Jump to content



Αγορα ηχειων 2.1 ή 2.0


epivitor

Recommended Posts

Γεια σε ολους, σκεφτομαι να αγορασω καινουργια ηχεια για το pc μου ή 2.1 ή 2.0 μιας και ο χωρος δε βολευει για 5.1. Η χρηση τους θα ειναι περισσοτερο για μουσικη και ταινιες και λιγοτερο για παιχνιδια.Επισης δε σκεφτομαι να αγορασω ποτε καρτα ηχου,θα ειμαι παντα με την εκαστοτε onboard.

Αυτα που εχω στο μυαλο μου ειναι τα εξης:

Creative Gigaworks T40 II

Logitech Z2300

M Audio Studiophile AV40

Tι εχετε να προτεινετε ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις φιλε.

Τα roister ξεφευγουν λιγο στην τιμη οποτε τα αφηνουμε στην ακρη, τα fostex ομως ειναι εντος budget και το σκεφτομαι.

Ηχεια monitor αποδιδουν ικανοποιητικα με οnboard καρτες ηχου? Eνταξει σιγουρα δε θα αποδιδουν στο 100% των δυνατοτητων τους, αλλα τουλαχιστον θα αποδιδουν π.χ. στο 80% ??

Μηπως γι'αυτον το λογο θα ηταν καλυτερα να μην προτιμησω ηχεια monitor?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε ηχεία monitor. Συγκεκριμένα τα Fostex PM0.4, που πρότεινε και ο NTG, καθώς και τα M-Audio BX5a. Τα τελευταία τα έχω στην κατοχή μου εδώ και λίγες μέρες, μετά από αντικατάσταση των Gigaworks T40 Series II. Τα Gigaworks είναι καλά ηχεία, αλλά τα M-Audio είναι κλάσεις ανώτερα. Καμία σχέση με κομπιουτεροηχεία. Προσωπικά δε θα ξαναγυρίσω ποτέ σε ηχεια PC του στύλ Creative, Logitech κλπ.

Αν θέλεις να κρατήσεις την τιμή χαμηλά, πήγαινε για τα Fostex. Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για τα συγκεκριμένα.

Τώρα σχετικά με την κάρτα ήχου, τα δοκίμασα και στην on-board και παίζουν μια χαρά. Στην x-Fi Go! παίζουν λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου οπως λες με την onboard δε θα εχω σημαντικη απωλεια στην ποιοτητα τοτε μαλλον θα προχωρησω στην αγορα monitor ηχειων.

Τα M-Audio BX5a που λες ξεφευγουν σε τιμη οποτε ειμαι αναμεσα στα Fostex PM0.4 και στα M Audio Studiophile AV40.

Αυτο που δε μ'αρεσει στα Fostex PM0.4 ειναι οτι σε αντιθεση με τα Studiophile τη ρυθμιση της εντασης την εχουν στο πισω μερος και αυτο δεν ειναι και πολυ βολικο.

Υπαρχει καποιος που να εχει τα Studiophile να μου πει αν ειναι ευχαριστημενος?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το thread.

Σχετικά με τα ρυθμιστικά: θα πρέπει να τοποθετήσεις το ρυθμιστικό της έντασης στη θέση που επιθυμείς και να ρυθμίζεις την ένταση από το πληκτρολόγιο σου ή από το εικονίδιο ήχου στο tray των windows. Προσωπικά έχω το ρυθμιστικό πίσω από τα ηχεία στα 3/4 της έντασης και "παίζω" το volume από το πληκτρολόγιο. Κι εγώ σκεφτόμουν αυτό που σκέφτεσαι, αλλά όταν άκουσα τα ηχεία, η σκέψη μου έφυγε :) .

Επίσης να ξέρεις (αν και φαντάζομαι οτι το έχεις ήδη δεί) ότι το κάθε ηχείο έχει δική του τροφοδοσία. Επίσης θα χρειαστείς ένα καλώδιο απο 3.5άρι καρφί (που θα συνδέεται στην κάρτα ήχου της μητρικής) σε 2 x RCA (κόκκινο και άσπρο). Στα RCA θα τοποθετήσεις στο καθένα από έναν adaptor από RCA θυληκό σε 5άρι καρφί mono αρσενικό (το κόστος αυτών είναι της τάξης των 2-3 ευρώ). Καλώδιο από 3.5άρι καρφί σε 2 x 5άρια καρφιά δε βρήκα.

