Jump to content



Πώς? Διαγραφή προεγκατεστημένου antivirus από USB


neuromancer

Recommended Posts

Πήρα πριν λίγο ένα USB Transcend V15 των 16GB και έχει μέσα ένα Trend Micro antivirus το οποίο:

1. πιάνει χώρο στο USB

2. δεν το έχω ανάγκη

3. δημιουργεί ένα virtual drive με το antivirus όταν το συνδέω

4. δεν μπορώ να το σβήσω!!

Στο FAQ της transcend λέει ότι και καλά είναι embedeb το antivirus και δεν διαγράφεται.

Έχει κανείς άποψη αν όντως δεν διαγράφεται. Αν είναι έτσι θα το πάω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το βάζω εμφανίζονται δύο νέα drives στο PC:

Trend Micro USB Security ( H: ) CD Drive

I: Removable Disk

Το format βλέπει μόνο το I. Το Η δεν σβήνει με κανένα τρόπο γιατί φάινεται σαν CD που τα αρχεία τoυ είναι read only. Κοίταξα για κανένα driver/service που να ευθύνεται για το H για να το κόψω, αλλά τίποτε....

Link to comment
Share on other sites

Το Η έχει CDFS file system, άρα είναι virtual CD.

@candyman

Αν εννοείς ότι είναι locked τα αρχεία και ετσι δεν μπορώ να τα σβήσω, το Remote File Lock λέει ότι γίνεται ξε-lock δίνοντας το password. Αν όντως τα έχουν λοκάρει τότε μάλλον δε σβήνουν.

Και με full format δεν καταλαβάινει....

Link to comment
Share on other sites

Στο FAQ του V15 λέει η Transcend σε κάποιον που ρωτάει να σβήσει το antivirus γιατί έληξαν οι 90 μέρες free και δεν θέλει να πληρώσει:

Since Trend Micro USB Security anti-virus software is built in the drive, therefore the Trend Micro USB Security can not be deleted, however you can still use the V15 flash drive continue.

Σε full format από CMD γίνονται τα ακόλουθα:

C:\>format H: /X /fs:FAT32

The type of the file system is RAW.

The new file system is FAT32.

Enter current volume label for drive H: Trend Micro USB Security

WARNING, ALL DATA ON NON-REMOVABLE DISK

DRIVE H: WILL BE LOST!

Proceed with Format (Y/N)? y

Verifying 26M

Cannot format. This volume is write protected.

C:\>

Τζίφος! Περιμένω λίγο μήπως ρίξει κανείς καμμιά ιδέα και βούρ για Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα αλλά μέσα στο zip εκτός από το format tool έχει και το ISO (27MB) του AV (κακό σημάδι).

Δοκίμασα να "κρύψω" το ISO και στο τέλος μου λέει format failed.

2nd try με το ISO σε κοινή θέα: ολοκληρωσε και μου έδωσε, όπως λέει στα properties, 14.9 GB καθαρό ή 16.015.294.464 bytes.

Γιατρέ είμαι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Πήρε τον ...λουπο παίδες.

Πήρα ένα 16άρι Corsair Voyager (το μπλε, όχι το κόκκινο GT) το οποίο αρχικά το απέριψα γιατί έχει ξεχωριστό καπάκι και τα χάνω, αλλά τελικά μια χαρά έκατσε καθώς είναι πιό γρήγορο (28ΜΒ/sec έναντι 23.4 του Transced και 6% CPU έναντι 7% του Transced).

τέλος καλό όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.