Jump to content



Τηλεόραση 32''-40''


panos24

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

H ουσία είναι ότι "αν θες να δεις τα pixels τα βλέπεις". Δηλαδή αν αντι να κάτσεις να απολαύσεις την εικόνα που με καλό σήμα (Sky π.χ.) είναι εντυπωσιακή, εσύ κάθεσαι και ψάχνεις τα pixels και μετράς αν το μαύρο είναι κατάμαυρο, ε, κάπου έχασες το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα 2.5 μέτρα δεν ξεχωρίζεις pixel σε 40άρα - για αυτό λέμε όχι 46άρες στα 2.5 μέτρα.

Samsung σειρά Β6xx παίζει ένα σκασμό formats με ενσωματωμένους ή όχι υπότιτλους. Δεν παίζει μόνο ήχο DTS αλλά εύκολα "βρίσκεις" αυτό που θες ή το μετατρέπεις σε κάτι άλλο π.χ. AC3.

Σε άλλο thread για TVs έχω κάνει post τα formats που παίζει η LE40B650. Ψάξε λίγο, θα το βρεις.

edit:

εδώ είμαστε: http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062674543&postcount=17

Ένας συνάδελφος έβαλε το φλασάκι του στην τηλεόραση του για να δει μια ταινία, ήταν σε μορφή avi και δεν του την έπαιξε… παρατήρησα ότι στα φορματ που είχες ανεβάσει σε φώτο έλεγε video decoder divx πρέπει να μετατρέψει την ταινία σε divx και μετά να δοκιμάσει πάλι?

Η τηλεόρασή του από ότι μου είπε στο πλάι γράφει divx.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

Πάμε το Σάββατο με την σύζυγο σε γνωστό Κατάστημα Ηλεκτρονικών για να ρωτήσουμε (Περισσότερο εκείνη) κάποιον "ειδικό" για την τηλεόραση, το μέγεθος το οποίο κρίνεται ιδανικό για σαλόνι στις αποστάσεις που καθόμαστε....ενδεικτικό σχεδιάγραμμα (κοινότυπο στα περισσότερα σπίτια με τις θέσεις που συνήθως καθόμαστε)

Τις βλέπει λοιπόν τις τηλεοράσεις και τις φαίνονται όλες μεγάλες...κοιτάζει τις 32αρες και λέει "αυτό είναι το σωστό μέγεθος". Προσπαθώ να την μεταπείσω...με τα πολλά και αφού δεν αλλάζει γνώμη τις λέω να ρωτήσουμε κάποιον πωλητή που είναι υπεύθυνος για τα συγκεκριμμένα προιόντα...ρωτάμε λοιπόν έναν τυπάκο και τι μας λέει :

-"32αρα είναι το μέγεθος που προτείνεται...Εγώ στο σπίτι μου στα 3,5 μ έχω 32αρα και νιώθω να κουράζει ενίοτε...".

- "βλέπετε hd content στα 3.5μ;"

-"Ναι και μαλιστα νιώθω να με κουράζει κιόλας"

-"Διαβάζετε τι προτείνεται απο τους ειδικούς για θέαση HD/FullHD στα 1,8-2,3μ κτλ;"

-"Το κάθε μάτι είναι διαφορετικό, εμένα μ'αρέσει να βλέπω στις 32 στα 3.5μ"

και όπως καταλαβαίνεται το ετερο ήμισυ πήρε μια χαρά που ο "ειδικός" είπε έτσι...εγώ τα πήρα στο κρανίο και λέω να ρωτήσουμε και άλλον ...Ρωτάμε έναν άλλο τυπάκο...τα ίδια και αυτός....Εντάξει ήμαρτον:

1) ο πωλητής πρέπει να ξερει τι πουλάει.-

2) αμέσως ανεφερε την προσωπική του γνώμη και μάλιστα δις (δεν μας νοιάζει ρε φίλε) και ότι και αυτός είχε πάρει 32". Το μονο σωστό που είπε είναι ότι "Το κάθε μάτι είναι διαφορετικό" και ειδικά αυτός που είχε 4.

3) το κατάστημα που τον προσέλαβε είδε οτι είναι άσχετος....μια στοιχειώδη εκπαίδευση δεν περνάνε;

4)η γυναίκα δεν πείθεται με τίποτα ....

Ξέρω ότι έχω δικιο, δεν το βρίσκω όμως.

Κρεμάστηκα μονος μου...αλλά δεν θα περάσει έτσι ....τόσο που σκέπτομαι να πάω με μελέτες στον διευθυντή του καταστήματος και να τους εκθέσω ....αλλά σκέπτομαι τον φουκαρά τον υπάλληλο...

post-5271-1416074181,6829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λύση Α:

Πάρε τη γυναίκα και έλα για καφέ, να δει μια στημένη 40άρα σε ίδιο σκηνικό, μπας και καταλάβει ότι μετά από 2 εβδομάδες θα σε στείλει πίσω να πάρεις μεγαλύτερη.

Λύση Β:

Πάρε την 40άρα που θες, και όταν έρθει, πάρε μπροστά της τη μεζούρα και μέτρα την οριζόντια διάσταση. Κάπου 32 ίντσες θα βγεί. Πέξ'το τρελίτσα....

