Jump to content



Recommended Posts

Παιδες ανοιγω αυτο το θεμα προς τιμην του Νο.1 (ανεξαρτητως genre) ηλεκτρονικου παιχνιδιου κατα τη γνωμη μου και θελω να ακουσω και τις δικες σας εφοσον το εχετε δοκιμασει και εχετε προσωπικη εμπειρια. . .Μιληστε ελευθερα και εκφραστειτε, επι του θεματος παντα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ! Κατ' εμέ ένα από τα καλύτερα ever...Δε το βαριέσαι με τίποτα , καλό story και φοβερή ατμόσφαιρα .Αλλά σε ένα σημείο μου έσπασε πραγματικά τα νεύρα εκεί που λίγο πριν μπεις στον πύργο παλεύεις με κάτι πράσινες φούσκες...:hang3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκουπιδι τελειως, τα stalker το πατανε για πλακα ακομα και χωρις mods. Τζαμπα τα λεφτα που εδωσα κατα την διαρκεια του steam treasure hunt. Πως να εχει ατμοσφαιρα οταν ο ηχος ειναι λες και παιζουν ολα απτο μεσαιο ηχειο ? ανυπαρκτο surround :wall: Το gameplay on rails και scripted οσο δεν παει, τα γραφικα σε dx11 θεοβαρα και χωρις σοβαρες διαφορες, ειχε καποιες ωραιες ιδεες οπως η μασκα αλλα στην τελικη ..... ΔΕΝ !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στον ήχο έχεις κάνει κάτι λάθος πιθανότατα γιατί σε μένα παίζει τέλεια το surround. Όσο για τα γραφικά το καλύτερο set up που δοκίμασα είναι GTX 560ti + 8800 GT για physx και το παιχνίδι πήγαινε νεράκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω παίξει ακόμα αλλά έχω διαβάσει το βιβλίο.Ότι καλύτερο έχω διαβάσει εδώ και χρόνια.Τρομερό.Σε ρουφάει μέσα στην ιστορία του.Το συνιστώ.Τώρα περιμενω το 2034 να μταφραστεί στα Ελληνικά. :)

Για το παιχνίδι δεν ξέρω αλλά ελπίζω να αξίζει τα 20 ευρώ που έχει στο steam.

Έγινε επεξεργασία από KryosRevenge
Link to comment
Share on other sites

Στον ήχο έχεις κάνει κάτι λάθος πιθανότατα γιατί σε μένα παίζει τέλεια το surround. Όσο για τα γραφικά το καλύτερο set up που δοκίμασα είναι GTX 560ti + 8800 GT για physx και το παιχνίδι πήγαινε νεράκι.

Σε τι ανάλυση και πως ορίζουμε το "νεράκι"?

Link to comment
Share on other sites

Στον ήχο έχεις κάνει κάτι λάθος πιθανότατα γιατί σε μένα παίζει τέλεια το surround. Όσο για τα γραφικά το καλύτερο set up που δοκίμασα είναι GTX 560ti + 8800 GT για physx και το παιχνίδι πήγαινε νεράκι.

Σε 5850 στα κλοκς της 70 πηγαινε χωμα με το καλημερα, 16-30fps :hang3: επρεπε να παω σε dx9 για να ξυπνησει, εκοψα tesselation και DOF αλλα τπτ εκει επεμενε να σερνεται. Για το surround σημειωσε πως παιζω με ακουστικα και x-fi cmss3d, οταν παιξεις με τετοιο setup παιχνιδι που εχει τον ηχο σε open AL και με hardware audio acceleration σαν το stalker ελα να τα ξαναπουμε, ο ηχος στα games κανει βηματα προς τα πισω εδω και πολλα χρονια, απο τοτε που "σκοτωσανε" το direct sound OpenAL Audio for Source Engine - Steam Users' Forums και βρηκανε ολοι το FMOD για τα console port τους.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση που παίζω είναι 1920*1080 σε normal γραφικά (δεν μου αρέσει το motion blur) AAA AF4 + Advanced physx. 50-60fps χωρίς σπασίματα = νεράκι για μένα. Για τον ήχο δεν είπα ότι είναι τέλειος αλλά στατικό δεν τον λες. Το setup είναι Xonar DX και Logitech G51.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από τα καλύτερα fps που έχω παίξει... Απίστευτη ατμόσφαιρα και Story. Είναι δυνατόν να έχει Ρώσους και να μην τα σπάει;

Ετσι οπως τα λες...Δεν αλλαζω με καμια αλλη προφορα, την ρωσικη...Ατμοσφαιρικο οσο δεν παιρνει, και σου αφηνει μια ανεξιτηλη νοσταλγεια...

Link to comment
Share on other sites

Thanks αν και ρωτησα απο που το αγορασε, διοτι εγω εχω στο νου μου ενα βιβλιοπωλειο ωστε να το προμηθευτω...

