Jump to content



Τηλεόραση 32''-40''


panos24

Recommended Posts

Είναι το 4:3 - 16:9... Η 32άρα είναι widescreen και υπολόγησε την να σου φαίνεται πιο μικρή απ'την 29άρα crt στο ύψος,και σαν σύνολο.

Εκτός ότι υπάρχει περίπτωση να έχει πολύ καλύτερη εικόνα η crt,γιατί ειδικά σε φωτεινότητα,γωνίες θέασης και κόλπα δεν πιάνουν μια οι lcd μπροστά στις crt σαν τεχνολογία.

Με λίγα λόγια... Σε 3.5 μέτρα απόσταση,αν θες tv να βάζεις την γυναίκα να βλέπει πρωινάδικα και να χαίρεται,ή απλά να λες έχω και εγώ μια σχετικά αξιόλογη τηλεόραση,παίρνεις 40-42άρα.

Αν θες σε ταινίες να απολαμβάνεις κάθε ευρώ που έδωσες για tv,παίρνεις 46άρα minimum,ή 50άρα αν σου βγαίνει το budget φυσικά.

Εγώ έχω 3.5 μέτρα απόσταση από εκεί που θα μπεί η tv,και δεν δέχομαι ρε ούτε καν πρόταση για 40άρα,γιατί 40άρες-42άρες τις έβλεπα μεγάλες μόνο όταν είχα μάθει σε 17άρα οθόνη μπροστά στο pc.

Είδα δυό φορές σε μια 42" plasma που χει ο πατέρας μου,και μετά αυτό ήταν ξίνισε η υπόθεση και έφυγε η απόλαυση,τώρα άντε γειά 50 ίντσες και πάνω.

Και δεν είμαι μόνο εγώ,όποιος πάρει tv μετά από λίγο θα την βλέπει ως nothing special.

Μόνο 46-50 και άνω παραμένουν μεγάλες στο μάτι γιατί πιάνουν πολύ χώρο.

Πάρε την μεγαλύτερη tv που σηκώνει η τσέπη σου και άσε να λένε,γιατί 40άρες απολαμβάνεις μόνο σε 1.5 μέτρο απόσταση.Και αν τύχει να σου πει κανείς ότι είναι πολύ μεγάλη για το σπίτι,αρχίζεις τα γαλλικά και το παίζεις τρελός με αφρούς στο στόμα.

Πάρε και ένα link να δεις http://reviews.cnet.co.uk/televisions/0,39030216,2,00.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Εγώ πάλι προσπαθώ να εξηγήσω στο ετερο ήμισυ τι παίζει με τις αποστάσεις (2-2,5μ από έναν καναπέ πλαγιως της οθονης και ένας άλλος στα 3,5μ) και την προτινόμενη διαγώνιο και δεν την πείθω με τίποτα...:giveup:

τις βλέπουν σαν κουτιά που κοσμούν το σαλόνι διπλα σε ένα ωραίο βάζο και το τζάκι...Της εξήγησα τι συμβαίνει με τις hd ταινίες που με τις μαύρες μπάρες πάνω κάτω μικραίνει η επιφάνεια....τις έδειξα οδηγούς που λένε για hd Περιεχόμενο στα 2,5μ θέλεις 40αρα..τίποτα.....

ούτε την 37αρα δεν δέχεται...λέει είχαμε 29" και τώρα 8"-11" παραπάνω τις φαίνονται πολλές.

Αν δεν ήταν θέμα χρημάτων Philips 40PFL9704 ή samsung ueb7000;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προσπαθώ να εξηγήσω στο ετερο ήμισυ τι παίζει με τις αποστάσεις (2-2,5μ από έναν καναπέ πλαγιως της οθονης και ένας άλλος στα 3,5μ) και την προτινόμενη διαγώνιο και δεν την πείθω με τίποτα...:giveup:

τις βλέπουν σαν κουτιά που κοσμούν το σαλόνι διπλα σε ένα ωραίο βάζο και το τζάκι...Της εξήγησα τι συμβαίνει με τις hd ταινίες που με τις μαύρες μπάρες πάνω κάτω μικραίνει η επιφάνεια....τις έδειξα οδηγούς που λένε για hd Περιεχόμενο στα 2,5μ θέλεις 40αρα..τίποτα.....

ούτε την 37αρα δεν δέχεται...λέει είχαμε 29" και τώρα 8"-11" παραπάνω τις φαίνονται πολλές.