Λύση Γ:

Πάρε μια 37άρα.

edit:

Λύση Δ:

Να σου δώσω το τηλέφωνο της αδερφής μου που πήραν 32άρα πριν 1 χρόνο και το έχουν σκυλομετανιώσει, και κάθονται και στα 2.5 μέτρα.

Όχι τίποτε άλλο, βλέπω έχεις και 24άρα στο PC. Φαντάζομαι κάθεται και αυτή στο PC, σωστά?

Τι 32 πες της! Εδώ στο PC που κάθεσαι λιγότερο από μέτρο και είναι 24άρα, στο σαλόνι μόνο 32άρα?

Link to comment
Share on other sites

και που να βρίσκεσαι από μια μεριά να ακούσεις τα όσα άκουσα για την 24αρα...2 χρόνια πριν....το λάθος θα γίνει απ'οτι βλέπω...προσωρινά έχουμε μια 26 samsung και της φαίνεται μια χαρά....το θεωρεί παραχώρηση να πάει στις 32" .... Προσπαθώ για το Γ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που επεμβαινω και ισως δεν σου αρεσει αυτο που θα πω, αλλα η γυναικα σου δεν θα επρεπε να εχει καμια σχεση με την τηλεοραση που θα αγορασετε.

Οπως εσυ δεν θα αποφασισεις τι σιδερο θα αγορασεις για να σιδερωνει, το ιδιο ισχυει αντιστοιχα για την τηλεοραση κι εσενα.

Εγω 2 φορες που αγορασα τηλεοραση, απλα δηλωσα (προσεξε τι λεω, ΔΗΛΩΣΑ, δεν ρωτησα)ποια θα αγορασουμε και τελος.

Εισαι λαθος.... προσωπικη αποψη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ζαχους, σιδερώνεις συχνά εσύ ή βάζεις την τηλεόραση στο ντουλάπι αφού δεις; :p

Φιλε, άλλαξε γυναίκα (ή μυαλά όπως λέει ο Ζάχους) και μη ταλαιπωρείσαι άλλο :p

ΥΓ ΛΟΛ @ ''τόσο που σκέπτομαι να πάω με μελέτες στον διευθυντή του καταστήματος και να τους εκθέσω'' Πρωτη φορα ακούω κατάστημα ηλεκτρονικών να την πληρώνει για τις συναισθηματικές επιλογές (βλ. έτερον ήμισυ) του πελάτη. Μηπως να τους ζητησεις και RMA στην γυναικα με μια πιο συμβατη με τις ιντσες που επιθυμείς; :p

ΥΓ Παντα Φιλικά tm :p

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ ΛΟΛ @ ''τόσο που σκέπτομαι να πάω με μελέτες στον διευθυντή του καταστήματος και να τους εκθέσω'' Πρωτη φορα ακούω κατάστημα ηλεκτρονικών να την πληρώνει για τις συναισθηματικές επιλογές (βλ. έτερον ήμισυ) του πελάτη.

ΥΓ Παντα Φιλικά tm :p

Να εκθέσω τις προτάσεις των υπαλλήλων τους που δεν βασίζονται πουθενά σε επισημα στοιχεία-δεδομένα-μελέτες παρά μόνο στις προσωπικές τους απόψεις. Πρώτη φορά το ακούς;;; Εγκρίνεις τις προτάσεις τους; τις επιβεβαιώνεις από πουθενά; λινκ;

Θα σου προτείνω και εγώ μια 3870χ2 επειδή είναι διπύρηνη σε σχεση με την 5870....και επειδή την έχω και γω και όλα μια χαρά

Και δεν το αναφέρω για τις "συναισθηματικές επιλογές του έτερου ήμισυ¨ αλλά για την ασχετοσύνη των πολιτών....Στα σίδερα σιδερώματος μπορεί να είμαι "θυμα", στις ηλεκτρονικές συσκευές (όχι ηλεκτρικές) έχω το βίτσιο να την ψάχνω λιγο παραπάνω για να μην πέσω θύμα..ίσως δεν το καταφέρνω πάντα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά,

λοιπόν ψάχνω 2 ημέρες τώρα και έχω καταλήξει στις παρακάτω τηλεοράσεις.

philips 42PFL7404

philips 37PFL8404

samsung LE40B650

θα ήθελα την γνώμη σας με βάση τα εξής δεδομένα:

απόσταση απο τηλεόραση περίπου 3 μέτρα

θέλω να παίζω παιχνίδια με ΧΒΟΧ360

είναι τελικά τόσο καλό το 100Ηz ή απάτη;

τα format που υποστηρίζει η Samsung τα υποστηρίζουν και οι philips (αυτό δεν το βρήκα όσο και αν έψαξα)?

έχετε βρει πουθενά καμία καλή "προσφορά" για κάποια απο τις παραπάνω?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλε μου sstav πας αγοραζεις αυτη που θες και αφησε/τε τις γυναικες να τραγουδανε ελεος , εχουνε και αποψη σε τεχνολογικα θεματα που το μονο που ξερουνε ειναι ποτε βγαινει το κραγιον τις revlon !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.