Jump to content



DTV@Greece


mech5107

Recommended Posts

μηπως θα δουλευει και το αναλογικο σημα παραλληλα?

μου φαινεται λιγο τεραστιο το γεγονος πως θα πρεπει ο καθενας να παρει αποκωδικοποιητη για να δει λιγο τηλεοραση...

Σύμφωνα με τη συμφωνία της Γενεύης (2006), όλες οι χώρες θα πρέπει να έχουμε διακόψει την αναλογική εκπομπή και να προχωρήσουμε στην εκπομπή ψηφιακού σήματος για την τηλεόραση, έως το 2015. Μάλιστα, με οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όλες οι ευρωπαϊκές χώρες, ανάμεσά τους και η Ελλάδα, προτρέπονται να σταματήσουν την προβολή των αναλογικών προγραμμάτων τους έως το τέλος του 2012.

πηγή

οπότε λογικά θα δουλεύει για κάποια χρόνια ακόμα και το αναλογικό σήμα παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 698
  • Created
  • Last Reply

Mαλιστα, εχουμε και ειρωνειες επειδη οπ αλλος εχει 5 τηλεροασεις στο σπιτι, λες και θα δωσει λογαριασμο τι και πως.

Αnyway, αν βαλεις τον ψηφιακο αποκωδικοποιητη διπλα στη κεραια, και δινεις εισοδο στις tv απο εκει θα παιζει προβλημα; Δε νομιζω.

Απλα θα θελει το καταλληλο μηχανημα να δινει τοσους εξοδους.

Link to comment
Share on other sites

...

Εδώ μου ήρθε μια απορία...mpeg4 δεν είναι "σχετικά" βαρύ? ΟΚ η ΤV έχει decoder, αλλά πόσο πολύ μπορεί να παίζει αυτός ρόλο? Όχι σαν ποιότητα, αλλά σαν σπασίματα και ομαλό playback....

Το decoding του mpeg4 ειναι της πλακας πια, εδω αρκετες τηλεορασεις παιζουν απευθειας 1080p x264.

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα, εχουμε και ειρωνειες επειδη οπ αλλος εχει 5 τηλεροασεις στο σπιτι, λες και θα δωσει λογαριασμο τι και πως.

Αnyway, αν βαλεις τον ψηφιακο αποκωδικοποιητη διπλα στη κεραια, και δινεις εισοδο στις tv απο εκει θα παιζει προβλημα; Δε νομιζω.

Απλα θα θελει το καταλληλο μηχανημα να δινει τοσους εξοδους.

θα παιζουν ολες οι tv το ιδιο καναλι ....

off topic : και δν ειπα οτι εχω σε καθε δωματιο τηλεοραση... αλλα οτι για ενα δωματιακι μια χαρα ειναι και η 15 crt

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ η ΕΡΤ και τα άλλα κανάλια δεν έχουν ακόμα τις υποδομές για εκπομπή HD (720p,1080p)...αλλό ψηφιακή μετάδωση άλλο υψηλής ανάλυσης ψηφιακή μετάδωση...ετσι λοιπόν αν το αναλογικό σήμα είναι "καμπάνα" δεν θα κερδίσουμε κάτι σε ποιότητα-ευκρίνεια εικόνας

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...

εχω μια samsung περσινη...πιανω ορισμενα καναλια...4-5 ..ειναι σιγουρο ειναι mpeg4...?

ρωταω γιατι ειχαν κυκλοφορησει και αλλες με mpeg2...και οταν αγοραζα δεν θυμαμαι αν το προσεξα..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το ερωτημα μου αν υπαρχει κανα software για καρτες τηλεορασεις (για pc) που να κανει decode mpeg4 . Το λεω αυτο γιατι στις καρτες tv η αποκωδικοποιηση γινεται στο software οπως διαβασα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...

εχω μια samsung περσινη...πιανω ορισμενα καναλια...4-5 ..ειναι σιγουρο ειναι mpeg4...?

ρωταω γιατι ειχαν κυκλοφορησει και αλλες με mpeg2...και οταν αγοραζα δεν θυμαμαι αν το προσεξα..

Όχι δεν είναι σίγουρο. Ίσα ίσα που ενός έτους σάμσουνγκ είναι πιο σίγουρο να μην έχει παρά να έχει (και γω έχω μία ενός έτους - δεν έχει) :p Τα τωρινά ψηφιακά που πιάνεις δεν είναι mpg4.

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ η ΕΡΤ και τα άλλα κανάλια δεν έχουν ακόμα τις υποδομές για εκπομπή HD (720p,1080p)...αλλό ψηφιακή μετάδωση άλλο υψηλής ανάλυσης ψηφιακή μετάδωση...ετσι λοιπόν αν το αναλογικό σήμα είναι "καμπάνα" δεν θα κερδίσουμε κάτι σε ποιότητα-ευκρίνεια εικόνας

ο ant1 εχει ομως

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα βλέπουμε τα σκουπίδια της ...."Κεραίας" σε HD. Όχι ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι. Μόνο το sky έχει λίγο επίπεδο (εξαιρουμένων των ιοκολογικών του νευρώσεων) και η Πόπη η Τσαπανίδου στη net η οποία παρουσιάζει στο χαλαρό 5 θέματα μέχρι ο Αυτιάς να πει ένα εεεεεεε από αυτά που λέει κάθε 3η συλλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι σίγουρο. Ίσα ίσα που ενός έτους σάμσουνγκ είναι πιο σίγουρο να μην έχει παρά να έχει (και γω έχω μία ενός έτους - δεν έχει) :p Τα τωρινά ψηφιακά που πιάνεις δεν είναι mpg4.

damn...αλλη μια συσκευη στο σαλονι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.