Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Με ποια καρτα εισαι ;

Στις ATI αν εχεις crossfire μονο η πρωτη καρτα χρησιμοποιειται για τις συνδεσεις των οθονων σου.

6970 αν και τώρα πριν μισή ώρα μου κάηκε η πρώτη! κοίτα εδώ γκαντεμμιά! και περιμένω και 2 μόνιτορ αύριο! αλλά για συνέχισε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδη να βρώ έναν αντάπτορα mini dp to dvi

και μετά πάει ετσι

dvi-dvi

dvi-dvi

mini dp to dvi και μετά καλώδιο dvi που το έχει μέσα η οθόνη σε dvi!

ή mini dp to dp που έχει η dell ανέκαθεν πορτ πάνω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο? πως να τα συνδέσω τα μόνιτορ γιατί τα 2 DVI στην πάνω κάρτα γραφικών δουλέυουν στην άλλη κάτω δεν δουλεύουν και δεν έχω κανένα αντάπτορα και ούτε πρόκειτε να βρώ! τσέκαρα για mini DP-DP έχουν αλλά μετά δεν έχουν καλώδιο DP. Μέτα έχουν DVI αλλά δεν μπορώ να βρω mini DP-DVI!

1η λυση: miniDP-DP + DP cable (ή ετοιμο cable miniDP_to_DP)

2η λυση: miniDP-DP + DP_to_DVI active adapter

3η λυση: miniDP_to_DVI active adapter

η 1η λυση σε συμφερει

Link to comment
Share on other sites

1η λυση: miniDP-DP + DP cable (ή ετοιμο cable miniDP_to_DP)

2η λυση: miniDP-DP + DP_to_DVI active adapter

3η λυση: miniDP_to_DVI active adapter

η 1η λυση σε συμφερει

Ναι τα ξέρω και εγώ αυτά αλλά επειδή δεν βρίσκω εδώ που είμαι έψαχνα μπας και υπάρχει άλλη λύση.

Δεν ξέρουν οι ρουμάνοι τι είναι το DP ή το Mini-dp. ένα μαγαζί έχει μόνο κάτι adaptors και μου είπαν θα τους φέρουν σε 2 μήνες.. με το ποδήλατο έρχονται..

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αλλη λυση.

αγορασε απο ebay, ή απο ελλαδα,

ή αγορασε/δανεισου καλωδιο miniDP-DP απο καποιον που εχει Sapphire 6970/50 (το ειχαν μεσα) και δεν το χρειαζεται,

ή ανταπτορα miniDP_to_DVI active adapter απο καποιον που εχει 7970 (το ειχαν μεσα) και δεν το χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αλλη λυση.

αγορασε απο ebay, ή απο ελλαδα,

ή αγορασε/δανεισου καλωδιο miniDP-DP απο καποιον που εχει Sapphire 6970/50 (το ειχαν μεσα) και δεν το χρειαζεται,

ή ανταπτορα miniDP_to_DVI active adapter απο καποιον που εχει 7970 (το ειχαν μεσα) και δεν το χρειαζεται

η μια λύση είναι αυτή από ebay ή αλλή λύση που βλέπω τώρα γίνεται να βάλω τα 2 dvi ports σε 2 διαφορετικές και adaptor hdmi-dvi? ή παίρνει το ίδιο σήμα? δηλαδή μόνο με dp γίνεται η δουλεία δηλαδή έτσί? γιατί μόνο αυτό μπορώ να βρω πιστέυω άμεσα αυριο. όσο για τα άλλα που είπες κανένας ρουμάνος δεν έχει 7970 η άμα έχουν 6970 να μου δώσουν έμενα το adaptor άσε που δεν ξέρω και κανέναν.

edit: το mini-dp σε dvi από apple κάνει? επειδή είναι apple μην φάμε καμιά φόλα γιατί μόνο αυτό βρίσκω αλλά και πάλι 30 ευρώ αλλά τι να κάνουμε τώρα μας πιάσανε στην ανάγκη

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω πρόβλημα τώρα

εχω τις 2 οθονες σε dvi

και αλλη μια με dp adaptοr dvi και με καλώδιο dvi στην οθόνη

η κύρια μου οθόνη είναι αυτή με το dp adaptor την αλλη μια την έχω σαν extented και η άλλη μπαίνει σε sleep mode και δεν την βρίσκουν οι Drivers σαν 3ο μονιτορ αλλά στα Devices τον windows φαίνονται και οι 3ις

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανεις extend monitor και δεν στηνεις κανονικα eyefinity ;

ούτε eyefinity δεν μπορώ δεν βρίσκει το ένα το μόνιτορ πατάω make a group και μου έχει μόνο 2χ1 δεν μου βγάζει 3χ1

και δεν ξέρω τώρα άμα παίζει τίποτα με τον αντάπτορα (αλλά σε αυτόν έχω το κυρίος μόνιτορ) (δηλαδή άμα είναι active η passive Mini DisplayPort to DVI Adapter - Apple Store (U.S.))

αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πως να το κάνω βγάζω βάζω μόνιτορ αλλάζω θύρες τίποτα

programmanager201201211.png

devicesandprinters20120.png

programmanager201201211.png

programmanager201201211.png

thelab.png

atieyefinitythreadpage2.png

μην πρέπει να κατεβάσω τίποτα κανα Driver? η ύπαρχει πρόβλημα με τις συνδέσεις στην κάρτα? (εννοώ με το dp τα dvi και αυτά) (γιατί λέει θέλεις active και δεν ξέρω τι είναι αυτό που πήρα από την apple ή κατευτείναν mini-dp-dp στην περιπτωση μου!)

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

Στο device manager φαινονται ;

monrc.jpg

devicemanager2012012118.png

αλλά και στο ebay που κοιτάω για active αντάπτορες ίδιο σχέδια είναι μόνο έναν είδα που έχει usb ώς ρεύμα αλλά κάνει και 100$

καμιά λύση τίποτα?

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

αλλά και στο ebay που κοιτάω για active αντάπτορες ίδιο σχέδια είναι μόνο έναν είδα που έχει usb ώς ρεύμα αλλά κάνει και 100$

καμιά λύση τίποτα?

Οπως σου εχω γραψει θες ανταπτορα απο minidp to dp/dvi.

Στην εικονα που δειχνεις δεν φαινεται συνδεση (display port) οπως σε μενα.

Μην μπερδευεσαι με usb και αλλα καλουδια.

Ενα τετοιο Cable-Shop.Gr | MINI DISPLAYPORT ΤΟ DISPLAYPORT CABLE M/M 2M 52859 ψαξε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παράγγειλα εγώ αυτό το καλώδιο Cablu DisplayPort T- mini DisplyPort T ecranat 1.8M, Delock 82438 | conectica.ro

Mini dp to dp

αλλά επειδή θα κάνει 7 ημέρες δήλαδη βάλε την επόμενη δευτέρα έκανα και και μια άλλη παραγγελία με αντάπτορα mini dp to dp.. και πήρα καλώδιο dp to dp

Adaptor mini Displayport T - Displayport M, 65239 | conectica.ro

Cablu Delock DisplayPort T-T ecranat 1M, 82423 | conectica.ro

τι λέτε θα δουλέψει με το δεύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.