Jump to content



DTV@Greece


mech5107

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω μια 26άρα για ένα σχετικά μικρό χώρο και αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω ~€60 παραπάνω για ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη...

Πότε θα έρθει (θα έρθει?) η δημόσια ψηφιακή στην Ελλάδα. Ξέρω υπάρχουν τα της ΕΡΤ αλλά μιλάω για ποικιλία...mega ant1, alpha και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 698
  • Created
  • Last Reply

Όπα, έχει ήδη ξεκινήσει? Τέλη του καλοκαιριού δεν έπιανα τίποτα. Πάτρα επίσης δεν πιάνω τίποτα...

Εν το μεταξύ μια εταιρία να στήσει ολόκληρη την ψηφιακή στην χώρα δεν μου κάνει ιδιαίτερα σίγουρο...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε με ενσωματομένο δέκτη για να γλυτώσεις από έξτρα μηχάνημα, έξτρα καλώδια και άλλο ένα remote...

Πρόσεξε να πληρεί τις προδιαγραφές μόνο, mpeg4 ή κάπως έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

off topic.

δεν υπάρχει κανένα κανάλι προς το παρόν που να εκπέμπει σε HD στην Ελλάδα και ο τίτλος σου με μπέρδεψε.

Για αποκωδικοποιητή θα σου πρότεινα να πάρεις ξεχωριστό ώστε να έχει hdmi εξόδους και την επιλογή για εγγραφές σε σκληρό δίσκο, αν σε ενδιαφέρουν οι εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Όπα, έχει ήδη ξεκινήσει? Τέλη του καλοκαιριού δεν έπιανα τίποτα. Πάτρα επίσης δεν πιάνω τίποτα...

Εν το μεταξύ μια εταιρία να στήσει ολόκληρη την ψηφιακή στην χώρα δεν μου κάνει ιδιαίτερα σίγουρο...

Κεραίες θα στήσει εκεί που είναι ήδη οι υπάρχουσες :)

Πάρε με ενσωματομένο δέκτη για να γλυτώσεις από έξτρα μηχάνημα, έξτρα καλώδια και άλλο ένα remote...

Πρόσεξε να πληρεί τις προδιαγραφές μόνο, mpeg4 ή κάπως έτσι νομίζω.

MPEG4 πρέπει να είναι ναι.

off topic.

δεν υπάρχει κανένα κανάλι προς το παρόν που να εκπέμπει σε HD στην Ελλάδα και ο τίτλος σου με μπέρδεψε.

Για αποκωδικοποιητή θα σου πρότεινα να πάρεις ξεχωριστό ώστε να έχει hdmi εξόδους και την επιλογή για εγγραφές σε σκληρό δίσκο, αν σε ενδιαφέρουν οι εγγραφές.

Ήδη εκπέμπουν στο Ξυλόκαστρο αν δεν κάνω λάθος. Από τις πρώτες μέρες του 2010 ξεκινάνε και σε άλλες πόλεις.

Προσωπικά προτιμώ τον ενσωματωμένο, μου τη σπάει να έχω 3-4 διαφορετικά τηλεκοντρόλ. Και όχι HD όπως λέει o OP, αλλά ψηφιακά.

Χρονοδιάγραμμα

(24/09/2009)

Σεπτέμβριος

Στις 24/9 ξεκίνησε η πρώτη εκπομπή ψηφιακού σήματος

στην περιοχή του Κορινθιακού κόλπου.

Ιανουάριος 2010

Στις 14 Ιανουαρίου 2010, θα ξεκινήσει η εκπομπή ψηφιακού σήματος στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, από τα κέντρα εκπομπής Χορτιάτη και λόφος Φιλίππειου.

1ο εξάμηνο 2010

Μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2010, αναμένεται να ξεκινήσει η εκπομπή ψηφιακού σήματος στην Αθήνα, από τα κέντρα εκπομπής Υμηττού και Αίγινας, στην Λάρισα και στην Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει αποκωδικοποιητή ακόμα, αλλά φαντάζομαι ότι θα συνδέονται με scart, hdmi ή άλλο video/audio out, έχουν και δικό τους τηλεκοντρόλ οπότε λογικά ναι..

Σίγουρα μπορείς να μην βάλεις και στις 5 ή να περιμένεις να πέσουν λίγο οι τιμές. Πχ, όταν βγήκαν τα άχρηστα ψηφιακά της ΕΡΤ (Πρισμα+ κλπ) οι αποκωδικοποιητές είχαν 60-70 και μετά από 2-3 μήνες έπεσαν στα 30.

Link to comment
Share on other sites

και στη τουαλετα εχεις?:...:

δε νομιζω να κοπει αποτομα το αναλογικο σημα ωστε να υποχρεωθουν ολοι να τρεξουν να αλλαξουν τηλεορασεις και δεκτες

το 2012 ειπαν θα σταματησει.οποτε εχουμε καιρο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Πωπω. θα γεμίσουμε άχρηστες συσκευές .. σαλόνι , κουζινα και 3 υπνοδωμάτια (5 στο σύνολο και εδώ) ...πιο πολύ θα αξίζουν οι αποκωδικοποιητές παρά οι παρταλο15άρεςχαζοτηλεορασούλες που έχουμε..

Link to comment
Share on other sites

Πωπω. θα γεμίσουμε άχρηστες συσκευές .. σαλόνι , κουζινα και 3 υπνοδωμάτια (5 στο σύνολο και εδώ) ...πιο πολύ θα αξίζουν οι αποκωδικοποιητές παρά οι παρταλο15άρεςχαζοτηλεορασούλες που έχουμε..

Ακριβως αυτο :p

Λογικα οι τιμες των αποκωδικοποιητων θα πεσουν...

Αλλα μαλλον θα γινουν μαζικες αγορες new tv με mpeg4

Link to comment
Share on other sites

Πωπω. θα γεμίσουμε άχρηστες συσκευές .. σαλόνι , κουζινα και 3 υπνοδωμάτια (5 στο σύνολο και εδώ) ...πιο πολύ θα αξίζουν οι αποκωδικοποιητές παρά οι παρταλο15άρεςχαζοτηλεορασούλες που έχουμε..

ενώ τώρα τις θεωρείς χρήσιμες..... :nono:

Link to comment
Share on other sites

Αν και από ότι είδα, εκτός από ερτ δεν έχει κάτι άλλο στα ψηφιακά, μάλλον θα πάρω με ενσωματωμένο δέκτη...

Εδώ μου ήρθε μια απορία...mpeg4 δεν είναι "σχετικά" βαρύ? ΟΚ η ΤV έχει decoder, αλλά πόσο πολύ μπορεί να παίζει αυτός ρόλο? Όχι σαν ποιότητα, αλλά σαν σπασίματα και ομαλό playback...

By the way...άλλαξα και τον τίτλο...

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα δουλευει και το αναλογικο σημα παραλληλα?

μου φαινεται λιγο τεραστιο το γεγονος πως θα πρεπει ο καθενας να παρει αποκωδικοποιητη για να δει λιγο τηλεοραση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.