PS 1. Προσωπική άποψη: Πήγαινε για τα Fostex !!

PS 2. Αν είσαι Αθήνα, πήγαινε σε ένα κατάστημα Πλαίσιο και άκουσε τα (είχα διαβάσει οτι έχει πολλά στημένα ηχεία στο Πλαίσιο Βουλιαγμένης). Αν είσαι Θεσσαλονίκη, πήγαινε στο Πλαίσιο Καλαμαριάς. Έχει στημένα πολλά κομμάτια monitor (M-Audio AV40, Fostex PM0.4 κλπ)

Link to comment
Share on other sites

αν και απαγορευεται...επειδη ισως να μενατε με την απορια τι σημαινει ενα thumbs up στο ποστ...

ο,τι ειπε ο αποπανω..+1

μεταξυ fostex και roister iq παιζουν και τα Tascam VL-A4

Αν τα βρεις πουθενα..ακουσε τα και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ρε παιδες για τις απαντησεις.

Αυτη τη στιγμη ειμαι εκτος Ελλαδας, σε λιγες μερες που θα επιστρεψω θα παω στο Πλαισιο της Καλαμαριας να δω και απο κοντα τι παιζει.

Παντως ακομα ειμαι σε διλημμα, χρηστικοτητα (M-Audio AV40) ή καλυτερη ποιοτητα (Fostex PM0.4)??

Θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πια εταιρεία θα προτιμήσεις ή πόσα λεφτά θα δόσεις, αλλά 2.1 είναι πολύ καλύτερα πιστεύω απ’ότι 2.0 .

Σε λιγες μερες που θα τ' ακουσω απο κοντα θα σου πω τη γνωμη μου φιλε.

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το thread.Επίσης να ξέρεις (αν και φαντάζομαι οτι το έχεις ήδη δεί) ότι το κάθε ηχείο έχει δική του τροφοδοσία. Επίσης θα χρειαστείς ένα καλώδιο απο 3.5άρι καρφί (που θα συνδέεται στην κάρτα ήχου της μητρικής) σε 2 x RCA (κόκκινο και άσπρο). Στα RCA θα τοποθετήσεις στο καθένα από έναν adaptor από RCA θυληκό σε 5άρι καρφί mono αρσενικό (το κόστος αυτών είναι της τάξης των 2-3 ευρώ). Καλώδιο από 3.5άρι καρφί σε 2 x 5άρια καρφιά δε βρήκα.

Φιλε μου εισαι σιγουρος οτι χρειαζομαι 2 adaptors από RCA θυληκό σε 5άρι καρφί mono αρσενικό?

Μηπως εννοεις κατι τετοιο ? 6.3MM??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι σιγουρος οτι χρειαζομαι 2 adaptors από RCA θυληκό σε 5άρι καρφί mono αρσενικό?

Μηπως εννοεις κατι τετοιο ? 6.3MM??

!!!!!!!!!!!!!!!MY BAD !!!!!!!!!!!!!!! ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!

Ναι φίλε μου, κάτι τέτοιο χρειάζεσαι.

Όσο για το δίλλημα σου: Στο Πλαίσιο Καλαμαριάς έχει και τα AV40 και τα PM0.4. Πήγαινε λοιπόν με μερικά δικά σου mp3 και άκου και τα δύο ζευγαράκια. Δε νομίζω οτι θα χρειαστεί πολύ ώρα για να φύγεις τελικά με τα Fostex :).

Τέλος, για να μην ταλαιπωρηθείς, να ξέρεις οτι το Πλαίσιο δεν είχε το καλώδιο και τους adaptors. Οπότε θα κάνεις άλλη μια μικρή βολτίτσα μετά για να αγοράσεις αυτά.

:banging::banging:

EDIT αχχχμφμμφμχχ Τα Fostex έχουν και είσοδο RCA. Τώρα το είδα αυτό. Είχα κολλήσει στα δικά μου, που έχουν TRS και XLR. Οπότε μπορείς να μη χρησιμοποιήσεις adaptors.

Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφία κατασκευής των ηχείων τύπου μόνιτορ είναι ότι αποτελούν εντελώς (ή όσο γίνεται) ουδέτερες πηγές ήχου.

Δηλαδή είναι ηχεία «άχρωμα», κατασκευασμένα έτσι ώστε να αποδίδουν πιστά και 100% τον ήχο ακριβώς όπως παράγεται από την πηγή.