Αν δεν ήταν θέμα χρημάτων Philips 40PFL9704 ή samsung ueb7000;;;

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω κι εγω φιλε μου... Στα 3,5 μετρα διαγωνιως της οθονης ο καναπες και με τα χιλια ζορια μιλαμε για 40αρα... Ολα του γαμου δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι προηγούμενες που είχατε ήταν CRT ?

Γιατί πριν μερικά χρόνια είχαμε και εμείς στο πατρικό μου την ίδια κουβέντα, με μάνα αυτή την φορά, που θα γινόταν μετάβαση από 32 CRT σε 40 LCD.

Και ενώ στην αρχή η μάνα απειλούσε με διαζύγιο, μετανάστευση, κλπ, μόλις είδε την 40άρα που είναι ουσιαστικά κάδρο, δεν έκανε κιχ, γιατί δεν έπιανε τίποτα σε σχέση με την 32άρα την CRT σε θέμα χώρου.

Αν είστε σε αυτή την φάση, καλύτερα να μην λετε νούμερα, γιατί δεν το πιάνουν.

Εγώ τώρα στο νεο σπίτι σε 2,7μ χτύπησα 42άρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι προηγούμενες που είχατε ήταν CRT ?

Γιατί πριν μερικά χρόνια είχαμε και εμείς στο πατρικό μου την ίδια κουβέντα, με μάνα αυτή την φορά, που θα γινόταν μετάβαση από 32 CRT σε 40 LCD.

Και ενώ στην αρχή η μάνα απειλούσε με διαζύγιο, μετανάστευση, κλπ, μόλις είδε την 40άρα που είναι ουσιαστικά κάδρο, δεν έκανε κιχ, γιατί δεν έπιανε τίποτα σε σχέση με την 32άρα την CRT σε θέμα χώρου.

Αν είστε σε αυτή την φάση, καλύτερα να μην λετε νούμερα, γιατί δεν το πιάνουν.

Εγώ τώρα στο νεο σπίτι σε 2,7μ χτύπησα 42άρα.

Ακριβως ετσι. crt εχω. Αυτο το "σχεδιο" σκεφτομαι να εφαρμοσω! No numbers!!!

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου τα ίδια έλεγε (απο 21 CRT σε 40 LCD) και τώρα όποτε κάθετε μπροστά λέει καλά που δεν την άκουσα. Το σκεφτόμουν κι εγώ για 37άρα αλλά λόγο μικρής διαφοράς τιμής πήρα 40άρα. Και από τους 2 καναπέδες (3.5 και 2.5 μέτρα) μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,να λέτε και όλας ότι η tv έχει και screensavers από τζάκια μέχρι καταράκτες,και μπορεί να λειτουργεί κάποιες στιγμές και ως κάδρο φωτογραφιών σε slideshow κτλ,και θα αλλάξουν γνώμη.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θέλω και εγώ να αγοράσω μια 40αρα και πήγα στο πλαισιο να τις δω απο κοντά να δω τι παίζει απο μάρκα σε μαρκα και απο μοντελο σε μοντελο και μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση στα λεφτα της η LG 42LF2510 LCD TV 42

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LF2510-LCD-TV-42-284491.htm

τι γνώμη έχετε?κανονικά έλεγα να πάω για την Sony KDL-40V5500K

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Sony-40-kdl-40V5500K.htm

αλλά είναι μεγάλη η διαφορά τιμής και δε ξέρω...εσείς τι λέτε?τη θέλω για blue ray ταινίες και λίγο tv...δε με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,να λέτε και όλας ότι η tv έχει και screensavers από τζάκια μέχρι καταράκτες,και μπορεί να λειτουργεί κάποιες στιγμές και ως κάδρο φωτογραφιών σε slideshow κτλ,και θα αλλάξουν γνώμη.:hehe:

ναι, ναι.... και συνταγές, παιχνίδια, ασκήσεις ευεξίας, και δε συμμαζεύεται... :yu:

Link to comment
Share on other sites

Sony KDL-40V5500K και Sansung LE40B650 ήταν οι τελικοί ανταγωνιστές σε μένα και επελεξα τη δεύτερη.

Σε αυτές που λες, η τιμή είναι η κυρίαρχη διαφορά και λογικά αντικατοπτρίζεται στα specs που όμως πήγαινε να τα δεις στα εταιρικά site γιατί στο Πλαίσιο τα specs είναι ολίγο promotional.

Link to comment
Share on other sites

Sony KDL-40V5500K και Sansung LE40B650 ήταν οι τελικοί ανταγωνιστές σε μένα και επελεξα τη δεύτερη.

Σε αυτές που λες, η τιμή είναι η κυρίαρχη διαφορά και λογικά αντικατοπτρίζεται στα specs που όμως πήγαινε να τα δεις στα εταιρικά site γιατί στο Πλαίσιο τα specs είναι ολίγο promotional.

