Jump to content



Τηλεόραση 32''-40''


panos24

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες...Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την αγορά τηλεόρασης. Θα αντικαταστήσει σε σαλόνι μια 22" CRT. Η κύρια χρήση της είναι κανάλια(επίγεια και ψηφιακά), παιχνίδια σε PS 3 – Xbox και κανένα DVD ή blue ray αργότερα...Η απόσταση από την τηλεόραση είναι στα 3.5 – 4 μέτρα περίπου! Το μπατζετ είναι 1000€ πάνω κάτω...

Είμαι μεταξύ Samsung και LG σαν εταιρείες αλλά αν έχετε να προτείνετε και κάποια άλλη ευχαρίστως… Δεν ξέρω αν πρέπει να κοιτάξω και σε plasma, αξίζουν? Μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα?

Έχω δει αυτό το μοντέλο Samsung UE32B7000 τι λέτε? Κοιτάζω να έχει 1080p, usb, να είναι mpeg4 και όσες άλλες περισσότερες εξόδους μπορεί (hdmi, scart,οπτική κτλ)… τα 100Hz δεν τα αναφέρω γιατί ξέρω πως είναι μεγάλη συζήτηση αλλά αφού μπορείς να τα απενεργοποιήσεις αν θέλεις τότε θα με ενδιέφεραν….

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων…

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Tις πλασμα θα σου προτεινα να τις αποφυγεις.

Τρομερη εικονα για τα λεφτα τους ειναι το μονο θετικο.

Απο κει και περα μονο αρνητικα εχουν.

Go για lcd.

Αυτη θεωρειτε απ τις πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

Plasma κι εγώ προτείνω να αποφύγεις, κυρίως γιατί σοβαρά μοντέλα στο budget σου δεν θα βρεις.

Αν σε ενδιαφέρει κάτι μεγαλύτερο σε ίντσες, μια εξαιρετική LCD τηλεόραση είναι η Philips 42'' PFL8404H

Είναι εντός budget και έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά.

ΕDIT: Review link

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω Philips έναντι της Panasonic (και οι δύο είναι εξαιρετικές). Λόγοι:

Η Philips έχει καλύτερο dynamic contrast, ambilight, τον καλύτερο ήχο σε τηλεόραση μακράν, εξαιρετικά φίλτρα επεξεργασίας της εικόνας και κλασικά όπως όλες οι Philips πολύ καλές γωνίες θέασης. Έχει USB που το θέλεις (η panasonic νομίζω δεν έχει) και επίσης έχει 4xHDMI 1.3.

Υ.Γ. Προσωπικά θεωρώ το Πλαίσιο πανάκριβο. Επίσης με λιγότερα χρήματα πας στην PFL8404H, την 42άρα που σου πρότεινα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο candyman. Το Πλαισιο στις TV ειναι πανακριβο.

Επισης απο την στιγμη που κοιτας για 40αρα σε αυτα τα λεφτα, κοιτα για τα νεα μοντελα...

Samsung 40B750

Samsung 40B7000

LG 40SL9000

LG 40LH9000

Επισης αν εχεις λεφτα να δωσεις εστω και για 40αρα... τοτε

http://www.skroutz.gr/s/83903/Philips-40PFL9704%CE%97.html

http://www.skroutz.gr/s/80314/Samsung-UE40B8000-40%2522.html?keyphrase=samsung+40b8000

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να κοιτάξω και σε plasma, αξίζουν? Μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα?

Aν μπορεις να δεις "live" την οθονη που προτεινε ο johnG85 ...θα κρινεις καλυτερα και μονος σου.

Απο εκει και περα ..θα κοιτουσα σε samsung 40B650

μιας και για τα λεφτα της μοιαζει αστερακι...(~870E)

(παιζει λιγο πανω απο 1000αρικο η 46αρα...αν θες κατιτις παραπανω...)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω καταλήξει στις παρακάτω τηλεοράσεις...ανέβηκε το μπατζετ λίγο βέβαια αλλά δεν πειράζει.....χαλαλι τους!!!!

LG 42LH9000

PHILIPS 40PFL9704H

SAMSUNG UE40B8000

Philips 37PFL9604H

την τελική γνώμη σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτες τις 4, κοιτα μονο τις 2:

Philips 40PFL9704H review

Samsung UE40B8000 review.

Τα review ειναι για τις αντιστοιχες 46αρες, αλλα νομιζω you get the point...

Οι αλλες ειδικα στο θεμα τις εικονας δεν ειναι καν, κοντα τους.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά το λέω,στα 3,5-4 μέτρα απόσταση η 40-42άρα δεν πάει με τίποτα,τζάμπα λεφτά για πέταμα θα δώσεις.