Υπαρχει σε βιβλιοπωλεια ετσι;

Sorry που άργησα να απαντήσω αδερφέ αλλά ξέχασα το thread.Πραγματικά σορρυ..! :fist:

Εγώ το πήρα απο ένα απο τα βιβλιοπωλεία της "Βιβλιοκίνησης" στον σιδηροδρομικό σταθμό Θεσσαλονίκης,και αξίζει με το παραπάνω τα 15 ευρώ που ζητάει.τα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη(αν ζεις εκείΝα φανταστείς όταν έκατσα στο τρένο για Αλέξ/πολη,διάβασα το μισό βιβλίο στην διάρκεια της διαδρομης.Απλά..έπος.

Τώρα το ξαναδιαβάζω για...τρίτη φορά.Τώρα περιμένω την μετάφραση του 2034 στα Ελληνικά. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Sorry που άργησα να απαντήσω αδερφέ αλλά ξέχασα το thread.Πραγματικά σορρυ..! :fist:

Εγώ το πήρα απο ένα απο τα βιβλιοπωλεία της "Βιβλιοκίνησης" στον σιδηροδρομικό σταθμό Θεσσαλονίκης,και αξίζει με το παραπάνω τα 15 ευρώ που ζητάει.τα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη(αν ζεις εκείΝα φανταστείς όταν έκατσα στο τρένο για Αλέξ/πολη,διάβασα το μισό βιβλίο στην διάρκεια της διαδρομης.Απλά..έπος.

Τώρα το ξαναδιαβάζω για...τρίτη φορά.Τώρα περιμένω την μετάφραση του 2034 στα Ελληνικά. :smoke:

Τι καλυτερο απο το να διαβαζεις metro 2033 μεσα σε τρενο...Λοιπον το βιβλιο το αγορασα απο ενα συνοικιακο βιβλιοπωλειο και ειναι θεμα χρονου να το ψιλαφησω λεξη-λεξη...Ελπιζω να μεταφραστει και το 2034 γιατι κατι μου λεει οτι θα ειναι ανταξιο των προσδοκιων που μας εχει γεμισει το 2033 ειτε ως παιχνιδι ειτε ως το βιβλιο. . .

Link to comment
Share on other sites

Τι καλυτερο απο το να διαβαζεις metro 2033 μεσα σε τρενο...Λοιπον το βιβλιο το αγορασα απο ενα συνοικιακο βιβλιοπωλειο και ειναι θεμα χρονου να το ψιλαφησω λεξη-λεξη...Ελπιζω να μεταφραστει και το 2034 γιατι κατι μου λεει οτι θα ειναι ανταξιο των προσδοκιων που μας εχει γεμισει το 2033 ειτε ως παιχνιδι ειτε ως το βιβλιο. . .

Βέβαια και θα είναι,εγώ ανυπομονώ για την συνέχεια.Ελπίζω να είναι τριλογία.

Καλό διάβασμα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@KryosRevenge

Εδω και κανα μηνα εχω τελειωσει το βιβλιο 2033 και μπορω να πω πως ηταν εξαιρετικο, διχως αμφιβολια...

Βεβαια ειναι λαθος μεγαλο να διαβαζεις το βιβλιο, αφοτου εχεις παιξει το παιχνιδι [οπως εγω δηλαδη]! ! !

Διοτι οσο διαβαζεις δημιουργεις εικονες στο μυαλο σου...Οι οποιες ασυνεσθητα συγκρινονται με τις εικονες του παιχνιδιου και υπαρχουν σαφεις διαφορες μεταξυ τους...

Επισης το τελος του μυθιστορηματος με απογοετευσε...Σορρυ για το επερχομενο κραξιμο αλλα περαν αυτου, το βιβλιο ειναι εξαιρετικα γραμμενο και αποτυπωνει συναισθηματα και εικονες που σε επηρεαζουν! ! !

Δεν ειναι δυνατον να σου καλλιεργει ο συγγραφεας τετοια εμπαθεια και τετοια αποκρουστικη διαθεση για τους Μαυρους[αν και τελικα δεν ηξερε ο πρωταγωνιστης τις προθεσεις τους λογω φοβου] και στο τελος επειδη δινουν μια εξηγηση γεματη μεταμελεια στον Artyomka ολα μελι - γαλα και σαν να μην εφτανε αυτο, τρεφει και λυπηση για την παρτυ τους...Πιστευω πως ενα τετοια τελος ανατρεπει τα οσα ηξερες μεχρι πριν αλλα σε καμια περιπτωση δεν σε συναρπαζει και δεν σε ξαφνιαζει ευχαριστα...Αντιθετως δημιουργει μια αισθηση ανωριμα γραμμενης καταληξης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.