μα δε συγκρίνω βάση specs αλλά τις συγκρίνω από κοντά την μια διπλά στην άλλη....η lg είχε πολύ ωραία χρώματα και αντίθεση....λογικά η sony είναι καλύτερή στα χαρτιά αλλά η ερώτηση μου είναι.....<<ειναι 250 ευρω καλητερη?>> και κατι αλλο..ειναι αληθεια οτι οι sony ειναι καλύτερες στην αναπαραγωγή αναλογικών καναλιών?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η τεχνολογία είναι πλέον αρκετά ώριμη με αποτέλεσμα οι διαφορές στην ποιότητα απεικόνισης να είναι μηδαμινές, ειδικά στην άνω κατηγορία τιμών των γνωστών brand-names. Οπότε αναγκαστικά κοιτάς τα specs, τι δίνει το πακέτο δηλαδή.

Εγώ πήγα στην Β650 γιατί είχε lan, widgets και έπαιζε σχεδόν όλα τα φορμάτς που κυκλοφορούν καταργώντας την ανάγκη για HTPC. Δεν κοιταξα καθόλου την εικόνα. Τι εικόνα να κοιτάξω όταν παίρνω από το πάνω ράφι της κατηγορίας - εννοείται ότι θα είναι καλή. Η μήπως θα καταλάβω αν δω 2 κομάτια να παίζουν σε κάποιο κατάστημα με όπως νάναι φωτισμό και ότι ναναι source? (έκατσα στον Κωτσοβολο και είδα μια και ΔΕΝ μου άρεσε (άθλια πηγή) αλλά παρόλα αυτά πήγα και την πήρα :yes2:).

Όταν βρίσκεις 40άρες με 600 ευρώ και παρόλα αυτά πάς στις 40αρες των 1000 ευρώ, δεν νομίζω ότι υπάρχει περπίπτωση να πάρεις κακή εικόνα. Τα υπόλοιπα είναι θέματα ρυθμίσεων, specs, και εξωτερικής αισθητικής.

Link to comment
Share on other sites

με αυτο που μου λες ειναι σαν να λεω οτι διαλεξα το ταδε αμαξι γιατι εχει καλο ηχοσυστημα και gps....τεσπα με ψιλομπερδεψες..πάντως διαφορα στα μοντελα υπαρχει και πιστευω ειναι αρκετά αισθητή....πχ η lg που λεω ειναι μακραν καλύτερη από την Sony KDL-40S5600K και ας ειναι 100 ευρω ακριβοτερη η sony....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς τι format ταινιών παίζουν οι τηλεοράσεις μέσο usb?έχω δει σε κάποια specs όπου λέει ό τι η τηλεόραση έχει usb (movie). Παίζουν μόνο divx ή μπορεί να παίξουν και avi,mpeg?ταινίες με ξεχωριστούς υπότιτλους μπορούν να διαβάσουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς τι format ταινιών παίζουν οι τηλεοράσεις μέσο usb?έχω δει σε κάποια specs όπου λέει ό τι η τηλεόραση έχει usb (movie). Παίζουν μόνο divx ή μπορεί να παίξουν και avi,mpeg?ταινίες με ξεχωριστούς υπότιτλους μπορούν να διαβάσουν?

εξαρτατε απτο μοντέλο, συνήθως οι καινούριες παίζουν ακόμα και matroska

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για μοντέλα 2009 οπότε λογικά θα τα παίζουν όλα, υποστηρίζουν και ελληνικούς υπότιτλους?(σαν ξεχωριστό αρχείο εννοώ πάντα και όχι ενσωματομένους)

επαναλαμβάνω ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ, πχ πωλητής στην εξπερτ μου είπε οτι η samsung led σειρα 8 και 9 κάνει ακόμα και συγχρονισμό υποτίτλων!

Ε άλλες δεν το κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα 2.5 μέτρα δεν ξεχωρίζεις pixel σε 40άρα - για αυτό λέμε όχι 46άρες στα 2.5 μέτρα.

Samsung σειρά Β6xx παίζει ένα σκασμό formats με ενσωματωμένους ή όχι υπότιτλους. Δεν παίζει μόνο ήχο DTS αλλά εύκολα "βρίσκεις" αυτό που θες ή το μετατρέπεις σε κάτι άλλο π.χ. AC3.

Σε άλλο thread για TVs έχω κάνει post τα formats που παίζει η LE40B650. Ψάξε λίγο, θα το βρεις.

edit:

εδώ είμαστε: http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062674543&postcount=17

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.