Μιας και έχεις budget 1000άρι,δεν είναι να πάρεις 40άρα,εκτός βέβαια αν έχεις μικρό χώρο,που με την απόσταση που λες δεν το νομίζω.

Θα σου πρότεινα plasma καμιά 50αριά ίντσες να χεις να βλέπεις άνετα,συγκεκριμένα την Samsung PS50B550 ή Panasonic TX-P50S10,αλλά αν και ΔΕΝ έχει κατά εκτός απ'το burn-in (το οποίο πολλές φορές είναι απλό image retention το οποίο το έχουν ΚΑΙ κάποιες LCD),την κατανάλωση ρεύματος σε σύγκριση τις LCD (όχι και τόσο μεγάλη),και κάτι ψιλολεπτομέριες όπως το βάρος... Αν ΔΕΝ θες να έχεις ντάντεμα στην αρχή για στρώσιμο,και προσοχή στις στατικές εικόνες αργότερα,πάρε lcd,αλλά να ξέρεις ότι δεν θα είναι ούτε μεγαλύτερη,ούτε καλύτερη μια φτηνή lcd περίπου 1000ε,σε σύγκριση μια plasma.

Αν θες lcd,βάλε στο μυαλό σου την 46άρα παρακάτω,και δες την ως μόνη επιλογή γιατί είναι.

http://www.skroutz.gr/s/74211/Samsung-LE46B650-46%27%27.html

Αν και το LED Backlight είναι καθαρή κατασκεύη marketing,ίσως σου πρότεινα την 40άρα την 7000 ή την 8000 με το LED Backlight,αλλά από την στιγμή που βλέπω τέτοια απόσταση,την διώχνω κατευθίαν χωρίς μα - μου.

Σε θέμα service,δεν έχω χρειαστεί ποτέ γι'αυτό και δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Οι LED της Samsung είναι απάτη καθώς LED είναι ο οπισθοφωτισμός (backlight) και όχι η οθόνη (στην Αγγλία την καμπάνιασαν για παραπλανητική διαφήμιση).

H LE460B της Samsung είναι αστέρι (δικτυακή και παίζει και MKV :snap:)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μοντέλα (σειρές καλύτερα) που μου προτείνατε ισχύουν και για 46αρα τηλεόραση? (ενδιαφέρεται ένας φίλος γι αυτό ρωτάω)

Η θα πρέπει να κοιτάξει αλλού?

Σε ένα κατάστημα ονόματα δεν λέμε υπολείψεις δεν θίγουμε μου πρότειναν αυτήν εδώ πια η γνώμη σας?

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Panasonic-TX-P42G15E-Plasma-TV-42-TX-P42G15E.htm

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω και 'γω αυτη την περίοδο κοιτω οθόνες και τείνω προς την phillips που πρότεινε ο candyman στο post 6 αλλά την 37άρα.

Για το service που ρώτησες η phillips κάνα δυο φόρες που την χρειαστήκαμε(και η παλία και ή πιο παλιά phillips ήτανε) μας εξυπηρέτησαν άμεσα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους.

Να ρωτησω κι εγω κατι που πραγματικα μου κανει εντυπωση. Εχω στο σαλονι μια sony 29αρα crt, θηριο! Οπου να ναι βεβαια ετοιμαζεται να τα παιξει, οποτε ηδη ψαχνομαι για καινουργια LCD.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ολοι σας προτεινετε για αποστασεις θεασης 3,5 μετρων, 40 ιντσες και πανω. Η αποσταση θεασης στο σαλονι μου ειναι 3,5 μετρα περιπου και σκεφτομουν να "ανεβω" στις 32-37 ιντσες, με βαση την εως τωρα εμπειρια μου. Διαβαζοντας ομως τα σχολια σας, προβληματιζομαι. Μπορειτε να μου εξηγησετε γιατι τετοια διαφορα στις ιντσες απο την μια τεχνολογια στην αλλη;

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τα "φωτα" σας!

Link to comment
Share on other sites

Εχω 4 μέτρα από τοίχο σε τοίχο. Η TV είναι 10 cm εμπρός του τοίχου και κάθομαι σε καναπέ κολλημένο στον απένατι τοίχο. Πριν είχα 21άρα SONY, λαμπάτη εννοείται.

Η 40άρα είναι μιά χαρά. 32άρα σε καμιά περίπτωση. 37 το σκέφτηκα αρκετά αλλά η διαφορά από 40άρα ήταν μικρή. Τελικά πήρα 40άρα και μέχρι και η γυναικα που γκρίνιαζε και ελεγε οτι θα το κανουμε καφετέρια λέει τώρα "ευτυχώς" που δεν την ακουσα.

Πάρε 40άρα άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.