συνάρτηση με τους αγοραστές την πολιτική άλλων μαγαζιών που σε αρκετά είδη έχουν καλύτερες τιμές από τα δύο μεγάλα καταστήματα που ανέφερες.

Δεν γράφω κάπου ότι είναι κακό που το pc1 έχει σε κάποια προϊόντα χαμηλές τιμές. Παρασύρθηκες από άλλα ποστς μου υποθέτω.

Όσον αφορά το δεύτερο είναι σαν να μου ζητάς σε μία φράση να σου δώσω αναλυτικό δελτίο καιρού για όλη την χρονιά. Φοβάμαι ότι δεν γίνεται. Αν πάντως κάποιο μαγαζί συνηθίζει να έχει χαμηλότερες τιμές σε πολλά είδη όπως αναφέρεις, με καλή διαθεσιμότητα και σωστή εξυπηρέτηση, γνώμη μου είναι ότι κάποια στιγμή θα γίνει ευρέως γνωστό σε όλους μας και θα κοντράρει στα ίσια τις μεγάλες αλυσίδες, αν όχι πανελλαδικά τουλάχιστον στην περιοχή του. Αν έχεις κάποιο παράδειγμα μαγαζιού που ταιριάζει σε αυτή τη περιγραφή προφανώς δεν θα είμαι ο μόνος που θα ήθελε να το μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε χαμένοι, ότι και να κάνουμε (οι καταναλωτές). Να μην ψωνίζουμε από το pc1 γιατί θα τα ακριβύνει? Ή να μην ψωνίζουμε από e-shop επειδή όταν ξεκίνησε ήταν πιο φθηνό από πχ το πλαίσιο και τώρα έχει ακριβύνει? Θα μας τα πάρουν είτε τώρα, είτε μόλις αναπροσαρμόσουν προς τα πάνω τις τιμές όταν θα γίνουν γνωστοί.

Εκτός και δουλεύουν αλλιώς και δεν ακριβύνουν. Γιατί ήδη μπορεί σε πολλά να είναι φθηνότερο το pc1 αλλά σε πολλά άλλα είναι ακριβότερο και κατά πολύ μάλιστα. Έτσι κάποιος που δεν έχει χρόνο να ψάξει, την πατάει εύκολα γιατί έχει στο μυαλό του pc1=φθηνά άρα παραγγέλνει κάτι χωρίς να τσεκάρει αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω κάπου ότι είναι κακό που το pc1 έχει σε κάποια προϊόντα χαμηλές τιμές. Παρασύρθηκες από άλλα ποστς μου υποθέτω.

Ε καλά δεν είναι δα και κρυφό το πόσο "καλά" σου έχουν φερθεί σε θέματα RMA (για το eshop μιλάω, αλλά όλοι γνωρίζουμε πως το ίδιο είναι όλα), οπότε είναι και λογική η.. αγάπη σου προς αυτούς!

Όσον αφορά το δεύτερο είναι σαν να μου ζητάς σε μία φράση να σου δώσω αναλυτικό δελτίο καιρού για όλη την χρονιά. Φοβάμαι ότι δεν γίνεται. Αν πάντως κάποιο μαγαζί συνηθίζει να έχει χαμηλότερες τιμές σε πολλά είδη όπως αναφέρεις, με καλή διαθεσιμότητα και σωστή εξυπηρέτηση, γνώμη μου είναι ότι κάποια στιγμή θα γίνει ευρέως γνωστό σε όλους μας και θα κοντράρει στα ίσια τις μεγάλες αλυσίδες, αν όχι πανελλαδικά τουλάχιστον στην περιοχή του. Αν έχεις κάποιο παράδειγμα μαγαζιού που ταιριάζει σε αυτή τη περιγραφή προφανώς δεν θα είμαι ο μόνος που θα ήθελε να το μάθει.

Αν και στην αρχή μου φάνηκε να μην με κατάλαβες, τελικά μου έδωσες απάντηση.

Όσο για την τελευταία σου φράση (δεν είχα αναφέρει για να μην φανεί σαν διαφίμηση): e-world, vision studio για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η εντύπωση που μου έχει δωθεί είναι πως το pc1 είναι ξεστοκατζίδικο του eshop πάντως. Γι αυτό και συνήθως ΠΟΛΥ καινούργιο hardware είτε δεν έχουν, είτε όταν έχουν η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή. Αντιθέτως σε παλαιότερο hardware οι διαφορές "ανοίγουν"...

Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση έχω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.