Για αυτό το λόγο αποτελούν την καλύτερη λύση για στούντιο και τέτοιου είδους εφαρμογές.

Πού θέλω να καταλήξω, ίσως δεν αποτελούν «καλή» λύση για πισί λόγο της σχετικά χαμηλής ποιότητας των onboard καρτών ήχου.

Βέβαια, στον ήχο όλα είναι σχετικά και υποκειμενικά.

Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφία κατασκευής των ηχείων τύπου μόνιτορ είναι ότι αποτελούν εντελώς (ή όσο γίνεται) ουδέτερες πηγές ήχου.

Δηλαδή είναι ηχεία «άχρωμα», κατασκευασμένα έτσι ώστε να αποδίδουν πιστά και 100% τον ήχο ακριβώς όπως παράγεται από την πηγή.

Για αυτό το λόγο αποτελούν την καλύτερη λύση για στούντιο και τέτοιου είδους εφαρμογές.

Πού θέλω να καταλήξω, ίσως δεν αποτελούν «καλή» λύση για πισί λόγο της σχετικά χαμηλής ποιότητας των onboard καρτών ήχου.

Βέβαια, στον ήχο όλα είναι σχετικά και υποκειμενικά.

Απόλυτα σωστό αυτό. Κι εμένα με απασχολούσε αυτό που λες φίλε μου, αλλα:

Είχα τα Gigaworks T40 Series II μέχρι πριν λίγες μέρες. Τόσο στην on-board κάρτα ήχου, όσο και στην x-Fi Go τα M-Audio ακούγονται πολύ καλύτερα. Οπότε δε βρίσκω λόγο να μην κινηθεί πρός monitor ηχεία ο φίλος μας (ειδικά αφού δε θα χρειαστεί να δώσει πολλά παραπάνω χρήματα). Γι'αυτό και τα προτείνω. Επίσης έχει και τη δυνατότητα να τα ακούσει πριν τα αγοράσει, οπότε :victory:.

Link to comment
Share on other sites

Πηγες ηχου εχω συνηθισει να αναφερομαι στα cd-dvd και ο,τι αλλο υπαρχει σε συσκευη.(δεν εννοω το δισκακι δλδ)

Δεν πιστευω να ειμαι ο μονος..

Αν αναφέρεσαι στο περί πηγής, μέσου θέμα νομίζω ότι συμφωνούμε και απλά το λέμε με άλλα λόγια ο καθένας. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια, μονο μια τελευταια ερωτησουλα.

Για να δω αν καταλαβα καλα, το μονο καλωδιο που χρειαζομαι τοσο για τα m-audio οσο και για τα fostex ειναι κατι τετοιο ? (ξερω υπαρχουν και φθηνοτερα απλως αυτο μου αρεσε περισσοτερο).

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συζήτηση κινείται γύρω από τα Fostex και ενδιαφέρομαι κι εγώ, υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει το λόγο που τα PM-2 είναι φθηνότερα από τα PM-1, ακόμα και από τα PM-0.5?

Για να δω αν καταλαβα καλα, το μονο καλωδιο που χρειαζομαι τοσο για τα m-audio οσο και για τα fostex ειναι κατι τετοιο ? (ξερω υπαρχουν και φθηνοτερα απλως αυτο μου αρεσε περισσοτερο).

Τα Fostex PM-0.4 έχουν είσοδο RCΑ, οπότε, ναι, χρειάζεσαι μόνο ένα καλώδιο 3.5mm jack --> 2xRCA, όμως έχω κάτι καλύτερο να σου προτείνω.

Κατ' αρχάς πρέπει το καλώδιο να είναι καλής ποιότητας.

Τώρα, επειδή το καλώδιο 3.5mm jack --> 2xRCA θα κάνει split σε 2 βύσματα RCA σε ένα τέτοιο μήκος που δε θα σου αρκεί για να τοποθετήσεις τα δύο monitors σε μία λογική απόσταση μεταξύ τους, είναι καλύτερα να πάρεις ένα τέτοιο: http://www.thomann.de/gr/planet_waves_pw_p047q.htm

Αυτό θα σου δώσει από το 3.5mm stereo jack δύο θηλυκά 6.3mm mono jacks.

Μετά πάνω εκεί συνδέεις το κάθε ηχείο με ένα τέτοιο καλώδιο: http://www.thomann.de/gr/cordial_csi_3_pp175.htm και είσαι μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.