Jump to content



Ποιον ΑΜD?


kbilly13

Recommended Posts

Παίδες.. θέλω να "παίξω" λίγο με amd

Θα φτιάξω ένα συστηματάκι με την Gigabyte MA770-UD3, 4*1gb Kingston ddr2/1066 (τις έχω ήδη), και θα βαλω μια gtx285 πάνω

Μιας και δεν θέλω να φάω κανα χοντρό bottleneck με απ'όλα (είμαι και σε δίαιτα..) βοηθήστε λίγο γιατί έχω χάσει επαφή..

Κατ'αρχήν από ότι κατάλαβα οι Phenom II με τους Αthlon II έχουν διαφορά τα 6mb L3 cache? Παίζει πολύ ρόλο λέτε?

Με τα ξεκλειδώματα παίζει κάτι στάνταρ ή να μην μπλέξω? Εννοείται ότι θα κάνω overclock, θα βάλω και την true black ε?

Δεν θα ήθελα να δώσω πολλά λεφτά για να πάω σε κορυφαίους Phenom II, απλά θέλω να ξεζουμίσω τους "μικρούς"..

Για 4πύρηνο τσέκαρα τον Athlon II x4 620

Tι προτείνετε?

Περιμένω γρήγορες amdάδικες απαντήσεις γιατί αύριο θα γίνει η αγορά..

Link to comment
Share on other sites

o 620 θεωρειται "κελεπουρακι" αφου και απο μονος του ειναι μια χαρα επεξεργαστης, αλλα και επειδη εχεις μεγαλη πιθανοτητα να ξεκλειδωσεις την L3 cache και να γινει phenom..!!

ποτε, ομως, δεν εισαι σιγουρος με τα ξεκλειδωματα..!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και την δική μου γνώμη αν και τώρα ξαναγύρισα σε amd μετα απο 2 χρόνια αποχής και 7-8 διαφορέτικους c2d που πέρασαν απο τα χέρια μου, έχω μείνει πίσω αλλά αυτό που είδα είναι πως τα πράγματα έχουν οριμάσει και το overclock είναι πιο εύκολο και πιο σταθερό. Το καλύτερο θα ηταν να πάρεις έναν 965 c3 stepping να πας αέρα στα 4Ghz και να είσαι μια χαρά.

Τώρα οικονομικές λύσεις που δεν θα σε προδώσουν είναι o phenom II x2 550 BE, ο phenom II x3 720 BE και τέλος athlon II x4 620 που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

AMD PHENOM II X4 955 3,2 πάει σφαίρα.Τον πήρα πρόσφατα.Καλή τιμή

και γώ αυτόν έχω στο μάτι στη επόμενη (βραχυχρόνια) αναβάθμιση.. και θα πέσει και αρκετό oc.. όσο πάει δηλαδή..:p

Link to comment
Share on other sites

Και μία ερώτηση σχετικά με την τοποθέτηση του 955..

Κάπου διάβασα ότι χρειάζεται λέει τοποθέτηση και επεξεργασία από έμπειρο χρήστη, και αν δε γνωρίζουμε καλά το πώς, καλύτερα είναι να δοθεί η τοποθετηθεί σε τεχνικό.

Τί σημαίνει αυτό; Έχει κάτι διαφορετικό από το να τοποθετήσεις τη CPU στο mobo και να εγκαταστήσεις και το σύστημα ψύξης; Θέλει κάτι παραπάνω από αυτά τα δύο απλά βηματάκια;

Και σχετικά με την επεξεργασία; Όταν ξεκινήσει για πρώτη φορά ο υπολογιστής, όπως σε όλες τις άλλες εγκαταστάσεις, θέλει κάτι παραπάνω απ' το να πατήσεις F2 και να κάνεις load default και να συνεχίσεις κανονικά (μιλάω τώρα γι' αυτούς που δε θέλουν oc);

Αυτές οι λίγες/απλές γνώσεις που έχω δε φτάνουν για να προχωρήσω σε αγορά και προσωική τοποθέτηση του 955;

Link to comment
Share on other sites

Και μία ερώτηση σχετικά με την τοποθέτηση του 955..

Κάπου διάβασα ότι χρειάζεται λέει τοποθέτηση και επεξεργασία από έμπειρο χρήστη, και αν δε γνωρίζουμε καλά το πώς, καλύτερα είναι να δοθεί η τοποθετηθεί σε τεχνικό.

Τί σημαίνει αυτό; Έχει κάτι διαφορετικό από το να τοποθετήσεις τη CPU στο mobo και να εγκαταστήσεις και το σύστημα ψύξης; Θέλει κάτι παραπάνω από αυτά τα δύο απλά βηματάκια;

Και σχετικά με την επεξεργασία; Όταν ξεκινήσει για πρώτη φορά ο υπολογιστής, όπως σε όλες τις άλλες εγκαταστάσεις, θέλει κάτι παραπάνω απ' το να πατήσεις F2 και να κάνεις load default και να συνεχίσεις κανονικά (μιλάω τώρα γι' αυτούς που δε θέλουν oc);

Αυτές οι λίγες/απλές γνώσεις που έχω δε φτάνουν για να προχωρήσω σε αγορά και προσωική τοποθέτηση του 955;

Οχι βέβαια.Μόνος το εγκατέστησα και δουλεέυειε μια χαρά.Είναι όπως όλοι οι επεξεργαστές.Μόνο που κάνει σαν πύραυλος απο θόρυβο.Εγώ άλλαξα την ψύκτρα και έβαλα άλλη με 120ρη φαν

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια λιστα παιδια με το ποιοι επεξεργαστες ξεκλειδωνουν σε πυρινες, ποιοι σε cache κλπ γιατι εχω καιρο να ασχοληθω και εχασα το μπουσουλα με οσα διαβαζω....

Προσπαθω να βρω να υπαρχει κανενας φτηνος Phenom ΙΙ X2 που να μπορει να γινει Χ4, ή κανενας athlon II X4 που να ξεκλειδωνει η cache για να γινει Phenom II X4. Η ακομα καλυτερα υπαρχει και athlon II X2 Που να μπορει αν γινει Phenom II X4 ξεκλειδωνοντας δηλαδη ΚΑΙ cores ΚΑΙ cache? :D

Η γενικη λογικη μου ειναι οτι οι phenom II X4 ειναι χειροτεροι απο Nehalem χωρις να εχω ψαξει σε τι ποσοστο ειναι η διαφορα τους σε αποδοση. Το θεμα ειναι οτι για καλο συστημα Nehalem θελω κανα 400αρι μητρικη+επεξεργαστης. Θελω να δω ποσο φτηνα (γιαυτο και δινω βαση στα ξεκλειδωματα) μπορει να βγει ενα καλο phenom II X4 πακετο μητρικη+επεξεργαστης, και αν η διαφορα ειναι μεγαλη θα ψαξω και τη διαφορα σε αποδοση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.